Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #5671
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Odnośnie CFS NT:
    Też kiedyś w materiałach na stronie dilera w USA czytałem że mają dolewkę GIII. Generalnie raczej olej dla tych, którzy mają sponsora - ja spróbowałem kiedyś 0W-30 właśnie tej serii i to na tym oleju pogorszyło się już po 2kkm więc wg mnie olej na krótko a drogo.
    O tym 0W-30 piszą, że przewyższa wymogi A3/B4 a nie spełnia najważniejszego kryterium czyli HTHS>3,5 bo ma tylko 3,11cP.

    Gdybym miał wydać kupę kasy na racing z odrobiną nano C60 to wybrałbym wydanie Bardahla bo oni mają zamiast GIII dodają polarny ester z nano C60.
    Koniecznie dobre płukanie przed użyciem takich olejów bo nano C60 nie myje w odróżnieniu od naturalnych właściwości np. nano WS2 albo nanoboranów.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  2. #5672
    Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)
    Postów
    1,435

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    A seria 8100 Motula jest sprzedawana jako voll w DE???
    Qualität: Vollsynthetisch

    Już kiedyś pytałem o tą rozbieżność, ale skoro do pewnego poziomu zawartości "cukru w cukrze" można nadal tak określać na rynku niemieckim (który jest wyjątkowo wymagający pod tym względem), to wynika z tego, że ŻADNEMU producentowi nie można ufać, bo ich obowiązują te same reguły...

  3. #5673
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    No właśnie bo przecież w większości 8100 nie ma już ani kropli PAO ;(
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  4. #5674
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    To, plus fakt, że oleje z USA mogą być określane jako syntetyczne nawet jeżeli są w 100% HC, a w reszcie UE wystarczy jakakolwiek domieszka PAO czy estrów też nie rokuje dobrze. A w kartach bazy nie trzeba podawać jeżeli spełnia wymogi bezpieczeństwa.

    Mam pytanie odnośnie mojego zestawienia - myślałem nad otwarciem nowego tematu tylko z nim i ew. uwagami/proźbami o uzupełnienie. Tylko nie wiem na ile dla Was takie zestawienie w ogóle jest przydatne? Bo to w sumie same dane techniczne i nie każdy wie (albo chce doczytać) jak je interpretować. Więc nie wiem jaki to ma sens.

    Myślałem też o dodaniu jakiejś oceny na podstawie zbiorczej opinii z różnych internetów - jest tego trochę i niektóre fora podchodzą do sprawy całkiem profesjonalnie.

    Warto, nie warto? W sumie poza 5W-40 których zestawienie robię dla siebie reszta jest robiona na Waszą proźbę więc byłbym wdzięczny za opinie, żeby mi się z tego sztuka dla sztuki nie zrobiła

  5. #5675
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Przecież u nas GIII to już pełen syntetyk i nie musi mieć dolewki ani PAO ani estrów - aby tylko nie miał dolewki GI minerała w bazie.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  6. #5676
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hitman047
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Bella 156 2.0 TS Niebieska piękność :) - kiedyś. Obecnie -> KIA PROCEED GT 2020,Poszukuje-Stelv
    Postów
    828

    Domyślnie

    Czyli jednak olej 10W50 CFS NT nie jest dobrym wyborem do eksploatacji codziennej przy interwałach wymiany 10 tys. km?
    Stosuje oleje z tej serii już jakiś czas (od 2 lat) i zauważyłem wyraźny spadek spalania.
    Czy w takim razie jest coś równie dobrego, a może i lepszego?

    Wcześniej jeździłem na 10W60 z tej serii, w zimie na 5W40, a teraz 10W50.

  7. #5677
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Jeśli zmienisz z 10W-60 na niższą lepkość to na ogół spalanie spada. CFS NT mają składnik nano obniżający tarcie - to też pomaga poprawiać osiągi i obniżać spalanie. Jest to jednak seria sportowa i nawet przez producenta do tych celów rekomendowana a nie do codziennego użytku. To że producent deklaruje że przewyższają wymogi API i ACEA dotyczy pewnie jednej wybranej cechy / testu (taki marketing...) a nie wszystkich jak choćby widać po HTHS 0W-20 i 0W-30, które nie mogą spełniać A3/B4 i nie tych wymogów, które gwarantują stosowanie oleju longlife czy zgodnie z interwałem wymiany rekomendowanym przez AR.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  8. #5678
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hitman047
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Bella 156 2.0 TS Niebieska piękność :) - kiedyś. Obecnie -> KIA PROCEED GT 2020,Poszukuje-Stelv
    Postów
    828

    Domyślnie

    Wcześniej jeździłem na "zwykłym" CFS 10W60 a następnie dopiero na CFS NT 10W60 i wtedy już spalanie sporo spadło, więc sądzę, że jednak jakoś to "działa".
    W takim razie jaki olej w pełni syntetyczny z dodatkiem nano jest jeszcze dostępny na rynku? Najlepiej w gęstości 10W50?
    I czy jeżdżąc 10 tys. km na tym oleju "szkodzę" silnikowi?

  9. #5679
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Nano działa ale różnic pomiędzy CFS a CFS NT jest więcej - te CFS NT mają niższe HTHS - są powiedzmy 'cieńsze' - na stronie producenta w UK są szersze dane niż w PL i można porównać.
    CFS bez NT jest za gruby do sportu, pogarsza osiągi i nie zawiera modyfikatora tarcia - niektórzy na olejach serii CFS osiągali gorsze prędkości maksymalne i wyższe temp oleju niż nawet na cywilnych olejach w tej samej klasie lepkości tym samym autem i mnie to nie dziwi znając skład tego oleju i jego parametry.
    Co do 10kkm / rok na oleju sportowym jeżdzonym dynamicznie to ja mam spore obawy i bez analizy oleju nie odpowiem na 100% ale szczerze średnio wierzę, że da radę.
    Z nano 10W-60 to do głowy przychodzi mi Xado ale musiałbym się dokładniej przyjrzeć. Ewentualnie 'cywilne' 10W-60 i do tego np. Archoil AR9100 bo on oprócz obniżającego tarcie nano jeszcze wydłuża żywotność oleju podnosząc TBN i obniżając tempo wzrostu zakwaszenia (TAN) oleju co jest największym problemem przeładowanych dodatkami typu ZDDP olejów sportowych.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  10. #5680
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    radosuaf - wszystkie by się przydały, ale trzeba czasu na wybór ciekawych olejów, szukanie danych i uzupełnianie zestawienia Postaram się jeden albo dwa dzisiaj dorzucić, ale jakbyś podał chociaż firmy, które Cię interesują byłoby łatwiej
    Właśnie problem polega na tym, że 10W-50 prawie że nie ma - jest Millers i Penrite, który jest niby 10W-40, ale ma jakiś "extra 10", więc Penrite twierdzi, że to 10W-50. Jest już nie produkowany, ale jeszcze dostępny Total i to by było na tyle chyba...
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory