Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Ilu watowy wzmacniacz do subwoofrea

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie Ilu watowy wzmacniacz do subwoofrea

    Witam, jak w temacie, posiadam subwoofer (głośnik) 12" o mocy 1200w / 350 rms, ilu watowy wzmacniacz mam dobrać żeby to jakoś w miarę dobrze grało, chodzi o wzmacniacz 1/2 kanałowy, tylko do subwoofera

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Im więcej tym lepiej.
    A co znaczy w miarę dobrze? Co to za "miara"?
    Ma być, czy grać dobrze?
    Co to za głośnik? Ważne bo peyning to nie scanspeak a mocy mogą mieć tyle samo.
    Jaka obudowa?
    To wszystko ważne sprawy.
    Ostatnio edytowane przez slavol ; 03-12-2016 o 14:58
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Im więcej tym lepiej.
    A co znaczy w miarę dobrze? Co to za "miara"?
    Ma być, czy grać dobrze?
    Co to za głośnik? Ważne bo peyning to nie scanspeak a mocy mogą mieć tyle samo.
    Jaka obudowa?
    To wszystko ważne sprawy.
    Głośniki 4X Alpine SPG na drzwiach, podłączone pod wzmacniacz 4 kanałowy Sony XM 504X, subwoofer (głośnik FLI FLAP) ma być bez paczki, zamierzałem go zainstalować pod tylnią półką, radio Alpine IVE W585BT, wiem że mogę go zmostkować z wzmacniaczem i pod głośniki, ale radio ma dodatkowe opcje pod sam subwoofer i wtedy ich nie uruchomię, radio ma dodatkowe wyjście pod subwoofer i dlatego potrzebuję dokupić drugi wzmacniacz specjalnie pod głośnik
    Ostatnio edytowane przez maarkuss ; 03-12-2016 o 16:19

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał maarkuss Zobacz post
    subwoofer (głośnik FLI FLAP) ma być bez paczki, zamierzałem go zainstalować pod tylnią półką
    Nie obraź się ale do tego nic nie doradzę. Tak się po prostu nie robi. Nie znam się na "takich" połączeniach.
    Powodzenia.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Nie obraź się ale do tego nic nie doradzę. Tak się po prostu nie robi. Nie znam się na "takich" połączeniach.
    Powodzenia.
    Nie no, jest to dosyć proste, wcześniej głośnik był w obudowie w bagażniku, ale alfa ma metalowy stelaż za siedzeniem i półką, i nie było go w ogóle słychać oprócz mulenia, zamierzam sam głośnik zamontować pod półką, a połączenie, standartowe, tak jak w radiu, 4x głośniki pod 4 kanałowy wzmacniacz, i "aktywny" subwoofer (czyli głośnik basowy w półce z wzmacniaczem) + dodatkowe połączenie z radiem do drugiego wzmacniacza basowego, i to mi da pełną regulację w opcjach audio w radiu jak i do 4 głośników jak i do subwoofera, ( a głośniki na drzwiach i tak se mogę zmostkować ze subem, żeby przeniosło trochę basu na nie, tylko nie wiem o jakiej sile musi być ten wzmacniacz (1/2 kanałowy) żeby dzwięk był naprawdę zadawalający, nie jakieś mulenie,
    a więc 1200W 350RMS - podłączenie pod głośnik 12" - o jakiej mocy wybrać wzmacniacz pod ten głośnik ? !!!
    Ostatnio edytowane przez maarkuss ; 03-12-2016 o 19:35

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Ja wiem doskonale co chcesz zrobić. Tylko robisz źle.
    Głośnik powinien grać w obudowie. Montując go w półkę z bagażnika robisz obudowę "prawie" zamkniętą, a powinna być super szczelnie zamknięta. Powietrze w niej ma robić za amortyzator tylnej strony membrany.
    Dobry głośnik tej wielkości zagra poprawnie w 20 litrach, słabszy jakościowo potrzebuje do 30-40 litrów, a u Ciebie będzie 400??? To nie może grać jakikolwiek wzmacniacz kupisz.
    Gdybyś miał normalną skrzynię to doradziłbym 30-50% mocniejszy wzmacniacz niż moc głośnika w rms, czyli około 500 wat rms.
    A zabudowany bagażnik i problem z basem to mit. 156-tka sedan którą miałem też ma jak 159-tka i nie było żadnego problemu z basem.
    Warunek to niewielka skrzynka, odpowiednie ustawienie, moc i strojenie.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Nie do końca się zgodzę. Głośnik wcale nie musi mieć skrzyni Mało tego, otwarta konstrukcja ma swoje plusy. Słyszałem kilka droższych konstrukcji hi-fi o konstrukcji open baffle i miażdzyły suty

    Skrzynie stosuje się po to, żeby podbić efektywność i odpowiedni zakres częstotliwości. Bez skrzyni po prostu potrzeba sporo większego głośnika o odpowiednich parametrach i potężnego wzmacniacza z bardzo wysokim współczynnikiem tłumienia, żeby uzyskać taki sam efekt.

    W samochodzie gra nie warta świeczki. Już lepiej zastosuj 2x20 cm woofery. One bez skrzyni świetnie sobie radzą, ale nie licz wtedy na bardzo nisko schodzący bas.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Nie do końca się zgodzę. Głośnik wcale nie musi mieć skrzyni Mało tego, otwarta konstrukcja ma swoje plusy. Słyszałem kilka droższych konstrukcji hi-fi o konstrukcji open baffle i miażdzyły suty

    Skrzynie stosuje się po to, żeby podbić efektywność i odpowiedni zakres częstotliwości. Bez skrzyni po prostu potrzeba sporo większego głośnika o odpowiednich parametrach i potężnego wzmacniacza z bardzo wysokim współczynnikiem tłumienia, żeby uzyskać taki sam efekt.

    W samochodzie gra nie warta świeczki. Już lepiej zastosuj 2x20 cm woofery. One bez skrzyni świetnie sobie radzą, ale nie licz wtedy na bardzo nisko schodzący bas.
    No właśnie ja też, nie do końca bym się z tym zgodził że subwoofer w skrzyni ma lepszy efekt, na ogół ma tendencje do mulenia dzwięku, bo był słyszalny z bagażnika, nie znam się za bardzo na tych parametrach odnośnie subwoofera, dlatego stąd to pytanie, w mojej byłej 156 też miałem ten sam zestaw głośników i subwoofera, z tym że głośnik basowy przykręciłem do otworu tam gdzie jest podłokietnik w tylnej kanapie, oczywiście od str bagażnika zmostkowałem go z przednimi głośnikami na drzwiach w podanym jak wyżej wzmacniaczu i powiem - rewelacja, było czuć tak zwany wiaterek basu, ale miałem innne radio (też alpine 1Din) one niestety nie miało dodatkowych wejść na subwoofer aktywny i też ani opcji dodatkowych dla niego, dlatego spróbuje zrobić tak jak myślałem sugerując się wypowiedzią kolegi "slavol: że "30-50% mocniejszy wzmacniacz niż moc głośnika w rms, czyli około 500 wat rms" .
    Jeżeli zamontuje 12''tke pod tylnią półką to on i tak jakiś tam rezonans będzie miał po między metalowym stelażem a półką, wiem, koledze chodziło o odbicie dzwięku z suba w skrzynce tego efektu nie będzie bo magnes będzie w wewnątrz bagażnika, ale efekt będzie odwrotny z drugiej strony, zobaczymy, dam znać.
    Ostatnio edytowane przez maarkuss ; 03-12-2016 o 22:57

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar Fred.X
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Fiat Bravo
    Postów
    123

    Domyślnie

    wzmak dobiera się na zasadzie +25% , czyli ok 400W w Twoim przypadku , wiążę się to z "kontrolą głośnika"

    - - - Updated - - -

    po drugie nie każdy głośnik nadaje się do tzw " Free Air" , producent powinien podać parametry do skrzyni typu closed, bass reflex lub band pass
    jeśli nie masz takich danych to skrzynkę można obliczyć

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Mało tego, otwarta konstrukcja ma swoje plusy. Słyszałem kilka droższych konstrukcji hi-fi o konstrukcji open baffle i miażdzyły suty
    Tak są jeszcze elektrostaty i głośniki plazmowe, membrany ceramiczne i ręcznie klejone sreberka görlich-podzsus. Tylko co to ma do rzeczy?
    Głośnik kolegi to nie freeair, oby w półce nie rozklepał sobie karakasu cewki i duży df wzmacniacza nic nie pomoże.
    Oczywiście można sobie zasymulować zachowanie głośnika w programie ( o ile są jakieś wiarygodne dane głośnika - śmiem wątpić) i bardzo chciałbym zobaczyć wartość impulsu w dziurawej 400-stu litrowej paczce
    To dopiero mulenie, co najmniej na pół sekundy
    Cytat Napisał maarkuss Zobacz post
    wiem, koledze chodziło o odbicie dzwięku z suba w skrzynce tego efektu nie będzie bo magnes będzie w wewnątrz bagażnika, ale efekt będzie odwrotny z drugiej strony, zobaczymy, dam znać.
    Obudowa nie jest do odbijania dźwięku, to integralna część głośnika tylko producent pozostawia pewną dowolność w dostosowaniu użytkownikowi i nie daje jej w każdym przypadku.
    I taki oklepany frazes...... na pewno nie słyszałeś jak może grać muzyka w aucie, bo nie byłoby takich pomysłów.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

Podobne wątki

  1. Plus na wzmacniacz
    Utworzone przez maniek6600 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-11-2016, 19:52
  2. Wzmacniacz pod ICS
    Utworzone przez Miras2020 w dziale 166
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-04-2013, 11:39
  3. seria mp3 plus wzmacniacz/2din wzmacniacz plus adapter
    Utworzone przez adriano1987 w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-10-2012, 19:40
  4. Wzmacniacz DSP
    Utworzone przez sebmol w dziale 166
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 31-10-2011, 16:32
  5. wzmacniacz
    Utworzone przez peep20 w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-03-2009, 20:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory