Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 55

Temat: Kąt pochylenia koła przedniego. Jak ustawić?

  1. #41
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie,nie ma prawa się obrócić w tak skonstruowanej wersji wahacza.Tam obraca się tuleja gumowa wokół sztywnej części tego mimośrodu.Marek,aby doszło do jej obrócenia,to musiało by się zespawać wahacz z tą metalową tuleją aby śruba ściskająca tego nie wytrzymała i ją zerwało.. Innej opcji nie ma.
    Według mojej wiedzy-jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie.W poprzedniej Belli też myslałem o takim rozwiązaniu,ale poszła na złom.

  2. #42
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Bardzo się mylisz. Tuleję przed obrotem zatrzymuje tylko sprzężenie cierne wywołane ściśnięciem śruby. Dokładnie jak w przytoczonym przeze mnie przykładzie z kołem wiszącym na śrubach. Fakt że to inna skala i może w przypadku tej tulei w wahaczu faktycznie trochę wyolbrzymiam bo jak już wspomniano najprawdopodobniej szybciej wyrobi się guma i na niej się obróci wahacz. Ale pisanie że problem nie występuje i że tuleja jest unieruchomiona to po prostu brak wiedzy.

  3. #43
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    mam fotku wnetrza tulei gornego wahacza ze 166. ewidentnie widac ze pracuje metalowa tuleja wzgledem gumowej. jest slad wytarcia w jednym miejscu. Jakby pracowala zewnetrzna powierznia tulei gumowej a tuleja metalowa była by nieruchoma to przecież nie było by sladu co nie?
    Chyba , że ja nie rozumiem o czym Wy dyskutujecie, co może miec miejsce
    Ostatnio edytowane przez Masa625 ; 16-03-2018 o 19:00
    [C

  4. #44
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Fabrycznie jest tak że tuleja jest zwulkanizowana z wahaczem. Ma ona pracować na skręcanie. Ale w razie ktoś śruby nie dokręci, czy po prostu się coś poluzuje w czasie jazdy to obróci się tuleja na śrubie. Dlatego ten obrót wtedy nie ma znaczenia. I wszystko jest ok. W przypadku mimośrodu to lepiej żeby tak nie było wtedy mimośród musi obowiązkowo być nieruchomy a jak coś się ma obrócić to właśnie wahacz na tulei. I byłoby wszystko fajnie gdyby mieć taką pewność. A mieć jej nie można jak się polega tylko na sprzężeniu ciernym. Dlatego proponowałem że lepiej by było zabezpieczyć ją przed obrotem. No ale skoro kolega nie chce i uważa, że na pewno nie obróci się tuleja tylko wahacz na niej to też bądźmy tej dobrej wiary dobry jeszcze byłby sposób o którym wspomniał Łukasz. Czyli tuleja jest mimośrodowo zwulkanizowana z wahaczem (jak fabryczna) i obracała się na śrubie. No ale to się kłóci z założeniami pomysłodawcy a w dodatek poddaje pod wątpliwość co się stanie jak wulkanizacja puści.
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 16-03-2018 o 19:21

  5. #45
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Bardzo się mylisz
    Chyba nie Marek.Podobne rozwiązanie (też na mimośrodzie) było w naszych polskich autach,Warszawa,Żuk,Nysa i tam mimośród był kontrowany śrubą m8 i bocznymi nakrętkami i nie pamietam,aby kiedykolwiek się to obróciło,rozkręciło etc.Nie raz robiłem sobie i innym górny wahacz i fakt,że wiele razy ta tuleja była przytarta,Tylko,że to spowodowała guma na niej pracująca nie obrót jej wokół własnej osi (tej tuleji).
    I na chłopski rozum.Jeżeli masz tuleję zwulkanizowaną z gumą (tzw silenbloki) i to przez wiele lat potrafi wytrzymać zerwanie,to jakim cudem tuleja metalowa,dokręcona śrubą m10 z odpowiednią siłą,ma się obrócić,przestawić? Która na dodatek wspierana jest tuleją gumową,która swobodnie się na niej obraca? Bo jeszcze każdy daje tam smar grafitowy,czy silikon (ja daję grafit)To przy normalnej codziennej eksploatacji nie ma prawa się przestawić.No chyba,że śruba się odkręci,ale o takim przypadku nie słyszałem.

  6. #46
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Cytat Napisał motogold Zobacz post
    No chyba,że śruba się odkręci,ale o takim przypadku nie słyszałem.
    Sławek jak nie słyszałeś, jak sam Ci mówiłem
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  7. #47
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Może i masz rację z tym doświadczeniem. Nie znam warszawy nysy i żuka może i też masz rację z tym że "najprawdopodobniej" obróci się najpierw na gumie a nie mimośród. Może tak. Jednak mi się zapala lampka jak widzę coś co może się obrócić a nie powinno. Może nie powinienem się zastanawiać nad czymś co ktoś powiela. A może ktoś kto powiela powinien się zastanowić?....

  8. #48
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Marek mądrze prawisz. podzielam Twoja opinie w tej kwestii. biorąc pod uwagę Twój zawód to to jest opinia mocno poparta doswiadczeniem.

    Ale odpowiedzieć na moje pytanie

    co by było gdyby ta tuleja się obrocila podczas ciasnego szybkiego zakrętu w momencie gdybym hamowal i wpadł w dziurę(taki przykład który mocno obciazyl by zawias)

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    [C

  9. #49
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Na pewno ta tuleja może się obrócić. Ten to twierdzi inaczej to po prostu nie ma pojęcia o mechanice. A to czy się obróci to faktycznie zależy od wielu czynników. Powtórzę że może, na wyrost to traktuję i przesadzam, ale biorąc pod uwagę stopień odpowiedzialności tego elementu to ja bym na tym nie jeździł bez zabezpieczenia. Bez względu na to czy takie coś jest w sprzedaży czy nie. A przecież zabezpieczyć można.
    A co się może stać? Też trudno powiedzieć. Zależy to od tego czy się obróci nagle czy powoli. Jak powoli to auto powili będzie tracić geometrię i prowadzenie się będzie pogarszać. A w tym wypadku to nie będzie powrót do stanu obecnego tylko dwa stopnie w przeciwną stronę. Jeżeli jednak doszłoby do nagłego obrotu tej tulei np przez "szatańską moc" (jak to misza nieudolnie nazwał) to auto geometrię straci natychmiast i można wypaść z drogi. Przecież pochylenia koła nagle zmieni się o 4 stopnie. Może to nie jest porównywalne z urwaniem koła ale można w zakręcie stracić kontrolę nad autem.
    A prawda jest taka że to żadna szatańska moc tylko zwyczajny moment obrotowy dodatkowo spotęgowany właśnie uderzeniem w dziurę.
    Argumenty Sławka i miszy oczywiście mają sens. Problem tylko w tym że jest to w pewnym stopni założenie a nie żadna gwarancja. Wiem że mocno ściśnięta tuleja nie powinna się ruszyć. Zwłaszcza jak zewnętrzna część jest luźna i nasmarowana. Ale nie oszukujmy się że w gruncie rzecz biorąc to nie jest absolutnie żadne zabezpieczenie. To tylko pobożne życzenie że siła ściskająca tuleję będzie na tyle duża aby żadne uderzenie zawieszenia ani moment od wahacza jej nie ruszył.
    I jeszcze kwestia tego co Sławek napisał o żuku, nysie i warszawie. Cóż, nie znam tych rozwiązań, nie jestem w stanie tego sprawdzić. Przecież wystarczy że na wewnętrznej części (między tuleją a widelcem) będzie radełkowana powierzchnia albo karbowanie i to już jest zabezpieczenie a komuś się może wydawać że to jest to samo. A może tam tuleja była zwulkanizowana i pracowało to tak jak Łukasz napisał. To też byłoby sensowne (bo wulkanizacja to też zabezpieczenie obrotu).

  10. #50
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 166
    Postów
    135

    Domyślnie

    No dobrze, a regulacja zbieżności z tyłu w Alfach 147/156? Przecież tam też jest to na mimośrodzie na tym tylnym długim wahaczu (o ile dobrze pamiętam). Mało tego, tam ten mimośród ma trudniejsze warunki pracy, bo tam jedyny ruch jaki ta tuleja może wykonać wynika tylko ze sprężystości gumy i tam teoretycznie ten mimośród ma większą szansę na obrócenie się, a jednak jest to fabryczne rozwiązanie i zdaje egzamin. Więc tym bardziej i tu powinno się to sprawdzić, gdzie jedno połączenie ma swobodny obrót.

Podobne wątki

  1. [159] kąt pochylenia koła - regulacja
    Utworzone przez alces1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 106
    Ostatni post / autor: 17-06-2020, 18:22
  2. Kąt koła przedniego
    Utworzone przez raxor19 w dziale 147
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-06-2015, 11:37
  3. Regulacja pochylenia koła, tył
    Utworzone przez sobiibos w dziale 166
    Odpowiedzi: 127
    Ostatni post / autor: 16-06-2015, 12:36
  4. Koła - regulacja kąta pochylenia /--\
    Utworzone przez bella-hella w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-06-2010, 15:42
  5. [GTV Spider] Geometria kół, tył - czy jest regulacja kąta pochylenia koła?
    Utworzone przez aniol_jojo w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-04-2010, 19:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory