Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #6291
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał m4tinez Zobacz post
    Ja mam 147 1.6 po lifcie i mam zalecane lanie 5W40 a nie 10W60 jak kolega stronę wcześniej pisał.

    Dodatkowo dodam że auto było do 150tys serwisowane w niemieckim ASO i co najlepsze, zalewane tam było olejem 5W-30 Castrol TXT coś tam, wymiany co 20tys km. Jak im napisałem e-mail czemu na taki wymieniają oraz czemu tak długie wymiany, to odpisali że z doświadczenia tak zalewają, gdyż jeszcze nie mieli problemów by jakiemukolwiek klientowi coś się działo na takim oleju, a poza tym taką lepkość oleju zaleca kilka producentów olejów samochodowych.
    Ja po zakupie auta zmieniłem olej na Millersa XF 5W40.
    I co najlepsze, silnik chodzi strasznie cichutko (poza wariatem który ma już trochę nachulane i będzie wymieniany), przy odpalaniu nie słychać wgl popychaczy, nie ma żadnych dziwnych dźwięków, cykań, stuków i wgl.
    A najlepsze jest spalanie oleju, moja poprzednia co miała przejechane 147tys km brała jakieś 0,4-0,5l na 1000km (i to właśnie 10W-60), aktualną Alfą mam zrobione 2500km od wymiany oleju, a w bańce mam jeszcze ok 0,5L. Więc na te 2500km wzięła mi tylko 200ml oleju.

    Także narazie pozostaje przy 5W40 i długo nie zmienię na 10W60.
    Własnie o tym pisze w TSach pasowanie silnika jest dość przypadkowe w jednym idealnie sprawdza sie 5W40 w innym sypią sie panewki w Vkach pasowanie jest luzne lub bardzo lużne itam olej 5W już się nie sprawdzi

    Cytat Napisał m4tinez Zobacz post
    Ja mam 147 1.6 po lifcie i mam zalecane lanie 5W40 a nie 10W60 jak kolega stronę wcześniej pisał.

    Dodatkowo dodam że auto było do 150tys serwisowane w niemieckim ASO i co najlepsze, zalewane tam było olejem 5W-30 Castrol TXT coś tam, wymiany co 20tys km. Jak im napisałem e-mail czemu na taki wymieniają oraz czemu tak długie wymiany, to odpisali że z doświadczenia tak zalewają, gdyż jeszcze nie mieli problemów by jakiemukolwiek klientowi coś się działo na takim oleju, a poza tym taką lepkość oleju zaleca kilka producentów olejów samochodowych.
    Ja po zakupie auta zmieniłem olej na Millersa XF 5W40.
    I co najlepsze, silnik chodzi strasznie cichutko (poza wariatem który ma już trochę nachulane i będzie wymieniany), przy odpalaniu nie słychać wgl popychaczy, nie ma żadnych dziwnych dźwięków, cykań, stuków i wgl.
    A najlepsze jest spalanie oleju, moja poprzednia co miała przejechane 147tys km brała jakieś 0,4-0,5l na 1000km (i to właśnie 10W-60), aktualną Alfą mam zrobione 2500km od wymiany oleju, a w bańce mam jeszcze ok 0,5L. Więc na te 2500km wzięła mi tylko 200ml oleju.

    Także narazie pozostaje przy 5W40 i długo nie zmienię na 10W60.
    Własnie o tym pisze w TSach pasowanie silnika jest dość przypadkowe w jednym idealnie sprawdza sie 5W40 w innym sypią sie panewki w Vkach pasowanie jest luzne lub bardzo lużne itam olej 5W już się nie sprawdzi.

    O silnikach w dislu się nie wypowiadam bo to nie moja bajka i sie nie znam

    Dodano po 15 minutes:

    Cytat Napisał Artih Zobacz post
    Przykładasz oliwy, które zniosą nasze V6 do japońskich, wysokoobrotowych pierdziawek i jedziesz jednym scenariuszem.
    Oni serio zalecają do cywilnej jazdy 0W20/0W30 a Ty im chcesz wciskać przeskok na 10W60 (nawet jeśli do sportu).
    Zupełnie mnie nie chcesz zrozumieć i przedstawiasz coś co sam sobie wbiłeś do głowy.
    Ja nie wypowiadam się o japońskich silnikach i im nie dobieram oleju człowieku nic nie rozumiesz z tego co ja pisze.
    Ostatnio edytowane przez 75andrew155 ; 01-11-2014 o 23:45 Powód: Dodano

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  2. #6292
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Andrzeju, ja doskonale rozumiem o czym piszesz, i to nie tylko z teorii.
    Miałem 2 przypadki silnika V6 24V, gdzie klient na przeglądzie w warsztacie polecił zalać mechanikowi najlepszy możliwy olej.
    Mechanik zalał, olej bardzo znanej marki, o lepkości 5w30, ponieważ na szkoleniach produktowych mówili, ze jest on najlepszy z najlepszych. Wiem, sam na takim raz byłem.
    Powstał tylko jeden problem, wałki się po przycierały w obu przypadkach, ponieważ olej spływał z głowić i występowały suche starty.
    Po wymianie na 5w50 silniki zdecydowanie zmieniły kulturę pracy i ustało dzwonienie popychaczy. Niestety klienci nie zdecydowali się na naprawę.

    Co do TSa mojego taty. Auto z historią serwisową, od początku silnik zalewany Magnatec'iem 5w40. Po zakupie PRO płukanie silnika, wymiana wariatora z rozrządem, i zalanie Millersem EE 5w30. Kiedyś już pisałem, że lubię testować różne rozwiązania, wiec to robię. Silnik ma się dobrze i jeździ. Dlaczego taki olej ? Raczej krótkie odcinki i jazda na nie dogrzanym silniku, czasami dłuższa trasa.

    Dla kontrastu, kolega ma 147 1.6 TS 120 HP, nalot podobny, w okolicy 100kkm, rocznik '07, użytkuje podobnie, pobór 10w40 Maxlife ponad 1l na 1000 km. Zalewaliśmy już kilka rodzajów oleju i nic nie pomaga. Silnik kwalifikuje się do remontu.

    Reasumując, nie ma złotego środka na dobór oleju.
    Trzeba po prostu podejść do tego z głową i przeanalizować zastosowanie auta, użytkowanie, i zużycie konkretnej jednostki.
    Olej powinno dobierać się indywidualnie, takie jest moje zdanie.

    Jeszcze jedno, kiedyś jeden z forumowiczów zalewał do 3.0 24v olej MOTUL 300V 15w50, tylko dlatego, bo to sportowy, i pełny syntetyk. Ciągle miał problem ze stukającymi popychaczami. Jakież było jego zdziwienie, kiedy to po wymianie na na HC 5w50 problem sam z siebie zniknął, a i przy okazji spalanie deko spadło.

    Pozdrawiam.

    Andrzeju, ja doskonale rozumiem o czym piszesz, i to nie tylko z teorii.
    Miałem 2 przypadki silnika V6 24V, gdzie klient na przeglądzie w warsztacie polecił zalać mechanikowi najlepszy możliwy olej.
    Mechanik zalał, olej bardzo znanej marki, o lepkości 5w30, ponieważ na szkoleniach produktowych mówili, ze jest on najlepszy z najlepszych. Wiem, sam na takim raz byłem.
    Powstał tylko jeden problem, wałki się po przycierały w obu przypadkach, ponieważ olej spływał z głowić i występowały suche starty.
    Po wymianie na 5w50 silniki zdecydowanie zmieniły kulturę pracy i ustało dzwonienie popychaczy. Niestety klienci nie zdecydowali się na naprawę.

    Co do TSa mojego taty. Auto z historią serwisową, od początku silnik zalewany Magnatec'iem 5w40. Po zakupie PRO płukanie silnika, wymiana wariatora z rozrządem, i zalanie Millersem EE 5w30. Kiedyś już pisałem, że lubię testować różne rozwiązania, wiec to robię. Silnik ma się dobrze i jeździ. Dlaczego taki olej ? Raczej krótkie odcinki i jazda na nie dogrzanym silniku, czasami dłuższa trasa.

    Dla kontrastu, kolega ma 147 1.6 TS 120 HP, nalot podobny, w okolicy 100kkm, rocznik '07, użytkuje podobnie, pobór 10w40 Maxlife ponad 1l na 1000 km. Zalewaliśmy już kilka rodzajów oleju i nic nie pomaga. Silnik kwalifikuje się do remontu.

    Reasumując, nie ma złotego środka na dobór oleju.
    Trzeba po prostu podejść do tego z głową i przeanalizować zastosowanie auta, użytkowanie, i zużycie konkretnej jednostki.
    Olej powinno dobierać się indywidualnie, takie jest moje zdanie.

    Jeszcze jedno, kiedyś jeden z forumowiczów zalewał do 3.0 24v olej MOTUL 300V 15w50, tylko dlatego, bo to sportowy, i pełny syntetyk. Ciągle miał problem ze stukającymi popychaczami. Jakież było jego zdziwienie, kiedy to po wymianie na HC 5w50 problem sam z siebie zniknął, a i przy okazji spalanie deko spadło.

    Pozdrawiam.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  3. #6293
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Ja mam 147 1.6 po lifcie i mam zalecane lanie 10W40 a nie 10W60 jak kolega stronę wcześniej pisał.
    Kolega pisał o TS 2.0, nie 1.6, chociaż faktycznie trochę chaotycznie wyszło. Moja wina. I żeby nie było, że sobie wymyśliłem, to skan poniżej. Do 1.6 faktycznie jest 10W-40 i 5W-30/40.

    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	147-olej.jpg
Wyświetleń:	774
Rozmiar:	79.6 KB
ID:	149481  
    Ostatnio edytowane przez jersey ; 02-11-2014 o 10:47

  4. #6294
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Jeszcze jedno, kiedyś jeden z forumowiczów zalewał do 3.0 24v olej MOTUL 300V 15w50, tylko dlatego, bo to sportowy, i pełny syntetyk. Ciągle miał problem ze stukającymi popychaczami. Jakież było jego zdziwienie, kiedy to po wymianie na na HC 5w50 problem sam z siebie zniknął, a i przy okazji spalanie deko spadło.
    No to kto tak dobiera olej? silniki 24V są jednak wysokoobrotowe porównując je do 12V i z tej przyczyny sa też bardziej spasowane i to by sie zgadzało zejście w dół na 5W i też się zgadza że opory mniejsze to i spalanie ciut mniejsze pod warunkiem że ma się w bardzo dobrej kondycji pompe oleju. Tu się zgadzam że każdy silnik po próbach może wykazywać różne zapotrzebowanie na parametry olejowe. Schodzenie coraz niżej w lepkościach oleju zgoda ale trzeba mieć wysoko obrotowy silnik, wydajniejsza pompę oleju i ciasne spasowania To wynika z praktyki i jak to kolega napisał z dyletanckiego artykułu który przytoczyłem to dla tych którzy nie potrzebuja wybujałych rospraw naukowych

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Jeszcze jedno, kiedyś jeden z forumowiczów zalewał do 3.0 24v olej MOTUL 300V 15w50, tylko dlatego, bo to sportowy, i pełny syntetyk. Ciągle miał problem ze stukającymi popychaczami. Jakież było jego zdziwienie, kiedy to po wymianie na na HC 5w50 problem sam z siebie zniknął, a i przy okazji spalanie deko spadło.
    No to kto tak dobiera olej? silniki 24V są jednak wysokoobrotowe porównując je do 12V i z tej przyczyny sa też bardziej spasowane i to by sie zgadzało zejście w dół na 5W i też się zgadza że opory mniejsze to i spalanie ciut mniejsze pod warunkiem że ma się w bardzo dobrej kondycji pompe oleju. Tu się zgadzam że każdy silnik po próbach może wykazywać różne zapotrzebowanie na parametry olejowe. Schodzenie coraz niżej w lepkościach oleju zgoda ale trzeba mieć wysoko obrotowy silnik, wydajniejsza pompę oleju i ciasne spasowania To wynika z praktyki i jak to kolega napisał z dyletanckiego artykułu który przytoczyłem to dla tych którzy nie potrzebuja wybujałych rospraw naukowych

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  5. #6295
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar jarco
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Bytomsko
    Auto
    Była AR 145 1.6 Boxer, AR 156 2.0 TS jest AR GT 1.9 JTD
    Postów
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artih Zobacz post
    I po raz tysiąc pierwszy ....


    To było napisane 4 strony wcześniej %$^#&*() !!!!
    GOWNO PRAWDA pytałem już kilku uzytkowników i jezdza na 10w40 przewaznie shell, przebiegi po 250 tys i wszystko gra

  6. #6296
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarco Zobacz post
    GOWNO PRAWDA pytałem już kilku uzytkowników i jezdza na 10w40 przewaznie shell, przebiegi po 250 tys i wszystko gra
    Jeśli pytasz użytkowników o podobnej wiedzy jak twoja, to spoko.
    Tylko skończ pisać takie pierdoły na forum publicznym.
    Wytłumacz to kilku moim klientom, którzy nie mogli odpalić aut z tymi silnikami podczas mrozów koło -30'C, ponieważ zawory się podpierały.
    Ciekawe, że inni producenci (OPEL/SAAB) zalecają do tych silników oleje 5w30, i nie ma nawet mowy o zalewaniu olejów 10w.
    Ale przecież zawsze trafi się taka mądra głowa jak Ty kolego, z nieocenioną wiedzą internetową.

    Ogólnie dla Nas, to możesz sobie zalać nawet olej rzepakowy, i mamy to zasadniczo w nosie. Ale to Twoja sprawa.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  7. #6297
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Jeśli pytasz użytkowników o podobnej wiedzy jak twoja, to spoko.
    Tylko skończ pisać takie pierdoły na forum publicznym.
    Wytłumacz to kilku moim klientom, którzy nie mogli odpalić aut z tymi silnikami podczas mrozów koło -30'C, ponieważ zawory się podpierały.
    Ciekawe, że inni producenci (OPEL/SAAB) zalecają do tych silników oleje 5w30, i nie ma nawet mowy o zalewaniu olejów 10w.
    Ale przecież zawsze trafi się taka mądra głowa jak Ty kolego, z nieocenioną wiedzą internetową.

    Ogólnie dla Nas, to możesz sobie zalać nawet olej rzepakowy, i mamy to zasadniczo w nosie. Ale to Twoja sprawa.
    Zawory się podpierały ??? Przez olej ??? Proszę cię....

    W swojej 156 JTD 115KM od początku zakupu do teraz zalewam Shell Helix Plus 10W-40, od niedawna nazwa zmieniona na HX7. Przez 5 lat zrobiłem osobiście prawie 90 tyś kilometrów, obecnie auto ma 170 tyś przebiegu. Pierwsze dwa lata garażowałem ,,pod chmurką'' i zawsze zapalał bez zająknięcia, nawet przy mrozach -30, silnik tyka jak zegarek i nie bierze w ogóle oleju, a nogę mam ciężką, wymiana zawsze co 10 tyś. Mało tego nigdy nie robiłem żadnych płukanek, choć przyznam, że teraz wypróbuję.
    Nie chcę odnosić się do ,,cudów'' po zmianie oleju a także do jechania po ludziach którzy jeżdżą na czymś innym, ale chociażby mój przykład pokazuje, że silnik ma się świetnie. Szanuj zdanie innych i uwierz, że silniki się nie zacierają na 10W40.
    Pozdro

  8. #6298
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    Zawory się podpierały ??? Przez olej ??? Proszę cię....


    Nie chcę odnosić się do ,,cudów'' po zmianie oleju a także do jechania po ludziach którzy jeżdżą na czymś innym, ale chociażby mój przykład pokazuje, że silnik ma się świetnie. Szanuj zdanie innych i uwierz, że silniki się nie zacierają na 10W40.
    Pozdro
    Twój przypadek, to typowy przypadek pisania pirdół na forach, przez ludzi nie wiedzących co piszą i o czym piszą, ale piszą, bo mają klawiaturę.
    Co ma wspólnego rozrząd/zawory/sterowanie nimi w silniku 8v ze swoimi regulowanymi mechanicznie, poprzez płytki zaworami z silnikiem 16v z rozrządem sterowanym hydraulicznie ??? Dosłownie nic. To zupełnie inna konstrukcja, która wymaga od oleju tego, żeby był w silniku. Co byś nie wlał, będzie dobrze.

    Jeśli olej będzie zbyt gęsty w silniku z wąskimi kanalikami olejowymi w głowicy, i do tego dodamy niską temperaturę, to wybacz, ale kompensacja luzów zaworowych nie będzie odbywała się prawidłowo niestety w takim przypadku.
    To o co mnie jeszcze prosisz ?
    Dalej mam pisać o Twojej nie WIEDZY ???
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  9. #6299
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Pawcio
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 159 1750 TBI
    Postów
    614

    Domyślnie

    Pablo daj spokój, możesz pisać i pisać i pisać.... a nic z tego nie wynika, bo są ludzi dla których zasłyszane historie są mądrzejsze i sensowniejsze,a fachowa wiedza no cóż... i tak zaraz ktoś napisze że np. Mobil 10w40 jest super i ekstra bo on tak jeździ ileś tam i jest git...
    ...samochód to najbardziej zbliżona do żywej istoty rzecz, jaką potrafi stworzyć człowiek...

  10. #6300
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Twój przypadek, to typowy przypadek pisania pirdół na forach, przez ludzi nie wiedzących co piszą i o czym piszą, ale piszą, bo mają klawiaturę.
    Co ma wspólnego rozrząd/zawory/sterowanie nimi w silniku 8v ze swoimi regulowanymi mechanicznie, poprzez płytki zaworami z silnikiem 16v z rozrządem sterowanym hydraulicznie ??? Dosłownie nic. To zupełnie inna konstrukcja, która wymaga od oleju tego, żeby był w silniku. Co byś nie wlał, będzie dobrze.
    Jeśli olej będzie zbyt gęsty w silniku z wąskimi kanalikami olejowymi w głowicy, i do tego dodamy niską temperaturę, to wybacz, ale kompensacja luzów zaworowych nie będzie odbywała się prawidłowo niestety w takim przypadku.
    To o co mnie jeszcze prosisz ?
    Dalej mam pisać o Twojej nie WIEDZY ???
    Wbiłeś sobie do głowy, że jesteś naczelnym guru olejowym i nikt inny nie powinien w tym temacie się odzywać, bo tylko ty masz rację i basta. A jak ktoś ktoś podważa twoje cuda warsztatowe, to już jest skazany na lawinę krytyki z twojej strony. Wciskasz ludziom swojego millersa i LM bo masz go w ofercie i to według ciebie jest antidotum na wszystkie bolączki, nagle silniki lepiej odpalają w zimie, mniej palą, i zapewne jeszcze stopień sprężania im się zwiększa, czaruj dalej, sprzedaż idzie. Człowieku zejdź na ziemię i przestań bić pianę z tymi olejami, bo podniecasz się jak małolat w BMW tankujący Pb 98.
    Napisz lepiej o swoich cud-olejowych historiach, zabawniej się to czyta , parę postów wyżej zalewałeś koledze oleje po kolei, bo liczyłeś, że to rozwiąże problem zużywania oleju przez silnik ??? Przy dolewkach 1 l na 1000 km to musiał dymić jak parowóz, trzeba było stanąć z tyłu i popatrzeć na to co wydobywa się z rury wydechowej przy przegazowaniu. Jeszcze rada na koniec, poczytaj o kulturze i szacunku mądralo, bo życie nie kończy się na oleju do silnika.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory