Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52

Temat: JTDm - jak dbać o koło dwumasowe i przedłużyć jego trwałość?

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie JTDm - jak dbać o koło dwumasowe i przedłużyć jego trwałość?

    Wiadomo, że na trwałość koła dwumasowego ma wpływ m.in technika jazdy. Jak więc jeździć by koło wytrzymało jak najdłużej? Jakie inne czynniki mają na nie wpływ?
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Przede wszystkim nie zrywać przy zmianie biegów, wyrównywać obroty przy redukcji, jak najrzadziej ruszać z miejsca (brzmi idiotycznie ale chodzi tu głównie o jazdę w korkach). 159 to dość ciężkie auto a już na pewno wiele cięższe od 156 z podobnymi silnikami więc i sprzęgło dostaje większe obciążenia. Oczywiście są to inne zestawy ale waga i moment obrotowy robią swoje więc zbyt szybkie puszczanie sprzęgła i agresywna zmiana biegów mogą się dać we znaki. Również przyspieszanie z poziomu jałowych obrotów nie jest przyjazne temu patentowi. Lepiej więc wsadzić niższy bieg, żeby dwumas nie musiał tłumić dużych drgań i obciążeń, jakie towarzyszą nabieraniu prędkości obrotowej. Jak miałeś wcześniej benzynę to może być ciężko się nagle przestawić na JTDm

    Oby jednak działało jak najdłużej
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 10-08-2011 o 08:16

  3. #3
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer27 Zobacz post
    więc zbyt szybkie puszczanie sprzęgła i agresywna zmiana biegów mogą się dać we znaki.
    albo :
    pier.... system - za przyjemność się płaci

    Cytat Napisał Belfer27 Zobacz post
    Jak miałeś wcześniej benzynę to może być ciężko się nagle przestawić na JTDm
    u mnie 1 msc








  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar michałsnk
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    w Sanoku
    Auto
    W domu : Terenówka, Alfa Romeo 156 JTD 105 ps 255Nm,Berlingo 1.9D (XUD) wolnossące.
    Postów
    515

    Domyślnie

    żadnych '' kawaleryjskich startów '' , jazdy zrywami i potwierdźcie czy to prawda czy tylko pogłoski , że praca na luzie szkodzi 2masowemu....

    ps trzeba jeździć płynnie z głową i nie zamulać za niskie obroty też nie są dobre hehe

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Odpalając auto oraz je gasząc trzymać wciśnięte sprzęgło.
    Ja wymieniałem dwumas przy przebiegu 195tys i właśnie to usłyszałem od gościa który mi to robił.
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    Cytat Napisał alces1 Zobacz post
    Wiadomo, że na trwałość koła dwumasowego ma wpływ m.in technika jazdy. Jak więc jeździć by koło wytrzymało jak najdłużej? Jakie inne czynniki mają na nie wpływ?
    Pozdrawiam.
    - Rafał
    nie wiem jak wy , ale ja po kupnie każdego auta znajduję charakterystykę pracy silnika (max moment i max moc ) i jeżdżę w tym zakresie obrotów silnika , dla 1,9 to odpowiednio max Nm 2000rpm i max KM 4000rpm ;

    w praktyce w 1910 jtdm aby przedłużyć żywotność dwumasy można mocno przyspieszać od 2000rpm , poniżej tego generowane są spore wibracje i przeciążenia które dva musi zniwelować
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  7. #7
    Gino
    Gość

    Domyślnie

    Pewnie spadną na mnie gromy za to co piszę, trudno. Czytając tego typu ,,problemy" zastanawiam się o co chodzi i czy nasze samochody służą do jazdy czy też tylko na pokaz. Być może powinny stać w garażach wymyte i wypachnione broń Boże kiedykolwiek jeżdżone bo zużyje się sprzęgło, dwumas i inne podzespoły no i spali o kilka setek paliwa i oleju więcej... Rozumiem faktyczny problem z eksploatacją czy usterkami po to jest m.in. forum. Trochę się rozpędzę i dam przykład pytania ,,...jak jeździć żeby jak najmniej zużywać klocki hamulcowe..." Hmm???. Często ,,naśmiewamy się" z opisów w instrukcjach obsługi jak należy postępować co mija się niejednokrotnie z rzeczywistością a tu proszę... Reasumując moje dzisiejsze przemyślenia dbajmy o Nasze Belle z głową a reszta i tak od Nas nie zależy. Pozdrawiam i podkreślam, że nie jest moim zamiarem nikogo obrażać czy z kogokolwiek drwić

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Złotego środka pewnie nie ma. Sam mogę tylko powiedzeć,że często ostro ruszam z obrotów, biegi również często zmieniam agresywnie. Jak na 411Nm ori dwumas trzyma cały czas .Żadnych problemów. Nie zamulam na niskich obrotach, trzymam niższy bieg,nie jadę 50km/h 4 tylko 3,przy wyprzedzaniu nie ciagne np z 5 przy 80km/h tylko redukcja na 4 pomimo iż auto bardzo dobrze przyspiesza na 5 przy 80km/h.Również stosuję zasadę odpalania i gaszenia na wciśniętym sprzęgle.Odpukać nic się nie dzieje z kołem, a na ostrym programie zrobiłem już ładnych kilka tys km.Myslę ,że jazda na wysokim biegu po " taniości" szkodzi dwumasowi najbardziej.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar michałsnk
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    w Sanoku
    Auto
    W domu : Terenówka, Alfa Romeo 156 JTD 105 ps 255Nm,Berlingo 1.9D (XUD) wolnossące.
    Postów
    515

    Domyślnie

    karmal dostosuje się z tym wciśniętym sprzęgłem

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Cytat Napisał michałsnk Zobacz post
    karmal dostosuje się z tym wciśniętym sprzęgłem
    Ponoć to działa jak trzeba wtedy. Powiedział mi to gość, który się zna na tym więc mu wierzę
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

Podobne wątki

  1. [159] Koło dwumasowe - trwałość
    Utworzone przez enzzo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-08-2017, 16:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory