Temat: Alfa Giulia- 2015

  1. #15051
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haveblue Zobacz post
    druga rzecz, która mnie zdziwiła, to że na hali było rozstawionych 6 linii produkcyjnych. Nie pamiętam dokładnie marek, bo było to już kilka dobrych lat emu, ale szło to mniej więcej tak: Peugeot, Mercedes, Fiat, Nissan, Opel ....
    Wiesz, jedna kwestia to to, gdzie coś jest produkowane, a druga - jakie są wymagania jakościowe... W Gedii w Nowej Soli były produkowane panele karoserii do Audi Q7, jakiegoś modelu BMW i zdaje się Insignii - i zgadnij, czy we wszystkich przypadkach były takie same tolerancje .
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  2. #15052
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Haveblue
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Maserati Ghibli SQ4
    Postów
    395

    Domyślnie

    No Oki, spoko, jednak w tamtej fabryce komputery brano z tego samego pudła a kable z tych samych szpul.
    wcześniej:
    YUGO 65 1.3 (ZASTAVA) '86 - 1994-1997
    AR 146 1,4 boxer '97 - 1997-1999
    AR 156 2,0 TS '98 - 2000-2001
    AR 156 2,5 V6 '99 - 2001-2004
    AR 156 GTA '03 - 2006-2009
    AR 159 3,2V6 Q4 ti '07 - 2009-2014
    teraz:
    Honda CRV (służbowa)
    Maserati Ghibli SQ4 '15

  3. #15053
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Kolego prezes-tk skąd te wiadomości o wspólnym opracowaniu diesli 1,3 i 1,9 przez opla i fiata. Przecież opel miał swojego (rozszczelniającego się) 2,0 dti kiedy fiat wprowadzał cammon raila do 1,9. Fiat wprowadził jako pierwszy wtrysk bezpośredni do osobówki czyli Cromy. Silnik 1,9 jest autorskim produktem fiata.

  4. #15054
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Z dokumentów firmowych. Nikt nie podważa roli Fiata/Alfy we wprowadzeniu cr do produkcji masowej, jak również tego, że Fiat pierwszy użył silnika 1,9 i 1,3 jtd. Ale u nas funkcjonują one jako jednostki "opracowane wspólnie przez Fiata i Opla". Nie jest napisane że przez GM tylko Opla. Zadałęm na jednym spotkaniu nawet pytanie o te silniki i otrzymałem właśnie taką odpowiedź. Poza tym związki Fiata i Opla (GM) w zakresie produkcji silników nie są żadną nowością ani tajemnicą. Fabryka silników w Bielsku należy do spółki Fiat GM Powertraine ( chyba nie przekręciłem nazwy).
    Jeśli chodzi o rozszczelniające się 2,0 dti to pewnie chodzi Tobie o te stosowane m.in. w Astrze G, które faktycznie nawet nie leżały obok Fiatowskich. Ale nawet silniki 2,0 CDTI raczej chyba można nazwać "wariacją na temat" silnika Fiata. I te mają swoje problemy ale generalnie inne niż rozszczelnianie. I żeby było jasne, nie bronię tu w żaden sposób myśli technicznej GM czy Opla, moja praca nie ma wpływu na preferencje (wieloletnie i niezmienne) przy wyborze aut.

  5. #15055
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Możesz coś więcej na temat tych dokumentów firmowych. Fiat opracował swojego diesla chyba jako pierwszego do Ritmo bazując na konstrukcji benzynowej chyba A. Lamprediego. Opel nie bardzo pchał się do Diesla korzystając z silników BMW w omedze i Isuzu w innych późniejszych modelach (nie pamiętam co było w Kadecie). Jak zrobił swoje 2,0 to nie za bardzo wyszło - problemy ze szczelnością. Fiat rozwijał technologie diesla dłuższy czas z tego co wiem. Kooperacja z Oplem zaczęła się od AR159 ze "wspaniałą" skrzynią M32 z opla (i silnikami benzynowymi aczkolwiek chyba z Holdena też GM).
    Pozdrawiam forumowiczów

  6. #15056
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Już w Stilo były benzyny Opla a w Astrze diesle Fiata w tym okresie, jeszcze przed 159.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  7. #15057
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Nie wiem, kiedy rozpoczęła się kooperacja Fiata z Oplem, podejrzewam, że wcześniej niż wszyscy mamy pojęcie, bo o tym nikt nas nie informuje (bo nie ma takiej potrzeby). A dokumenty to materiały, które dostajemy na szkoleniach i akurat w połowie kwietnia byłem na takim szkoleniu gdzie była mowa m.in. o silnikach cdti, stąd pamiętam. Jeśli brak dokumentu papierowego w tym momencie spowoduje, że uznasz, że masz 100% racji, to niech tak będzie. Ja się o pewne rzeczy nie spieram, zwłaszcza, że to forum Alfy, a wątek Giulii/Stelvio i nijak tu wątek silników do starszych modeli nie pasuje. Wspomniałem jednak o fakcie współpracy w temacie konstrukcji silników, bo to wynikało z jakiegoś wcześniejszego posta. A już zupełnie niepotrzebnie został tu wmieszany jakiś stary diesel Opla, może i nieudany (nie znam, nie używałem). Przykład Holdena chyba dotyczy tylko silnika V6 3.2 czyli nieużywanego przez zainteresowanych wątkiem Giulii/Stelvio. No i jak słyszę o M32, jaka ona straszna to mogę tylko powiedzieć, że sam swoją 159 zrobiłem 194 tys. i nic. Kilku moich kolegów jeszcze więcej i też nic. W Oplach, które przewijają się przez nasz serwis (może nie największy i do nas nie trafiają) robiliśmy te skrzynie 3 (słownie trzy) razy, oczywiście mówię o naprawie wymagającej rozbiórki. Weź pod uwagę, że o tych skrzyniach (i każdym innym rodzaju uszkodzenia) piszą tylko użytkownicy, którym auto się popsuło. Czyli można powiedzieć, że 100% zakładających nowe wątki. Odpisuje im jakaś garstka znających temat i ileś tam osób, które piszą wszędzie i na każdy temat. Widziałeś kiedyś temat "Moja M32 chodzi wspaniale" ? Nie, bo nikt takiego nie zakłada. Mógłbym tu się rozwodzić jeszcze godzinę, o tym, w jakim stanie auta są sprowadzane, powiem tylko tyle: w Oplu jest dostęp do dokładnej historii auta w każdym serwisie i często potencjalni nabywcy aut używanych w naszym pięknym kraju (a jest ich ciągle więcej niż nabywców nowych aut) przychodzą do mnie i sprawdzają historię. Na 10 takich sprawdzeń, 8 aut ma inne przebiegi w ogłoszeniach (oczywiście musi być poniżej 200 tys.) i inne w historii (grubo pow. 200, a często 300 tys.) Ale jak się psuje takie auto, to właściciel mówi, że przecież ma tylko 180 tys. a już to czy tamto. Pracując ileś lat przy autach nowych, kupując je i robią przebiegi nawet do 70 tys. rocznie (teraz zdecydowanie mniej ale tak bywało) uważam, że wiele takich opinii to mity. Oczywiście, dzisiejsze auta są mocno rozwinięte technologicznie, mają kupę udogodnień i gadżetów ale jakością wykonania są gorsze od tych sprzed 10-15 lat. Wtedy klasa premium to była premium. Było to na pierwszy rzut oka widać, słychać i czuć. A dzisiaj nawet skóra to jakiś żart. Jak naprawiałem rozerwany fotel w mojej 159 to majster od skór powiedział, że będę teraz miał kawałek prawdziwej skóry w aucie. Pisałem już gdzieś wcześniej, że mogłem zakupić w dobrej dla mnie cenie Insignię B 260 KM 4x4 (cenie porównywalnej z moją Giulią) ale nie czułem się w niej jak w Alfie. A to, skąd jest w niej skrzynia czy kto konstruował silnik to dla mnie drugorzędna sprawa. jeździ fajnie, że nie chce się wysiadać, zmienia biegi ok, klima i radio tez spełnia moje oczekiwania, auto ma niepowtarzalną urodę, wyróżnia się z tłumu i dlatego ją kupiłem.

  8. #15058
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Piszmy na temat. Ja śledząc trochę historię silnikow Fiata wywnioskowalem że 1,9 jtdm jest autorska konstrukcja Fiata. Niepotrzebnie kolega rozwiną temat skrzyni m32 nie o tym tu pisałem (Ja akurat przyjechałem na mojej m32 240 tys km) A od kolegi wcześniej chętnie bym się dowiedział który silnik w Stilo był Opla - z ciekawości. Pozdrawiam forumowiczów

  9. #15059
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    1,6 występował w dwóch wariantach, 103KM i 105KM, jeden to Opel drugi to Fiat, nie pamiętam który to który.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  10. #15060
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Cytat Napisał bera5 Zobacz post
    Kooperacja z Oplem zaczęła się od AR159 ze "wspaniałą" skrzynią M32 z opla (i silnikami benzynowymi aczkolwiek chyba z Holdena też GM).
    Nie chcę wytykać palcem ale to chyba Twoje? Jeśli chodzi o Stilo to mógłbym powiedzieć, że nie wiem, bo pracuję w Oplu ale spróbuję rozpoznać temat, dla zaspokojenia ciekawości. Na szkoleniu, o którym pisałem wystartowałem z podobnym tekstem, że to przecież fiatowski silnik (rozmawialiśmy o 1,3 i 1,9 jtd/cdti). Otrzymałem na moją wypowiedź dosyć szeroką ripostę popartą dokumentami, z której wynikało, to co napisałem o współpracy Fiata i GM w zakresie konstrukcji silników i ich wspólnej produkcji. Ale jednocześnie wspomniano, że faktycznie Fiat dużo wcześniej wprowadził je do powszechnego użytku od Opla czy też innych marek GM. Prawdą jest też to, że wg powszechnej wiedzy, to dla Fiata Bosch skonstruował CR. Ale czy Fiat zaplanował to (i zapłacił) sam czy też w porozumieniu z GM, pewnie się nie dowiemy. Przecież wzajemne powiązania są bardzo szerokie (GM z Oplem, Opel z Boschem, Bosch poprzez konstrukcję CR z Fiatem itd.). A teraz dojdzie do tego jeszcze PSA i nie rozbierzemy tego niedługo w żaden sposób. Cieszmy się, że na razie Alfa idzie swoją drogą, bo za chwilę w innych markach będą instalowane tylko francuskie motory. Nie wiem jak inni ale ja ze swojej bym nie wysiadał.

Podobne wątki

  1. Wyjazd na targi IAA 2015- Giulia na żywo
    Utworzone przez Belfer w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 06-10-2015, 20:38
  2. [Zapowiedź] Piwo pod Tatrami edyszyn 2015 / jedyny zlot AH 2015?
    Utworzone przez LIGAR w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 11-06-2015, 07:32
  3. Alfa Giulia w 2014?
    Utworzone przez ergomarcin w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 1818
    Ostatni post / autor: 09-08-2014, 13:38
  4. Alfa Giulia
    Utworzone przez Emenems w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 18:31
  5. Alfa Romeo Giulia
    Utworzone przez fiergloo w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-02-2007, 19:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory