Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #12231
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Silniki 2.0 JTS fabrycznie były silnikami [...]
    Jeśli Twój silnik nie bierze oleju, to po co go męczyć tak ciężkim olejem jak 10w60 ?
    Więc jaki konkretnie z nazwy polecasz ?

  2. #12232
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Co to w ogóle za pojęcie "ciężki olej" ?

  3. #12233
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Ciężki olej (wzięte w cudzysłów) to oznacza, że olej jest gęsty (szczególnie na zimno) i stawia silnikowi bardzo duże opory. Zdolność oleju do szybkiego docierania do wszystkich zakamarków silnika po rozruchu na zimno jest bardzo niska i zużycie silnika jest podwyższone. Silnik osiąga tez często dużo wyższą temperaturę bo się po prostu bardziej męczy się z przepchnięciem oleju a także olej jest gorzej chłodzony i wolniej stygnie po osiągnięciu bardzo wysokiej temperatury.

  4. #12234
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    nie wiem, czy powinienem się tym martwić, jeżeli nie odpalam samochodu w minusowych temperaturach, zawsze min. 15°C (garaż), chodzi na jałowym po odpaleniu 3-5min, do rozgrzania jeżdżę do 3000obr.

    Patrzyłem na wykresy, jak zmienia się lepkość razem z temperaturą, to faktycznie W50/W60 drastyczna różnica jest przy temp 15°C-40°C. Powyżej te różnice zacierają się do różnicy ok. 15cSt, do temp roboczej 100°C, gdzie dla 10W60 to będzie 22-25cSt, 10W50, 17-19cSt, aż finalnie powyżej 120-150°C jest już praktycznie to samo.

    Jeszcze jest jakiś parametr "pompowalność" MRV, ale to dla -30/-35°C, gdzie też różnica 10W40 - 19 000cP, 5W50 - 29 000cP, 10W60 - 35 000cP, dla wszystkich trzech temp, płynięcia to -42/45°C

    Ale nawet nie wiem jak to rozumieć "pompowalność", a na syberie się nie wybieram

    Przypadku zajechanego silnika z 10w60 nie słyszałem, za to kupiłem samą budę z silnikiem, gdzie był zalany 5w30 castrol Cały silnik wytargałem na złom, panewki, wał, wałki rozrządu, same opiłki, wszystko zarżnięte, w mojej poprzedniej, srebrnej 156 2.0 JTS, która jeździła tylko na 10w60 wszystko ideał, nominał.
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 18-12-2018 o 23:39

  5. #12235
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    nie wiem, czy powinienem się tym martwić, jeżeli nie odpalam samochodu w minusowych temperaturach, zawsze min. 15°C (garaż), chodzi na jałowym po odpaleniu 3-5min, do rozgrzania jeżdżę do 3000obr. ....
    Ja bym w takiej syt jeździł, nie zmieniał . Tylko nie pałował za szybko po ruszeniu. Po roku / 10tys km czy na przyszłą zimę , coś 5W40 syntetycznego nalał.
    Przecież ileż jeszcze tym autem pojeździsz, żeby odczuć skutki przytarć ?

    A ten silnik co wytargałeś z opiłkami - pompę oleju oglądałeś ? bo tam taka zębatka pęka lub luzy się robią i to wydaje się być podstawową przyczyną "padnięć" TSów (w JTS ta sama pompa) . Poza tym jest kilka miejsc gdzie ciśnienie ucieka w TS 9i JTS) i jaki by olej nie był to nie uratuje tego.
    Co do 5W30 w TS (czy JTS) 5W30 z tego co rozmawiałem z właścicielem Pucharówki 1565 (TS ) - lali ponoć właśnie 5W30. Przypuszczam że o redukcję oporów chodziło bo auta pucharowe wszystkie takie same, każdy niuans się liczył aby było lepsze od konkurenta. Ale i silniki się też rozpadały. Czy z powodu lepkości ? u mnie się pompa na torze rozleciała przy 5W50.

    Co do zmian lepkości w zależności od temperatury to właśnie na zimnym są największe tak jak piszesz. Ale jak w warunkach jakie opisujesz startujesz to bym się nie przejmował w takim razie.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 19-12-2018 o 01:08

  6. #12236
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Pompę oglądałem, była w dobrym stanie, szczególnie nic jej nie brakowało. Poprzedni właściciel kupił auto przy 127tys, pojeździł do 130, dał auto do mechaniora, ten zalał 5w30 I równo po 3000km wysrało cały silnik na autostradzie A ile tym autem pojezdze, nie wiem. Wszędzie jeżdżę rowerem, albo butem, a samochod odpalam tylko na większe trasy, temu też nie zdecydowałem się na nowe auto z salonu. Aktualnie od dłuższego czasu praktycznie nie używam samochodu więc jak się nic nie zmieni to pewnie i za 5lat będzie stało
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 19-12-2018 o 02:14

  7. #12237
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    104

    Domyślnie

    Na torze to inna bajka. Profi ekipy leją w20 w30 i jeden silnik w sezonie zawsze klęknie. Biedaki leją w50 w60 i przeważnie na jednym silniku kilka sezonów. Ja zdecydowałem się shell advance ultra. Ma bardzo dobrą lepkość w 100s. Zobaczymy jak zniesie katy. Valvoline synpower dawał radę.

  8. #12238
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek evo Zobacz post
    Ciężki olej (wzięte w cudzysłów) to oznacza, że olej jest gęsty (szczególnie na zimno) i stawia silnikowi bardzo duże opory. Zdolność oleju do szybkiego docierania do wszystkich zakamarków silnika po rozruchu na zimno jest bardzo niska i zużycie silnika jest podwyższone. Silnik osiąga tez często dużo wyższą temperaturę bo się po prostu bardziej męczy się z przepchnięciem oleju a także olej jest gorzej chłodzony i wolniej stygnie po osiągnięciu bardzo wysokiej temperatury.
    Lepiej bym tego nie ujął.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    Pompę oglądałem, była w dobrym stanie, szczególnie nic jej nie brakowało. Poprzedni właściciel kupił auto przy 127tys, pojeździł do 130, dał auto do mechaniora, ten zalał 5w30 I równo po 3000km wysrało cały silnik na autostradzie A ile tym autem pojezdze, nie wiem. Wszędzie jeżdżę rowerem, albo butem, a samochod odpalam tylko na większe trasy, temu też nie zdecydowałem się na nowe auto z salonu. Aktualnie od dłuższego czasu praktycznie nie używam samochodu więc jak się nic nie zmieni to pewnie i za 5lat będzie stało
    W takim przypadku nie ma się czym przejmować.
    Co do porad, to tutaj jest właśnie największy kłopot, ponieważ każdy inaczej eksploatuje auto, i w tym konkretnym przypadku nie było wiadomo, że auto stoi w ciepłym garażu, i jest używane tylko w trasach.
    Jeśli samochód stał by na zewnątrz, i użytkowany na dojazdy do pracy 3 km w jedną stronę, czasem 5 km na zakupy, to również 10w60 był by ok ?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał ernest84 Zobacz post
    Na torze to inna bajka. Profi ekipy leją w20 w30 i jeden silnik w sezonie zawsze klęknie. Biedaki leją w50 w60 i przeważnie na jednym silniku kilka sezonów. Ja zdecydowałem się shell advance ultra. Ma bardzo dobrą lepkość w 100s. Zobaczymy jak zniesie katy. Valvoline synpower dawał radę.
    Wszystko zależy od tego, do jakiego silnika w jakim aucie.
    Silnik silnikowi nie równy.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  9. #12239
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    104

    Domyślnie

    Jest silnik który będzie lepiej chroniony przy katowaniu olejem np w30 niż dajmy w50?

  10. #12240
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał ernest84 Zobacz post
    Jest silnik który będzie lepiej chroniony przy katowaniu olejem np w30 niż dajmy w50?
    Oczywiście, wszystko zależy od konstrukcji danej jednostki.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory