Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #1411
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kamko25
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    dolny śląsk
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm 20v 2006r. Distinctive. Była 156 SW 2.4 Jtd 10v 2002r
    Postów
    446

    Domyślnie

    Z kolei Valvoline Durablend Diesel jest dedykowany do diesla hmmm no ale właśnie dlaczego piszą na bańce tylko to:

    API: SJ
    ACEA: B3
    VW: 505.01
    (silniki z pompowtryskiwaczami)

    Stosowany w silnikach diesla z bezpośrednim wtryskiem (TDI)

  2. #1412
    Qbaas
    Gość

    Domyślnie

    Jak nazwa sugeruje Valvoline Durablend Diesel, posiada tylko API SJ oraz ACEA B3, jest przeznaczony tylko i wyłącznie do silników diesla. Synpower jak i MaxLife nadają się do silników benzynowych jak i do diesla.

  3. #1413
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kamko25
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    dolny śląsk
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm 20v 2006r. Distinctive. Była 156 SW 2.4 Jtd 10v 2002r
    Postów
    446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qbaas Zobacz post
    Jest dedykowany do silników benzynowych jak i diesla. Masz podane API CF oraz ACEA B4, które odnoszą się do diesla.
    Z tego co ja sie się orientuję to oleje typowo do diesli są oznaczone API CF lub API CF/SM (żadko spotykane) natomiast jeśli w oznaczeniu widnieje API SM/CF to w pierwszej kolejności stosujemy go do benzyniaka i jest to olej adresowany do silników benzynowych a możliwe jest też stosowanie go w silnikach diesla

  4. #1414
    Qbaas
    Gość

    Domyślnie

    Duża większość nowoczesnych olei ma oznaczenie API SM/CF, które nadaję się zarówno do silników benzynowych jak i do diesla. Przykładowo Durablend Diesel jest gorszym parametrowo olejem od MaxLife jak i Synpower, choć one nadają się do silnika benzynowego jak i do diesla. Widzę, że głównie skupiłeś się na standardach ACEA/API.

  5. #1415
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kamko25
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    dolny śląsk
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm 20v 2006r. Distinctive. Była 156 SW 2.4 Jtd 10v 2002r
    Postów
    446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qbaas Zobacz post
    Widzę, że głównie skupiłeś się na standardach ACEA/API.
    Bo czytam ten wątek od początku i już zgłupiałem.

    Mam w tej chwili zalany Mobil 5W50 z oznaczeniami

    API SM/SL/SJ/CF

    ACEA A3/B3

    ACEA A3/B4

    i np. Maciek156 pisze bodajże na 10stronie tego wątku że ten olej jest dedykowany do silników benzynowych i nie nadaje się do JTD a ty z kolei piszesz że olej o parametrach niemalże identycznych nadaje się do JTD.

  6. #1416
    Qbaas
    Gość

    Domyślnie

    Obecnie masz zalany olej spełniający normy dotyczące silników benzynowych jak i diesla. Jeśli mowa o MaxLife i Synpower jak najbardziej nadają się do silników JTD, przewyższają parametrowo Durablend Diesel.

    http://docs6.chomikuj.pl/25576681,0,...end-Diesel.doc
    http://docs6.chomikuj.pl/99276376,0,...etic-5W-40.doc
    Ostatnio edytowane przez Qbaas ; 04-05-2011 o 20:16

  7. #1417
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kamko25
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    dolny śląsk
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm 20v 2006r. Distinctive. Była 156 SW 2.4 Jtd 10v 2002r
    Postów
    446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Wlałeś Mobil1 5W50 do diesla? To jest olej który ma preferencje zastosowania w silnikach benzynowych (SM/CF) - chodzi głównie o neutralizację produktów spalania i zwiększone naciski powierzchniowe występujące w silnikach diesla (olej musi mieć tzw. wypełniacz). Do silników JTD 16v zalecany jest olej Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40 (CF/SL), a do starszych JTD 8v Mobil Super S Turbo Diesel 10W40.
    Klasyfikacja amerykańska API (American Petroleum Institute). Określa ona oleje do silników benzynowych i oleje do diesel'i. Oleje do "benzyniaków" są oznaczone litera S, a do diesel'i literą C. Jakość oleju określają kolejne litery alfabetu, np. SA, SB, SC itd. lub CA, CB itd. Im niższa litera alfabetu, tym niższa klasa jakości oleju. Np:
    SE - olej przeznaczony do silników z lat '72-'80
    SG - olej przeznaczony do silników prod. po roku '89 (z katalizatorem spalin)
    CE - olej przeznaczony do diesel'i prod. po roku '83
    CF-4 - olej przeznaczony do wysokoobrotowych silników z turbodoładowaniem prod. po '90r.
    Większość oleji ma podwójne oznaczenie, np. SJ/CF. Pierwszy człon oznacza priorytet - dla "benzyniaka" czy np. CD/SF - dla diesel'a.
    W niektórych oznaczeniach klasy jakości, pojawia się jeszcze skrót EC lub EC II (Energy Conserving lub Energy Conserving II). Oznaczją one, że olej przeszedł pomyślnie badania w API i wzorcowy silnik zużył odpowiednio mniej paliwa w stosunku do jego pracy na oleju wzorcowym (EC I - 1,5% mniej paliwa, EC II - 2,7%, EC III - 3,9%)

    Dokładnie o tym wątku mówiłem

    ---------- Post added at 19:23 ---------- Previous post was at 19:17 ----------

    Cytat Napisał Qbaas Zobacz post
    Obecnie masz zalany olej spełniający normy dotyczące silników benzynowych jak i diesla.
    Ty kolego piszesz że mam zalany olej spełniający normy dla diesla a Maciek156 odrada ten olej do diesla twierdząc że jest adresowany do benzyniaka????

    To już nie wiem czy wymienić na taki jak mam czy na coś innego

  8. #1418
    Qbaas
    Gość

    Domyślnie

    Dobór oleju nie tylko polega na dobraniu odpowiednich standardów, aprobat, lecz najważniejszym jest porównanie parametrów oleju. W tym przypadku Durablend jest gorszym olejem od np. Motul 8100 X-Cess, Valvoline Synpower / Maxlife, Millers XFS / (o CFS nie wspominając). Celowo oddzieliłem Motul X-Clean, LM Top Tec 4100, ponieważ te oleje mają już dodany standard ACEA C3. Maciek podaję, że do starszych JTD 8V poleca Mobil Super S Turbo Diesel 10W-40, w tamtym czasie może nie były popularne takie marki jak Motul, Valvoline itd. jednak obecnie ten olej przez nikogo kto zna się na tematyce olejowej nie zostanie polecony (okrutnie przepala się na tłokach, pozostawiając nagar). Według mnie obecnie to jest mit, że dany olej ma preferencje, producenci starają się produkować oleje o wszechstronnym zastosowaniu, zwróć uwagę, że do nowoczesnych silników diesla nikt nie szuka olei CF/SM, wszyscy kupują nowoczesne oleje, przeznaczone zarówno do silnika benzynowego jak i diesla bez jakichkolwiek preferencji API. Również należy wziąć pod uwagę, że Mobil wycofał się na Europejskim rynku ze stosowania syntetycznych baz PAO/Ester na rzecz HC. Zwróć również uwagę, że nie ma olei przeznaczonych tylko i wyłącznie do silników benzynowych. Każdy z podanych przeze mnie olei w zupełności się nada
    Ostatnio edytowane przez Qbaas ; 04-05-2011 o 20:37

  9. #1419
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kamko25
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    dolny śląsk
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm 20v 2006r. Distinctive. Była 156 SW 2.4 Jtd 10v 2002r
    Postów
    446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qbaas Zobacz post
    Każdy z podanych przeze mnie olei w zupełności się nada
    Czyli ten mobil 5W50 co mam zalany też się nadaje do mojego silnika?

  10. #1420
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Zalej sobie Millers XFD 5w40 - zalecany do Diesla w pierwszej kolejności.
    Valvoline DuraBlend 5w40 to niestety tylko 1/2 syntetyk. Mam go również.
    Ja jeżdżę jeszcze na Valvoline 5w40 SynPower, i silnik spisuje się o niebo lepiej niż na wcześniejszym Mobilu, był SuperS 10w40, przez około 80 kkm, nie wiem co było jeszcze wcześniej.
    Następna zmiana będzie na Millersa XFD 5w40.

    ---------- Post added at 20:37 ---------- Previous post was at 20:35 ----------

    Cytat Napisał kamko25 Zobacz post
    Czyli ten mobil 5W50 co mam zalany też się nadaje do mojego silnika?
    Nadaje się bez problemu.
    Jeśli chcesz płukankę, to mam w cenie 19 pln + ewentualna przesyłka.
    Tak na marginesie to masz taki silnik jak ja.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory