Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: AR 33 1.7ie 8V Bosch Motronic MP3.1

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie AR 33 1.7ie 8V Bosch Motronic MP3.1

    Mam pytanie dotyczące zapłonu AR 33 1.7ie 8V Bosch Motronic MP3.1.

    to jest ta wersja która nie ma przepływomierza skrzydełkowego tylko w masowy w postacji czarnej rury. w wersji tej jest podwójna dwubiegunowa cewka zapłonowa, nie ma rozdzielacza, jest czujnik na skrzyni biegów zczytujący impulsy z koła zapłonowego.

    moje pytanie brzmi:
    skąd ten cholerny komputer wie kiedy wysłać iskre na właściwy cylinder?

    pytam bo alfie 146 1,7 16v jest drugi czujnik przy kole zębatym paska rozrządu na głowicy który mówi komputerowi (raz na cztery cylindry że ten cylinder to ten a nie żaden inny) i komputer wie kiedy ma wysłać iskrę na dany cylinder.
    tego czujnika nie ma w 33!!!

    wszyscy wiemy że iskra pojawia się na danym cylindrze raz po suwie sprężania (zapłon - w silnikach z rozdzielaczem zapłonu) i ewentualnie drugi raz po suwie wydechu (iskra tracona - w silnikach c cewkami dwubiegunowymi bez rozdzielacza) co dwa obroty wału.

    ale jeśli nie ma czujnika na wałku rozrządu to skąd komputer wie który to jest obrót wału (pierwszy czy drugi)?
    jeśli nie wie to wali iskry jak popadnie?!? wypada po 2 razy na każdy obrót wału - raz w punkcie górnym tłoka (po sprężaniu), drugi raz w punkcie dolnym (po suwie pracy), trzeci raz w punkcie górnym (po suwie wydechu), czwarty w punkcie dolnym (po suwie ssania).
    jeśli to może działać to po jaką cholerę przez te ostatnie sto lat pchano rozdzielacz zapłonu? przecież wystarczyłaby jedna cewka z czterema przewodami do świec. po co drugi czujnik na wałku rozrządu? dwie dwubiegunowe cewki sterowane dwoma przewodami z komputera? przecież w obu przewodach musi być to samo! jeśli jest coś innego to przecież komputer bez dodatkowego czujnika na wałku nie wie który to jest aktualnie obrót wału...

    prośba:
    jeśli ktoś dokładnie wie jak z tym zapłonem w tym modelu alfy jest i zna się na tym to niech mi napisze.
    proszę bez domysłów - bo to do niczego nie prowadzi...
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  2. #2
    ViP Romeo
    Dołączył
    06 2006
    Mieszka w
    Potworów/Radom
    Auto
    Alfa 33 Permanent 4, Alfa 166 2.4 Jtd, Alfa 156 SW 1.9 jtdm 16v
    Postów
    516

    Domyślnie

    A wiec tak: Na kole zamachowym sa zabki i w pewnym miejscu jest przerwa (wtedy jest zaplon) a przy kole zamachowym jest czojnik halla ktory liczy te zabki, zaplon jest dawany parami na zmiane 1 i 2 tlok lub 3 i 4.
    Alfa 33 Permanent 4
    Alfa 166 2,4 Jtd ---- Była
    Alfa 33 1,4 imola ---- Była
    Alfa 156 Sport Wagon 1,9 16v Jtdm

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    to to ja wiem - zapominasz tylko że zapłon jest tylko raz na dwa obroty wału.
    bez tego dodatkowego czujnika komputer nie wie kiedy dać odpowiednią parę. możliwości są cztery:
    pierwszy obrót wału para 1-2 lub para 3-4
    drugi obrót wału para 1-2 lub para 3-4.
    którą kiedy?
    komputer nie wie kiedy jest pierwszy a kiedy drugi obrót wału.
    pamietaj że na jeden obrót wałka rozrządu i zapłon przypadają dwa obroty wału. komputer dostaje dwa razy impuls z przerwy na wale ale skąd wie na którą cewkę (parę świec) ma wysłać impuls?
    proste to jest w silnikach z rozdzielaczem zapłonu. palec rozdzielacza obraca się raz na dwa obroty wału... jak nie będziesz o tym pamiętał to się możesz strasznie zdziwić np. po remoncie silnika lub zmianie pasków rozrządu. niby wszystko gra, znaki się pokrywają - a na trzecim cylindrze zawory się gną...
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  4. #4
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    hm. iskra idzie parami jedna praca druga oczyszczanie zreszta wtrysk tez podawany jest parami . ten czujnik polozenia walka rozrzadu jest juz przy wtrysku sekwencyjnym tz na kazdy cylinder jeden wtrysk.

  5. #5
    bassman
    Gość

    Domyślnie

    W 33 1.7IE 8V jest wtrysk sekwencyjny...
    a czujnika na walku rozrzadu nie ma. :mrgreen:

  6. #6
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    napewno? w tych latach! to raczej 2 razy 2

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Cytat Napisał bassman
    W 33 1.7IE 8V jest wtrysk sekwencyjny...
    a czujnika na walku rozrzadu nie ma.
    sekwencyjny ale full group - czyli wszystkie wtryskiwacze są połączone ze sobą równolegle i wtryskują paliwo cały czas - niezależnie od tego czy dany cylinder ssie czy robi co innego - zobacz sam na schemacie.
    a czujnika nie ma - I WŁAŚNIE O TO CHODZI - skoro go nie ma to JAK JEST STEROWANY ZAPŁON - niech mi ktoś to powie albo zamieści obrazek z przebiegami na wyjściach z komputera do cewek.
    Cytat Napisał piotriix
    napewno? w tych latach! to raczej 2 razy 2
    za duży skrót - do czego tyczy się ten tekst?
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  8. #8
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    2 razy 2 tz. polsekwencja tak przynajmniej jest w 155 a jezeli w 33 jest full to nie nazywamy tego sekwencja tylko wlasnie tak jak to okresliles full group ale to gwoli scislosci i jak sam juz napisales a ja wczesniej wspomnialem do takiego rodzaju wtrysku czujnik na walku jest niepotrzebny

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotriix
    do takiego rodzaju wtrysku czujnik na walku jest niepotrzebny
    wtrysk paliwa mnie nie interesuje - bo nie jest to dla mnie żadna tajemnica.
    interesuje mnie zapłon - a dokładniej przebiegi sterujące cewkami zapłonowymi - z tego jednoznacznie będę mógł wywnioskować jak i kiedy pojawiają się iskry na cylindrach.

    a widzę że inaczej się nie da...
    czy ma ktoś w okolicach Puław (woj. lubelskie) lub w Radomiu lub w Lublinie alfe romeo 33 1,7 IE z komputerem Bosch Motronic MP3.1 (przepływomierz w postaci czarnej plastikowej rury - nie mylić z rurą metalową - ta była w modelach 1,4 z wtryskiem webera - a to mnie nie interesuje)?
    chciałbym pomierzyć sobie i sprawdzić przebiegi na przewodach sterujących cewki zapłonowe. (badanie bezinwazyjne - tzn. niczego nie psujące)
    lub opis zapłonu w tym systemie, lub obrazek z przebiegami, lub link do strony...
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar phantom71
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    AR 156 1.8TS 16V 10.1998
    Postów
    656

    Domyślnie


Podobne wątki

  1. [145] Motronic 2.10.4 - wymiana
    Utworzone przez criss w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-06-2014, 19:54
  2. [33] Reset ECU - Motronic MP3.1
    Utworzone przez JacekK w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-04-2011, 07:37
  3. [S] Sterownik BOSCH MOTRONIC
    Utworzone przez r0bertos w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-02-2010, 21:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory