Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Temat: Bije przy hamowaniu - krzywe tarcze?

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar yoozef
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Warszawa / Płock
    Auto
    była: Alfa Romeo 166 v6 3.0 Super '98
    Postów
    1,098

    Domyślnie Bije przy hamowaniu - krzywe tarcze?

    Witam,

    zgodnie z zasadą, ze liczba usterek w 166 musi być stała, moja niedawno zaczęła szaleć przy hamowaniu . Na kierownicy czuć silne wstrząsy skorelowane z prędkością auta, pasażerowie też są w stanie to odczuć. Jest to znacznie bardziej odczuwalne przy hamowaniu z większych prędkości (>80km/h).
    Ekspertem nie jestem, ale obstawiam krzywe tarcze. No to teraz pytanka:
    1. Czy da się jakoś to samodzielnie zdiagnozować czy w ciemno wymieniać tarcze?
    2. Czy może to być coś innego niż tarcze?
    3. Jeśli wymieniać, to na co? Brembo pewnie?
    4. Od czego to się mogło porobić? Tarcze niby nie nowe, mało jeżdżę więc mają z 5 lat .

  2. #2
    ZBANOWANY Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Polska, Mazowieckie
    Auto
    166 V6 3.0
    Postów
    779

    Domyślnie

    u mnie zaczeły sie lekkie wibracje przy hamowaniu po wymianie przednich wahaczy i tak sie zastanawiam czy mechanik cos zle poskladał (geometria była robiona) czy tak nagle sie tarcze wykrzywiły. Na razie jest to odczywalne tylko z duzej predkosci i nie zbyt trzesie ale pamietam ze wczesniej było idealnie...

  3. #3
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Wystarczy raz wjechać w kałużę mając gorące tarcze i już się wykrzywią. Może być jeszcze krzywa felga lub guz na oponie. Ale to łatwo zdiagnozować. Wystarczy unieść przednie koło na lewarku, odpalić silnik, wrzucić ostatni bieg i przyłożyć coś, choćby kawałek drewna do felgi. Wyczujesz czy ma bicie . Oponę też dobrze zbadać jak się koło kręci, ale juz raczej na niższym biegu, bo jak będzie za szybko to nie wyczujesz guza. Tą samą metodą możesz spróbować zdiagnozować tarczę po zdjęciu koła, ale raz że zrobisz to tylo z pzodu (bo felgę z opona mozesz przełożyć tył na przód) a dwa że na tarczy możesz nie wyczuć bicia które czujesz podczas jazdy gdyż ta odchyłka może być bardzo niewielka.

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar yoozef
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Warszawa / Płock
    Auto
    była: Alfa Romeo 166 v6 3.0 Super '98
    Postów
    1,098

    Domyślnie

    U mnie bywało że czułem takie delikatne bicie już z rok temu, ale bardzo rzadko, tylko przy większych prędkościach i tylko przy delikatnym hamowaniu. Wtedy tylko kierowca był w stanie to wyczuć. Teraz to się bardzo nasiliło, czuć drgania kierownicy i pasażer też jest w stanie to wyczuć.

    Cytat Napisał Numberuno Zobacz post
    Może być jeszcze krzywa felga lub guz na oponie.
    A to nie jest tak, że jakby to było coś z felgą/oponą, to byłoby dokuczliwe cały czas? U mnie wyraźnie czuć dopiero po dotknięciu hamulca. Kurde, niedawno wymieniałem opony na letnie, oponiarze niby wszystko wyważyli jak trzeba i sprawdzili kapcie...

  5. #5
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Na wyważarce bardzo często nie wyjdzie, że felga jest krzywa. A jeśli nawet to nawalą ciężarków i w osi obrotu koła będzie wszystko ok. Jeśli jest np delikatnie krzywa felga, to opona po części zamortyzuje drgania. Ale jeśli ją dociążysz hamowaniem ta amortyzacja się zmniejszy i drgania mogą być już wyczuwalne. Zrób tak jak mówiłem. Jak dotkniesz delikatnie kawałkiem drewna obracającej się felgi na 100% wyczujesz jakby coś z nią było nie tak.

  6. #6
    zgrad
    Gość

    Domyślnie

    A może bić przy hamowaniu z dużych prędkości przez luzy sworzni wahaczy z przodu? Mam takowe luzy i takowe bicie. Niedługo wymieniam wahacze. Opony nowe i felgi wyważone, na tyle proste aby to nie było przez nie.

  7. #7
    yattaman
    Gość

    Domyślnie

    Kiedy kupowałem auto miałem silne bicie przy hamowaniu ,wyraźnie odczuwalne juz od 60km/h ,gość twierdził że tarcze były źle przetoczone, chyba papierem ściernym.Kupiłem nowe Bosch-a i klocki ATE , po ponad pół roku delikatne bicie wróciło ,odczuwalne dopiero od 140km/h. Do wymiany mam dolne wahacze ,to też może być przyczyną drgań.

    http://www.forum.alfaholicy.org/166/...we_tarcze.html

  8. #8
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgrad Zobacz post
    A może bić przy hamowaniu z dużych prędkości przez luzy sworzni wahaczy z przodu? Mam takowe luzy i takowe bicie. Niedługo wymieniam wahacze. Opony nowe i felgi wyważone, na tyle proste aby to nie było przez nie.
    Wątpię, ponieważ przy hamowaniu sworzeń będzie dociśnięty w jednym kiedunku i w tym czasie luz się kasuje. Zresztą wystarczy się dobrze wsłuchać w te wibracje, każda z przyczyn ma swoje dość charakterystyczne cechy.

    ---------- Post added at 09:15 ---------- Previous post was at 09:04 ---------

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar yoozef
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Warszawa / Płock
    Auto
    była: Alfa Romeo 166 v6 3.0 Super '98
    Postów
    1,098

    Domyślnie

    Cytat Napisał Numberuno Zobacz post
    Zrób tak jak mówiłem. Jak dotkniesz delikatnie kawałkiem drewna obracającej się felgi na 100% wyczujesz jakby coś z nią było nie tak.
    Oki, spróbuję jakoś może na 2 lewarki, mam nadzieję, że mi rączek nie pourywa .

    Cytat Napisał yattaman Zobacz post
    Bicie, krzywe tarcze?
    W tym wątku niby napisano, że przegub zewnętrzny może wpływać na krzywienie tarcz, jak to można sprawdzić?

  10. #10
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Wystarczy jeden lewarek, będzie bezpieczniej. Chyba, że masz szperę. Jak nie to mechanizm różnicowy nie ruszy tego koła które będzie na ziemii.

Podobne wątki

  1. dźwięk przy zmianie biegu i warczenie przy hamowaniu
    Utworzone przez johnnie147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-10-2014, 08:52
  2. bicie przy hamowaniu, tarcze?
    Utworzone przez remik230 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 08:12
  3. Bije przy hamowaniu, jakieś pomysły?
    Utworzone przez BAKU147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-07-2011, 14:52
  4. Bicie, krzywe tarcze?
    Utworzone przez Rolin w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-06-2010, 14:36
  5. [145] PISK przy hamowaniu, a tarcze wymienione niedawno
    Utworzone przez BlaCkMagic w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-02-2008, 23:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory