Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #12471
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAJSU Zobacz post
    Jakbym super rozumiał różnice między olejami to bym o porade nie prosił Widziałem że takie oleje przewijają się w dyskusji o sportowym użytkowaniu samochodu, stąd mi to jakos "nie pasowało". Samochód wczesniej zalany był 5W30 i jakos nie widziałem ubytków, zalałem to 5W40 które Pablo skomentował że przegówno, syf a nie olej i w ogóle życie sobie zjebałem więc stąd myślę o alternatywie. Naczytałem się tu że do tego silnika to tylko 10W40 więc tak myślę że może po prostu to 5W40 naprawdę mu nie podchodzi. Dodatkowo takie zużycie jak na ten silnik to raczej jakieś ogromne nie jest.
    No widzisz. Sam przyznajesz, że w kwestii oleju nie posiadasz wystarczającego wiedzy, ale negujesz porady specjalistów. Zupełnie jak właściciel Stelvio wyżej.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #12472
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,296

    Domyślnie

    5W40 jest normalnie w instrukcji TSa wyszczególnione, do zwykłego użytku, przy niższych temp zewnętrznych niż 10W40 . Tabelka jest mało czytelna, fakt, ale jest. Do sportu 10W60 i nie ma co otwartych drzwi wywarzać. 5W30 chyba też tam się pojawiło, pewnie gdy powstała takowa selenia, trzeba było trochę opchnąć
    10W40 - bo to taki "podstawowy" olej, popularna lepkość, kiedyś tylko takie selenie były po prostu, to sobie włosi wpisali, a co im szkodzi, jak i 120tys km na wymiany rozrządu, papier przyjmie serwis później chętnie także

    Co do zużycia oleju - takie zużycie nie jest normalne. To że czeste bo silniki schodzą z tego świata to co innego, i to że w instrukcji dopuszczalny jest litr na 1 tys km, to nie jest właściwe. Masz wymianę całej pojemności przez 10tys km. Przecież to wymieniać nie trzeba , samo się wymienia.


    A co do ASO jeszcze , pamiętam jak z nową 156 się kłóciłem że mają nalać Selenię 20K FOR AR , a nie Selenię 20K, bo tak stoi w instrukcji . To się dziwili , że takowa jest, mimo że stała puszka (jedna chyba na serwis ) w gablocie wystawowej, bo ładna była, taka ze znaczkiem AR i w ogóle, chyba z duszą i tym .. z emocjami . I z nagarem - jak płukankę po tych seleniach robiłem przed LiquyMoly to czaaaaaarnego spłynęło że hej!
    Czy była inna niż zwykła 20K ? - dotąd nie wiem.
    Z obecnym wozem gdy jeździłem na gwarancji problemu żadnego, wręcz pytali "olej i filtr swój czy nasz mamy nalać?" .
    No i naprawdę ten strach przed "utratą gwarancji" to jakaś zbiorowa psychoza się robi, to zrobię po gwarancji, tamto po gwarancji, jeszcze tylko 2 lata do końca gwarancji i zrobię... Ja rozumiem, że Alfa Romeo i jasne że wielokrotnie z owej gwarancji skorzysta. Ale bez jaj, nie na silnik raczej.

  3. #12473
    Użytkownik Świeżak Avatar Btechfan
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio B-tech 280km
    Postów
    248

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    No widzisz. Sam przyznajesz, że w kwestii oleju nie posiadasz wystarczającego wiedzy, ale negujesz porady specjalistów. Zupełnie jak właściciel Stelvio wyżej.
    Właściciel Stelvio pisał przez miesiąc do fachowców z tego forum, że ma auto ma gwarancji i czy w związku tym może zalać coś innego niż Selenia zalecana przez producenta. Co on na tym forum nie usłyszał o olejach, pao i srao, i o sobie..... Na koniec dowiedział się, że jak gwarancja to tylko to co zaleca producent , lub wlewanie pao srao na własne ryzyko. Także kolego magil zejdź ze mnie.

  4. #12474
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Apropo gwarancji.

    1. Gwarancja nie jest obowiązkowa, nie jest poparta żadnym prawem, tak samo jak prawo zwrotu
    2. Gwarant ustala warunki gwarancji i nie jest ona objęta żadnymi normami, może wpisać sobie tam co chce.
    3. Można stosować inne oleje, niż oryginalny, ale musi spełniać dane normy, ściśle określone w instrukcji, np.
    Olej wielosezonowy na bazie syntetycznej klasy SAE 5W-40, który przewyższający specyfikację ACEA B3 i API CF.
    A dopiero obok jest napisane "ZALECANY"
    SELENIA WR DIESEL
    Co to znaczy ? Że olej OBOWIĄZKOWO musi spełniać dane normy i można, ale nie trzeba stosować np. Selenia WR Diesel. Zalej sobie inny olej i na nic się zda proklienckość, to nie element za 50zł, a udupiony silnik, gdzie wartość nowego silnika to często 3/4 ceny samego auta i ASO się zaprze wszystkim i doczepi się do wszystkiego, byle nie uznać Ci gwarancji, a niezgodność towaru na nic się nie zda - silnik to rzecz eksploatacyjna
    4. Gwarancja, a niezgodność towaru z umową, to nie to samo

  5. #12475
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pływak Zobacz post
    Pytanie do twojego ASO czy wystarczy aby spełniał normę czy musi mieć oficjalną aprobatę bo rożnie serwisy na to patrzą. Spełniających norme jest kilka np. Ravenol, Liqui Moly, Shell ale z oficjalną aprobatą prócz Selenii/Petronasa chyba ciężko będzie.
    Wiesz, tak trochę po chamsku - walić ASO. Pracuję w branży technicznej w serwisie i wiem że co ASO to opinia, liczy się tylko to co powie fabryka więc jeśli dla niej wystarczy norma to ASO nie ma nic do gadania, nawet jeśli będą coś kombinowali to się odwołam do fabryki. Idąc dalej to skoro wymyślają normę a ktoś oprócz ich firmy produkuje taki który też ją spełnia to nie widzę podstaw do odmowy warunków gwarancji. Nie wiem jedynie jakie oleje ją spełniają bo nie do końca udało mi się znaleźć pełne dane, dlatego pytam.

  6. #12476
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Btechfan Zobacz post
    Co on na tym forum nie usłyszał o olejach, pao i srao, i o sobie..... Na koniec dowiedział się, że jak gwarancja to tylko to co zaleca producent
    Nikt nie ma pretensji, że nie masz wiedzy w temacie. Ale wciąż wykazujesz się ignorancją i czytasz między wierszami. Jedna osoba napisała błędną informację o stosowaniu tylko zalecanego oleju w okresie gwarancji, a to co piszą specjaliści masz w dalekim poważaniu. Nie musisz wiedzieć co to PAO, jednak należałoby okazać trochę szacunku i kultury w merytorycznej dyskusji. Z obecnym podejściem nikt nie będzie chciał udzielić Ci pomocy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #12477
    Użytkownik Świeżak Avatar Btechfan
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio B-tech 280km
    Postów
    248

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Nikt nie ma pretensji, że nie masz wiedzy w temacie. Ale wciąż wykazujesz się ignorancją i czytasz między wierszami. Jedna osoba napisała błędną informację o stosowaniu tylko zalecanego oleju w okresie gwarancji, a to co piszą specjaliści masz w dalekim poważaniu. Nie musisz wiedzieć co to PAO, jednak należałoby okazać trochę szacunku i kultury w merytorycznej dyskusji. Z obecnym podejściem nikt nie będzie chciał udzielić Ci pomocy.
    Dalej pouczasz.

  8. #12478
    Użytkownik Świeżak Avatar MAJSU
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    156 1.8 TS 2004r / BMW E46 325CiA / BMW Z3
    Postów
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    5W40 jest normalnie w instrukcji TSa wyszczególnione, do zwykłego użytku, przy niższych temp zewnętrznych niż 10W40 . Tabelka jest mało czytelna, fakt, ale jest. Do sportu 10W60 i nie ma co otwartych drzwi wywarzać. 5W30 chyba też tam się pojawiło, pewnie gdy powstała takowa selenia, trzeba było trochę opchnąć
    10W40 - bo to taki "podstawowy" olej, popularna lepkość, kiedyś tylko takie selenie były po prostu, to sobie włosi wpisali, a co im szkodzi, jak i 120tys km na wymiany rozrządu, papier przyjmie serwis później chętnie także

    Co do zużycia oleju - takie zużycie nie jest normalne. To że czeste bo silniki schodzą z tego świata to co innego, i to że w instrukcji dopuszczalny jest litr na 1 tys km, to nie jest właściwe. Masz wymianę całej pojemności przez 10tys km. Przecież to wymieniać nie trzeba , samo się wymienia.
    .
    To serio zrobić dolewkę z 5W50 czy zlać wszystko i zalać od nowa 5W50 ?

  9. #12479
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Poleciłem konkretnie 5W50 Millersa bo ma taki sam pakiet dodatków jak 5W40 który masz obecnie i mozna dolać bez ryzyka i nie skracać interwału wymiany. Wg ekonomiczne rozwiązanie i może pomóc a na zimę na pewno lepsze od 10W z minerałem i niskim indeksem lepkości.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  10. #12480
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasztelan Zobacz post
    Wiesz, tak trochę po chamsku - walić ASO. Pracuję w branży technicznej w serwisie i wiem że co ASO to opinia, liczy się tylko to co powie fabryka więc jeśli dla niej wystarczy norma to ASO nie ma nic do gadania, nawet jeśli będą coś kombinowali to się odwołam do fabryki. Idąc dalej to skoro wymyślają normę a ktoś oprócz ich firmy produkuje taki który też ją spełnia to nie widzę podstaw do odmowy warunków gwarancji. Nie wiem jedynie jakie oleje ją spełniają bo nie do końca udało mi się znaleźć pełne dane, dlatego pytam.
    Normę Fiat 9.55535-S2 spełniają np. Ravenol VMO i LM TopTec 4100 lecz nie mają oficjalnej aprobaty Fiata bo w Europie taką chyba tylko Petronasowi wystawiają na Selenie.

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory