Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Pytanie - umowy kupna sprzedaży - podatki

  1. #1
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie Pytanie - umowy kupna sprzedaży - podatki

    Witam,

    Mam pytanie mianowicie mam okazje odkupic od firmy ar 166 2.4 jtd z 2005 roku znanicze ponizej ceny rynkowej. Problem w tym ze konkurs jest dla osób zatrudnionych tylko w tej firmie bez osób spoza niej.

    Obejściem tego problemu jest fakt ze mój przyszły teściu pracuje w tej konkretnej firmie i mógłby " mi to auto kupić"

    I teraz załużmy że firma sprzedaje auto przyszłemu teściowi o on może je od razu sprzedać mi bez rejestrowania itd ? i płacenia podatku ?? czy wystarczy na umowe kupna sprzedazy mniedzy mna a nim zamiescic kwote równej kwocie przy kupnie od firmy czy może niższą ??

    jak to zrobić ?? czy najlepiej zostawić auto zapisane na niego przez pół roku i po pół roku sprządzic umowe i auto przerejestrowac na siebie ?

    pozdro
    Ostatnio edytowane przez fiergloo ; 31-05-2012 o 08:48

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Jak je kupi to może sprzedać bez rejestracji. Musi zapłacić podatek.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar psylo
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Audi A5 Sportback
    Postów
    768

    Domyślnie

    Tak trochę bocznym nurtem od Twojego pytania - podatek i tak zapłacisz od ceny rynkowej, według eurotax.

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Weron
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Wierzbice
    Auto
    Ford Fusion U.S.A 2.3 Benzyna
    Postów
    495

    Domyślnie

    Ja zawsze na umowie zaniżałem cenę i nigdy nikt nie brał z ceny rynkowej tylko ile było na umowie. tak miałem w przypadku 8 samochodów,wszystkie zgłaszane we Wrocku na Klimasa

  5. #5
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar lcaise
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Poznań / Berlin
    Auto
    156FL SW 1.9 JTD 16V
    Postów
    126

    Domyślnie

    Weron a to dziwne, bo w urzędzie mają tabele i możesz wpisać sobie 50EUR a i tak zapłacisz góra -30% mniej niż cena rynkowa.


    co do pytania - możecie kupić jako współwłaściciele, ale skoro to "pewny" teściu to niech kupuje na siebie a potem sobie przerejestrujesz !

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    no czyli podatek i tak będę musiał zapłacić

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar Mask
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Grudziądz
    Auto
    Lex IS200 SC
    Postów
    678

    Domyślnie

    Podatek od czynności cywilno-prawnych powinno się płacić od wartości rynkowej auta - tak u nas w US twierdzą. Jeśli zapłaciłeś inaczej to mają 5 lat żeby to zweryfikować.
    Autor tematu pytał jednak chyba o coś innego. Jeśli od razu po kupnie teściu sprzeda Ci za tyle samo to auto to nie zapłaci podatku dochodowego. Gdybyś na umowie wpisał jednak więcej to od różnicy trzeba by go zapłacić, bo uzyskał dochód. Albo tak jak piszesz - pół roku trzymać auto na niego i wtedy wziąć na siebie.
    Odnośnie wymogu zarejestrowania auta - teoretycznie w ciągu 30 dni powinno się przerejestrować, jak pozbędzie się go szybciej to go nie rejestruje i tyle. Zresztą nawet jak pół roku by go nie zarejestrował to nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał pampik Zobacz post
    no czyli podatek i tak będę musiał zapłacić
    Tak, podatek od kupna (od czynności cywilno-prawnych - PCC), 2% rynkowej wartości. Chyba, że kupujący otrzymał fakturę, wtedy tego się nie płaci (dlatego nie płaci się podatku jak kupisz auto np. w komisie). Wg mnie teściu nie zapłaci przy kupnie, ale TY zapłacisz 2% jak kupisz od niego

  8. #8
    ForAce
    Gość

    Domyślnie

    Jak ja kupowałem swoją Alfę od prywatnej osoby. Sporządzona Umowa kupna-sprzedaży, to musiałem zapłacić podatek. Przy okienku chyba stałem dobre 10minut, bo gostek szukał w książeczce wartość samochodu czy pokrywa się z rynkową itp.

    A reszta jak napisał Mask.

  9. #9
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar maciey
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Bielsko-Biała / Czaniec
    Auto
    BYŁA: Alfa GT Q2 1.9 JTDm 2008 177KM 372Nm, jest RCZ
    Postów
    235

    Domyślnie

    Kupując samochód od firmy nie płacisz podatku. Z fakturą/rachunkiem idziesz od razu do rejestracji samochodu omijając skarbówkę.
    Kupując samochód od osoby prywatnej musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wartość ustala się na podstawie wartości rynkowej pojazdu. Wysokość podatku to 2% o ile wartość pojazdu przekroczyła 1000zł (do 1000zł nie ma podatku).
    Pamiętać należy, że osoba prywatna, sprzedając przedmiot (w tym przypadku samochód) do 6 miesięcy po jego nabyciu, musi opłacić podatek dochodowy (czyli gdy osiągnięto dochód). Jeśli wartość sprzedaży jest niższa niż zakupu, dochód nie jest osiągnięty, więc nie płaci się podatku dochodowego, ale niestety trzeba taką sprzedaż wykazać w zeznaniu rocznym PIT.

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    Dzięki chłopaki na razie zobacze co będzie dalej. Auto z 2005 roku. Przebieg 184 tys km. Silnik 2,4 JTD 150 km czyli ostatnie 10 V . Problem w tym że to auto stoi pod firmą od jakiegos roku prawie nie jezdzone. I technicznie chyba nie jest w najlepszym stanie był moment ze kto chciał to nim jechał. I cos mi sie wydaje że to będzie mała skarbonka. Ale najpierw musze go obejżec póki co cena jest 15 tysi

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory