Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: Wydech X pipe

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza (Dzielnica BDW)
    Auto
    33 1.7 16V boxxer Permanent 4
    Postów
    86

    Domyślnie Wydech X pipe

    Planuję przerobić wydech na X pipe. Niestety mało wiem na ten temat chodzi mi głównie o najlepsze miejsce zrobienia połączenia X. Ma ktoś z tym doświadczenie? Myślałem na wstawieniu połączenia w X przy pierwszej skrętce po wyjściu z silnika, aczkolwiek ostatnio widziałem w Peugeocie to połączenie niemal na końcu wydechu( Tylko to był silnik 3.0 V6 i dźwięk tak czy siak był konkretny). Ma ktoś jakieś propozycje i rady z własnego doświadczenia?

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    W boxerze X-pipe raczej nic ciekawego nie da, lepiej zrób różne długości kolektorów od głowic, wtedy zabrzmi jak Subaru.

  3. #3

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza (Dzielnica BDW)
    Auto
    33 1.7 16V boxxer Permanent 4
    Postów
    86

    Domyślnie

    (Kasztelan) Aktualnie wchodzą w grę tylko kombinacje z wydechem.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasztelan Zobacz post
    W boxerze X-pipe raczej nic ciekawego nie da, lepiej zrób różne długości kolektorów od głowic, wtedy zabrzmi jak Subaru.
    Chyba miałeś na myśli równe - bo różne to one już są. Generalnie oprócz tego to można tylko więcej zepsuć niz naprawić. Poprawić tez się nie wiele da - a i bez tego silnik ten brzmi bardzo dobrze

    W boxerze kolektor można co najwyżej poprawić poprzez wyrównanie długości rur wychodzacych z kazdego cylindra, ewentualnie poprzez prawidłowe połączenie cylindrów 4-2-1 - bo fabryczne nie jest prawidłowe (w 146 jest prawidłowa kolejność - ale wydech jest asymetryczny i ma nierówne długości rur - i tego w zasadzie wyrównać sie nie da)

    Kozi -widzę że masz permanent 4 - znam to auto bo mam takie. W tym modelu kolektor jest asymetryczny - kolejność prawidłowa ale długości wyrównać w zasadzie się nie da. Mozesz przejść na kolektor symetryczny z równymi długościami rur ale kolejność nie będzie prawidłowa i będzie problem przy przejściu na drugą stronę przy wale - więc chyba lepiej zostaw jak jest. Ostatni tłumik jest dedykowany do tego modelu - zamiennika nie ma i chyba również nikt nie robi tłumików nierdzewnych do tego modelu. Mógłbyć cos adaptować z zendera - ale musisz pamiętac o rurze dolotowej i jej specyficznym przewężeniu nad tylnym mostem. Możesz wywalić katalizator (bo ma mniejszą średnice niż cały wydech i jest zakręcony) poprzez zastosowanie rury z środkowym tłumikiem od wersji bez katalizatora - ale ona również będzie wymagała lekkiej przeróbki.
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    r-sokol, w takim razie 33 ma bardzo dobre tłumiki bo jak na boxera brzmi tak, hmmm, normalnie, w sensie jest cichutko. Skoro kolektory są różne to wystarczy wywalić pobawić się kombinacją tłumików i to wystarczy, po zrobieniu w boxerze równoodległościowych portek będzie pracował jak zwykłe R4, cała magia to właśnie te nierówne rurki, po takim zabiegu w R4 też zacznie brzmieć jak boxer.

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Aż taka cicha to nie jest - w zwykłej ar 33 wystarczy tylko wyjąć katalizator żeby się nie nie nadawało na ulice.
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza (Dzielnica BDW)
    Auto
    33 1.7 16V boxxer Permanent 4
    Postów
    86

    Domyślnie

    Katalizatora już nie ma, środek z biegiem lat zniszczył się tak jakby przepalił. Wyjąłem wnętrza lecz muszę otworzyć tą puszkę jeszcze raz i coś tam wspawać, bardzo wali po blaszkach i wychodzi taki metaliczny dźwięk jak bym slyszał formułę na torze tylko że "brzydko" to słychać. X tak czy siak wstawiam bo chcę się przekonać co się stanie, kwestia tylko gdzie to X ma być by dzwięki ładnie grały

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Browarek
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była: AR 33 1.7 QV
    Postów
    76

    Domyślnie

    Korzystając z okazji, powiem, że też planuje drobne modyfikacje z wydechem. Mianowicie mam obecnie założony kolektor o bardzo regularnych kształtach, po prostu cztery proste rury zchodzace sie w formie 4-2-1. Słyszałem że z kolektorem takim bardziej poplątanym jest zupełnie inny dźwięk - prawda to? Jaka będzie róznica jeśli je zamienie? Wiem że to dość trudne opisać słowami

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Browarek, ciężko opisać, ale zasadnicza różnica jest taka, że kolektor "pokręcony" daje dźwięk o barwie takiej jak w Imprezach turbo, bardziej dramatyczny na wys. obrotach, może troche bulgoczący.. natomiast prosty kolektor bardziej ryczy w stylu takich sportowych aut z dawnych lat.

    Ja trochę się namęczyłem z wydechem w 33 i powiem Ci, że jak chcesz mieć głośny wydech to nie baw się w półśrodki, bo ciężko sprawić, żeby 33 była głośna. Dopóki w układzie był choć jeden przelotowy tłumik to dźwięk był normalny. Dopiero jak obydwa tłumiki zastąpiłem takimi prostymi puszkami a'la strumienica(z prostą rurą wewnątrz) to dało jakieś minimalne efekty. Na wolnych nieco bardziej dudni, a pod obciążeniem dźwięk jest bardziej ryczący, gardłowy, ale trzeba stać z tyłu. W środku praktycznie żadnej różnicy nie czuć, także nadal trudno to nazwać głośnym wydechem.

    Przed: https://www.youtube.com/watch?v=kpSpju802OA
    Po: https://www.youtube.com/watch?v=tOhDOvliyQ0
    33ka z kolektorem prostym: https://www.youtube.com/watch?v=-tWTADr3UYE

    Mam gdzieś jeszcze filmiki z poszczególnych etapów zmian - jakbyś chciał to mogę podrzucić.

Podobne wątki

  1. Down pipe alfa romeo 156 2,4 jtd
    Utworzone przez samsung12 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 08-06-2020, 04:44
  2. [156] V6 pipe - co i jak
    Utworzone przez Szef w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-04-2009, 07:22
  3. [156] V6 Pipe Pytania
    Utworzone przez DzIdEx7 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-03-2008, 15:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory