Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Temat: jak długo mozna jeździć na polskich blachach w anglii?

  1. #11
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2009
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    223

    Domyślnie

    że robi tak twój znajomy nic nie znaczy, tu trochę prawdziwych informacji. Do tego wprowadzili też że jak masz NIN i pracujesz samochodem na "innych" blachach nie możesz się poruszać. Temat wałkowany co chwilę i co chwilę mity powielane.

    Jest oczywiste że w interesie goszczącego nas kraju jest, by wszyscy użytkownicy jego dróg opłacali podatek drogowy. Jazda samochodem zarejestrowanym w innym kraju oznacza, że z brytyjsjkich dróg korzystamy niejako „na gapę”. Dlatego Wielka Brytania wprowadziła ograniczenia dla obcokrajowców. Podstawową zasadą jest to, że polskim samochodem możemy poruszać się tutaj nie dłużej niż pół roku. Popularny mit mówi o tym, że wystarczy raz na pół roku opuścić teren Wielkiej Brytanii i mieć na to dowód (w postaci na przykład biletu na prom) a jesteśmy całkowicie bezpieczni. Niestety nie jest to takie proste. Otóż przepis mówi, że 6 miesięcy w roku to maksymalny dopuszczalny okres w ogóle a nie tylko maksymalna długość pojedynczej wizyty. Innymi słowy: jeżeli suma wszystkich wizyt w danym roku przekroczy 6 miesięcy nasza dalsza jazda „na polskich blachach” staje się nielegalna. Oczywiście przy przypadkowym zatrzymaniu nas do kontroli bilet z promu uratuje nam skórę, gdyż policja nie jest nam w stanie niczego udowodnić. Inaczej jednak będzie jeżeli nasze auto zostanie namierzone przez DVLA – agencję rządową, która zajmuje się między innymi właśnie kwestią podatków drogowych – i znajdziemy nasze auto z blokadą na kole. W takim wypadku nie wykręcimy się tak łatwo, bo nawet mając bilet na prom trudno nam będzie zaprzeczyć, że mieszkamy i parkujemy w danym miejscu dłużej niż 6 miesięcy a odmowa wniesienia stosownych opłat (znacznie wyższych niż sama kwota podatku) spowoduje że wkrótce potem nasze auto przyjmie kształt gustownego sześcianu.

    Chciałbym tu wspomnieć jeszcze o jednej częstej sytuacji: większosć brytyjskich ubezpieczycieli nie zezwala na jazdę poza granicami kraju przez więcej niż 3 miesiące. Część tutejszych policjantów zakłada że podobny przepis obowiązuje również w Polsce i dlatego już nawet po 3 miesiącach przebywania w UK możemy narazić się na problemy – w praktyce w takim przypadku to do nas należy udowodnienie, że nie jesteśmy wielbłądem. Warto więc chyba rozważyć przerejestrowanie samochodu lub po prostu zamianę go na brytyjski.

  2. #12
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Milicz
    Auto
    jest 156 1,9 power by Cinek 177KM ----> GT power by Cinek 188KM / 380Nm ;-)
    Postów
    1,262

    Domyślnie

    a tak spytam z ciekawości, można opłacić tylko sam podatek drogowy mając auto w PL zarejestrowane?

  3. #13
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2009
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    223

    Domyślnie

    niestety nie, żeby wykupić roadtax musisz mieć ważny mot i ubezpieczenie inaczej ani na poczcie ani w dvla krążka nie kupisz.

  4. #14
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Milicz
    Auto
    jest 156 1,9 power by Cinek 177KM ----> GT power by Cinek 188KM / 380Nm ;-)
    Postów
    1,262

    Domyślnie

    a jeśli po pół roku zjadę i przyjadę innym autem??
    Pytam bo w PL jest drugie auto...

  5. #15
    Użytkownik Romeo Avatar FifthGear
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Obecnie Volvo S80 T6
    Postów
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas1983 Zobacz post
    a jeśli po pół roku zjadę i przyjadę innym autem??
    Pytam bo w PL jest drugie auto...
    Nie wiem po co te kombinacje. Nie lepiej kupic jakies tanie auto np Polo 1.0 albo Punto 1.2 za 400 funtow i miec spokoj ? Jak sie zdecydujesz zostac i nalapiesz znizek na ubezpieczenie to sobie kupisz cos lepszego. Pamietaj ze w przypadku wyjazdu autem za granice ubezpieczenie masz tylko 3rd party ! Czyli jak spowodujesz kolizje to twoje auto idzie na zlom. Jak ktos ciebie walnie to masz tez pozamiatane bo beda grzebac tak zeby tylko nie wyplacic kasy bo masz auto na polskich blachach. Jesli wyjdzie na to ze nie miales prawa nim jedzic to dostaniesz wyrok ! Jeden z moich kursantow dostal 2 lata ! i nie w zawiasach! za spowodowanie kolizji bez waznego ubezpieczenia.

  6. #16
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Milicz
    Auto
    jest 156 1,9 power by Cinek 177KM ----> GT power by Cinek 188KM / 380Nm ;-)
    Postów
    1,262

    Domyślnie

    bo ubezpieczenie jest tu kolosalnie drogie od dlaczego. Przewyższa nawet wartość tego polo czy punto co podałeś ;-) a co pół roku i tak mam w planie zjeżdżać.
    To co z tym drugim autem, można czy nie?

  7. #17
    Użytkownik Romeo Avatar FifthGear
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Obecnie Volvo S80 T6
    Postów
    637

    Domyślnie

    Ubezpieczenie z jakiegos powodu jest wlasnie takie drogie. Jak nie stac ciebie na ubezp. to nie poruszaj sie autem. Komunikacja w GB jest rewelacyjna, mieszkalem tam pol roku nigdy nie mialem problemu. Zreszta zrobisz co uwazasz, mysle ze wszystkie informacje dostales juz wyzej. Podejmujesz ryzyko, czy sie oplaca to sam sie zastanow. Wg mnie, nie oplaca sie. Generalnie musisz uwazac na Policje ( checkpionty ) Customs ( checkpointy ) i DVLA oni ciebie znajda wszedzie Jak dobrze trafisz to nic nie bedzie jak zle trafisz to stracisz auto, albo to co zarobisz przez pol roku bedziesz musial wydac na mandat,parking,koszta sadowe ew sciagniecie samochodu do Polski.

    Jakby tak bylo fajnie to pol Irlandii albo Anglii by jedzilo na Polskich blachach. Ale kazdy kto tu pomieszka to dobrze wie jak to sie moze skonczyc.

  8. #18
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2009
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    223

    Domyślnie

    Najbardziej należy się wystrzegać samochodów dvla które namierzają samochody bez taxu, vany, minivany z kamerą. Koledze bardzo szybko udowodnili że ponad rok jeździł, kilka zdjęć na rozprawie, samochód na aukcję bo kosztów parkingu policyjnego i mandatu nie mógł zapłacić.
    Nie polecam, ale róbta co chceta.

  9. #19
    Crokus
    Gość

    Domyślnie

    Koledzy taka sytuacja, bylem w anglii samolotem na wiosne przez 2 miesiace, wyrobilem NIN i konto bankowe. Chcialbym teraz wrocic do uk na nastepne 2 miesiace poszukac pracy tymczasowej i znowu zjechac do kraju, nie bardzo oplaca mi sie kupowac tam auto, ceny ubezpieczenia sa dosc wysokie jezeli nie jestem w anglii caly rok. Czy jak mieszkam w Polsce wiekszy czas w roku i jestem tu zameldowany moge jezdzic w anglii na polskich numerach przez mniej niz pol roku czy jest kategoryczny zakaz? Jeszcze interesuje mnie ile mam teoretycznie czasu na przerejestrowanie samochodu z Polski?

  10. #20
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Ponieważ sam się interesuję tym tematem - z tego co zrozumiałem, przez 6 miesięcy w ciągu jakicholwiek 12 miesięcy możesz jeździć samochodem na polskich blahach. Potem już nie. Oczywiście pytanie jak Ci to mają udowodnić - z innej strony czytałem gdzieś artykół, napisany przez "oburzonego" brytyjczka, którego sąsiedi jeździli po kilka lat na zagranicznych blachach - wynikało z niego, że nawet DVLA nie bardzo wie co z tym zrobić.
    Kolejny problem - z tego co zrozumiałem "UK resident" nie może śmigac w żadnym wypadku na obcych tablicach po UK. Tylko nie wiem do końca kto się do nich zalcza.

    Sam jestem w UK na studia, marzy mi sie przywieźć swoją Alfę na jakiś czas żeby pozwiedzać lokalne tory (np. postawić "koła" na Silverstone, albo Isle Of Mann :] ) ale ilość kruczków prawnych itp. mnie przeraża - np. nadal nie wiem czy jestem "uk resident" czy nie, więc radzę się dokładnie zorientować co Ci wolno. Myślę, że lokalna policja może być baardzo pomocna.
    Ostatnio edytowane przez Krusz ; 12-10-2012 o 03:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory