Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55

Temat: Automat- przy jakich obrotach zmienia wam bieg ?

  1. #1
    rkarol
    Gość

    Domyślnie Automat- przy jakich obrotach zmienia wam bieg ?

    Mam pytanie, 2,5A przy kickdown do jakich obrotów dociąga wam wasza alfa, u mnie zapuszcza się daleko w czerwone pole 7100-7200 i potem zmiania, jak to u was wygląda?

  2. #2
    Administrator weteran Romeo Avatar ozzy
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia Kombi
    Postów
    915

    Domyślnie

    To zależy jak naciskasz pedał gazu
    Ale jak jest "do dechy" to mi zmieniał w chwili jak wskazówka obrotościomierza dotykała czerwonego pola.
    Przy zwykłej jeździe zmieniał w okolicy 2500rpm albo i niżej.
    Jest: Outlander II, 2.0MIVEC, CVT, 2WD, Lift
    Były: Mitsubishi Lancer Sportback CYxA 1.8; Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia; Alfa Romeo 156 2.0 T.S. Selespeed; Alfa Romeo 166 3.0 V6 SporTronic; Honda Civic 1.4i EJ9; Fiat 126p 650.

  3. #3
    kmito
    Gość

    Domyślnie

    Jeżeli pedał gazu w podłodze to 6500obr/min.
    Delikatna jazda to 2000obr/min

  4. #4
    szdar77
    Gość

    Domyślnie Re: Automat- przyjakich obrotach zmiania wam bieg automat?

    Cytat Napisał rkarol
    Mam pytanie, 2,5A przy kickdown do jakich obrotów dociąga wam wasza alfa, u mnie zapuszcza się daleko w czerwone pole 7100-7200 i potem zmiania, jak to u was wygląda?
    dołączam sie do tego pytania i mam jeszcze jedno : a mianowicie czy jest jakaś znacząca różnica w spalaniu pomiędzy automatem a manualem ?
    pozdrawiam!

  5. #5
    Administrator weteran Romeo Avatar ozzy
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia Kombi
    Postów
    915

    Domyślnie

    Cytat Napisał szdar77
    czy jest jakaś znacząca różnica w spalaniu pomiędzy automatem a manualem ?
    To zależy od kierowcy. Jak jest dobry kierowca, tzn. wie kiedy zmieniać biegi to w manualu na pewno spalisz mniej paliwa, ale nie liczyłbym na jakieś straszne oszczędności.
    Automat mi działał bardzo fajnie, bo dostosowywał zmiany do tego jak wcisnąlem pedał gazu, tzn. zwykle tak jak smuz mówi ~2000rpm sobie zmieniał. Wydaje mi się że manualnie robiłbym podobnie. Tutaj raczej chyba kluczowe jest to że automat ma 4ry biegi a manual miał 5 lub 6 zależnie od wersji silnika. I tutaj chyba należy się dopatrywać różnic, bo jak masz na ten przykład 6 biegów, to lepiej dostosujesz obroty do prędkości niż jak są tylko 4ry. Bo będziesz go mniej musiał kręcić na każdym z biegów.

    A jaka jest różnica konkretnie? Trudno stwierdzić, TUTAJ możesz raporty spalania przejrzeć i po komentarzach coś wywnioskować.
    Jest: Outlander II, 2.0MIVEC, CVT, 2WD, Lift
    Były: Mitsubishi Lancer Sportback CYxA 1.8; Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia; Alfa Romeo 156 2.0 T.S. Selespeed; Alfa Romeo 166 3.0 V6 SporTronic; Honda Civic 1.4i EJ9; Fiat 126p 650.

  6. #6
    rkarol
    Gość

    Domyślnie

    No tak, ale przy jakich obrotach Wam odcina przy pełnym gazie i czy to normalne, że zapuszcza się głęboko na czerwony obszar do 7200. Na jakiej wysokości wy macie odcięcie?

  7. #7
    kmito
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał rkarol
    No tak, ale przy jakich obrotach Wam odcina przy pełnym gazie
    Nie powinno być możliwości dokręcenia do odcięcia.
    Nawet w trybie sekwencyjnym po przekroczeniu pewnych obrotów skrzynia samo powinna zmienić przełożenie. Takie zabezpieczenie dla silnika od strony skrzyni.
    Cytat Napisał rkarol
    czy to normalne, że zapuszcza się głęboko na czerwony obszar do 7200.
    Chyba nie.

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar blackalfa166
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 166 3.0 V6 1999; AR 166 3.0 V6 2002; JEEP Grand Cherokee V8 5.9 1998; Cadillac Seville STS
    Postów
    754

    Domyślnie

    tak jest to normalne że zmienia biegi przy 7200 jak dociśniesz ...

    a tak ogólnie to w naszych bellach są skrzynie ZF 4HP20 i są to bardzo dobre skrzynie wspomagane elektroniką. Posiadają oprogramowanie które adaptuje się do stylu jazdy kierowcy. Podstawowe dwa tryby to sportowy wtedy właśnie skrzynia ciągnie do końca i ekonomiczny wtedy skrzynia zmienia bieg przy 2000-2200 obrotów

    jednak jesli jeździsz cały czas ostro lub używasz tiptronika to skrzynia zacznie ustawiać się pod taki tryb uznając że jeździsz zwykle dynamicznie i inaczej będzie pracowała. Jesli zaś długo bedziesz jeździł spokojnie skrzynia ustawi się tak że będzie zmieniać bieg już przy 1800 obrotów.

    jeśli chodzi o spalanie to zwykle w automatach takich jak nasze czyli 4 biegowe jest ono wyższe o około 1 do 1,5 litra na 100km i wynika z tego że gdy stoisz skrzynia ciągle pracuje jak puścisz pedał hamulca to auto jedzie więc trzymając auto na biegu na światłach część energii marnuje się praca idzie w hamulce można powiedzieć :-) dlatego warto na dłuższych zmianach świateł zluzować skrzynię wrzucając N a jesli chodzi o trasy to w manualu jest 6 biegów więc prędkość obrotowa silnika przy powiedzmy 90-100km/h jest nieco mniejsza więc można zaoszczędzić nieco paliwa w manualu.

    ja w mieście osiągam spalania ok 18 litrów na klimie ... ale jest to jazda po łodzi gdzie komputer pokazuje średnią prędkość 15km/h i auto nieustannie stoi w korkach. Ale kiedy przemieszczam się np w sobotę czy niedzielę na tej samej trasie zrobię 15,5l na setkę natomiast trasa ... kiedy jadę spokojnie czyli tak do 120 km/h bez zbędnego naciskania silnika i niepotrzebnego przyspieszania to zchodzę do 9l ale gdy już na autobanie leciałem 220 - 230 przez jakieś 250km to średnia wychodziła 17,4 litra później po zjechaniu z autostrady i dalej kontynuowaniu po normalnej drodze tak do 120 średnia po przejechaniu 470km wyszła 15,2

  9. #9
    kmito
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał blackalfa166
    tak jest to normalne że zmienia biegi przy 7200 jak dociśniesz ...
    Moim zdaniem jednak nie. Było by to bez sensu ze względu na przebieg momentu i mocy maksymalnej. Wydaje się, że jednak 6500obr/min jest bardziej optymalne.
    Cytat Napisał blackalfa166
    jeśli chodzi o spalanie to zwykle w automatach takich jak nasze czyli 4 biegowe jest ono wyższe o około 1 do 1,5 litra na 100km i wynika z tego że gdy stoisz skrzynia ciągle pracuje jak puścisz pedał hamulca to auto jedzie więc trzymając auto na biegu na światłach część energii marnuje się praca idzie w hamulce można powiedzieć
    Raczej z większy oporów wewnętrznych skrzyni. Część energii marnuje sie w postaci wydzielanego ciepła.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar blackalfa166
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 166 3.0 V6 1999; AR 166 3.0 V6 2002; JEEP Grand Cherokee V8 5.9 1998; Cadillac Seville STS
    Postów
    754

    Domyślnie

    kmito polecam lekturę instrukcji skrzyni 4HP20 lub wizytę w autoryzowanym serwisie

Podobne wątki

  1. Automat za wcześnie zmienia biegi 4HP20
    Utworzone przez kapselek w dziale 166
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 20-07-2012, 21:17
  2. 4HP20 Sportronic - zmiana biegu przy jakich obrotach?
    Utworzone przez jacco w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-10-2011, 23:07
  3. [GTV] Jaki jest moment i moc maksymalna w 2.0 TB? Przy jakich obrotach występują?
    Utworzone przez KKrzysztof w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 03-06-2010, 18:57
  4. [GTV] Przy jakich obrotach załącza się turbina w V6 TB?
    Utworzone przez MEXX84 w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-05-2010, 22:07
  5. Na jakich obrotach powinno sie jezdzic?
    Utworzone przez Tuti w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-05-2006, 23:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory