Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: [159] Magneti Marelli NavConnect+ - podmiana na Newsmy NR5002

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie [159] Magneti Marelli NavConnect+ - podmiana na Newsmy NR5002

    Cześć,
    nadeszła wiekopomna dla mnie chwila, skompletowałem w zasadzie pełen zestaw do wymiany i w kilku najbliższych postach postaram się przedstawić cały proces. Zacznę od przedstawienia składowych zestawu, ostatnią wiadomością będzie pewnie jakieś krótkie wideo przedstawiające działanie pełnego zestawu.

    Elementy składowe.

    1. Newsmy NR5002-02-H-H0 - Stacja multimedialna.



    W bardzo dużym skrócie jest to tablet oparty o androida, ze wzmacniaczem 4x50W i obsługą kilku peryferii w obudowie 2din. Stacja wyposażona jest w dwa układy BT, jeden do dowolnych celów (tak jak w każdej komórce/tablecie), drugi jest spięty na twardo z wbudowanym zestawem głośnomówiącym. Do tego zestawu również na sztywno spięto mikrofon. Ma to wadę w postaci braku możliwości wykorzystania go do obsługi głosowej Androida. Poza tym oczywiście moduł WiFi, Moduł FM chyba z RDSem, gniazdo obsługujące antenę GPS (w zestawie).

    Poza tymi elementami do radia można podłączyć również nagłośnienie 5.1 jeśli ktoś posiada (trzeba zamówić dodatkowy kabelek za około $5). Radio obsługuje dwa wejścia wideo, jedno z nich ma również możliwość odbioru dźwięku stereo. Jedno przeznaczone jest do kamery cofania, drugie do np odtwarzacza DVD. Obsługa przycisków z kierownicy odbywa się przy użyciu zewnętrznej drabinki rezystancyjnej, co oznacza że trzeba zaopatrzyć się w adapter bądź stworzyć swój własny. Do tego dwa gniazda USB. Jedno to gniazdo OTG - używane do programowania - do którego można z powodzeniem podłączyć dysk USB. Drugie opisane jest jako '3G Dongle'. Z pobieżnych informacji z internetu wynika, że nie każdy modem USB będzie działał, ale to niewielki problem w dzisiejszych czasach.

    2. Kamera cofania Viaken - Opel



    Kamera cofania montowana w miejsce lampy oświetlającej tablicę rejestracyjną. Kamera ma szeroki kąt widzenia (170*). W trakcie moich testów wykazywała się zadowalającą jakością obrazu. Obraz jest obrócony (czyli widzimy obraz poprawny a nie odbity) oraz w podziałki odległości. Jak dobrze odzwierciedlają one odległość nie miałem jeszcze okazji testować.

    3. Separator anteny FM



    Radio MM wyposażone jest w gniazdo ISO do anteny FM. Stacja ma gniazdo DIN. Potrzebna jest przejściówka i początkowo miałem zamiar kupić zwykłą przejściówkę za kilka zł. Podłączając testowo stację odkryłem jednak, że radio MM nie jest wyposażone w wyjście wzmacniacza antenowego (to wyjaśnia dlaczego RDS i ogólnie odbiór FM wyglądał tak słabo). Stąd zakup separatora. Jeśli się uda, zasilanie separatora podłączę we wtyczkę oryginalnej wiązki. Jeśli nie użyję złączek wago o których później.

    4. Adapter SWC - Connects2 CTSAR002.2



    Początkowo miałem użyć układu zrobionego dla mnie przez Mały777 ale temat umarł śmiercią naturalną, więc dokonałem prób z Arduino. Próby nie poszły tak jakbym tego oczekiwał stąd zakup tego urządzenia. Miałem przed nim obawy, ale producent zapewnia, że adapter obsługuje teraz przycisk telefonu, więc mapuje 7/10 przycisków. To co nie będzie działało to komenty głosowe(patrz punkt 1 i sprawa z mikrofonem) oraz przyciski 'up/down' które chyba i tak nie będą miały wielkiego zastosowania w androidzie. Jeśli działanie mi się nie spodoba, spróbuję w niemczech kupić adapter firmy ACV.

    5. przetwornica 12V -> 2x 5V/2.1A

    Tania przetwornica do ładowania urządzeń mobilnych. Plan zakłada zamontowanie tego ustrojstwa w schowku w podłokietniku. Mam nadzieję, że wystarczy na nie miejsca. Podłączenie równoległe pod zapalniczkę przy użyciu złączek wago.

    6. Podwójne gniazdo USB - Cliff 30090



    Ponieważ gniazda usb urządzenia wyprowadzone są na przewodach, zdecydowałem się przerobić przewody, zarobić je na innej wtyczce i podpiąć do tego gniazda. Gniazda będą zamontowane w schowku pasażera, ponieważ będą służyły albo do podpięcia pendrive z muzyką albo komputera gdy będę chciał dokonać poważniejszych zmian w sofcie.

    7. złączki wago i OWH/OWG.





    Złączki, wtyczki i gniazda do spięcia elementów między sobą i z samochodem.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Będziesz chyba pionierem jeśli chodzi o wykorzystanie złączek Wago w instalacji samochodu

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowal78 Zobacz post
    Będziesz chyba pionierem jeśli chodzi o wykorzystanie złączek Wago w instalacji samochodu
    Zazwyczaj używa się ich w puszkach elektrycznych w instalacjach domowych. Dla mnie w kilku przypadkach ich użycie jest jednak wygodniejsze niż użycie typowych wtyczek stosowanych w takich przeróbkach które 'zaciska' się na przewodzie.
    Oczywiście wtyczki wago użyte będą tam gdzie będzie miało to sens a nie na siłę wszędzie. Np rozdzielenie zasilania na zapalniczkę i przetwornicę będzie na wago, ale już zasilanie kamery cofania na typowych wtyczkach czyli takich:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3161.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	95.2 KB
ID:	209221

    Przygotowałem pełen zestaw wiązek do zamontowania. Przy okazji mogę podzielić się kilkoma uwagami dla osób które noszą się z zamiarem podobnych instalacji.

    Wbrew temu co widać na aukcjach na aliexpresie, główny przewód (zasilanie+głośniki) we wszystkich chińczykach od firmy Newsmy jest od razu zarobione na gnieździe ISO A&B.
    W gnieździe zasilającym mamy wyprowadzone przewody +12V po zapłonie i zasilanie na wzmacniacz antenowy. Tutaj pojawia sie pierwsza kwestia, Alfa nie ma zasilania po kluczyku podanego na radio i w moim przypadku nie ma też wzmacniacza antenowego (ani wyjścia w radiu ani przewodu na wiązce)
    To wiąże się z koniecznością delikatnego przerobienia wiązki radia. Jeśli jednak używamy adaptera np Connects2 to on na swoich wtyczkach już będzie posiadał +12V po kluczyku. Będzie również posiadał wyprowadzenie 'illumination'. W zależności od źródła jest to opisane jako podświetlenie deski, albo jako sygnał z świateł mijania. Osobiście liczę, że to coś w rodzaju kontroli przyciemnienia dimmerem (przyciski w manetce kierunkowskazów).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3157.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	96.2 KB
ID:	209217

    W moim przypadku nie sprawdziłem za wczasu co connects2 wystawia na gnieździe ISO więc przewód czerwony (12V po kluczyku) jest wpięty na złączkę OWH. Drugi przewód we wtyczce to sygnał biegu wstecznego. Ten sygnał przełącza radio w tryb wsteczny. Po prostu wyświetla obraz z wejścia AV (jednego z dwóch, wybieramy to w ustawieniach) i nie pozwala zrobić nic innego tak długo jak sygnał jest obecny. Na złączce wago dwa żółte przewody to właśnie sygnał illumination. Zaizolowany przewód obok wtyczki OWH to sygnał '12V controled'. Na przewodzie pojawia się 12V w momencie gdy podamy sygnał biegu wstecznego. Jest to bardzo mądre posunięcie producenta, ponieważ w autach gdzie mamy kontrolę spalenia żarówek, mogą wystąpić zakłócenia w zasilaniu kamerki. Jeśli takie zakłócenia wystąpią przeciągnę dodatkowy kabelek do zasilania kamery.
    Trzy luźne przewody w przeźroczystych gumkach to sygnały wystawiane przez connects2. Sygnał 'prędkości' - zapewne do podgłaszania/ściszania radia w zależności od prędkości do radia które to obsługuje (to akurat nie ma takiej opcji), sygnał hamulca ręcznego (można go podłączyć do radia ale nie znam jego funkcji. Trzeci przewód to sygnał na wzmacniacz. Amp remote czyli pewnie zasilanie wzmacniacza.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3156.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	88.8 KB
ID:	209218

    Tutaj przewody odpowiedzialne za przyciski z kierownicy, zarobione na wtyczce OWH.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3158.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	99.7 KB
ID:	209219

    Gniazdo USB z zarobionymi na nowo przewodami USB do umieszczenia w schowku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3159.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	99.0 KB
ID:	209220

    Złącza Audio/Video.

    Standardowo, białe i czerwone to dwa kanały dźwiękowe, żółte to wtyczki Video. Można podłączyć kamerę na dowolną żółtą wtyczkę.

    Użycie tych wszystkich wtyczek/gniazd/złączek umożliwi mi łatwiejszą modyfikację sprzętu w przyszłości gdybym chciał coś dodać/wymienić/usunąć. Takie zboczenie zawodowe

    A na koniec, jak póki co skonfigurowałem wygląd ekranu głównego.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3155.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	65.7 KB
ID:	209222


    Na ekranie głównym umieściłem tylko to co moim zdaniem jest przydatne. Czyli data/godzina, pogoda, radio, odtwarzacz muzyki oraz skróty do najpotrzebniejszych aplikacji, trzy nawigacje których używam, kontakty telefoniczne, yt i przeglądarka chrome. Aplikacja na górze wygasza ekran. Jeszcze nie wiem czy to odłącza funkcjonalność czy tylko wygasza ekran. Dam znać jak sprawdzę.

    Reszta aplikacji dostępna po wejściu w listę apek. Moim zdaniem tak będzie najwygodniej i najbezpieczniej.
    Jedyne dwie rzeczy które mnie rażą, to niebieski widget aplikacji od radia - jeśli inna aplikacja od radia tutaj zadziała to natychmiast ją podmienię - jeszcze nie testowałem oraz logo na początku uruchomienia androida - tak zwane BootLogo. Próbowałem je zmienić zgodnie z dostępnymi w internecie instrukcjami, ale się nie udało. Czekam na dalsze informacje od producenta jak to zmienić ponieważ jest to dla mnie jak cieknący kran. Niby wiele nie robi, a jednak wkurza.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Znam doskonale złączki Wago, jak również te szybko złączki. Ja użyłbym po prostu lutownicy, termokurczek i/lub taśmy izolacyjnej w zależności od potrzeb.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Instalacja przebiegła (prawie) bezproblemowo.

    Przy rozbieraniu tapicerki polecam zaopatrzyć się w takie cuda:



    Ułatwią zdjęcie elementów bez ich połamania.

    Pracę rozpocząłem od demontażu radia MM, tutaj też potrzebujemy narzędzia w postaci albo klucza kupionego od FCA albo pręta M4 z castoramy/obi/praktikera. W przypadku tego radia nie zadziała myk z radia blaupunkt z gwoździami czy drutami. Radio samo nie wyskoczy. Jest bardzo ciasno obsadzone w ramie 2din. Końcówki prętów musicie odgiąć i za nie wyciągnąć radio.

    Po zdjęciu radia szybka robota rzeźbiarska z wieszakiem z pralni i mamy kolejny klucz do wyjęcia nawiewów za którymi są dwie śruby mocujące główny panel. Po wyjęciu nawiewów (tylko dwa skrajne) należy zdjąć ramkę wokół lewarka zmiany biegów. W manualu jest prosto, rozpinamy skórę (zatrzask + rzepa) podważamy plastikowym łomem jej tył i po kolei puszczają 4 zatrzaski. W tym punkcie mogę pomarudzić na jakość skóry na mieszku. Kilka miesięcy temu wymieniłem ramkę z mieszkiem i mieszek ma już pękniętą skórę w rejonie biegu wstecznego. Żenada. Może ktoś z forum jest w stanie wykonać trwalszą ?

    Po zdjęciu ramki (należy odpiąć dwie wązki od przycisków, odkręcamy 6 blachowkrętów. Dwa na samym dole, dwa po bokach ramki radia i dwa za nawiewami. Ten po prawej trzeba wyczaić dokładniej bo jest on nieco z boku pod kątem w nawiewie. Sama ramka ma jeszcze 3 swoje zatrzaski, dwa na samym szczycie i jeden w narożniku obok przycisku start stop. Aby swobodnie operować panelem należy odłączyć trzy wiązki - climatronic, przycisk start stop, stacyjka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3162.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	99.3 KB
ID:	209283Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3165.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	69.4 KB
ID:	209292

    Demontaż schowka. Plastikowym łomem zdejmujemy boczną zaślepkę z przełącznikiem poduszki pasażera. To nam odsłoni mały blachowkręt trzymający ramkę ozdobną. Później tym samym łomem podważamy w okolicy bolczyków trzymających listwę i ta ładnie odskakuje.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3166.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	79.4 KB
ID:	209284Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3168.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	39.3 KB
ID:	209285Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3169.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	58.9 KB
ID:	209286

    Następnym krokiem przed demontażem schowka jest zdjęcie boczku tunelu środkowego. Przed liftem jest tam taka mniejsza 'łuska' po lifcie mamy cały bok który idzie aż do podłokietnika. Zaczynamy go odpinać od dołu. Później trzeba go lekko wygiąć tak by wyskoczył spod osłony podłokietnika. To nam umożliwi zwolnienie górnych zatrzasków.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3172.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	58.1 KB
ID:	209287

    Efektem tego jest odsłonięcie wszystkich wkrętów trzymających schowek. Odkręcamy wkręty i schowek wysuwamy w kierunku fotela.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3171.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	49.0 KB
ID:	209288

    Osłonę słupka zdejmuje się łatwo (dużo trudniej zakłada). Odchylamy uszczelkę i podważamy od podsufitki idąc ku dołowi. Osłona będzie wisiała na taśmie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3174.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	80.5 KB
ID:	209289Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3175.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	65.6 KB
ID:	209290

    Najbardziej upierdliwy element to lampka w podsufitce. Jest 6 metalowych zatrzasków. Problem w tym, że jak odchylimy lekko lampkę, to zatrzaski chowają się głębiej i trudniej w nie trafić. Polecam mały wąski łom z plastiku i powinno wyjść. Osobiście musiałem trochę mięsem narzucać.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3179.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	91.8 KB
ID:	209291

    W tak rozebranym aucie zacząłem umieszczać przewody. Antena GPS przyklejona została do obudowy lusterka, mikrofon z zestawu został wprowadzony do oryginalnego małego pudełeczka w którym był oryginalny mikrofon. Wchodzi bez problemu, choć nie w oryginalnej pozycji (mikrofon jest nieco za gruby) Trzeba go czymś od tyłu zablokować. Przewody przepuszczone pod podsufitką do słupka, po słupku i nad schowkiem do tunelu środkowego.

    Radio wchodzi w oryginalną ramkę 2din bardzo ciasno. Trzeba je wpychać na siłę - w efekcie czego uszkodziłem ekran dotykowy, na moje szczęście jego wymiana to względnie groszowa sprawa. Po podłączeniu wszystkich przewodów do radia, oraz tego co konieczne do auta (zapłon, start/stop) wykonałem test, wszystko działało (poza wspomianym dotykiem). Zacząłem przeciągać przewód do kamery cofania. Po zdjęciu bocznego panelu tunelu środkowego moim oczom ukazały się wiązki na tył auta. I to tam wrzuciłem przewód. Przewód wychodzi na podłodze przy prawym fotelu pasażera i pod dywanikiem idzie dalej i wchodzi pod kanapę. Bokiem kapany przepuściłem go do bagażnika na prawą burtę gdzie dołączyłem go do innych wiązek. By zamontować kamerę, zdjąłem uszczelkę bagażnika, obie lampy i śruby mocujące zderzak pod lampami. Po czym zdjąłem środek zderzaka z zatrzasków i w tak powstałej szparze przepuściłem przewody. W efekcie wtyczki mam w bagażniku a nie w zderzaku. Uszczelkę założyłem bez problemu. Minus zasilania i ekranowanie wideo podłączyłem pod śrubę zamka bagażnika. Plusik poszedł na mały rozgałęźnik który wyprowadza światło wsteczne i przeciwmgielne na wiązkę haka.

    Na chwilę obecną to tyle. Jedyne co mi pozostało to naprawienie dotyku, wpuszczenie radia tak z pół cm głębiej (może wejść dużo dalej) i stworzenie ramki. Żadna z allegro nie będzie pasowała bez przeróbek.

    Krótki film podsumowujący efekt dzisiejszego dnia:

    Ostatnio edytowane przez hideto ; 31-08-2016 o 19:11

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2016
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa 159 1.9 16v
    Postów
    80

    Domyślnie

    I jak to wygląda w tej chwili?

  7. #7
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Film niedostępny

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawzl Zobacz post
    I jak to wygląda w tej chwili?
    Póki co bez zmian. Ekran wymieniłem, niestety problem nie ustał. Mając trochę czasu wyciągnę radio z powrotem na biurko i sprawdzę dokładniej co przeszkadza. Podejrzany jest albo decoder connects2 albo któryś z programów zainstalowanych przeze mnie w radiu. Dam znać gdy skończę zabawę. Poza kwestią ekranu oczywiście wszystko działa. Miałem już okazję na tej nawigacji pojechać do Czech i zrobić kilka tysięcy po Polsce. Wszystko działa bez zarzutu. Oczywiście poza ekranem którego użycie powoduje zawieszenie i restart urządzenia.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2016
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa 159 1.9 16v
    Postów
    80

    Domyślnie

    A na czym polega dogrywanie tego żeby komputer auta był na liczniku? Bo przymierzam się do zmiany bo mnie oryginalne radio denerwuje, ze względu na ta navi, a dość dużo latam po europie

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Na niczym. W moim przypadku wszystkie opcje dostępne w CN+ same wróciły na wyświetlacz między zegarami. Są oczywiście dostępne tylko w trakcie postoju.

Podobne wątki

  1. AR 147 YATOUR M06 - radio Magneti Marelli
    Utworzone przez daffy94 w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-04-2016, 21:15
  2. [156] Amortyzatory Magneti Marelli czy oryginały ?
    Utworzone przez r-sokol w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 05-04-2014, 23:20
  3. Zapytanie o markę MAGNETI MARELLI
    Utworzone przez Karol89 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-02-2013, 20:06
  4. Przepływomierz Boscha vs Pierburga vs Magneti Marelli
    Utworzone przez Damian156JTD w dziale 156
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 16-10-2012, 19:47
  5. słyszał ktoś o amortyzaotrach Magneti Marelli?
    Utworzone przez lukas1983 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-09-2012, 20:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory