Strona 12 z 14 PierwszyPierwszy ... 234567891011121314 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 140

Temat: Wymiana rozrządu V6

  1. #111
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2015
    Mieszka w
    Piaseczno
    Auto
    166 3.0 V6
    Postów
    25

    Domyślnie

    Odebrałem tydzień temu moją Alfę od AJS w Wawie. Wymieniali w niej rozrząd (cały komplet razem z pompą). Słyszę pod czas jazdy oraz na postoju, że im więcej dam gazu czyli im większe obroty silnika tym większy słyszę jakiś szum czy świst. Nie pamiętam czy było też tak przed wymianą bo auto miałem krótko.
    Czy tak powinno być czy może pasek jest zbyt mocno naciągnięty? Podjechać do AJS aby to skorygowali?

  2. #112
    ViP Znawca Avatar dareme89
    Dołączył
    02 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    166 '04 2.4 20V
    Postów
    1,770

    Domyślnie

    Weź najpierw ucho przy silniku i zobacz co to świszczy? Moze klinowy, rolka.

  3. #113
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Przecież to właśnie ze względu na pasek i brak jego napinania pomiędzy poszczególnymi kołami blokujemy wałki i puszczamy luźno koła. Po zamontowaniu i napięciu paska dopiero dokręca się koła. Jeżeli ktoś nie luzuje kół do operacji zakładania paska (nie ma znaczenia przy jakiej okazji) to jest kardynalny błąd i nie widzę sensu dyskutowania w tej kwestii.
    Odnośnie samych znaków to faktycznie blokady ułatwiają utrzymywanie wałków. Ale może akurat w tym położeniu wszystkie (lub większość) zachowuje się stabilnie. Nie jest wcale powiedziane że zaraz się sam obróci. Albo "domowe" sposoby zabezpieczenia przed obrotem. Ale znaki dają odniesienie, punkt kontrolny. I jeżeli jest to faktycznie na tyle precyzyjne (w sensie kreska idealnie ma licować z podstawą łożyska lub inną krawędzią) to można odpuścić sobie blokady bo to dość deficytowy towar.
    Raz przykręcone koło do wałka rozrządu nie ma prawa się obrócić, czyli nie może się zmienić położenie koła pasowego względem wałka i krzywek, wszystkie instrukcje mówią o luzowaniu kół wałków rozrządu, ale czy po napięciu nowego pasa jest możliwość żeby inaczej się ułożyły wałki? Nie, więc wszystko wraca do poprzedniego ułożenia, stary pasek się nie rozciąga, więc odległość między zębami pasa się nie zmienia, to samo z zębami na kołach wałków rozrządu więc po co luzować te koła
    Uważam że jest to potrzebne kiedy demontowany jest wałek rozrządu i wtedy do ponownego ustawienia musi być wałek zablokowany

    Co do wymiany pasa rozrządu na samochodzie i luzowaniu kół to życzę powodzenia przy zluzowaniu koła na wałku wydechowym lewej głowicy, śrubę się odkręci ale żaden ściągacz do kół tam nie podejdzie żeby koło zeszło ze stożka, zostaje młotek i coś przez co można uderzyć w koło ale chyba nikt nie chciałby uszkodzić koła
    Co do falowania obrotów, jeśli falują to znaczy że ktoś jednak nie zrobił czegoś tak jak powinien, może nawet nie zdejmował pokrywy zaworów?
    Niezablokowany niczym wałek naprawdę szybko potrafi przeskoczyć

    Marku jeśli chcesz aby wszystko było pewne to najlepiej będzie załatwić blokady, a wtedy wszystko na pewno wyjdzie w porządku, poza problemem z poluzowaniem jednego koła wałka rozrządu

    gruby33 posłuchaj tak jak mówi kolega dareme89 i zobacz czy masz wystarczającą ilość płynu do wspomagania


    I jestem tego samego zdania, że blokady do wymiany pasa rozrządu...
    Cytat Napisał robert_t18 Zobacz post
    nie są do tego niezbędne :-D
    Ostatnio edytowane przez Kamil10 ; 21-09-2016 o 21:24

  4. #114
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    O zgrozo co Ty wypisujesz?????
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    ale czy po napięciu nowego pasa jest możliwość żeby inaczej się ułożyły wałki?
    Oczywiście że tak dlatego twierdzę że popełniasz kardynalny błąd i nie głoś więcej takich herezji
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    stary pasek się nie rozciąga
    Bzdura, pasek się napręża. Nie jak guma ale to nie jest sztywny element. To element elastyczny i nigdy kolejny nie będzie tak samo się układał. Oczywiście są myśliciele afrykańscy którzy myślą że go napną i naciągną na ząbek (bo nowy przeważnie jest krótszy) ale to jest błąd i koniec.
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    Uważam że jest to potrzebne kiedy demontowany jest wałek rozrządu i wtedy do ponownego ustawienia musi być wałek zablokowany
    Idąc Twoim tokiem rozumowania (błędna teoria paska) to i do tego nie trzeba luzować kół.
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    życzę powodzenia przy zluzowaniu koła na wałku wydechowym lewej głowicy
    Nie stresuj się. Odkręca się tak samo jak na innych.
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    żaden ściągacz do kół tam nie podejdzie żeby koło zeszło ze stożka
    Przecież parę osób o tym pisało i spokojnie można sobie dać radę.
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    Co do falowania obrotów, jeśli falują to znaczy że ktoś jednak nie zrobił czegoś tak jak powinien, może nawet nie zdejmował pokrywy zaworów?
    Albo właśnei nie luzował kół
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    Marku jeśli chcesz aby wszystko było pewne to najlepiej będzie załatwić blokady, a wtedy wszystko na pewno wyjdzie w porządku, poza problemem z poluzowaniem jednego koła wałka rozrządu
    Ale i tak koła trzeba luzować. Dotyczy to absolutnie wszystkich silników w których jest więcej niż jeden wałek bez napinacza między kołami. Wiem bo przecież sam to robiłem. Nikt tu nie dyskutuje czy koła trzeba luzować czy nie bo to jest oczywiste że TAK i każdy światły w tym temacie zdaje sobie z tego sprawę. Temat z szedł na zagadnienie ominięcia trudno dostępnych blokad skoro są znaki.
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 22-09-2016 o 05:40

  5. #115
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Marku, nie podchodź do tego silnika bez oryginalnych blokad i czujnika zegarwego

  6. #116
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Właśnie tak to zrobiłem. Ale tu temat zszedł czy można zamiast blokad posiłkować się samymi znakami. A wygląda na to że tak. Cała reszta procedury nie ulega zmianie.

  7. #117
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Rybnik
    Auto
    Alfa 166 2.5V6 była; Alfa Gtv 2.0 TS 2001
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Właśnie tak to zrobiłem. Ale tu temat zszedł czy można zamiast blokad posiłkować się samymi znakami. A wygląda na to że tak. Cała reszta procedury nie ulega zmianie.
    Koledzy, są znaczniki na wałkach rozrządu ale "konia z rzędem" dla tego co potrafiłby ustawić wg. tych znaczników prawidłowo rozrząd.
    Posiadam oryginalne blokady i sprawdzałem ustawienia na tzw. dostępnych zamiennikach np. te http://allegro.pl/blokada-rozrzadu-a...346387932.html
    Niestety nie są dokładne (nie dokładnie pasują na krzywki, są odchylenia do 3 - 4 stopni), pewnie by może np. z paru kompletów udało się dobrać w miarę dobry zestaw.
    Jeśli ktoś chciałby zweryfikować swój zestaw blokad w stosunku do oryginału służę pomocą.

  8. #118
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Ok stan, to że zamienniki blokad są do bani to wiadomo od dawna (tylko co jakiś czas pojawia się pytanie świeżaka). Ale debata dotyczy znaków. Czyli z całą stanowczością twierdzisz że nie da się na samych znakach bazować wałków? Czyli mam rozumieć że jednak ustawienie znacznika z wałka względem stopy łożyska (lub poziomu głowicy) nie jest jednoznaczne/czytelne/pewne?

  9. #119
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Rybnik
    Auto
    Alfa 166 2.5V6 była; Alfa Gtv 2.0 TS 2001
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Ok stan, to że zamienniki blokad są do bani to wiadomo od dawna (tylko co jakiś czas pojawia się pytanie świeżaka). Ale debata dotyczy znaków. Czyli z całą stanowczością twierdzisz że nie da się na samych znakach bazować wałków? Czyli mam rozumieć że jednak ustawienie znacznika z wałka względem stopy łożyska (lub poziomu głowicy) nie jest jednoznaczne/czytelne/pewne?
    Sam sobie odpowiedziałeś, ustawienie właściwego kąta wg. znacznika na średnicy wałka 30 mm jest "loterią".
    Nie mam czasu w tej chwili na eksperyment, ale jeśli czeka Cię wymiana rozrządu mogę wypożyczyć oryginalne blokady i sam to sprawdzisz naocznie.
    Mam przykre doświadczenia z wypożyczaniem tych blokad (raz musiałem czekać 2 miesiące na zwrot).
    Musisz się tylko zaopatrzyć w czujnik do ustawienia GMP np. http://allegro.pl/przyrzad-ustawiani...482884508.html
    plus zwykły czujnik zegarowy (sam nie posiadam bo wymieniałem dwukrotnie rozrząd sam u znajomego mechanika który posiada ten czujnik.
    Problemem dla Ciebie (jeśli nie dysponujesz kluczem pneumatycznym) może być odkręcenie nakrętki koła pasowego na wale (nasadka 41) oraz zluzowanie kół rozrządu.
    Koła rozrządu po poluzowaniu śrub (do poluzowania i przykręcenia, stosowałem typowy klucz do blokowania kół rozrządu) w moim przypadku "puściły" po interwencji młotkiem poprzez pręt z miękkiej stali.
    Pozdrawiam

  10. #120
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanlizak Zobacz post
    Sam sobie odpowiedziałeś, ustawienie właściwego kąta wg. znacznika na średnicy wałka 30 mm jest "loterią".
    I ta odpowiedź myślę wyczerpuje temat. Tak też podejrzewałem małą dokładność.
    Ja już mam za sobą. Oczywiście ustawiałem z czujnikiem i oryginalnymi blokadami. Ale w przyszłości będę na pewno znowu wymieniał.

Podobne wątki

  1. Wymiana rozrządu
    Utworzone przez kak-tus w dziale 147
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 13-02-2020, 21:04
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2014, 09:41
  3. [147] 2.0 twin spark 2001 wymiana rozrządu problem z blokadą rozrządu
    Utworzone przez Lenix w dziale Zachodniopomorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2013, 12:19
  4. wymiana rozrządu
    Utworzone przez wronx88 w dziale 147
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 20-04-2013, 12:22
  5. [164] Wymiana rozrządu 3.0 V6 24v
    Utworzone przez Skandahl w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-08-2010, 09:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory