Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Napięcie ładowania. Alternator. "Pobór prądu spoczynkowego".

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Question Napięcie ładowania. Alternator. "Pobór prądu spoczynkowego".

    Siemacie!

    Moja Bella to 166 2.4 JTD z 2001.

    Właśnie nabyłem nowy akumulator. Przy okazji zakupu pan od akumulatorów pomierzył mi stary aku. Faktycznie ledwo już zipał, więc decyzja o zakupie okazała się rozsądna.

    Niepokój wzbudziły dwa pomiary:

    - Ładowanie oscylowało na poziomie 13.8 V. Według pana to za mało i powinno być powyżej 14 V. Czy to poprawne wskazanie dla mojej Belli?

    - Tutaj nie jestem pewien nazewnictwa, ale zaryzykuję: "pobór prądu spoczynkowego" wynosił 130 mA. Według pana powinno być w okolicy 60 mA, ale nie chciał generalizować, bo nie znał specyfiki mojego auta. "Poborem prądu spoczynkowego nazywam tę wartość, która jest pobierana z aku przy wyłączonym silniku i pozamykanym aucie (nic nie gra, nic nie świeci, wszystko wyłączone). Czy jest gdzieś określony maksymalny dopuszczalny pobór takiego prądu?


    Pytanie 1.
    Ciekawi mnie, czy zbyt niskie napięcie ładowania może wynikać tylko z winy padającego alternatora? Dodam, iż przez ostatnie lata dużo więcej jeżdżę motocyklem i rowerem, niż autem, więc normalną sytuacją jest nieodpalanie Belli przez 2 tygodnie. Nigdy nie miałem problemu z rozruchem, nawet podczas srogich mrozów.

    Pytanie 2.
    Nie mogę znaleźć opisu demontażu alternatora. Jeśli jest to w moim zasięgu, to sam bym się za to wziął i zawiózł go później do regeneracji. Jeśli jednak procedura jest bardziej skomplikowana, wtedy zlecę demontaż specjaliście. (Oczywiście jeśli zasugerujecie, że alternator pada i trzeba się nim zająć.)

    Pytanie 3.
    A może to nie alternator, tylko np. regulator napięcia?

    Pytanie 4.
    Czy polecicie jakieś swoje ulubione miejsca, gdzie regenerują alternatory z demontażem? Ciekawi mnie cena takiej kompleksowej usługi. Preferuję Warszawę i okolicę (do powiedzmy 20 km) oraz Stalową Wolę i okolice.

    Pytanie 5.
    Czy ten "pobór prądu spoczynkowego" faktycznie nie jest zbyt duży? Coś mi szamie ampery pod moją nieobecność!
    Ostatnio edytowane przez Sapo ; 27-07-2017 o 14:23 Powód: Dopisałem pytanie 5.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TB byla Alfa romeo 166 FL 2.4 JTD jest
    Postów
    816

    Domyślnie

    Przede wszystkim sprawdź jaki prąd wychodzi z alternatora na jego "złączach" jeśli tam będzie ponad 14V to wniosek jest oczywisty. Jeśli mniej niż 14V to też wniosek jest oczywisty.

    A co do jego wyjęcia to z tego co pamiętam to trzeba rozpiąć zawieszenie żeby go wyjąć więc nie wiem czy sobie poradzisz pod domem.

    Jak za regenerację płaciłem 260 zł
    Jeśli pomogłem - kliknij na gwiazdkę.


  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar ris
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    KRK
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0
    Postów
    2,194

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sapo Zobacz post

    Pytanie 1.
    Ciekawi mnie, czy zbyt niskie napięcie ładowania może wynikać tylko z winy padającego alternatora? Dodam, iż przez ostatnie lata dużo więcej jeżdżę motocyklem i rowerem, niż autem, więc normalną sytuacją jest nieodpalanie Belli przez 2 tygodnie. Nigdy nie miałem problemu z rozruchem, nawet podczas srogich mrozów.
    Bezapelacyjnie autko musi oglądnąć elektryk. Napięcie prawidłowe to 14,3 V jedynie z włączonym silnikiem bez świateł klimy itd. Niskie ładowanie spowoduje szybką degradację Twojego nowego akumulatora i zapłacisz dwa razy. Przyczyn niedoładowania może być wiele więc nie można tu wróżyć co jest przyczyną. Radzę oddać do fachowca.

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Po pierwsze to należy wykonać poprawny pomiar ładowania przez alternator.
    Cytat Napisał Sapo Zobacz post
    - Ładowanie oscylowało na poziomie 13.8 V. Według pana to za mało i powinno być powyżej 14 V. Czy to poprawne wskazanie dla mojej Belli?
    Jeżeli taki pomiar jest przy pełnym obciążeniu elektrycznym (światła, ogrzewania i itp) to bym się zbytnio nie przejmował. Oczywiście alternator może mieć już swoje latka i się pierścienie ze szczotkami kończą.

    Po drugie pobór 130mA jest w miarę OK (jak jest sporo urządzeń w aucie działających po zamknięciu) Do 200 mA nie masz co się przejmować jak regularnie jeździsz autem.
    Ostatnio edytowane przez jaboleq ; 28-07-2017 o 21:24
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaboleq Zobacz post
    Po drugie pobór 130mA jest w miarę OK (jak jest sporo urządzeń w aucie działających po zamknięciu) Do 200 mA nie masz co się przejmować jak regularnie jeździsz autem.
    Nic co piszesz nie jest ok, przy 200 mA po tygodniu nie odpalisz samochodu. Moje gt pobiera 30 mA i to jest wartość OK.
    Mierząc pobór prądu trzeba odczekać dobrą minutę lub więcej, sporo przekaźników trzyma jeszcze dobrą chwilkę po zamknięciu auta.
    Ten pomiar ładowania to na starym czy już nowym aku ?
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Nic co piszesz nie jest ok, przy 200 mA po tygodniu nie odpalisz samochodu.
    mam pobór 250mA i po 8 dniach odpaliłem bez problemu. Masz pojęcie ile to jest 200mA ??? 0,2A .... teraz sobie policz ile to jest wg pojemności akumulatora.

    Podliczę Ci: 0.2A poboru starcza na ponad 15 dni dla akumulatora o pojemności 74Ah. I jak byś wyczytał to napisałem wyraźnie, że przy normalnej eksploatacji samochodu w niczym to nie przeszkadza (tygodniowe postoje nie są normalne)
    Ostatnio edytowane przez jaboleq ; 29-07-2017 o 10:46
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Ten pomiar ładowania to na starym czy już nowym aku ?
    Pomiar ładowania był na obu akumulatorach. Wskazania były podobne. Dzisiaj sprawdziłem zwykłym miernikiem napięcie na aku po odpaleniu silnika (bez żadnych odbiorników załączonych) i wyszło 14V bez kilku setnych.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TB byla Alfa romeo 166 FL 2.4 JTD jest
    Postów
    816

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dziubek99 Zobacz post
    Przede wszystkim sprawdź jaki prąd wychodzi z alternatora na jego "złączach"
    Ponawiam
    Jeśli pomogłem - kliknij na gwiazdkę.


  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dziubek99 Zobacz post
    Przede wszystkim sprawdź jaki prąd wychodzi z alternatora na jego "złączach" jeśli tam będzie ponad 14V to wniosek jest oczywisty. Jeśli mniej niż 14V to też wniosek jest oczywisty.
    A co do jego wyjęcia to z tego co pamiętam to trzeba rozpiąć zawieszenie żeby go wyjąć więc nie wiem czy sobie poradzisz pod domem.
    A na czym polega ta "oczywistość"? Pytam na forum o te szczegóły, bo właśnie one nie są dla mnie oczywiste. Domyślam się jedynie, że jak tam będzie powyżej 14V, to jest jakiś problem z kablami, a jak poniżej to alternator pada, tak?

    W Warszawie faktycznie mam tylko parking przy ulicy. Ale już w domu rodzinnym w pełni wyposażony warsztat z kanałem, więc praca jest w ewentualnym zasięgu. Na razie spróbuję dobrać się do tych "złącz" altka, żeby sprawdzić, co się tam wyświetli.

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sapo Zobacz post
    Pomiar ładowania był na obu akumulatorach. Wskazania były podobne. Dzisiaj sprawdziłem zwykłym miernikiem napięcie na aku po odpaleniu silnika (bez żadnych odbiorników załączonych) i wyszło 14V bez kilku setnych.
    Tym się nie przejmuj, u mnie np. nawet na alternatorze jest naklejka z podanym napięciem ładowania i wynosi 14V, tyle też wyświetla mi radio bo mam tam pomiar. Jak by było 12,8 lub zero na przykład to wtedy regulator do wymiany.
    Zainteresuj się tym upływającym prądem, bo o ile nie nieruchomi Ci auta przez parę dni nie jest to normalne (nie widziałem sprawnego auta z taką wartością) najczęściej winny jest alarm lub radio, ale może cokolwiek podkradać prąd.
    Nie służy też akumulatorowi i alternatorowi kiedy po każdym kilkudniowym postoju od nowa ładuje akumulator dużym prądem, obciążasz łożyska, pasek i zużywasz paliwo
    Bateria też tego nie lubi to nie nowoczesne zasilanie komórki tylko kwasowo-ołowiowy zabytek.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

Podobne wątki

  1. [MiTo] Niezidentyfikowany pobór prądu
    Utworzone przez Weiss w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 03-09-2016, 19:03
  2. [159] Pobór prądu, 3.2 jts
    Utworzone przez pannamysia w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-11-2015, 14:41
  3. brak ładowania aku "battery charge low"
    Utworzone przez omen w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-09-2013, 18:46
  4. Pobór prądu na postoju
    Utworzone przez DeDe92 w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-03-2013, 14:42
  5. [166] pobór prądu
    Utworzone przez maly_swd w dziale 166
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-12-2008, 09:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory