Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #9361
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Casio
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Włoskie, doładowane
    Postów
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał siapek Zobacz post
    ja mam 0w40 u siebie
    Jakie wrażenia?

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    5w40 to będzie bardzo dobry wybór.
    Jeśli chodzi o mnie, to moje typy są takie w tej cenie:
    - http://oilserwis.pl/millers-oils-trident-5w40-5l.html
    - http://oilserwis.pl/valvoline-synpower-5w40-5l.html
    - SHELL 5W40 4L HELIX ULTRA DIESEL - 125 pln za 4+1
    Obecnie mam u siebie Motul 5W40 X-Cess. Myślałem żeby nieco ulżyć silnikowi zimową porą jak i przy zimnych rozruchach, bo czuć że przy pierwszym uruchomieniu rozrusznik nieco ciężko kręci. Chyba, że to kwestia rozrusznika...
    Ostatnio edytowane przez Casio ; 25-01-2017 o 10:43

  2. #9362
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar siapek
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    W-wa Centralna
    Auto
    147 JTD 16V TI
    Postów
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casio Zobacz post
    Jakie wrażenia?
    0W40 Mam z mixem Archoila AR9100/9200.I w zasadzie nie zauważyłem żadnej różnicy w porównaniu do 5w40. być może silnik tak.
    podczas mrozów samochód odpalał bez problemu, ale na 5W40 również.

  3. #9363
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Mam również Meguina 0w40 z mixem ar9100/9200 i wydaje mi się, ze w te największe mrozy było ciut lepiej zaraz po odpaleniu niż na 5w40. Moim zdaniem 0w40 można spokojnie zastosować w 1.9 .

  4. #9364
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Ja mam większego brata czyli 2.4 10v. I 0W-40 w środku. Jest ok, ale wg mnie i mechanika u którego serwisuję Alfę to zbędna fanaberia. Dobry 5W-40 wystarczy spokojnie.

    Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

  5. #9365
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek evo Zobacz post
    Moim zdaniem 0w40 można spokojnie zastosować w 1.9 .
    Oczywiście można, nie ma problemu, tylko silnik 1.9 8V jest prosty jak budowa cepa, i nie wymaga tego po prostu.
    Co innego w 1.9 16V, tam różnicę można odczuć, aczkolwiek nie koniecznie.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    Jest ok, ale wg mnie i mechanika u którego serwisuję Alfę to zbędna fanaberia. Dobry 5W-40 wystarczy spokojnie.
    Dokładnie tak.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  6. #9366
    Użytkownik Znawca Avatar IamICEman
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Wągrowiec
    Auto
    czekam na używaną Giulie;) była 159 i GT
    Postów
    1,169

    Domyślnie

    powiedzcie mi czy jak mam zalany olej mobil 10w40 a nie powinien taki być bo mam dpf i w zaleceniach mam 5w30 to moge zmienić na 5w30 ??? mechanik kretyn takim zalał bo nie wiedział że jest dpf :/ a ja dopiero teraz to zauważyłem bo chce wymienić. CO MAM ROBIĆ??

  7. #9367
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar krzyzie
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Wągrowiec/Rabowice
    Auto
    Alfa Giulia 2,0 280KM MY21
    Postów
    613

    Domyślnie

    Zrobiłbym płukanke i zmienił na zalecany.
    To był jakiś mechanik z Wągrowca - szukam jakiegoś ogarniętego i znaleźć nie mogę
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Zastrzega się prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
    Alfa Giulia Veloce - 2,0 280KM

  8. #9368
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Oczywiście można, nie ma problemu, tylko silnik 1.9 8V jest prosty jak budowa cepa, i nie wymaga tego po prostu.
    Co innego w 1.9 16V, tam różnicę można odczuć, aczkolwiek nie koniecznie.

    - - - Updated - - -



    Dokładnie tak.
    Jasne, że dobry 5w40 wystarczy ale 0w40 kosztujący porównywalne pieniądze jest do rozważenia, szczególnie w zimie. Tego się zbytnio nie odczuje ale zanim olej złapie jako taką temperaturę roboczą to będzie mu nieco lżej na 0w40 niż na 5w40. Lepkośc 0w40 sprawdza się w wielu przekombinowanych nowoczesnych konstrukcjach, gdzie od pierwszych chwil potrzeba dobrego smarowania i odpowiedniego ciśnienia oleju zarówno na zimnym jak i po konkretnym rozgrzaniu. Meguin 0w40 ma jeszcze tą zaletę, że jest tam więcej PAO niż w 5w40. Konstrukcyjnie chyba 5w40 jest nawet bardziej odpowiednie do 1.9 jtd (zwłaszcza 8v) ale spokojnie można zamiennie zastosować dobre 0w40.

  9. #9369
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Tomku, oczywiście, że można, nikt tego nie neguje.
    Jest tylko jedno ALE. Kanały olejowe w tych konkretnych silnikach są o wiele większej średnicy niż w nowocześniejszych jednostkach, co może spowodować spływanie oleju z magistrali olejowej, co dalej może spowodować skutki odwrotne do zamierzonych.
    Pracując w ASO, mieliśmy kilka Alfa Romeo z silnikami TS 16v, w których właściciele chcieli jak najlepiej zadbać o swoje silniki, i zalewali je olejem MOBIL 1 0w40, gdzie po 20-30 kkm wycierały się wałki rozrządu i stukały popychacze. Co dziwne, przy zastosowaniu 5w50 to zjawisko nie występowało (serwis stosował oleje MOBIL). Przypadek ? Myślę, ze nie, po prostu nie można przesadzać w drugą stronę.
    Ja osobiście miałem już kilka przypadków silników 2.5/3.0 24V , gdzie ktoś zalecił, jako NAJLEPSZY, olej 5w30, i przy wymianie rozrządu wychodzi, że wałki mają ślady przetarć i pracy na sucho. Co ciekawe, na dobrych 5w40 już tego nie ma.
    Ja wiem, że karty charakterystyk to jedno, a zachowanie konkretnych olejów w silniku/skrzyni, to niestety co innego. Taka mała uwaga.

    Wczoraj rozbierałem 1.8 TBi, w której sypnął się silnik - brak ciśnienia na pierwszym cylindrze, auto serwisowane wcześniej w ASO, olej wymieniany co 20 kkm, zalewana zalecana SELENIA, silnik całkowicie zasyfiony nagarem. Wcześniej padła turbina, zatarł się wałek w łożyskach, a teraz - zobaczymy dzisiaj.
    Postaram się zrobić zdjęcia i wrzucę, jakie skutki daje stosowanie się do zaleceń.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  10. #9370
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Tomku, oczywiście, że można, nikt tego nie neguje.
    Jest tylko jedno ALE. Kanały olejowe w tych konkretnych silnikach są o wiele większej średnicy niż w nowocześniejszych jednostkach, co może spowodować spływanie oleju z magistrali olejowej, co dalej może spowodować skutki odwrotne do zamierzonych.
    Pracując w ASO, mieliśmy kilka Alfa Romeo z silnikami TS 16v, w których właściciele chcieli jak najlepiej zadbać o swoje silniki, i zalewali je olejem MOBIL 1 0w40, gdzie po 20-30 kkm wycierały się wałki rozrządu i stukały popychacze. Co dziwne, przy zastosowaniu 5w50 to zjawisko nie występowało (serwis stosował oleje MOBIL). Przypadek ? Myślę, ze nie, po prostu nie można przesadzać w drugą stronę.
    Ja osobiście miałem już kilka przypadków silników 2.5/3.0 24V , gdzie ktoś zalecił, jako NAJLEPSZY, olej 5w30, i przy wymianie rozrządu wychodzi, że wałki mają ślady przetarć i pracy na sucho. Co ciekawe, na dobrych 5w40 już tego nie ma.
    Ja wiem, że karty charakterystyk to jedno, a zachowanie konkretnych olejów w silniku/skrzyni, to niestety co innego. Taka mała uwaga.

    Wczoraj rozbierałem 1.8 TBi, w której sypnął się silnik - brak ciśnienia na pierwszym cylindrze, auto serwisowane wcześniej w ASO, olej wymieniany co 20 kkm, zalewana zalecana SELENIA, silnik całkowicie zasyfiony nagarem. Wcześniej padła turbina, zatarł się wałek w łożyskach, a teraz - zobaczymy dzisiaj.
    Postaram się zrobić zdjęcia i wrzucę, jakie skutki daje stosowanie się do zaleceń.

    Z tym Mobilem 1 0w40 to mam takie doświadczenie, że ten olej po pewnym przebiegu robi się niefachowo mówiąc zbyt rzadki i nie nadaje się do ostro eksploatowanych silników wymagających względem smarowania. Silnik Opla 2.2 PB 147 km nie dotrwał nawet 60 tys. i musiał mieć remont. W Twin Sparkach też się nie sprawdzał (kolega pracował w ASO) i tak jak piszesz szlag je potrafił na tym oleju szybko trafić ale zawsze sposób użytkowania dokładał swoje bo byli tacy co zero problemów ale wymiana co 10 tys. i ostrożnie na zimnym. Mobil 5w50 to kiedyś była całkiem inna bajka i można go było lać nawet do rajdówek (no może nie do WRC ale do N-ek wielu lało). A co sądzisz o Fuchs Race Pro S 5w30 w 1.9 16v bo mam ochotę wypróbować przy następnej wymianie?
    Z tym TBI to porażka. Jaki przebieg? To tylko potwierdza moją tezę, że 20-30 lat temu to można było lać praktycznie dowolny olej spełniający minimum producenta a teraz konstrukcje wymuszają jak najlepsze smarowanie i nawet marka oleju ma duże znaczenie bo jakoś o problemach na Millersach, Penrite czy Liqui Moly/Meguinach się nie słyszy. Niestety jest bardzo dużo Kowalskich przyzwyczajonych do lania 10w40 i jak im teraz wpadają w łapy konstrukcje typu TSI, TCE czy HTP to dobrze się to nie kończy a niektórym nie wytłumaczysz bo "zawsze taki lałem w swoim Oplu i silnik pracował idealnie".

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory