Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: jak wyregulować zapłon, gaźniki i gaz??

  1. #1
    kwazi33
    Gość

    Domyślnie jak wyregulować zapłon, gaźniki i gaz??

    Witam
    mam AR 33 1.3 Boxer B+LPG 92r.

    Autko jeździ w miarę ale silnik nierówno pracuje
    byłem u kilku mechaników każdy mówi co innego, więc postanowiłem Was zapytać Drodzy koledzy i wy koleżanki

    mechanik nr. 1
    gaźniki do regulacji bo albo zacina się linka od ssania albo przepustnica się nie zamyka/otwiera do końca i co najmniej jeden cylinder nie spala całego paliwa

    mechanik nr. 2
    rozrząd zawory do regulacji

    mechanik nr. 3 (najbardziej mu ufam)
    regulacja zapłonu potem gaźników i na koniec parownik

    żaden z nich nie podjął się naprawy

    może ktoś z was miał kiedyś taki problem ??? szukam pomocy
    nie chcę pojechać do speca który stwierdzi, że ja się nie znam wymieni pół silnika i zedrze kupę kasy

  2. #2
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Wcale się nie dziwię , że się nie podjeli regulacji gażników , do tego trzeba dobrego specjalisty

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  3. #3
    Administrator ds. społecznych Fachowiec Avatar Majkel
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Koszalin, Gdynia
    Auto
    Ducati Hypermotard 796
    Postów
    2,908

    Domyślnie

    mechanik nr. 2
    rozrząd zawory do regulacji
    Rozrząd do regulacji? , a co tam regulować
    Zawory są hydrauliczne. Jeżeli cykają to trzeba wymenić.



    mechanik nr. 3 (najbardziej mu ufam)
    regulacja zapłonu potem gaźników i na koniec parownik
    Tam są chyba dwugardzielowe Delorto. Może być ciężko.
    W Krakowie jest gościu który potrafi to robić. Grzegorz Świątkowski(chyba tak). Jeździ białą Lancią Dedrą 4x4.
    Alfa Romeo Brera 3.2 V6 JTS Q4
    Wcześniej:
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8V 160KM
    Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 110CV
    Alfa Romeo 147 2.0 16V Selespeed
    Alfa Romeo Spider 916 1.8 16V
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo 147 1.9 8V JTD
    Lancia Delta 1.8 8V
    Alfa Romeo 156 SW 1.8 16V M1.5.5
    Alfa Romeo 164 2.5 TD VM
    Alfa Romeo 146 1.6 Boxer
    Lancia Dedra Kombi 1996 1,6 MPI
    Alfa Romeo 155 2.5 V6
    Alfa Romeo 33 1.7 Boxer

  4. #4
    schab
    Gość

    Domyślnie

    Z regulacją zapłonu nie ma najmniejszego problemu : nagrzewasz silnik do takiej temperatury , przy jakiej załącza sie wentylator i przełączasz na benzynę . Jeszcze jedno - z racji pracy przy rozgrzanym silniku i trudnym dostępie do nakrętki kontrującej aparat konieczne są długie rękawy i cienkie płócienne rękawiczki ! Wsiadasz , wyjeżdżasz na drogę i przy małej prędkości ( ~40 km / h ) wrzucasz wysoki bieg ( 4 - 5 ) , po czy deptasz gaz w podłogę . Jeśli usłyszysz klekot ( nie jest to klekot zaworów - jak się powszechnie mówi - tylko spalanie stukowe ) - oznacza to , że zapłon jest przyspieszony , jeśli nic - opóźniony . Przy prawidłowo ustawionym zapłonie powinieneś w takiej sytuacji usłyszeć delikatny krótki świergot 3-4 kliknięcia ) . Regulacja polega na obracaniu aparatu zapłonowego . Najpierw popuszczasz nakrętkę pod aparatem - kluczem "10' . Obrót w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara opóźnia zapłon , w kierunku przeciwnym - przyspiesza . Ruchy mają być minimalne - jednorazowo o 1-2 mm !!! Metodą prób i błędów ustawisz zapłon nie gorzej niż diagnosta na komputerze ... Dobrze jest też zaznaczyć położenie , w jakim był aparat pierwotnie . Jeśli regulacja zapłonu nic nie zmieni - można go przywrócić na swoje miejsce . A może tak być , jeśli przyczyną nie jest zapłon . Gaźników nie polecam samemu regulować , natomiast dobrze jest je sprawdzić pod kątem ewentualnych zacięć .
    Kolejna diagnoza , jaką można samodzielnie postawić odbywa się na podstawie wyglądu świec . Po jeździe : kilka minut , aż silnik się rozgrzeje , kilka mocniejszych przegazówek ( czekasz aż silnik wystygnie ) wykręcasz poszczególne świece . Jeśli są szare i suche - jest ok , jeśli czarne - masz za bogatą mieszankę , albo za późny zapłon , jeśli czarne i mokre - brak zapłonu na tych świecach , albo ... duży problem !
    Jeżeli dodatkowo olej ma zapach paliwa ( jeżeli jeździłeś na benzynie ) , a po zdjęciu korka wlewu oleju przy pracującym silniku przez wlew wydobywają się spaliny - masz zapieczone pierścienie , a prawdopodobnie nie tylko ...

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar mac1us
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Kraków Radziszów
    Auto
    Lancia Delta 2,0 16vt 4x4
    Postów
    219

    Domyślnie

    Chyba Ci się w robocie nudzi.
    Powiem tak - schab ma praktyke, bo wszystko co napisał to mieliśmy niestety doczynienia z naszymi czopkami czyt. autami.
    Ostatnio edytowane przez Majkel ; 06-07-2009 o 10:46

  6. #6
    schab
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwazi33 Zobacz post
    mechanik nr. 1
    gaźniki do regulacji bo albo zacina się linka od ssania albo przepustnica się nie zamyka/otwiera do końca i co najmniej jeden cylinder nie spala całego paliwa
    Nie bardzo jest możliwe , żeby przy zasilaniu jednym gaźnikiem dwóch cylindrów - jeden cylinder dostawał normalną mieszankę , a drugi za bogatą ...
    Może dla ciebie zabrzmi to jak wyrok - ale ja stawiałbym na brak kompresji na tym cylindrze , a w drugiej kolejności na nieszczelne ( wypalone ) zawory . W pierwszym przypadku koszt remontu silnika czyni całą operację nieopłacalną , w drugim - sama regeneracja głowicy ( bez demontażu i ponownego ustawiania rozrządu ) to koszt stu kilkunastu złotych . Tu jednak dla pewności trzeba zrobić próbę olejową ( choć i ta przy boxerze nie zawsze jest wiarygodna ) Polega to na tym że wkręcasz w gniazdo świecy manometr i obracasz rozrusznikiem notując wskazania manometru . Po pierwsze i najważniejsze : powinny być dla wszystkich cylindrów zbliżone , a przy "zdrowym" silniku osiągać wartość 11-12 atm .
    Potem wstrzykujesz do środka "podejrzanego" cylindra przez otwór świecy kilkanaście cm3 oleju i kilkakrotnie kręcisz rozrusznikiem , żeby olej rozprowadził się po ściankach , po czym ponawiasz pomiar manometrem . Jeżeli po wlaniu oleju ciśnienie wzrosło - masz pewność , że to nieszczelność związana z zespołem tłok-cylinder : zapieczone / wytarte pierścienie , wyoblone / porysowane ścianki cylindra . Jeżeli zaś ciśnienie nie wzrosło - wskazuje to na nieszczelne zawory , albo - ... że olej się nierówno rozprowadził po ściankach !

  7. #7
    kwazi33
    Gość

    Domyślnie

    dzięki wielkie na pewno mi to pomoże w szukaniu usterki znalazłem chłopaków w Częstochowie którzy jako nieliczni "chętnie" i to nie jest żart się tego podejmą ale Schab dużo informacji przekazał które pewnie się przydadzą

  8. #8
    Użytkownik Ogier Avatar lukasz169
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Wieluń
    Auto
    156 2.5 V6
    Postów
    151

    Domyślnie

    Witam, mógłbyś mi podać adres gdzie w Częstochowie będziesz naprawiał swoją Alfkę? Też mam 1.3 na gaźnikach do regulacji a że w Częstochowie często bywam to namiary by się bardzo przydały

  9. #9
    moretti
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał schab Zobacz post
    Nie bardzo jest możliwe , żeby przy zasilaniu jednym gaźnikiem dwóch cylindrów - jeden cylinder dostawał normalną mieszankę , a drugi za bogatą ...
    Dokładnie ten problem jest w ALFACH ...ze na każdy cylinder przypada jeden gaźnik .Mimo ze wydaje się ze jest to jeden gaźnik to są to dwa w jednym . Maja wspólną tylko komorę pływakową . Regulacja biegu jałowego i skład mieszanki na biegu jałowym w każdym jest oddzielna . Oba gaźniki maja wspólna os przepustnicy i w tym przypadku nie mam problemu chyba ze występują jakieś zużycie lub luzy . Problem jest z synchronizacja lewego i prawego gaźnika ...tu zaczynają się schody . Bez wakuometra nie da rady tego dobrze zrobić i najlepiej żeby był rtęciowy . W zasadzie synchronizacja otwarcia wszystkich czterech przepustic jednoczesnie ( tak samo w modelu 16V z wtryskiem ) to jest najważniejsza regulacja i musi być dokładna . Zsynchronizowanie czterech gaźników to sprawa skomplikowana i dlatego nikt tego się nie łapie . Najszybciej zrobi to jakiś warsztat motocyklowy bo maja narzędzia do regulacji więcej niż jednego gaźnika naraz .

  10. #10
    schab
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał moretti
    Dokładnie ten problem jest w ALFACH ...ze na każdy cylinder przypada jeden gaźnik .Mimo ze wydaje się ze jest to jeden gaźnik to są to dwa w jednym . Maja wspólną tylko komorę pływakową . Regulacja biegu jałowego i skład mieszanki na biegu jałowym w każdym jest oddzielna . Oba gaźniki maja wspólna os przepustnicy i w tym przypadku nie mam problemu chyba ze występują jakieś zużycie lub luzy . Problem jest z synchronizacja lewego i prawego gaźnika ...tu zaczynają się schody .
    Odnośnie regulacji biegu jałowego - masz rację w 100% , natomiast skład mieszanki dla normalnej pracy zależny jest od poziomu paliwa w komorze pływakowej , oraz doboru dysz i rurek emulsyjnych paliwa / powietrza .
    Skoro komora pływakowa jest wspólna dla jednej strony silnika , a zakładam , że nikt nie "mieszał" w dyszach - to mieszanka przygotowana dla dwóch sąsiednich garów - nie śmie się znacząco różnić . Na pewno nie aż tak , żeby jeden się zalewał , podczas gdy drugi działa normalnie .

Podobne wątki

  1. Nie idzie wyregulować swiateł
    Utworzone przez solaris2007 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-09-2012, 04:48
  2. Kłopoty z regulacją - dwa gaźniki
    Utworzone przez lukasz169 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-09-2009, 16:36
  3. [156]Jak wyregulować gaz
    Utworzone przez rafao3 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-03-2009, 16:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory