Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy 12345678
Pokaż wyniki od 71 do 77 z 77

Temat: Jak jeździć 1.9 JTD?

  1. #71
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Tak totalnie offtopując odnośnie laski na parkingu.... Dwa lata temu pojechałem motocyklem do Anglii. Koniec lipca. Jadę, jadę, jadę i kolejnym miejscem gdzie odpocząłem była stacja paliw w Belgii z przepięknym parkingiem, gdzie można było za darmo czerpać z kranu czy ze szlauchu wodę (jakaś taka moda jest we Francji, Belgii itp., gdzie na parkingach można z konewki lać darmową wodę do chłodnicy... muszę rozpracować ten temat ). Usiadłem pod drzewem w cienu (temp. ponad 30 stC) , jem kanapki, piję, palę. Niedaleko mnie stanęło kilku motocyklistów i starszy pan z panią autem. Nagle wjeżdza na stanowisko z wodą BMW kabrio - jakiś najnowszy model z jeszcze nowszą modelką. Laska jak z wybiegu, plakatu, jak z marzeń, dekolt aż do pępka, poduszki w sam raz, na pupie sukienka. Niby nic właściwie. Kobieta zamknęła dach, polała auto wodą i pucuje maleńką gąbeczką. Nie jeden z nas oglądał filmy czy gazety z fikołkami, jakieś na w pół gołe laski myjące auta. To było właśnie to, na żywca. Kobieta nie krępowała się, że, że wypadają jej zderzaki i co chwila musiała chować jeden z nich, olewała też, to, że jest bez majtek i widać jej łysą cytrynę. Chłopaki od motocykli niby coś grzebali przy łańcuchach, a na prawdę robili foty "podwozia" dziewczyny, nawet starszy pan zamiast zabawiać żonę udawał, że szuka czegoś w aucie ślinił się na widok tej pani od BMW. Tyle



    A jak jeździć JTD? Jak się zagrzeje dobrze olej (po dłuższej jeździe), czasami dajemy pod czerwone pole, niech się przedmucha a nie zamula sadzą. I nie jeździć na zbyt niskich obrotach bo to też nie jest zdrowe dla silnika.

  2. #72
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Właśnie, to mnie zawsze ciekawiło - kiedy olej jest dobrze zagrzany? Generalnie staram się nie kręcić powyżej 2000 zanim wskazówka temp. nie ruszy się, a powyżej 2500 zanim nie dojdzie w okolice 80-90. Ale kiedy olej jest na tyle zagrzany, że można bez obaw z buta walnąć pod czerwone pole?

  3. #73
    Użytkownik Znawca Avatar maniek015
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Peugeot 508 SW 2.0 HDi 12' Active
    Postów
    1,334

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Ja tak przed marketami robię jak bez żony jeżdżę
    Jak przeczyta to, to możesz pakować swoje walizki
    Alfa Romeo 145 1.4 TS 16V 99' - była
    Alfa Romeo 156 SW Distinctive 1.9 JTD 16V 04' powered by @sdero [conmir.pl] 185KM 370NM - była

    Alfa Romeo GTV Lusso 3.0 V6 24V 98' - była
    Alfa Romeo 156 SW SportPack 3 2.4 JTD 10V 01' powered by @sdero [conmir.pl] 200KM 400NM -była
    Alfa Romeo 156 SW 2.5 V6 24V 02' Distinctive - była
    Peugeot 508 SW 2.0 HDi Active 12' - jest


    Alfa Romeo 156 3.0 V6 24V 05' Distinctive - jest


    Pomyślcie o niej jak o Angelinie Jolie. Słyszeliście, że jest szalona, że jada tylko klej do tapet, ale chciałoby się, prawda?

  4. #74
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fioletowy
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    B-B
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL '05 JTD 115 KM
    Postów
    68

    Domyślnie

    A jak wygląda kwestia dojeżdżania do skrzyżowania z czerwonymi światłami? Przykładowo: 100 m przed nami zaświeca się czerwone światło. Jak hamować?

    1. Hamulcem i silnikiem (redukując np. z 4 na 2 bieg)
    2. Samym hamulcem na luzie
    3. Hamulcem i płynnie redukując biegi 4->3->2->1
    4. Hamulcem bez zmiany biegów, która następuje dopiero na postoju

    Co jest najzdrowsze dla dwumasy? Czytałem na forum, żeby lepiej unikać niepotrzebnego wciskania sprzęgła. Większość kilometrów robię w mieście lub w okolicach miasta i dość często macham lewarkiem dźwigni biegów.
    To mój pierwszy diesel i mam przyzwyczajenia z benzyny, których chciałbym się pozbyć.

    Oczywiście czekam na rozgrzanie turbiny do 90 stopni, a także jej schłodzenie po jeździe (zwykle kilkanaście sekund). Staram się też unikać jazdy poniżej 1500 obrotów (choć zdarza się, że się złapie na ok. 1300), ale jednocześnie wolę nie przekraczać 2000 przy zimnym silniku.

  5. #75
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Czy w wersji 115 też była słynna skrzynia M32?
    Jeśli tak to lepiej zostań na biegu na którym byłeś, a jak obroty spadną poniżej 1500 to na luz.

    To Twoja pierwsza Alfa? Nie martw się na zapas i tak zepsuje się coś czego byś się nie spodziewał

  6. #76
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał fioletowy Zobacz post
    A jak wygląda kwestia dojeżdżania do skrzyżowania z czerwonymi światłami? Przykładowo: 100 m przed nami zaświeca się czerwone światło. Jak hamować?

    1. Hamulcem i silnikiem (redukując np. z 4 na 2 bieg)
    2. Samym hamulcem na luzie
    3. Hamulcem i płynnie redukując biegi 4->3->2->1
    4. Hamulcem bez zmiany biegów, która następuje dopiero na postoju

    Co jest najzdrowsze dla dwumasy? Czytałem na forum, żeby lepiej unikać niepotrzebnego wciskania sprzęgła. Większość kilometrów robię w mieście lub w okolicach miasta i dość często macham lewarkiem dźwigni biegów.
    To mój pierwszy diesel i mam przyzwyczajenia z benzyny, których chciałbym się pozbyć.

    Oczywiście czekam na rozgrzanie turbiny do 90 stopni, a także jej schłodzenie po jeździe (zwykle kilkanaście sekund). Staram się też unikać jazdy poniżej 1500 obrotów (choć zdarza się, że się złapie na ok. 1300), ale jednocześnie wolę nie przekraczać 2000 przy zimnym silniku.
    Ma być płynnie, zapamiętaj te słowo PŁYNNIE. Hamujesz jak najwięcej silnikiem , bieg zrzucasz gdy są odpowiednio niskie obroty silnika, to musisz wyczuć, jeździć i próbować, na pewno jest za późno jak sinik zacznie szarpać, gasnąć itp., oszczędzisz i paliwo i hamulce. I spokojnie, nie masz M32.

  7. #77
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fioletowy
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    B-B
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL '05 JTD 115 KM
    Postów
    68

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedzi!

    Tak, to moja pierwsza Alfa. 2.0 TS odpadał z wiadomych przyczyn, a 1.9 JTD generalnie ma bardzo dobre opinie, stąd taka decyzja zakupu.

    Jeszcze jedno (a w zasadzie dwa) głupie pytania: redukując biegi przy dohamowaniu nie puszczać sprzęgła, czy nim manewrować TYLKO przy redukcji? Czy sunięcie np. 200 m przy wciśniętym sprzęgle i redukowanie biegów co kilka sekund jest lepsze od jego wciskania TYLKO przy owych zmianach? PS co było nie tak z M32 - to jakiś manualny "odpowiednik" selespeeda?

    Wiem, że moje pytania wyglądają głupio, tym bardziej, że jeżdżę samochodami od prawie 8 lat. Ale to mój pierwszy diesel i wolę zadać głupie pytanie niż coś narobić. Zauważyłem zresztą, że sami instruktorzy nauki jazdy mówią różne rzeczy nawet na temat odpalania samego silnika, o biegach nie wspominając...

Podobne wątki

  1. Jak jeździć 2.4 JTD?
    Utworzone przez 1984 w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 24-04-2010, 19:19
  2. [164] Nie chce jeździć na benzynie
    Utworzone przez fr33 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-02-2008, 08:08
  3. Czy tak się powinno jeździć??
    Utworzone przez mrutyś w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 21-12-2007, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory