Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: [166] Pb98 a komputer

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    mazowsze
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TS
    Postów
    110

    Domyślnie [166] Pb98 a komputer

    Witam Panów i Panie! Zaistniała u mnie ciekawa sytuacja: zatankowałem ostatnio Vervę98 i komputer wskazuje o wiele mniej km do przebycia niż wynikałoby to z wskaźnika poziomu paliwa! Ostatnio mimo że wg skazań kompa paliwa brak spokojnie przejechałem jeszcze 40 km! Zastanawiam się czemu się tak dzieje może ktoś miał już podobną sytuację!?
    Uprzedzam pewne odpowiedzi: wiem że wg instrukcji powinno się tankować Pb95 ale tych 95 pełnych oktanów to pewnie ma Pb98!

  2. #2
    Kosiar
    Gość

    Domyślnie

    powinno sę 95 to fakt ale znamy jakość paliwa więc ja tankuje albo 98 ultimade albo 99+v-power uważam że auto o wiele lepiej pracuje itd
    możliwe ze dystrybutor na stacji "okłamywał" pokazywał ze wlałeś np 30litrow aaa tak naprawde poszło o wiele mniej ;//

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar blackalfa166
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 166 3.0 V6 1999; AR 166 3.0 V6 2002; JEEP Grand Cherokee V8 5.9 1998; Cadillac Seville STS
    Postów
    754

    Domyślnie

    takie przekłamanie w pokazywanym mozliwym do przebycia dystansie jest normalne i nie zależy od jakości paliwa. Paliwo nie jest badane pod względem jakości w żadnym samochodzie :-) ten dystans jest usrednieniem analizy spalania średniego i poziomu paliwa i zawsze komp zostawia rezerwę.

    a jesli chodzi o te tracone oktany :-) to na 98 silnik będzie pracował ciszej - kulturalniej i tyle poprostu podnosząc wartość oktanową przesuwasz granicę spalania stukowego.
    Jeśli w instrukcji napisano, że silnik jeździ na 95 to nie znaczy że masz lać tylko 95 tylko, że został on przystosowany do pracy na paliwie średniooktanowym.
    W instrukcji producent zalecił ażeby tankowac paliwo o liczbie oktanowej nie mniejszej niż 95oktan a i tak jest wzięta granica błędu. i nawet na 90 oktanach pojedziesz.
    dla ciebie to jest tylko informacja że jak będziesz w krajach gdzie jeszcze na stacjach jest niskooktanowe paliwo 78 to ty masz podjechac do dystrybutora gdzie jest tabliczka 95 i tyle

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie Re: Pb98 a komputer

    Cytat Napisał dasio
    ..Uprzedzam pewne odpowiedzi: wiem że wg instrukcji powinno się tankować Pb95 ale tych 95 pełnych oktanów to pewnie ma Pb98!
    Pb98 jest o wiele lepsza dla tego silnika niż Pb95...
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  5. #5
    kmito
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał dasio
    Ostatnio mimo że wg skazań kompa paliwa brak spokojnie przejechałem jeszcze 40 km! Zastanawiam się czemu się tak dzieje może ktoś miał już podobną
    sytuację!?
    No to ja przejechałem jeszcze 70km. Wskaźnik paliwa opadł poniżej ostatniej czerwonej kreski.
    Jakość czy rodzaj paliwa nie ma tutaj z tym nic wspólnego.
    To liczydło nie jest dokładne.
    Miałem też sytuacje, że na kompie było jeszcze 80km do przejechania a wskaźnik paliwa był na ostatniej czerwonej kresce.
    Zobacz, że jak wlejesz w granicach do 4l to komputer w ogóle nie zareaguje, czyli ilość km do przejechania się nie zmieni.

  6. #6
    kmito
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156
    Pb98 jest o wiele lepsza dla tego silnika niż Pb95...
    E tam.
    Ja słyszałem, że Włosi śmiało Pb91 do V6 leją.
    Generalnie wydaje mi się, że silniki o dużej jednostkowej pojemności na cylinder dużo lepiej sobie radzą z paliwem o złej jakości.
    Miałem kiedyś przygodę:
    Musieliśmy z żoną zatankować awaryjnie w miejscu, w którym wiedziałem, że dostanę paliwo pół na pół z rozpuszczalnikiem.
    No i jej Lancię momentalnie potrzepało.
    Brak wolnych obrotów i mocy, ledwo dojechała do domu.
    Później sonda lambda do wymiany.
    W mojej V6 zero negatywnych objawów no oczywiście prędkości maksymalnej nie sprawdzałem.
    Przepraszam z post po poście.

  7. #7
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    mazowsze
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TS
    Postów
    110

    Domyślnie

    Oczywiście rozumiem wszystkie wypowiedzi i się zgadzam Tylko zdziwienie mnie ogarneło bo jak lałem 95 to komputer i wskaźnik wskazywały podobne wartości a zmieniło się to po nalaniu 98! Będę musiał się przyzwyczaić po prostu!

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar blackalfa166
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 166 3.0 V6 1999; AR 166 3.0 V6 2002; JEEP Grand Cherokee V8 5.9 1998; Cadillac Seville STS
    Postów
    754

    Domyślnie

    CYTAT:

    Paliwo napędza silnik poprzez spalanie się mieszanki paliwowo-powietrznej w jego cylindrach. Spalanie to przebiega w bardzo krótkich cyklach. W trakcie każdego cyklu zmieszana wcześniej z powietrzem benzyna musi ulec możliwie jak najbardziej całkowitemu spaleniu z określoną (dużą) szybkością.

    Istotne jest, aby zapłon nastąpił w wyniku iskry od świecy zapłonowej. Jeśli dla danego silnika liczba oktanowa paliwa będzie za mała, to nastąpią lokalne samozapłony paliwa przed właściwym momentem początku spalania. Te lokalne samozapłony powodują powstanie przyrostów ciśnienia i generują powstawanie fal dźwiękowych, określanych jako stuki.

    Stukanie może prowadzić do uszkodzenia silnika, szczególnie panewek na główce i stopie korbowodu i samego łożyskowania wału korbowego. W mniejszym stopniu niekorzystnie działa na zawory, tłoki, korbowód. Proces spalania zależy od jego warunków, które zależą od konstrukcji silnika, ale jest też zależny od składu chemicznego paliwa.

    Ze względu na to, że tendencja do stukania wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia występującego przed momentem zapłonu w cylindrze, im w silniku występuje narzucony konstrukcyjnie wyższy stopień sprężania tym potrzebne jest wyżej oktanowe, a zatem zwykle droższe paliwo do jego napędzania. Z drugiej strony wzrost stopnia sprężania zwiększa sprawność i maksymalną moc silnika. Użycie w silniku o niskim stopniu sprężania paliwa wyżej-oktanowego niż wymaga tego producent nie powoduje wzrostu jego mocy, natomiast użycie paliwa o zbyt małej liczbie oktanowej dla danego silnika powoduje jego wyraźny spadek sprawności i może prowadzić też do jego uszkodzenia

    kiedyś widziałem testy mocy przy użyciu różnego typu paliw o liczbach oktanowych 95, 98, 99+ robiono pomiary na hamowni. Testowano jakiegoś golfa 1,4 i subaru imprezę WRX wyniki były takie że na paliwach tych najmocniejszych czyli V-Power Racing subaru osiągała moc o 6KM wiekszą niż na najzwyklejszym paliwie 95 a na słabym silniku golfa nie było zmian istotnych od błędów przeliczeniowych i nigdy zmiany nie przekraczały 1KM.

    w innym zaś teście kierowcom wlewano różnego rodzaju paliwa z informacją: teraz macie 95 a teraz 99+ kierowcy jeździli po torze i wszyscy w wywiadzie opisywali że najlepsza jest szeloska VPRacing a poźniej Verwa. Następnie kierowcom znowu wlewano różne paliwa ale już nie mówiono jakiego typu. Ciekawostką było że żaden z nich nie trafił na pytanie na jakim paliwie pan jechał ? nikt nie umiał wskazac poprawnie tego najlepszego paliwa

    reklamy i marketing działają nam na podświadomość czy warto zatem lać paliwa typu verwa czy vpracing ? Warto bo plusy z nich płynące to tzw ulepszacze które czyszczą-myją układy dają mniejsze nagary itd itp a silniki pracują kulturalnie.

  9. #9
    areks
    Gość

    Domyślnie

    A orientuje sie ktos jak to jest z tymi wskazaniami spalania na kompie w przypadku LPG.
    Ja mam chyba emulacje sondy i nie wiem czy pokazuje mi spalanie LPG, bo niby pokazuje mi srednio wiecej niz PB95...zna ktos ten temat??
    Sorki ze w tym akurat watku ale nie chcialem zakladac nowego w dziale LPG ;// ;//

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar blackalfa166
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 166 3.0 V6 1999; AR 166 3.0 V6 2002; JEEP Grand Cherokee V8 5.9 1998; Cadillac Seville STS
    Postów
    754

    Domyślnie

    areks, wszystko zależy od instalacji ... w tych najnowszych wszystko działa bez problemów, po przełaczeniu na gaz pracę wtrysków we właściwych czasach przejmują wtryski gazu bez jakiegokolwiek szarpnięcia zawachania czy spadku mocy itd. i spalanie pokazuje właściwe.

    jeśli pokazuje ci większe spalanie na gazie niż na beznynie to ten emulator jakoś tam widocznie działa ale nie wiem jak to jest z tymi emulatorami. Jeśli silnik równo pracuje a instalację zakładał ktoś kto ma o tym pojęcie to nie masz się czym martwić ... Widziałem kiedyś rozczłonkowany V6 alfy z przebiegiem ok 120 tys na gazie i powiem ci że wyglądało to tak samo jak widziane silniki po tzw normalnej eksploatacji. Jesli chcesz bardziej dbać o silnik to możesz przed wyłaczeniem silnika przełączyć się na benzynę. Gaz jest suchy i jesli masz nieszczelne uszczelniacze np nawet minimalnie to olej leje się po zaworze a następnie smaży tuż przy wlocie do komory silnika ... tak właśnie powstają nagary. Przełączając się na benzynę przed wyłaczeniem silnika paliwo zawsze trochę spłucze ten olej. Nagar tak czy inaczej jak w każdym silniku nawet bez LPG będzie się budował z czasem ale ten system wyłaczania silnika spowolni mniej więcej o połowę ten proces w prorównaniu do innych silników na LPG oczywiście

Podobne wątki

  1. komputer 1.9 jtd sw
    Utworzone przez zaszary w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-02-2018, 17:30
  2. [159] czy jest sens lac Pb98?
    Utworzone przez andrijko w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 23-05-2014, 19:42
  3. [155] Komputer
    Utworzone przez genius288 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-04-2013, 19:20
  4. Wymiana zegarów mały komputer-duży komputer
    Utworzone przez tomekrvf w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-03-2012, 21:02
  5. 2.0 JTS jakie paliwo? PB95 czy PB98? A może V-power?
    Utworzone przez pc114 w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 09-09-2011, 22:17

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory