Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #2451
    Użytkownik Świeżak Avatar featmilka
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Myślenice
    Auto
    156 SW-16V 150KM
    Postów
    118

    Domyślnie

    No myślę kupić na allegro wszystko (ewentualnie w lokalnym sklepie motoryzacyjnym) i bezpośrednio wszystkie także filtry zawieść do mechanika, żeby nie było później problemów, że tego nie było to Ci wziąłem co innego.

    Jeśli znacie kogoś z allegrowiczów a jednocześnie alfaholików to prosił bym o polecenie. Chętnie u niego nabędę wszystkie produkty.
    Ostatnio edytowane przez featmilka ; 27-03-2012 o 12:56

  2. #2452
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar barat
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Czerniejewo/Września/Gniezno i czasem Konin
    Auto
    Była [A147 1.9JTD 115KM], jest [E39 530i 231KM]
    Postów
    402

    Domyślnie

    No myślę kupić na allegro wszystko
    To najprostszy sposób do władowania się w podróbki (zwłaszcza filtry typu MANN)
    Jeśli znacie kogoś z allegrowiczów a jednocześnie alfaholików
    Pablo. ma sporo i na pewno oryginały Ja kupiłem "zestawik sezonowy" już drugi raz Ma też konto na allegro (pablogarage) ale pewnie jak zaoszczędzi na prowizji dla allegro to Ty zaoszczędzisz kilka PLN
    Ostatnio edytowane przez barat ; 27-03-2012 o 13:16
    @ Mój ALF

  3. #2453
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 147 JTD na koksie
    Postów
    11

    Domyślnie

    Witam. Podepnę się do tematu. Mianowicie czeka mnie wymiana oleju w JTD /seria 115KM, obecnie 140 KM-jeśli ma to jakieś znaczenie/. Silnik na dzień dzisiejszy zalany 10W40 Castrol Edge, przebieg 175000-pewny. Silnik bez wycieków, oleju nie bierze, zadbany i zdrowy. Czy jest możliwość przejścia na 5W40? Wyczytałem gdzieś,że warto by przed taką zmianą przepłukać silnik specjalnym środkiem. W związku z tym pytanie:jaki specyfik polecacie i w jaki olej warto zainwestować? Pozdrawiam.

  4. #2454
    Qbaas
    Gość

    Domyślnie

    Nie Castrol Edge 10W-40 tylko Castrol Magnatec 10W-40. Co do samego 5W-40, jeżeli silnik jest w dobrym stanie, a oleju nie ubywa to nie widzę przeciwwskazań do przejścia na 5W-40. Na poprzedniej stronie podałem oleje, Ty również możesz je zastosować w swoim silniku. Co do samej płukanki, nie ma przymusu jej stosować, ale na pewno nie zaszkodzi przepłukać pozostałości po tym Castrolu. Możesz zastosować np. Motul Engine Clean, Millers Engine Flush, Liqui Moly Engine Flush (najlepiej Pro-Line), oczywiście w grę wchodzą tylko markowe płukanki.

  5. #2455
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Mnie to tylko dziwią porady wasze żeby lać olej inny niz producent przewidział. W instrukcji JAK BYK jest napisane że w TS 155KM zaleca się oleje 10W40 a nie żadne 5W40.

    hellrazor a po co chcesz zmieniać 10W na 5W skoro silnik pracuje na 10W ladnie? Nudzi Ci się czy wyczytałeś na forum jak jakiś wujek dobra rada pisze ze 5W jest super a 10W to szit? Ja zarówno w TS którego mam juz 5 lat zalewam to co producent W INSTRUKCJI poleca=10W40 i do JTD również leje 10W i silniki pracują dobrze... To tylko moja rada , ale znając życie zaraz ktoś mi tu pojedzie...
    Ostatnio edytowane przez Masa625 ; 27-03-2012 o 18:58

  6. #2456
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Cytat Napisał Masa625 Zobacz post
    Mnie to tylko dziwią porady wasze żeby lać olej inny niz producent przewidział. W instrukcji JAK BYK jest napisane że w TS 155KM zaleca się oleje 10W40 a nie żadne 5W40.
    Pytanie pierwsze zasadnicze - liedy silnik TS był projektowany? pewnie ze 20 lat wstecz, to kto w tedy myślał o jakiś lepszych olejach?
    Drugie pytanko - na jakim oleju panewki szybko lecą? Czyżby 10w40?
    Każdy ma swoje zdanie w temacie, ale niektórzy zatrzymali sie na etapie prl-u, kiedy to lało sie co popadło byle było by o konsystencji oleju
    Jak można zalac coś lepszego, to dlaczego nie można tego uczynic? Pytanie bez odpowiedzi.

    ---------- Post added at 20:13 ---------- Previous post was at 20:10 ----------

    Cytat Napisał Masa625 Zobacz post
    hellrazor a po co chcesz zmieniać 10W na 5W skoro silnik pracuje na 10W ladnie? Nudzi Ci się czy wyczytałeś na forum jak jakiś wujek dobra rada pisze ze 5W jest super a 10W to szit? Ja zarówno w TS którego mam juz 5 lat zalewam to co producent W INSTRUKCJI poleca=10W40 i do JTD również leje 10W i silniki pracują dobrze... To tylko moja rada , ale znając życie zaraz ktoś mi tu pojedzie...
    Chyba kolega mało widział. Prosty przykład weź sobie dwie bańki oleju 10w i 5w40, zostaw je na noc w -15st.C później spróbuj wylac jeden i drugi z bańki - zobaczysz co sie dzieje podczas rozruchu w zimie, ale nie tylko w zimie bo np. jak olej jest zimny to który szybciej zostanie rozprowadzony po silniku? To nawet w zawodówce uczą

  7. #2457
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Cytat Napisał majster Zobacz post
    Pytanie pierwsze zasadnicze - liedy silnik TS był projektowany? pewnie ze 20 lat wstecz, to kto w tedy myślał o jakiś lepszych olejach?
    Drugie pytanko - na jakim oleju panewki szybko lecą? Czyżby 10w40?
    Ja wychodzę z założenia, że skoro jakiś inżynier po szkole(niekoniecznie zawodówce jak Ty kolego) i z doświadczeniem, ewentualnie kilkunastu inżynierów projektuje silnik do samochodu i skoro Ci ludzie wlewają do tego silnika olej 10W40 i potem to jeszcze drukuja w instrukcjach obsługi to odpowiedz już masz. Ciekawe czy posiadając auto na gwarancji i zalewając do niego olej o lepkości innej niz producent zaleca w momencie awarii żegnasz się z gwarancją?...
    Moje auto ma 13 lat i 240 tys przebiegu i od nowości jeździ na oleju 10W40 i jakoś panewki jeszcze nie poleciały..
    Oczywiście kolego majster skoro uważaśz że panewki "lecą" z powodu rodzaju oleju, jego lepkości itp a nie związane jest to z innymi zaniedbaniami użytkowników no to życzę CI dobrej nocki i oczywiście szerokiej drogi i bez awaryjnej jazdy Twoim autkiem i żeby już nie rozkręcać off topa już nic więcej nie napisze...

  8. #2458
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar barat
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Czerniejewo/Września/Gniezno i czasem Konin
    Auto
    Była [A147 1.9JTD 115KM], jest [E39 530i 231KM]
    Postów
    402

    Domyślnie

    Nie jestem pewien, ale do JTDm już 5W40 znajduje się w instrukcji. Czemu? Bo w roku, gdy te silniki wprowadzali ów olej był już powszechniejszy i łatwiej dostępny. W latach 00'/01' nie mogli pisać, że zalecają olej 2x droższy i ciężko dostępny...
    Oczywiście IMO każdy, kto będzie jeździł na dobrym i regularnie wymienianym 10w40 będzie zadowolony.
    Nie mniej jednak 5W40 będzie w mniejszym stopniu obciążał elementy silnika (lepsze właściwości smarujące, szybsze rozprowadzenie, mniejsze opory).
    To tylko kwestia wyboru.
    Nie można jednak stwierdzać na podstawie instrukcji z roku 2000/2001, że olej 5W40 nie jest dla silnika zalecany ... po prostu w tamtych latach sensownym wyborem było 10W40 i już
    @ Mój ALF

  9. #2459
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hitman047
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Bella 156 2.0 TS Niebieska piękność :) - kiedyś. Obecnie -> KIA PROCEED GT 2020,Poszukuje-Stelv
    Postów
    828

    Domyślnie

    Ale z tego co ja wiem i nie jeden już mechanik mi powiedział, TS'y nie lubią 5W i wręcz muszą mieć 10W. No ale ja się nie znam...


    Btw - sądzę że gdyby miałby być 5W to tak pisało by w instrukcji i nie jest tu wytłumaczeniem to że wtedy był droższy gdy pisana była instrukcja - Alfa to nie samochód tani, dla każdego, to samochód klasy premium... Więc ktoś kto pisał instrukcję na 100% tym by się nie kierował.

  10. #2460
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Cytat Napisał barat Zobacz post
    Nie jestem pewien, ale do JTDm już 5W40 znajduje się w instrukcji. Czemu? Bo w roku, gdy te silniki wprowadzali ów olej był już powszechniejszy i łatwiej dostępny. W latach 00'/01' nie mogli pisać, że zalecają olej 2x droższy i ciężko dostępny...
    Oczywiście IMO każdy, kto będzie jeździł na dobrym i regularnie wymienianym 10w40 będzie zadowolony.
    Nie mniej jednak 5W40 będzie w mniejszym stopniu obciążał elementy silnika (lepsze właściwości smarujące, szybsze rozprowadzenie, mniejsze opory).
    To tylko kwestia wyboru.
    Nie można jednak stwierdzać na podstawie instrukcji z roku 2000/2001, że olej 5W40 nie jest dla silnika zalecany ... po prostu w tamtych latach sensownym wyborem było 10W40 i już
    No ale weź to wytłumacz koledze wyżej, bo widac "jest po szkole" i wieży, że jego ts ma jeszcze oryginalne panewki dobre. Nie chce mi sie wiecej pisac, bo jak ktoś zalał sobie łeb podpowiedziami kolegów "po fachu" tzw. zalewaczy Castrola to co zrobisz? Mnie to wali, kto na czym śmiga, ale wystarczy zerknąc w karte charakterystyki olei by miec jakieś rozeznanie w tematyce, a nie powielac stareotypy zasłyszane gdzies tam u znajomego na imprezie lub ciągle upierając sie, że 10w40 to najlepszy olej.

    Raczej licze na mądrzejsze podpowiedzi ludzi którzy "naprawde", już tych silników troche poskładali niż teoretyków.

    P.S. Również zmieniłem oleum z 10w40 na 5w40 i jakoś silnik nie wyskoczył z budy

    ---------- Post added at 19:58 ---------- Previous post was at 19:54 ----------

    Cytat Napisał hitman047 Zobacz post
    Btw - sądzę że gdyby miałby być 5W to tak pisało by w instrukcji i nie jest tu wytłumaczeniem to że wtedy był droższy gdy pisana była instrukcja - Alfa to nie samochód tani, dla każdego, to samochód klasy premium... Więc ktoś kto pisał instrukcję na 100% tym by się nie kierował.
    Ciekawe dlaczego instrukcja obsługi wraz z wykazem stosowanych olei i płynów z wiekiem produkcyjnym danych silników sie zmienia? Tak było z silnikami jtd.
    Niestety Ts nie doczekał sie drugiego życia ani zmian konstrukcyjnych pod koniec produkcji, a to własnie w latach 97-02 producent zalecał 10w40 zarówno do ts jak i do jtd.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory