Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30

Temat: Tuleje tylnej zwrotnicy

  1. #21
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Ja ustawiałem zbieżność w obecnej 166 dwa razy. Zawsze tak jak było w instrukcji.... a w zasadzie to nie jak w instrukcji tylko tak jak pokazywał komputer do ustawiania zbieżności (one mają już w bazie danych wartości dla chyba wszystkich aut) i to się pokrywało z wartościami z instrukcji. Nigdy nie miałem problemów (poza tym że kąty pochylenia klasycznie były na czerwono).
    Nie kwestionuję tego co skopek pisał czy ktoś inny. Może mieli problem z czymś innym i musieli "uciekać" w korekty na zbieżności. A może ich typ tak miał bo też czasami na forum się zdarzają fenomeny oraz auta krzywe do bólu (to nie jest skierowane personalnie, po prostu było tu już o egzemplarzach mocno zmęczonych życiem).

    Zawsze zaczyna się ustawianie/naprawę od bazowych parametrów jakie przewiduje producent a dopiero w razie problemów szuka się rozwiązania awaryjnego. Generalnie ustawienie zbieżności w 166 nie jest problematyczne. Setki ludzi od lat ustawia a problemy zgłasza niewielki odsetek. Co raczej sprawia, że problemem są albo konkretne egzemplarze albo "operatorzy" a nie błędne dane fabryczne.
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 12-06-2018 o 07:39

  2. #22
    Użytkownik Świeżak Avatar Twiti2
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Legionowo
    Auto
    Alfa Romeo 166 3,0 V6 226KM +LPG, 10.1999r. ZF4HP20, paint-VULCANO NERO
    Postów
    122

    Domyślnie

    Dobra dzięki za radę, jadę w poniedziałek na wymianę banana i potem na zbieżność, zobaczymy jak to wyjdzie bo już dwa razy ustawiałem i myszkuje przód. A cały przód nowy i grama luzu nie ma.

  3. #23
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    A zbieżność z maszyny? Taka sama jak w instrukcji? Poza tym od kiedy i dlaczego Ci myszkuje? Ja się też parę razy spotkałem z takim stwierdzeniem a to po prostu były inne opony i jazda po koleinach/nierównościach. Na oponie 225 to niestety rzuca już autem. A jak nie masz wzmacnianych boków to tym bardziej jest to wyczuwalne.

  4. #24
    Użytkownik Znawca Avatar viader
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 FL 2,4 jtdm 20V, 159SW 1,75 TBI TI
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Ogólnie alfy 156 i 166 mają bardzo rozbieżny przód, dzięki czemu bardzo chętnie skracają i są mega czułe na nawet delikatne ruchy kierownicą. Niestety na autostradzie przy wyższych prędkościach prowadzenie wydaje się nerwowe i niektórzy nazywają to myszkowaniem. Mi to nie przeszkadza jakoś bardzo ale trzeba być stale skupionym. Moja żona natomiast ma problem z utrzymaniem prostego kierunku jazdy w 156. Jak byłem ostatnio na zbieżności 166 to facio ustawił mi mniejszą rozbieżność niż fabryczna, tłumaczył mi zresztą jak ustawienia wpływają na jazdę(sam się ściga bmw 6 rekinem). Auto teraz jest o wiele stabilniejsze przy autostradowej jeździe, skręca podobnie, tylko kierownica minimalnie ciężej chodzi, ja jestem zadowolony i moim zdaniem warto eksperymentować ze zbieżnością pod swoje preferencje.

    Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

  5. #25
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Jak ktoś się zna (a słabo o takich diagnostów/mechaników) to oczywiście można tym manipulować w granicach rozsądku bez negatywnych skutków.

  6. #26
    Użytkownik Znawca Avatar viader
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 FL 2,4 jtdm 20V, 159SW 1,75 TBI TI
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Cała trudność ustawiania zawiasu w 166 to to, że tył też się ustawia i trzeba to zrobić w pierwszej kolejności. Po drugie trzeba pamiętać, że tył jest zbieżny a przód rozbieżny. Często na maszynach nie zauważają tej zbieżności z tyłu i ustawiają rozbieżność co powoduje, że tył równie chętnie skręca co przód. Zasada jest prosta, zbieżność to stabilna jazda na wprost i kiepskie skręcanie, rozbieżność to dobre skręcanie ale słaba stabilność. Dlatego fabrycznie jest tak a nie inaczej. Ustawmy na odwrót i będziemy mieli auto, które nie chce skręcać przodem tylko tyłem[emoji846]

    Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

  7. #27
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 166
    Postów
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał viader Zobacz post
    Cała trudność ustawiania zawiasu w 166 to to, że tył też się ustawia i trzeba to zrobić w pierwszej kolejności. Po drugie trzeba pamiętać, że tył jest zbieżny a przód rozbieżny. Często na maszynach nie zauważają tej zbieżności z tyłu i ustawiają rozbieżność co powoduje, że tył równie chętnie skręca co przód. Zasada jest prosta, zbieżność to stabilna jazda na wprost i kiepskie skręcanie, rozbieżność to dobre skręcanie ale słaba stabilność. Dlatego fabrycznie jest tak a nie inaczej. Ustawmy na odwrót i będziemy mieli auto, które nie chce skręcać przodem tylko tyłem[emoji846]
    I co sezon nowy komplet opon, bo pościna krawędzie

    Generalnie nie do końca się zgodzę z tym co piszesz, bo to zbyt duże uproszenie. Zapominasz, że różne auta mają różną geometrię zawieszenia i w związku z tym żeby osiągnąć taki, a nie inny efekt, to trzeba do tego inaczej podejść. Poza tym twoja teoria nie zgadza się z moją praktyką, bo ja mam z przodu ustawioną rozbieżność (czyli jak fabryka przykazała), a auto jedzie prosto jak po sznurku, jakby znaleźć tak długą prostą drogę to mógłbym jechać bez trzymania kierownicy kilometrami. Oprócz tego nie można zapominać, że wartości ustawiane na stanowisku pomiarowym to tylko ustawienia statyczne, podczas jazdy ze stałą prędkością, przyspieszania, skręcania, hamowania te kąty się zmieniają.

    Poza tym w naszych autach, które ze względu na wiek i przebieg (czy to już ugniecione sprężyny, czy zmęczona buda) mają przeważnie negatyw poza normą, można nieco w ramach fabrycznej tolerancji (lub nawet poza jeśli ktoś ogarnia temat) wyregulować zbieżność tak, żeby np. nie podcinało opon od wewnątrz. Jest sporo niuansów, ale znając temat można ciekawe efekty uzyskać

  8. #28
    Użytkownik Świeżak Avatar Twiti2
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Legionowo
    Auto
    Alfa Romeo 166 3,0 V6 226KM +LPG, 10.1999r. ZF4HP20, paint-VULCANO NERO
    Postów
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    A zbieżność z maszyny? Taka sama jak w instrukcji? Poza tym od kiedy i dlaczego Ci myszkuje? Ja się też parę razy spotkałem z takim stwierdzeniem a to po prostu były inne opony i jazda po koleinach/nierównościach. Na oponie 225 to niestety rzuca już autem. A jak nie masz wzmacnianych boków to tym bardziej jest to wyczuwalne.
    ustawiałem raz na zjechanych srodkiem, myszkowało grubo, potem założyłem nowe zimówki myszkowało mniej, założyłem nowe letnie i prawie nie wyczuwalne ale lata na boki, wymieniałem cały przód zawieche z amorami i sprężynami, teraz wymieniłem tył amory i sprężyny i też lata, mechanik a jest dobry mówił że mały luz mam na bananie z prawej tyłu więc w poniedziałek mi wymienia i wtedy jade już do okolicznego asterixa na zbieżność, zawsze robił git ale nie alfe więc zabiorę wydruk z kątów i zbieżności z książki i porównam z jego kompa wskazaniami, tam gdzie byłem dwa razy już nie pojadę, Powiedz mi Marek jak zrobię jazdę próbną po zbieżności i będzię nie tak czyli jeszcze będzie chodziła to co mu podpowiedzieć ? na jaki kąt ma ustawiać ? felgi oryginał 17, zawiechę z przodu w całości zmieniłem na FAST. Nie wiem, musi już być dobrze bo latam często ponad 200 i mnie to przeraża wtedy że pagurek będzie i nie wiem gdzie poleci. Coś tam może doradziśz, mamy praktycznie to samo. Jak kupiłem z belgi to nie jeżdziła u nas i zawiecha była ok i grama nie rzucało, jak mechanik zmieniał zawieche to wszystko było w oryginale a zmienilem wszystko z przodu bo dostała luzu na prawym sworzniu na dole i chciałem mieć święty spokój na parę lat i wywaliłem wszystko. Z tyłu zbieżność jak raz ruszyli nic sie nie zmieniała i było ok a z przodu tak i byli zdziwieni że tyle poszło tylko po wymianie opon na nowe, myślałem nad tym że jeszcze gdzieś luż z przodu może być ale sprawdzałem jeszcze 10 razy i jest ok, Może to przez to że z tyłu na prawym bananie luz się robi ? Nie wiem arek ale dojde do tego

    końcowki zostały stare dobre jedynie były zdejmowane po to żeby charmonijki na drążkach kierowniczych wymienić, amory i sprężyny wymienione z przodu i z tyłu po to żeby była pewność że niby kąty geometri się zgadzają tak jak producent przewidział bo tak jak wcześniej pisałeś geometria przy ustawianiu zbieżności u mnie była na czerwono tak jak u Ciebie. teraz jak we wtorek będę ustawiał zbieżność u swojego magika na którego czekam to porobie zdjęcia z maszyny przed i po i wrzuce to wtedy będzie można gdybać.


    ps. tył był ustawiany w pierwszej kolejności i przy następnym ustawianiu nic się nie zmienił, był dobrze za to przód sporo poszedł, zobaczymy jak we wtorek pojadę na ustawienie, porobie zdjęcia i wtedy można medytować chociaż mam nadzieję że już będzie OK.
    Ostatnio edytowane przez Twiti2 ; 12-06-2018 o 22:26

  9. #29
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Nie napiszę Ci ile co zmienić bo nie mam takiego doświadczenia. Ja nigdy nic nie zmieniałem. Opon mi nie tnie, prowadzi się dobrze. Choć wiadomo że na mojej glebie i 18" 235 szeroka opona to ładnie prowadzi się tylko na nowym asfalcie. Na nierównościach szaleje. Trzeba kierownicę trzymać. Może niektórzy by to uważali za wadę, mi się wydaje że tak po prostu ma być. Zbieżność się zgadza, opon nie tnie.

  10. #30
    Użytkownik Znawca Avatar viader
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 FL 2,4 jtdm 20V, 159SW 1,75 TBI TI
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    [MENTION=50755]lukasz1t[/MENTION] czytałeś w ogóle co pisałem? Przecież jak byk napisałem, że przód jest rozbieżny...

    Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Montaż tylnej zwrotnicy
    Utworzone przez Dominik2 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-12-2013, 12:44
  2. Tylne zawieszenie - przestroga, tuleje zwrotnicy
    Utworzone przez mamba82 w dziale 166
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 26-06-2012, 18:09
  3. Tuleje zwrotnicy tył
    Utworzone przez AjRomek w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-08-2010, 21:55
  4. Tulejki do tylnej zwrotnicy
    Utworzone przez majster w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-04-2010, 17:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory