Temat: Alfa Giulia- 2015

  1. #15061
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie Alfa Giulia- 2015

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Nie chcę wytykać palcem ale to chyba Twoje? Jeśli chodzi o Stilo to mógłbym powiedzieć, że nie wiem, bo pracuję w Oplu ale spróbuję rozpoznać temat, dla zaspokojenia ciekawości. Na szkoleniu, o którym pisałem wystartowałem z podobnym tekstem, że to przecież fiatowski silnik (rozmawialiśmy o 1,3 i 1,9 jtd/cdti). Otrzymałem na moją wypowiedź dosyć szeroką ripostę popartą dokumentami, z której wynikało, to co napisałem o współpracy Fiata i GM w zakresie konstrukcji silników i ich wspólnej produkcji. Ale jednocześnie wspomniano, że faktycznie Fiat dużo wcześniej wprowadził je do powszechnego użytku od Opla czy też innych marek GM. Prawdą jest też to, że wg powszechnej wiedzy, to dla Fiata Bosch skonstruował CR. Ale czy Fiat zaplanował to (i zapłacił) sam czy też w porozumieniu z GM, pewnie się nie dowiemy. Przecież wzajemne powiązania są bardzo szerokie (GM z Oplem, Opel z Boschem, Bosch poprzez konstrukcję CR z Fiatem itd.). A teraz dojdzie do tego jeszcze PSA i nie rozbierzemy tego niedługo w żaden sposób. Cieszmy się, że na razie Alfa idzie swoją drogą, bo za chwilę w innych markach będą instalowane tylko francuskie motory. Nie wiem jak inni ale ja ze swojej bym nie wysiadał.
    Ja w książce Lorenzo Ardizio "All the cars Alfa Romeo" przeczytałem, że Common Rail to było dzieło koncernu Fiat i że zostało sprzedane Boschowi.

    Tak na marginesie a propos włoskich innowacji - w latach 80 Alfa opracowała własna technologie zarządzania wtryskiem paliwa (Sistema C.E.M.). Była to wyrafinowana technologia, ale musieli sie z niej wycofać, ponieważ trend był taki, ze wszyscy szli w mniej wyrafinowane, ale tańsze rozwiązania firm trzecich - na przykład Bosch. I AR tez podążyła za trendem. Szkoda, ze dekadę pózniej temu samemu Boschowi sprzedali CR, bo byłaby to przewaga konkurencyjna.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  2. #15062
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    O i tu się wszystko zgadza. Tak to Fiat zapoczątkował CR w samochodach osobowych. (wcześniej zbliżony system stosowano w lokomotywach z tego co czytałem). Tak to jest z powszechną wiedzą.
    Pozdrawiam forumowiczów

  3. #15063
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    A odnośnie silnika opla 1,6 w fiacie Stilo to zaczęto je montować ponoć pod koniec 2005r czyli na etapie Alfy 159
    Pozdrawiam

    - - - Updated - - -

    A odnośnie silnika opla 1,6 w fiacie Stilo to zaczęto je montować ponoć pod koniec 2005r czyli na etapie Alfy 159
    Pozdrawiam

  4. #15064
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    MAŁOPOLSKA
    Auto
    156 1,9 jtd 2002r,gt 1,9 jtd 2007r,brera 2,4 jtd 2007 Giulia 2.2 180 km
    Postów
    307

    Domyślnie

    Ja miałem fiata brawa 1.9 jtd 105
    km z 1999 roku
    Przywieziony z Francji



    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  5. #15065
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Na szkoleniu, o którym pisałem wystartowałem z podobnym tekstem, że to przecież fiatowski silnik (rozmawialiśmy o 1,3 i 1,9 jtd/cdti). Otrzymałem na moją wypowiedź dosyć szeroką ripostę popartą dokumentami, z której wynikało, to co napisałem o współpracy Fiata i GM w zakresie konstrukcji silników i ich wspólnej produkcji.
    Współpraca trwała kilka lat. Rozpoczęła się gdzieś na początku XXI wieku (2004? 2005?). Do współpracy Fiat wniósł m.in. silnik 1.9 (którego początki sięgają 1997), który został wspólnie rozwinięty do normy EURO4 (DPF, klapy wirowe...), następnie rozwiercony do silnika 2.0. I wtedy drogi GM i Fiata się rozeszły. Stąd 2.0 CDTI i 2.0 JTDm mają trochę różnic, ale bloki i głowice chyba te same (jestem na 99% pewien, że takie same). Silniki 2.0 produkowane były przez inne fabryki.
    Opel wniósł do współpracy trochę silników benzynowych, które Fiat/AR z pewnymi modyfikacjami wykorzystała w swoich autach. Twierdzenie, że przy konstrukcji 1.9 JTDm miał do czynienia Opel to przesada. Miał udział w rozwoju co najwyżej.
    Jak było z 1.3 to nie wiem, ale nie przeceniał bym Opla w ich wkładzie w silniki diesla.

    edit:
    Dotczytałem. Współpraca trwała 5 lat. Od 2000 do 2005 roku. Dotyczyła m.in. zakupu przez GM akcji Fiata i odwrotnie. Efektem była też spółka produkująca silniki (Fiat GM powertrain). I faktycznie 1.3 jtdm jest jednym z dzieł tej współpracy. Jak również 1.9 w tej wersji, która montowana była w Oplu i AR 159. Rozwód był w 2005 z zachowaniem pewnych praw do tych silników i skrzyń biegów. Niemniej jednak dość oczywiste jest kto dał najlepsze elementy konstrukcji JTD.
    https://www.dieselnet.com/news/2005/02gm.php
    https://www.economist.com/node/3473604
    http://webcache.googleusercontent.co...l&client=opera
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 17-05-2018 o 22:21

  6. #15066
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    Postawili w galerii w Chojnicach Giulie veloce w misano blue. Czarne wnętrze. Żółte zaciski. Podchodzę. Jaram się jak dziecko na święta, a żona mówi - no fajna ale kolor beznadziejny. Ręce mi opadły...

    Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez stuntmachine ; 18-05-2018 o 09:02

  7. #15067
    Użytkownik Rowerzysta Avatar uTvo0
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta (2013-2018) 1,4 TB 170 KM, Giulia Veloce (2018)
    Postów
    301

    Domyślnie

    Cytat Napisał stuntmachine Zobacz post
    Postawili w galerii w Chojnicach Giulie veloce w misano blue. Czarne wnętrze. Żółte zaciski. Podchodzę. Jaram się jak dziecko na święta, a żona mówi - no fajna ale kolor beznadziejny. Ręce mi opadły...

    Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka
    Moja żona uważa Misano Blue za obciachowy. Tak więc znam ten ból.

    Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

  8. #15068
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał uTvo0 Zobacz post
    Moja żona uważa Misano Blue za obciachowy. Tak więc znam ten ból.

    Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
    To samo u mnie. Żona jest fanka Montecarlo Blue a Misano uważa za "dresiarski". Ale tylko w Giulii, w Stelvio Misano juz sie jej podoba [emoji4]


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  9. #15069
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Efektem była też spółka produkująca silniki (Fiat GM powertrain). I faktycznie 1.3 jtdm jest jednym z dzieł tej współpracy. Jak również 1.9 w tej wersji, która montowana była w Oplu i AR 159.
    Czyli nie minąłem się z prawdą, tyle, że pisałem bardziej ogólnie. Ale teraz wszyscy mamy jaśniej.
    A co do koloru to chyba jakaś prawidłowość damska. Moja przed zakupem powiedziała, że może być dowolny byle "nie ten niebieski". Na szczęście też nie bardzo mi się podobał.

  10. #15070
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Skąd wy bierzecie te żony

    Ostatnio zaparkowałem koło Veloce w Montecarlo Blue, srebrne felgi i chyba brązowa skóra w środku. Prezentowało się przeciętnie (w sensie nie wyróżniało się zbytnio na tle innych aut). Sam kolor ciemniejszy niż mi się wydawało po filmach/zdjęciach - no ale każdy wali inne filtry. Ot, ciemny niebieski. Jednak Misano Blue, czarne koła i żółte zaciski dają konkretne sensoryczne pierdolnięcie
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

Podobne wątki

  1. Wyjazd na targi IAA 2015- Giulia na żywo
    Utworzone przez Belfer w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 06-10-2015, 20:38
  2. [Zapowiedź] Piwo pod Tatrami edyszyn 2015 / jedyny zlot AH 2015?
    Utworzone przez LIGAR w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 11-06-2015, 07:32
  3. Alfa Giulia w 2014?
    Utworzone przez ergomarcin w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 1818
    Ostatni post / autor: 09-08-2014, 13:38
  4. Alfa Giulia
    Utworzone przez Emenems w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 18:31
  5. Alfa Romeo Giulia
    Utworzone przez fiergloo w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-02-2007, 19:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory