Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #8011
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek evo Zobacz post
    Napisz do czego ma dodatek służyć a coś dobierzemy
    No jak do czego, do wszystkiego!
    Skrzynia, silnik, paliwo. Jeżdżę mało ale jak już to lubię posłuchać oddechu silnika na wysokich więc letko nie ma

  2. #8012
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Do silnika/skrzyni Ar9100 (ewentualnie Ar9200), do paliwa AR6800 jak dla Ciebie (ewentualnie AR6200).

  3. #8013
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matt21 Zobacz post
    AR 6200 zastosowałem również w pilarkach Stihl oraz Shindaiwa. Pracowały obie w sobotę niemal 10h, do mieszanki stosuję olej Stihl HP Ultra mimo że jest to syntetyczny olej na zimno silniki wcześniej lekko kopciły i czuć było charakterystyczny zapach. Po zastosowaniu 6200 dymu brak, zapachu spalonej mieszanki również. Kładąc u sąsiada spora gruszę w sadzie dopytywał mi się na jakim oleju pracują pilarki że nic nie czuć. Dla mnie produkt wart uwagi w wielu rodzajach zastosowań.
    Zgadza się, 6200 dopala te 'uboczne wydzieliny' z 2T i dodaje mocy a jako ciekawostkę dodam, że powstaje spec olej 2T na bazie estrów na zamówienie 2 ekip wyczynowego kartu 2T, który w sobie już ma te modyfikatory z 6200 ;-)
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  4. #8014
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Raforza
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v Disinctive-High
    Postów
    38

    Domyślnie

    W mojej 159-ce 1.9 JTDm 120KM, od początku lany był Caastrol Edge 5w40. Chciałem przejść na Motula X-clean 5w30 jednakże okręgowy "spec" (bardzo dobry i polecany) od Alfa Romeo wybił mi ten pomysł z głowy. Przy oleju 5w30 jest dużo cieńszy filtr olejowy przez co jest też dużo mniej oporów w silniku, co może dać niższe spalanie, kosztem wyższego zużycia elementów silnika. Jak silnik pracował cały czas na 5w30 odradza się przechodzenie na 5w40. To są słowa mechaniora zajmującego się od lat AR i innymi autami głownie koncernu Fiata. Pozdrawiam

  5. #8015
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raforza Zobacz post
    W mojej 159-ce 1.9 JTDm 120KM, od początku lany był Caastrol Edge 5w40. Chciałem przejść na Motula X-clean 5w30 jednakże okręgowy "spec" (bardzo dobry i polecany) od Alfa Romeo wybił mi ten pomysł z głowy. Przy oleju 5w30 jest dużo cieńszy filtr olejowy przez co jest też dużo mniej oporów w silniku, co może dać niższe spalanie, kosztem wyższego zużycia elementów silnika. Jak silnik pracował cały czas na 5w30 odradza się przechodzenie na 5w40. To są słowa mechaniora zajmującego się od lat AR i innymi autami głownie koncernu Fiata. Pozdrawiam
    Nie do końca zgadzam się z takim uogólnieniem i wrzucaniem wszystkich olejów danej klasy do jednego worka. Zmień Castrola na Penrite Enviro+5w40. I dodaj Archoila AR9100. Będziesz miał i ochronę i niskie opory i dobry niebrudzący silnika olej. Swoją drogą jeśli mechanik odradza przejście z Castrola na Motula to . Może i dobry mechanik ale w temacie olejów mógłby coś lepiej doradzić.

  6. #8016
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    Ford Mondeo MK3 TDDI 116KM / Opel Astra G 1.4 16v Z14XEP
    Postów
    25

    Domyślnie

    Hej,

    co byście mogli polecić do Mondeo MK3 TDDI 115KM ? Czy Specol 0w30 FE będzie ok? nie spelnia specyfikacji forda ale jest FE i spelnia A5/B5? Orientujecie sie jaki ma HTHS (Nie moglem tego znalesc w karcie charakterystyki) ?. Ostatnio lalem ravenol FO 5w30 a wczesniej formula F.

    Moje drugie Auto to Astra G z14XEP 1.4 16v. Tam myślę o ELF Full Tech 0w30 (fora mowia ze 100% PAO i na stronie DE jest ze syntetyczny) albo Specol GOLD 5w30 (ile tu bedzie PAO?) oba spelniaja GM-LL-025A ale specol ma wiekszy TBN, za to elf jest 0w. Tu wcześniej poprzedni właściciel lał Castrola 5w40 nie wiem ktorego.

  7. #8017
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Raforza
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v Disinctive-High
    Postów
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek evo Zobacz post
    Nie do końca zgadzam się z takim uogólnieniem i wrzucaniem wszystkich olejów danej klasy do jednego worka. Zmień Castrola na Penrite Enviro+5w40. I dodaj Archoila AR9100. Będziesz miał i ochronę i niskie opory i dobry niebrudzący silnika olej. Swoją drogą jeśli mechanik odradza przejście z Castrola na Motula to . Może i dobry mechanik ale w temacie olejów mógłby coś lepiej doradzić.
    Nie chodzi o przejście z Castrola na Motula tylko o przejście z 5w40 na 5w30, czyli defakto zastosowanie oleju z cieńszym filtrem olejowym . P.S. Motula stosuje od zawsze w każdym aucie, jednakże Alfe zalałem Castrolem. Chodzi cichutko i równiutko, nic nie kombinuję z płukankami czy innymi uszlachetniaczmi...

  8. #8018
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Ten też był cichy i miał nawet niezłą kompresję

    https://youtu.be/03pkSNERdcI

    Od strony parametrów oleju dla smarowania ważna jest lepkość dynamiczna HTHS a tu niektóre 5W30 mają wyższą nawet od 10W40. Grubość filmu smarnego nie jest najważniejsza i za grubo też niedobrze bo ma to swoje konsekwencje np. podczas rozruchu.
    Syntetyk 0W30 wytrzyma wielokrotnie wyższe ciśnienie zanim zostanie usunięty z powierzchni metalu niż wielokrotnie grubszy film olejowy minerała 15W40.
    Klasa lepkości jak 5W40 jest ważniejsza z perspektywy ciśnienia oleju ma zimno i ma gorąco i tutaj zastąpienie oleju rekomendowanego przez producenta olejem dużo niższej lepkości może powodować braki ciśnienia na gorąco a wtedy niektóre elementy silnika mogą być niedostatecznie smarowane. Zbyt wysoka klasa lepkości w porównaniu do rekomendowanej przez producenta będzie skutkowała wyższym zużyciem podczas zimnych rozruchów i zbyt wysokim ciśnieniem na gorąco. Im wyższe ciśnienie ponad normę tym gorszy przepływ oleju a to om jest synonimem smarowania, chłodzenia i utrzymania silnika w czystości.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  9. #8019
    Użytkownik Romeo Avatar Matt21
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Szopie
    Auto
    Po-Jeep Grand Cherokee - luźno spasowany, wysokoobrotowy 1.6 TS
    Postów
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Zgadza się, 6200 dopala te 'uboczne wydzieliny' z 2T i dodaje mocy a jako ciekawostkę dodam, że powstaje spec olej 2T na bazie estrów na zamówienie 2 ekip wyczynowego kartu 2T, który w sobie już ma te modyfikatory z 6200 ;-)
    Mało tego Dziś kolejne 9h pracy, tym razem tylko mała arborystyczna Shindaiwa o kosmicznej mocy 1.7km wg katalogu. Używam jej do przygotowywania drobnego opału gdyż obsługuje się ją bardzo wygodnie za pomocą jednej ręki. Zawsze to samo drzewo, łańcuch ostrzę zawsze ja i warunki pracy zawsze takie same. Paliwo to PB 98 plus olej Stihl HP Ultra w proporcji 1:40 do tego 1ml AR 6200 na 5l mieszanki. Na pełnym zbiorniku zawsze wychodziło miedzy 3.5, a 4 wózki pociętego drzewa początkowo po zastosowaniu 6200 jedyna różnica to czyste bez wonne spaliny. Od mniej więcej połowy wypalonego paliwa, które na dziś zakupiłem na pełnym zbiorniczku wychodziło powtarzalnie miedzy 4.5, a niemal pełnych 5 wózków. Początkowo myślałem że może było trochę mniej grubszego drzewa ale kolejne testy wychodziły podobnie zawsze pomiędzy 4.5, a niemal pełnych 5 wózków. Nie wiem jak to możliwe w przypadku prostego dwu suwa z gaźnikiem ale liczyć jako tako potrafię. Posiadam kilka dość ciekawych narzędzi napędzanych silnikiem spalinowym czy to klasyczny dwusuw czy wynalazki jak 4 suw na mieszankę i ciekaw jestem jak 6200 wpływa na czystość tłoka i zaworów wydechowych w przypadku 4 suwa smarowanego mieszanką. Interesujące mogą być wyniki dodawania 6200 w przypadku maszyn wyposażonych w M-Tronic, który powinien się dopasowywać do jakości paliwa. Skoro dodatek pozytywnie wpłynął na zwykły gaźnikowy silnik to i w tym przypadku nie powinno być gorzej. Bliżej wiosny przeprowadzę testy na kosie.
    Ostatnio edytowane przez Matt21 ; 24-03-2016 o 18:48
    DIESEL POWER - BEZ DYMU NIE MA OGNIA !!
    Honda CBR 929 - DYMU BRAK OGIEŃ POZOSTAŁ









  10. #8020
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    SOSNOWIEC
    Auto
    Giulietta, 300ZX twinturbo, Accord CL7, Passat b6
    Postów
    32

    Domyślnie

    Witam alfaholików.... Super, że jest taki temat o olejach. Co do mnie to opiszę moje perypetie z różnymi olejami ale w innym aucie niż Alfa bo w Nissanie z lat 90. 300zxTwinturbo.
    Gdy kupiłem to auto było zalane castrolem 10w60 . Co do ciśnienia oleju i zużycia nie było się do czego przyczepić, dość wysokie ciśnienie ponad minimalne normy, zużycie śladowe, żadnych dolewek.
    Potem naczytałem się opinii o Castrolu no i uciekłem w Valvo VR1 5w50 ,obniżyłem lepkość bo IMO 10w60 to za ciężki olej. Na tym oleju jeździłem kilka lat i kilka wymian bo wymieniam co 6-7 tyś. Ciśnienie było takie jak na Castrolu aczkolwiek po pewnym przebiegu trochę niższe ale było nadal ponad norme. Rok temu wlałem na jesień/zimę/wiosnę dla lżejszego rozruchu Valvo synpower ale o lepkości 5w40. Ciśnienie ciutke niższe ale w normie .
    Wyraźniejsza cichsza praca na zimnym silniku od 5w50. Żadnego cykania popychaczy co zdarzało się na Castrolu 10w60 czy nawet VR1. na kilka sekund.
    Teraz, niedawno zaszalałem i wlałem Penrite 10 tenths 5w50 . Zrobiłem 1.5 tyś km i jak na samym początku byłem zachwycony tak teraz dzieje się coś dziwnego. Raz mam ciśnienie bardzo dobre, a nieraz spada do akceptowalnego minimum. Przy pewnych obrotach jest nawet za niskie .Oczywiście mowa o rozgrzanym oleju ale nie po pałowaniu. Dziwne też bo przy konkretnej jeździe na wysokich RPM ciśnienie jest wysokie
    Nie wiem czy Estry+PAO to dobry wybór dla starszego silnika z lat 90...Zużycia nie zaobserwowałem. Nie płukałem silnika przed zalanie Penrita bo już był wcześniej wiele razy syntetyk aczkolwiek HC. Nie wiem czy Penrite nie stracił właściwości przez pozostałość poprzedniego oleju.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory