Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Spawanie felg aluminiowych

  1. #1
    Użytkownik Embrion Avatar Ciekawy życia
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Tychy, Śląskie & Konin, Wielkopolskie
    Auto
    Alfa Romeo 156, TS 1.8, 144 KM, 99r.
    Postów
    21

    Domyślnie Spawanie felg aluminiowych

    Witam
    Proszę o opinię na temat spawania felg aluminiowych.
    Podczas zmiany opon i wyważania kół mechanik pokazał mi jak skrzywienia felg od wewnętrznej strony, powstałe prawdopodobnie na dziurach w asfalcie po ostatniej zimie. Skrzywienia były raczej nieduże ale widoczne gołym okiem, więc postanowiłem je podprostować. Znalazłem warsztat w okolicy, który się tym zajmuje. Spodziewałem się zobaczyć tam maszynę, która toczy obręcz felgi walkami czy czymś w tym rodzaju, aż do otrzymania pożądanego kształtu, czyli idealnego koła. Na miejscu okazało się, że co prawda mają nową maszynę ale działającą na zasadzie napychania siłownikiem hydraulicznym (lub pneumatycznym) skrzywionych miejsc.
    No i stało się! Podczas prostowania felga pękła na rancie w poprzek jakieś dwa-trzy centymetry. Narysowałem na zdjęciu mniej więcej jak to teraz wygląda. No i moje pytanie - można to zespawać nie osłabiając felgi? Czy felga będzie bezpieczna w eksploatacji? Zdarza mi się czasami przycisnąć do 200km/h, a 140-150km/h to nawet dosyć często. Mam spore wątpliwości co do tego typu naprawy, bo nie chciałbym się w najbliższej przyszłości zabić na drodze jak ta felga się rozpadnie w miejscu lub obok spawu. Poza tym zniszczą mi lakier i aluminium może się utleniać bez warstwy ochronnej. Macie może jakieś doświadczenia w spawaniu felg i ich późniejszej eksploatacji? Każda opinia jest dla mnie cenna.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Widziałem wiele felg z różnymi szramami. Niektóre pospawane tak nieudolnie, że powietrze spieprzało przez szpary(!), a ludzie na tym jeżdżą.
    Ja osobiście nie założyłbym takiej felgi do niczego co rozwija prędkość większą niż 30 km/h.
    Życie jest jedno i zbyt cenne, by dla 300zł (bo więcej taka felga nie będzie kosztować) ryzykować swoim i nie tylko (bo pewnie czasem z kimś podróżujesz).
    Wydaje mi się, że ogólnie przepisy zabraniają spawania felg, ale nie jestem pewien, jeśli się mylę, to koledzy mnie poprawią.
    Tak czy siak, jest to ryzyko, felga po spawaniu nigdy już w tym miejscu nie będzie tak wytrzymała jak dotychczas.
    Poszukaj używki na allegro, a tą sprzedaj w cenie złomu i już...
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  3. #3
    Użytkownik Embrion Avatar Ciekawy życia
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Tychy, Śląskie & Konin, Wielkopolskie
    Auto
    Alfa Romeo 156, TS 1.8, 144 KM, 99r.
    Postów
    21

    Domyślnie

    Ogólnie to zgadzam się z Twoją opinią alces1 i szukałem nawet takich używek na allegro. Obawiam się tylko że mogę dostać bardziej uszkodzoną - naprawioną i pomalowaną felgę i w nieświadomości będę jeździł na złomie większym niż miałem. Poza tym dla mnie oczywiste jest, że to warsztat musi rozwiązać ten problem, bo to oni uszkodzili mi felgę. Nie wiem tylko czy zgodzić się na spawanie, bo to mi proponują + upust za prostowanie pozostałych felg, czy żądać innej felgi używanej. Tamta uszkodzona na razie nie puszcza powierza choć nawet nie jest naprawiona - przyjechałem na niej do domu, bo dojazdówkę mam 15", a resztę 16" i takie rozwiązanie wydało mi się bezpieczniejsze (szczególnie dzisiaj na oblodzonej drodze).
    Trochę jestem już wykończony kosztami eksploatacji tej alfy, ale żal mi jej sprzedać. To moje pierwsze auto, super się je prowadzi, wciąż nie mogę się na nią napatrzyć i włożyłem już w nią w 1,5 roku ponad 4 tyś zł, żeby chodziła jak szwajcarski zegarek. Poprzedni właściciel za bardzo nie dbał o jej stan wiec wymieniłem rozrząd, 3 przednie wahacze, 2 łączniki drążka stabilizatora z przodu, przewody hamulcowe przód, wydech (rurę kolektorową), łożysko koła tylnego, akumulator, korek spustowy do miski olejowej, a nawet wycieraczki szyby i dywaniki podłogowe. Wszystko z górnej półki (fabrycznie montowane w alfie), żadnych tanich zamienników. Do tego elementy eksploatacyjne - olej, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, klocki z tyłu, filtr oleju i kabinowy, opony zimowe, gaśnicę, trójkąt i apteczkę (bo nawet tego nie było) i pewnie czegoś jeszcze nie wymieniłem, a to nie koniec, bo muszę wymienić sterownik poduszki powietrznej i naprawić klimę no i kupić 2 nowe opony letnie... Rozumiesz więc już chyba, że staram się unikać kolejnych wydatków...

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jacho
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    alfa 33 1.4 Imola, rocznik 1993
    Postów
    89

    Domyślnie

    Spawanie aluminium jest takim samym procesem jak spawanie innych metali, jak ktos ma odpowiedni sprzęt i doświadczenie to nie ma problemu w naprawie takich uszkodzeń, niedaleko mnie (Mikołów) jest zakład gdzie regenerują głowice i właśnie naprawiają i prostują felgi, a jeśli chodzi o alu to spawają wszystko od zabytkowych rzeczy po współczesne wydumki, może gdzieś niedaleko ciebie funkcjonuje podobny i zrobią usługę na poziomie.
    Widziałem u nich naprawdę spore uszkodzenia na felgach, dają radę i gwarancje na wykonaną usługę, sam robiłem u nich kiedyś felgi do garbusa, prostowanie i w jednej leciały pęknięcia od otworów pod śruby, bo ktoś kiedyś nie dokręciła jak trzeba, pospawali, potem frezowanie i jeżdżą do dzisiaj. Na pewno nie ma się co obawiać samego spawania aluminium bo jest to opanowane od lat, kwestia, jak pisałem wyżej, odpowiedniego sprzętu i doświadczenia.

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar bikermarek
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Kampinos
    Auto
    Alfa Romeo 155 2,0 Twin Spark 16V 1995
    Postów
    716

    Domyślnie

    jacho ma rację. Aluminium można tak samo spawać jak każdy inny metal, wymaga to tylko odpowiedniego sprzętu, umiejętności i doświadczenia.
    Sam miałem do czynienia z naprawianymi w ten sposób ramami rowerowymi (zresztą w fabryce rury też są spawane) i ich wytrzymałość w niczym nie ustępowała tym "nowym".
    Uprzedzając ewentualne uwagi, że rower to co innego: od wytrzymałości ramy też zależy ludzkie życie i zdrowie. Rurki o grubości ściany ok. 1 mm są w trakcie intensywnej eksploatacji (skoki, lądowania itp.) poddawane naprawdę ogromnym miejscowym, dynamicznym obciążeniom. Największe siły działają właśnie w miejscach łączenia rur, czyli spawów. W feldze obciążenia są rozłożone po obwodzie a nie punktowo i nie mają charakteru "nagłego" - są bardziej statyczne niż dynamiczne.

    Wytrzymałość spawanego elementu zależna jest od późniejszej obróbki: spawanie aluminium

    Może tu Ci pomogą: tespa spawanie
    Ostatnio edytowane przez bikermarek ; 09-12-2010 o 08:29
    Pozdrawiam
    bikermarek

    Alfa Romeo 155 1,8 Twin Spark 16V 1997: 13.05.2007 - 02.07.2011
    Fiat Seicento 1,1 SPI 1999: 24.02.2012 - 09.03.2013
    Alfa Romeo 155 2,0 Twin Spark 16V 1995: 31.07.2011 - ?
    sigpic154_7.gif

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar Jony88
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Hucisko-Leżajsk /Dungannon
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 16V '07 190km/425NM'& GT 1.9 16V '07& 156 2.5 V6 '98
    Postów
    3,545

    Domyślnie

    Kolega w Calibrze spawał jakieś 5cm rantu bo też felga pękła podczas prostowania,pospawał i pózniej jeżdził na tej feldze jeszcze chyba z rok jak nie więcej przełożył tego alusa do tyłu a u niego prędkości rzędu 200km/h były na porzadku dziennym niestety nie ma go juz w srod nas...Ale jakby nie było obawa jest zawsze!

  7. #7
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    3cm bym spawał ale tylko w dobrym warsztacie

    a pewny jesteś że ta twoja felga już wcześniej nie była spawana w tym miejscu ?
    miałem taki przypadek , że właśnie przy prostowaniu felgi pękła w miejscu starego spawu








  8. #8
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Spawałem felgi, jeździłem na nich nawet ale więcej nie mam zamiaru. O ile zwykłe alu spawa się OK to już felge nie koniecznie. Cały problem wynika z tego że dobre felgi to przeważnie stopy ALU z magnezem, w celu zmniejszenia masy i podniesienia wytrzymałości, niestety spawanie tego to ciężka sprawa, mi osobiście taka felga pękła ponownie.
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  9. #9
    superglide
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacho Zobacz post
    dają radę i gwarancje na wykonaną usługę,
    Z całym szacunkiem, tzn. jak się rozbiję albo zabiję, to co mi ta gwarancja daje? Ze mi jeszcze raz tę felgę pospawają?
    Jest kilka elementów w samochodzie od których zależy bezpieczeństwo moje, osób które wioze i innych kierowców na drodze. Nie należy za wszelką cenę oszczędzać na kołach, oponach czy klockach hamulcowych. Można sobie posklejać reflektor albo wyklepać błotnik, ale nie spawać felgę, która stanowi ułamek kosztu wartości samochodu.

  10. #10
    Użytkownik Embrion Avatar Ciekawy życia
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Tychy, Śląskie & Konin, Wielkopolskie
    Auto
    Alfa Romeo 156, TS 1.8, 144 KM, 99r.
    Postów
    21

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie opinie.
    Pogrzebałem jeszcze dzisiaj w google w poszukiwaniu informacji o spawaniu alufelg i podjąłem ostateczną decyzję - żadnego spawania felg których używam na co dzień! Innym też szczerze odradzam - nie wierzcie w tzw. "fachowe" spawanie alufelg. W grę wchodzi wyłącznie wymiana. Felgę spawaną mogę w ostateczności wrzucić do bagażnika i wykorzystać w razie złapania gumy jako dojazdówkę na niewielkie odległości (do najbliższego punktu wulkanizacji) pokonane z małą prędkością.
    W przekonaniu utwierdził mnie artykuł doktorów inżynierów z Politechniki Wrocławskiej (można ich chyba śmiało uznać za autorytety w tej dziedzinie), którzy przeprowadzili szczegółowe badania i ocenę spawania felg aluminiowych.
    We wnioskach końcowych można przeczytać, że spawanie alufelg pomimo prawidłowej oceny materiału rodzimego felgi i dobranie odpowiedniego spoiwa prowadzi w skutek działania cieplnego do zmiany struktury i znacznego (25% !!!) obniżenia właściwości mechanicznych (wytrzymałość na rozciąganie i granicę plastyczności) materiału rodzimego felgi wokół spawu, co w rezultacie prowadzi do pękania osłabionego odlewu podczas obciążeń dynamicznych i w konsekwencji do utraty kontroli nad pojazdem.
    Myślę, że nie popełnię gafy jeśli podam link do forum forda w którym znalazłem to opracowanie. Pewnie wiele osób ma lub będzie miało podobny dylemat jak ja i chciałoby się zapoznać z wynikami tych badań - http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=29797

Podobne wątki

  1. Regeneracja felg aluminiowych
    Utworzone przez majster w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 05-10-2016, 23:37
  2. prostowanie felg aluminiowych
    Utworzone przez punkt w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-11-2012, 08:59
  3. Oklejanie Felg Aluminiowych
    Utworzone przez Lucas83 w dziale 147
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 12-11-2012, 02:57
  4. Odnowa felg aluminiowych
    Utworzone przez matys641991 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 27-12-2011, 20:26
  5. Renowacja felg aluminiowych.
    Utworzone przez metrim w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-02-2007, 22:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory