Strona 4 z 23 PierwszyPierwszy 1234567891011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 230

Temat: Nagar w silnikach JTS i trwałośc łańcucha...

  1. #31
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MK22
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Ch-ce
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 m-jet 150 KM Q2
    Postów
    35

    Domyślnie

    Błędy P0013 P0014 oznaczają dokładnie zużycie łańcucha. Mimo, że błędy są przerywane, to jednak oznaczają one niechybnie awarię tych podzespołów.
    Dodatkowo samochód terkocze charakterystycznie. Nie mam zamiaru czekać aż ''samo się rozpadnie'', więc zamówiłem nowy oryginalny zestaw części i będę wymieniał w przyszłym tyg.
    Na szczęście pracuje w serwisie Fiat/Alfa i moja bella ma tu swojego mechanika, który się nią zajmuje Zdam relację jak mniej więcej się to wymienia, ile trwa i kosztuje.

  2. #32
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Cezar_DE
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Bad Homburg
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2 JTS '07 Nero Carbonio
    Postów
    56

    Domyślnie

    "Zużycie łańcucha" to dość ogólna diagnoza. Ja rozwiązałem sprawę powyższych błędów wymieniając elektrozawór na wałku ssącym, który był zatarty mechanicznie -taka była diagnoza w ASO po odczytaniu kodów błędów. Od tego czasu przejechałem 2,5 kkm i nie ma śladu po kontrolce silnika, więc prewencyjna wymiana całego systemu łańcucha rozrządu wydaje się zbyteczna. Taką samą opinię uzyskałem w ASO. Zanim łańuch rozrządu (a raczej jego podzespoły) się rozpadnie, to na pewno będziesz wiedział, że coś jest nie tak.

    Z silnika mojej alfy też wydobywa się jakiś dziwny dzwięk, lecz to moje subiektywne odczucie. Ludzie w serwisie zapewnili mnie, że jakby coś było nie tak z łańcuchem to było by to wyraźnie słychać, a u mnie nic takiego nie miało miejsca.

    Tak czy siak, jestem bardzo ciekawy kosztów wymiany/części. W Niemczech krzykneli za taką operację 1400-1800 euro (w zależności od ilości części którą trzeba wymienic), ale niemieccy mechanicy to najchętniej wymieniliby cały silnik przy najmniejszej usterce.

    Zdrowia!
    Czarek

  3. #33
    waszek_rmc
    Gość

    Domyślnie

    A powiedzcie mi Panowie jak to wygląda w przypadku 1.9 jts... od zawsze miałem benzynę, boje sie troche kłopotów z dieslami (w sensie z osprzętem). JAk z trwałością łańcucha w tym silniku? Robię średnio 15/16 tys rocznie, czy mozliwe jest uzyskanie średniego na poziomie 8.5? 1.8 mpi trochę staroświeckie silnik... ale w przypadku jts takie coś jak dwumas przecież chyba też występuje?

  4. #34
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Cezar_DE
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Bad Homburg
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2 JTS '07 Nero Carbonio
    Postów
    56

    Domyślnie

    Z tego co przekopałem forum, to nie widziałem, żeby jakiś 1.9 jts miał problemy z rozciągniętym łańcuchem - to przypadłość tylko 2.2 jts, chociaż nie demonizowałbym tak tego. Dużo czytałem o tym przed zakupem i mimo, że problem istnieje, to wygląda, że jest to kwestia indywidualna - byly przypadki, gdzie łańcuch trzeba było wymieniać po 60kkm, ale są też przypadki gdzie po 200kkm nic się nie dzieje. Ja zdecydowałem się na auto z tym akurat silnikiem, bo auto było w b. dobrym stanie, a ja zawsze byłem (i dalej jestem) zwolennikiem benzyniaków. Niby więcej pali (u mnie średnia z 80% miasta i 20% autostrady to 10.5-11l w zimie), ale odpada wymiana dwumasy, egr (wymiana/zaślepianie) czy dpf'a. Poza tym kultura pracy lepsza

    Reasumując wszystko zależy od egzamplarza jaki trafisz. Z tego co ostatnio widziałem, to w PL w ogóle bardzo rzadko można spotkać 2.2.
    Ja ze swojej strony mogę polecić

    Zdrowia!
    Czarek

  5. #35
    waszek_rmc
    Gość

    Domyślnie

    a jak wygląda spalanie przy płynnej jeździe 90/100 (wiem, że ciężko się zmusić aby alfa jeździć taką prędkopścią). A czy taki wynalazek jak dwumas nie jest tu montowany w PB?

  6. #36
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    02 2012
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 Jts
    Postów
    285

    Domyślnie

    Witam.
    Przeczytałem cały temat ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.
    Mam AR 159 1.9Jts z 2006roku i wydaję mi się że nikt nie czyścił nagaru ani ja tego nie robiłem. Czy moc może spaść poprzez ten nagar ? Ile kosztuje usługa wyczyszczenia tego ?
    I takie jedno pytanie rano jak odpalę auto i od razu ruszę to słychać dźwięki wydobywające się spod komory silnika "strzelania" , "stukania" szarpie przy tym samochodem jak puszcze pedał gazu to wtedy ustaje . Nie za każdym razem się to zdarza ale się zdarza , jest to może przyczyna nagaru albo wina łańcucha ?
    Pozdrawiam.

  7. #37
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 156 2.0 JTS, AR GT 3.2 V6, Giulia Veloce Q4
    Postów
    74

    Domyślnie

    Nigdy nie miałem 1.9 JTS wiec nie pomogę w kwestii łańcucha napędu rozrządu ale mogę podzielić się doświadczeniem z nagarem w silnikach JTS.
    Miałem 156 2.0 JTS ponad 4 lata i tez mnie straszyli przed i po zakupie. Nagar to nie mit i rzeczywiście stwierdzono go w wielu egzemplarzach.
    Natomiast sprawa jest bardziej skomplikowana a na proces gromadzenia się nagaru składa się wiele czynników.
    Zacznijmy od objawów: nagar gromadzi się na zaworach dolotowych i tak jak już to wcześniej ktoś napisał pochodzi od oleju silnikowego, gdy jego warstwa już jest znaczna to występuje:

    - nierówna praca na wolnych obrotach
    - nieharmonijne rozwijanie mocy i jej widoczny spadek
    - może (ale nie musi) występować podwyższone zużycie oleju
    - auto nieco więcej pali, ale to zauważą tylko ci co zaczęli eksploatacje na sprawny silniku

    Dla kupującego wyjście jest jedno: hamownia, to droga impreza ale jedyny szybki i wiarygodny sposób.
    Wątpię aby jakiś sprzedający pozwolił na demontaż dolotu a kupujący zdecydował się za to zapłacić.
    Spadek mocy z jakim ja się spotkałem w przypadku 2.0 JTS to ponad 30 KM (zależnie od ilości nagaru) podobnie moment obrotowy znacznie poniżej 200 Nm, „zdrowy” silnik powinien przynajmniej zbliżyć się do deklarowanych przez producenta parametrów (różnica 2-5 KM i kilku Nm to nie problem i trzeba pamiętać o tym, że różne hamownie dają różne wyniki) .
    Można przeprowadzić test na max. prędkość o ile jest gdzie i sprzedający się zgodzi.
    156 JTS powinna bez większego problemu osiągać licznikowe 220 km/h a przy dłuższym rozpędzaniu nawet więcej.
    Jeśli auto ma problem z osiągnieciem 200 km/h to może oznaczać problem z nagarem. Myślę że podobnie będzie w przypadku 159 i 160 konne 1.9 powinno również bez problemu przekraczać 200 km/h.

    Ja na hamownie wybrałem się dopiero pod koniec mojego „śledztwa” i w związku z tym, że taki pomiar w moich okolicach to przynajmniej 160 zł postanowiłem kupić amatorski boroskop (taki wpinany do laptopa przez USB), trochę dłubaniny i można zobaczyć zawory. U mnie było ok ale w dwóch kolejnych alfach jakie widziałem nagar był w jednym lekki w drugim spory i to było czuć podczas jazdy każdym z nich. Alfa ze sporym nagarem paliła najwięcej i zużywała też najwięcej oleju i według pomiaru na hamowni miała 131 kM i ledwo 170 Nm. Właściciel zdecydował się na mechaniczne usuniecie nagaru czyli demontaż głowicy. Przy okazji okazało się, że uszczelniacze zaworowe były mocno zużyte co tłumaczy podwyższone zużycie oleju i na pewno wzmogło tworzenie się nagaru.
    Temat wałkowałem dość długo i chętnie podzielę się wnioskami, (ale proszę pamiętać, że nie jestem fachowcem i będę wdzięczny za uwagi):

    - problem gromadzenia się nagaru na zaworach dolotowych jest typowy dla silników benzynowych z wtryskiem bezpośrednim i dotyczy nie tylko jednostek JTS
    - bardzo dużo zależy od zastosowanego oleju – ja byłem drugim właścicielem auta i od początku jeździła tylko na seleni racing 10W60 (przebieg 180 kkm), opisana wyżej alfa (przebieg 160 kkm) jeździła na zwykłym półsyntetyku 10w40 (nie podaje nazwy bo nie chce robić antyreklamy, zdradzę tylko, że to jeden z najpopularniejszych olejów zalecany przez większość mechaników jako „dobry do każdego auta”)
    - użytkowanie głównie na krótkich dystansach wzmaga tworzenie się nagaru
    - częsta wymiana oleju zmniejsza ryzyko tworzenia się nagaru – ja wymieniałem co max 8000 km. a wspomniana alfa otrzymywała nowy olej raz na 15 tys.
    - żadne dodatki do paliwa nie pomogą usunąć nagaru (wtryskiwacze są bezpośrednio w komże spalania)

    Mechanizm tworzenia się nagaru jest zrozumiały i wynika z cech konstrukcyjnych jednostek z wtryskiem bezpośrednim, które nie posiadają separatora oleju w układzie odpowietrzania skrzyni korbowej. Olej z odmy dostaje się do układu dolotowego i odsadza się częściowo na zaworach dolotowych, które w przypadku zastosowania wtrysku bezpośredniego są mocno obciążone cieplnie. Stąd mój wniosek dotyczący olejów - te słabszej jakości mają mniejszą odporność na utlenianie i szybciej tworzą nagar. Zawór pokryty nagarem słabo odprowadza ciepło co w konsekwencji prowadzi do szybkiego zużycia uszczelniaczy zaworowych a to z kolei wzmaga gromadzenie się nagaru. Z perspektywy użytkownika temat oleju jest najistotniejszy bo tu można zdziałać najwięcej w walce z nagarem. Silniki z wtryskiem bezpośrednim mają jeszcze jedną mniej przyjemną cechę, o której należy pamiętać: olej szybciej się degraduje. Wtrysk bezpośrednio do komory spalania sprzyja mieszaniu się niezupełnie spalonego paliwa z olejem silnikowym, zwłaszcza podczas rozruchu ,pracy na „zimno” i przy gwałtownych zmianach obciążenia – przy gwałtownym „kick down-ie” nawet wolnossący silnik potrafi puścić „dymka”. Wspomniane w jednym z poprzednich postów zjawisko szybkiej zmiany barwy oleju na czarną jest normalne i wynika z obecności sadzy w oleju, który może przyjąć czarną barwę już po przejechaniu 2-3 tys. km. W tej sytuacji niezrozumiała dla mnie jest tendencja ciągłego wydłużania interwalu miedzy wymianami przy zachowaniu tych samych wymogów jakościowych dla oleju. Moim zdaniem dla silnika 2.0 JTS max. to 10 tys. km a w przypadku użytkowania głównie w mieście nawet częściej.

    Reasumując – JTS to silniki warte uwagi a temat nagaru nie jest na tyle poważny aby rezygnować z korzyści jakie niesie wtrysk bezpośredni. Po za tym obecność nagaru nie jest pewnikiem w każdym egzemplarzu i jak zwykle dużo zależy od świadomości użytkownika, ale ta, jak ostatnio obserwuje, jest niestety przeważnie niska.

  8. #38
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    warszawa
    Auto
    była Julka 2012 sport&premium1 1,4TB 120 km + TomTom2+czerwone brembo +oryginalne chlapacze :)
    Postów
    1,748

    Domyślnie

    Hej Proboszcz, Dzieki za tego posta. Rozumiem zatem ze wskazania z książki serwisowej ar 159 jts (wymiana co 30k) sa wzięte z czeluści ... Ponadto chyba plukanka przy zmnianie oleju tez dobrze zrobi. Co do oleju to rozumiem ze millers 5w40 da rade bo jakos nie leza mi te racingowe wynalazki 10w60

  9. #39
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 156 2.0 JTS, AR GT 3.2 V6, Giulia Veloce Q4
    Postów
    74

    Domyślnie

    Millers to jak najbardziej dobry pomysł a zastosowanie dobrej płukanki przed wyminą nie zaszkodzi – najlepiej te ż Millers-a .
    Jeśli chodzi o klasę lepkościową oleju to sugerowałbym stosować taką jaką zaleca producent.
    W przypadku 2.0 JTS j to 10W60, do 159 1.9 JTS, z tego co mi wiadomo, zalecane jest właśnie 5W40.

    Co do przebiegu od wymiany do wymiany – to tak jak pisałem wyżej, natomiast możesz być pewien , że skrócenie tego okresu na pewno nie zaszkodzi.
    Ostatnio edytowane przez Proboszcz ; 18-11-2013 o 13:16

  10. #40
    Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)
    Postów
    1,435

    Domyślnie

    Proboszcz, ukłon w pas za szczegółowe wyjaśnienie. Jest sens zaglądania w zawory dolotowe bez testów na hamowni?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Proboszcz Zobacz post
    opisana wyżej alfa (przebieg 160 kkm) jeździła na zwykłym półsyntetyku 10w40 (nie podaje nazwy bo nie chce robić antyreklamy, zdradzę tylko, że to jeden z najpopularniejszych olejów zalecany przez większość mechaników jako „dobry do każdego auta”)
    Półsyntetyku... Dobrze rozumiem, że to był podstawowy błąd?

Podobne wątki

  1. Nagar,zawory,czyszczenie głowicy 2.ojts
    Utworzone przez cekin75 w dziale GT
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-11-2015, 19:28
  2. [155] napinacz łańcucha rozrządu 8v
    Utworzone przez maicher w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 10-11-2012, 10:03
  3. [MiTo] powłoka lakiernicza, trwałośc
    Utworzone przez jamrozw w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 28-03-2011, 14:29
  4. Gdzie najczesciej zbiera sie nagar i jak mu zapobiegać?
    Utworzone przez MAJESTICAR156 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-04-2008, 18:22
  5. [164] Napinanie łańcucha rozrządu
    Utworzone przez fr33 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-01-2008, 23:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory