Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Temat: ts .dlaczego zacieraja się panewki?

  1. #1
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie ts .dlaczego zacieraja się panewki?

    jak w temacie.prosiłbym o informacje z własnych doświadczeń ,ewentualnej lub faktycznej przyczyny.
    .najlepiej jak by były to opinie mechanika ,który to naprawiał.
    jeżeli to możliwe to proszę o podanie na jakim oleju było jeżdzone i co ile był wymieniany.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie Re: ts .dlaczego zacieraja się panewki?

    Cytat Napisał piotriix
    jak w temacie.prosiłbym o informacje z własnych doświadczeń ,ewentualnej lub faktycznej przyczyny.
    .najlepiej jak by były to opinie mechanika ,który to naprawiał.
    jeżeli to możliwe to proszę o podanie na jakim oleju było jeżdzone i co ile był wymieniany.
    Witam.
    Znam kilka powodów zacierania sie panewek i postaram sie opisać 2 główne.

    Pierwszym i głównym powodem jest olej, czyli jego brak w silniku, za niski poziom, nie dbałość o odpowiednie okresy między wymianami oraz stosowanie oleju niskiej jakości. Widziałem już przypadki, kiedy to właściciel auta miał poziom oleju prawie na max. a silnik i tak uległ poważnej awarii. Jak się później okazało chciał zaoszczędzić na oleju, ponieważ auto było do sprzedania, więc go po prostu nie wymieniał. Olej miał przejechane już powyżej 20 kkm i niestety przy dużych obciążeniach nie miał już żadnych parametrów smarnych, a jedynie wypełniał miskę olejową. Po rozebraniu silnika okazało sie, że temperatura panująca w silniku po prostu spalała go. Jeśli stosujemy olej o kiepskich parametrach i dodatkowo wymieniamy go wg. bzdurnych fabrycznych zaleceń a nie częściej to naprawa gwarantowana. Znam z praktyki przypadki jazdy na Lotosie 10w40 i wymiany co 10 kkm bez żadnych problemów. Widziałem nawet swego czasu silnik eksploatowany na tym oleju po zerwaniu miski olejowej z przebiegiem 212 kkm, który nie miał ani grama osadów w środku. Nie zalecam jednak stosowania Lotosa w TSach, ponieważ nie jest to zły olej, lecz szybko traci swoje parametry. Marnaj jakości oleje potrafią się przepalać i zostawiać w silnikach nagar i szlam, które w konsekwencji powodują spadek ciścienia oleju a co za tym idzie sami wiecie.

    Kolejnym powodem zacierania się panewek jest ingerencja w silnik kogoś kto nie do końca wie jak ma go naprawiać. Czasami fachowcy potrafią po zatarciu silnika wykonać "polerownie" wału, założyć nowe panewki i auto sprzedać kolejnemu zapaleńcowi włoskiej marki. Taka naprawa "poprawnie" wykonana pozwala na przejechanie nawet kilku tysięcy kilometrów, zależnie od nogi kierowcy, jednak nie ma prawa dłużej, ponieważ nie da sie spolerować przytartego czopu tak, aby był idealnie gładki i wystarczy minimalna nierówność powierzchni aby film olejowy został zerwany, a co za tym idzie gwałtownie spadło ciśnienie no i klops. Tak więc kupując samochód używany nie można mieć pewności jak był eksploatowany no i możliwe, że naprawiany. Nie można również winić marki, za to, że ktoś wcześniej miał w d... obsługę silnika, a jedynym zajęciem było wciskanie gazu nie zważając na efekty swojej głupoty.
    To pokrótce tyle.
    Pozdrawiam, i pilnujcie oleju. :wink:
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  3. #3
    Superjahu007
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotriix
    jak w temacie.prosiłbym o informacje z własnych doświadczeń ,ewentualnej lub faktycznej przyczyny.
    Z własnego doświadczenia a raczej przypuszczenia .
    Zakupiłem taki samochód ale z V-ką. Prawdopodobna przyczyna uszkodzenia wału korbowego przez poprzedniego właściciela:
    -zbyt rzadka wymiana oleju co 20,000 tyś,
    -olej słabej jakości,
    -zbyt niski stan oleju,

    Skutek był taki iż skończyło się na wymianie silnika. Teraz auto jeździ aż miło :mrgreen: . Co niektórzy mogą potwierdzić.

    Podam jeszcze jeden przykład:
    Gdy wystawiłem swój stary silnik na sprzedaż najwięcej telefonów było właśnie w sprawie wału korbowego :shock: . Dzwonił jeden Pan z Zakopanego i okolic któremu pomimo jak twierdził dbania o auto zatarł się wał.
    Przypuszczalnie częste parkowanie i jazda na dużych pochyleniach może powodować jazdę na sucho ?
    Tzn są momenty kiedy pompa nie może zassać oleju gdyż jest on na drugim końcu miski olejowej ?

    To są moje czysto teoretyczne przypuszczenia chociaż podejrzewam że do takiej sytuacji może dojść w momencie niskiego poziomu oleju ! Chyba że się mylę.
    Ale Pablo. mam nadzieję to wyjaśni.

  4. #4
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    olej wymiana i jakość oleju tylko czy to jedyna mozliwa przyczyna .w sumie zacierajace się ts to prawie plaga.zastanawiam się czy np. nie jest to wina jakości odlewów.a może pompa olejowa albo niezbyt fortunnie zamontowany smok.jeszcze jedna sprawa przychodzi mi na myśl .temperatura silnika i a jazda rano po całonocnym postoju szczególnie w zimie
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  5. #5
    Superjahu007
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotriix
    nie jest to wina jakości odlewów.a może pompa olejowa albo niezbyt fortunnie zamontowany smok
    Na przykładzie mojego drugiego auta:
    Mercedes Sprinter 2,9 tdi 5 cylindrów z końca 99 roku. Przebieg oryginalny 707 tyś km. Żadnych napraw głównych silnika. Oryginalna pompa paliwowa, 4 wtryskiwacze od nowości jeden sterujący wymieniony - uszkodzenie podczas mycia silnika , oryginalna turbina , skrzynia biegów, most. Wymieniona chłodnica, sprzęgło wisko i 3 krotnie amortyzatory, resor przedni 2 razy na gwarancji i inne elementy zużywające się . Wymiana oleju co 22,500 km jak zaleca producent. A teraz najlepsze od przebiegu 300 tyś samochód jeździ na oleju mineralny Shell wcześniej na pełnym syntetyku. Przy przebiegu 643 tyś zalano przez pomyłkę olej syntetyczny Castrol EDGE 0-w30. Auto od tego czasu nie miało zmienianego oleju, filtra paliwa, filtra powietrza, dolałem raz 5 litrów oleju Kager 10w40 półsyntetyk a auto nadal jeździ.Dolałem ponieważ zżarł syntetyka. Nie jestem z tego powodu zadowolony po prostu zapomniałem o przeglądzie i wymianie oleju na czas - jadę w tą sobotę do serwisu na kompleksowy.(najzwyczajniej nie miałem kiedy tego zrobić)

    I nic złego z autem się nie stało, nie pukają panewki nic nie stuka i nie wali w silniku - pancerny samochód ?

    Uważam że usterki panewek w Alfach spowodowane są niedokładnym montażem silnika na linii produkcyjnej lub też niedokładnością odlewów ewentualnie błędami konstrukcyjnymi których nie da się usunąć w procesie akcji serwisowej producenta (zbyt duże koszty). Zawsze można zwalić na użytkownika że źle jeździ, wlał zły olej itp. Tego nikt nie udowodni.
    Czytałem gdzieś że są to silniki luźno spasowane pozostawiające dużą tolerancję montażową. Chodziło o nagrzewanie się silnika. Nagrzewanie ale zapewne w klimacie południowo europejskim gdzie nie ma tak zimnych okresów jak w europie środkowej i wschodniej. I tam można zalewać te silniki olejami 15w50 ( tez wyczytane ). Być może oleje 10w40 w naszym klimacie nie sprawdzają się , są zbyt gęste , mocno gęstnieją w niskich temperaturach?

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar bimsky
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Alwernia
    Auto
    Toyota Camry + 75 3.0M
    Postów
    1,485

    Domyślnie

    Przykład mojego bmw. Kupiliśmy je w zeszłym roku, wierząc właścicielowi na słowo, że olej był wymieniany. Najechałem na nim chyba ze 20000km, bo miałem sporo jeżdzenia mimo wszystko. Nie był oszczędzany silnik, kręcenie do odcięcia również się zdarzało, ale zużycia oleju nie zaobserwowałem. W lipcu wymieniłem olej na syntetycznego castrola edge 0w40, silnik ma 168 przeszło tysięcy km przebiegu. Zużycia oleju znowu nie widac, a jak parametry silnika wyglądają chyba widac na wykresie w innym temacie. Może silniki niemieckich producentów są bardziej 'idiot proof' niż alfowe?
    http://www.facebook.com/75modificata/ <- opowieść o trudnej i burzliwej miłości ;-)

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo.
    Jeśli stosujemy olej o kiepskich parametrach i dodatkowo wymieniamy go wg. bzdurnych fabrycznych zaleceń a nie częściej to naprawa gwarantowana.
    Tylko dlaczego w innych markach nawet przy wymianach oleju robionych raz na 30 tys km takie rzeczy sie nie dzieja ??
    Pewnie ktos napisze ze silniki TS sa wysokoobrotowe i nie mozna porownywac ich z innymi ale silniki Hondy, Mazdy czy Nissana rowniez a takie usterki nie wystepuja

    Gdy bylem na wymianie rozrzadu mechanik opowiadal mi ze raz przyjechal do niego facet FIatem Stilo kombi na wymiane oleju Po odkreceniu korka spustowego okazalo sie ze w misce jest sucho a dokladnie olej zamienil sie w szlam ktory dal sie usunac jedynie po przez wyciaganie go drutem
    Podobno olej nie byl wymieniany od nowosci :shock: Niestety nie wiem ile auto mialo lat ani jaki przebieg ale panewka sie nie obrocila
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  8. #8
    areks
    Gość

    Domyślnie

    Ja tam mialem TSa i non stop zalewalem go olejem LIQUI MOLY 10W60, wariatora nigdy nie wymienialem, zrobilem autem 130tys.km przez ponad 3 lata(dwa lata na LPG sekwencja) i oddajac autko nastepnemu wlascicielowi nic jej nie bolalo a miala 215tys.km :mrgreen: :mrgreen:
    Polecam jak najbardziej takowy olej :twisted: :twisted:

  9. #9
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    w sumie prosiłbym o trzymanie się tematu.bo zaczyna się z lekka bałagan robić
    1 jedno olej jakość i częstotliwość wymiany
    co jeszcze może wplywać na panewki?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  10. #10
    siwy144
    Gość

    Domyślnie

    Nagrzanie silnika a nie piłowanie jak jeszcze nie jest nagrzany. Co do TS to dla czego tak panewki przekrecaja sie ale w 16 V ? w 8 v jakoś tego problemu nie widziałem

Podobne wątki

  1. [145] panewki
    Utworzone przez Valhard w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-06-2015, 07:32
  2. [155] panewki?
    Utworzone przez karol 7772 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 07-05-2012, 18:17
  3. Panewki AR 156 SW 1.8 T.S.
    Utworzone przez Voyager_1988 w dziale 156
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 18-04-2012, 01:50
  4. Panewki
    Utworzone przez ali w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-10-2010, 00:27
  5. [33] Panewki
    Utworzone przez qdlacz007 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-04-2008, 17:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory