Strona 18 z 37 PierwszyPierwszy ... 8910111213141516171819202122232425262728 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 171 do 180 z 366

Temat: leasing na Alfę

  1. #171
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    co masz na mysli przez "zwyklych ludzi" - w sensie nie-firmy?
    jesli tak to jasne, zgadzam sie - choc naprawde obecnie zalozenie dzialalnosci z zusem 240 zl miesiecznie, wystawieniem faktury sprzedazowej za jakies uslugi raz na miesiac i walenie w koszty samochodu wg mnie jest nie do przecenienia. Tym bardziej, ze jesli ktos pracuje na etat, na bank bedzie mial sporo zwrotu z PIT w takim modelu. Paliwo, obsluga, koszty tego auta to tak naprawde -30%, a juz dla tych w drugim progu podatkowym to jeszcze więcej. Natomiast porownujac lizingi bankowe i niebankowe, w tych 1szych jest trudniej dostac, trzeba miec niezly BIK i jakis czas dzialalnosc, ale sa dzieki mniejszej ekspozycji na ryzyko i tanszemu finansowaniu o wiele tansze. Na koniec np przy oddaniu auta tez na sile nie szukaja rysek zeby tylko doliczyc za kazda. Z kolei dla nowych firm to faktycznie - idea leasing, master czy orix, bo PKO czy mLeasing nikomu nowemu nie da, ale i tak w rozliczeniu podatkowym wychodzi to na 0 mniej wiecej - takie darmowe finansowanie 0% jak w tym nie dla idiotów

    trzeba tylko przy tych z wysokim wykupem uwaznie czytac OWL, bo czasem nie jest on gwarantowany i dziala to tak, ze na ofercie jest 52% na przyklad, a jak chcemy oddac samochod, to sie okazuje, ze beda probowali go 2 miesiace sprzedac po cenie wykupu, a jak sie nie uda to go sprzedadza za jakis bezcen albo oddadza )
    sorry, ale chyba masz takie sobie pojęcie o firmie i podatkach. parę zdań komentarza na szybko ode mnie. nie ma czegoś takiego założę firmę z zusem za 240zł i będę odliczał -30% od wartości auta:
    1.Obniżony ZUS obowiązuje tylko przez 2 lata dla nowych firm, i wynosi więcej, blisko 500zł, choć część do odpisania bezpośrednio od podatku (ale trzeba najpierw mieć podatek do zapłacenia), część od podstawy odpodatkowania (znów trzeba mieć dochód najpierw), więc jak masz dochód w firmie to faktycznie z kieszeni kosztuje to ok 150zł
    2.żeby odliczać VAT masz więcej roboty papierkowej, dochodzą opłaty za biuro rachunkowe - typowo ok 200zł/mc dla jednoosobowych działalności gospodarczych jeśli prowadzi to ktoś sensowny, no chyba że masz czas i ochotę sam wszystko rozkminiać i śledzić przepisy na bierząco - wtedy znaczy że nie szanujesz swojego czasu, bo jeśli kogoś stać na nowe auto premium, to raczej wiąże się to z tym, że zarabia na tyle dużo, że przez ten czas który każdego miesiąca musiałby spędzić na papierkowej robocie, zarobi raczej więcej niż weźmie biuro rachunkowe. czyli bez sens się samemu bawić.
    3.w normalnych warunkach na auto osobowe odlicza się połowę VAT, no chyba że ktoś auto używa tylko do celów zawodowych, potrafi to umotywować i prowadzi kilometrówkę - wtedy można cały VAT odliczyć, tyle że to już jest kłopot.
    4.główny problem z odliczaniem PIT i VAT polega na tym że trzeba mieć faktury sprzedażowe żeby go odliczać, a jeśli nie prowadzisz faktycznie działalności to takich nie masz w ogóle, więc masz tylko teoretyczne prawo do odliczenia gdybyś miał sprzedaż. jeśli zaś masz na myśli coś wystawione na lewo dla kolegi itp, to Twój kolega skorzysta tak naprawdę z odliczenia (ma koszt i zapłacił VAT), no chyba ze się z tobą jakos podzieli, no ale to już wkraczamy w strefę przestępstw podatkowych, a poza tym po podziale to już zysk niewielki.
    5.Po 2 latach w DG wkraczasz w pełny ZUS, minimalna stawka to ok 1200zł, z czego część do odliczeń, z kieszeni ok 750zł o ile masz faktury sprzedażowe i dochód w firmie.
    6.Przy sprzedaży auta musisz naliczyć cały VAT, no chyba że wykupisz po leasingu auto prywatnie i nie wprowadzisz do DG, ale i tak co do VAT to możliwe że w ciągu tych paru lat zamkną taką możliwość, natomiast jeśli chodzi o PIT to żeby go uniknąć to trzeba poczekać do końca roku i jeszcze 5 lat, inaczej te 18/32% lub 19 jeśli jest liniówka.

    Przez odliczanie tylko 50% VATtak naprawdę auto osobowe w firmie ma tylko 2 korzyści - koszty użytkowania i VAT (50%) z nich do odliczeń (opłaca się jak dużo jeździsz), i lepsze warunki leasingu. poza tym praktycznie jakbyś kupił auto prywatnie, nie odliczał VAT tylko pchał ryczałtowo w koszt jako użytek auta prywatnego, to może się to bardziej opłacać w pewnych sytuacjach niż wprowadzenie do DG.
    Robiłem sobie symulację dla motoru jaki kupiłem na firmę, wyszło mi (z kieszeni) praktycznie tak samo jakbym miał ten motor prywatnie kupiony i nic nie odliczał.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Od jakiegoś czasu nie da się wyprowadzić z firmy samochodu bez zapłaty podatku. Pozostała furtka dla osób z DG i wtedy auto po wykupie nie musi być wprowadzane do firmy, więc sprzedaż bez podatku po 6+1 miesiącach. Więc opłaca ci się tylko leasing z małym wykupem i liczenie na to, że nikt Szczurka nie zastąpi w MF przy uszczelnianiu podatków.
    Dodatkowo – 23% VAtu w praktyce nie odliczysz, tylko połowę.

    Oczywiście możesz odliczać po staremu i liczyć na to, że US nie sprawdzi.
    to jest główny problem w Polsce, cały czas coś kręcą. dziś skalkulujesz że wykupisz za 1% bez wprowadzania do DG, a za 2 lata okaże się że zablokowali taką możliwość (np w ten sposób że będzie szacowana wartość rynkowa przedmiotu, i od ewentualnej różnicy podatek dowalą).
    Inna sprawa, że jak wykupisz za 1% dziś, to i tak do końca bierzącego roku + 5 kolejnych lat sprzedać bez PIT nie możesz. więc fajnie jeśli taki był plan w firmie zamortyzować całość, a jeździć kolejne 5-6 lat i sprzedać auto 10 letnie, ale jeśli nie o to chodziło, to PIT jest do zapłacenia (no chyba że zaczną się kombinacje typu darowizna w rodzinie itp, ale to już conajmniej szara strefa).
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #172
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    epsonix, ale po co Ty mi to piszesz? Wyobraź sobie, że mam firmę, biorę obecnie piąty leasing, jestem płatnikiem VAT, dawno już przestałem płacić obniżony zus i w odróżnieniu od Ciebie sporo czytam i nie zrzucam wszystkiego księgowej za 200 zł (czasem się konsultuję).

    1. najpierw piszesz, że 500 zł, później, że jednak 150 zł "jak masz dochody". Na cholerę komuś firma bez dochodów? wiadomo, że wszelkie optymalizacje podatkowe dotyczą DOCHODÓW, ale można w to wpleść dochody od pracodawcy. Kolejna rzecz - pit rozliczasz jeden wspólny (czyli Pit16) razem z tym od pracodawcy, więc jak nadpłacisz zdrowotnego chociażby czy dochodowego, to roczny podatek należny pomniejsza Ci koszty uzyskania, więc się okazuje, że nawet jeśli firmę masz tylko pod samochód, to Twój pracodawca odprowadził o wiele więcej zaliczek, niż faktycznie należy się podatku. Inna sprawa to powiązanie auta w leasingu z jakimkolwiek przychodem (faktury sprzedażowe wystawiać trzeba) - ale tu też jest spore pole do działania, np wymiana różnymi usługami neutralna podatkowo, jednak powodująca przychód.
    2. na papiery poświęcam 2 godziny w miesiącu, ustawa o vat nie zmienia się co chwilę - co miesiąc mam te same faktury i raz na ruski rok coś nietypowego, wtedy się radzę doradcy podatkowego albo bezpośrednio US (koszt 50 zł), a nie księgowej. Nawet jeśli zarabiam za godzinę pracy więcej niż 200 zł netto, to i tak te 2 godziny bym poświęcił na pierdoły i pisanie na forum, więc zawsze to dodatkowa oszczędność.
    3. gdzie ja napisałem, że się odlicza cały vat?
    4. vat faktycznie odlicza się jako vat-zakupy od vat-sprzedaż, i ta vat sprzedaż być musi. Naprawdę widzisz jakiś wielki problem, żeby raz na kwartał wystawić FV na 2000-3000 zł netto do odliczenia tego 50% vatu z tego?
    5. co do wykładni w kwestii PIT przy sprzedaży auta wykupionego prywatnie po 6 miesiącach są różne wyroki sądu - dlatego najlepiej leasing zcedować w momencie, kiedy mniej więcej jest równy pozostałej kwocie leasingu - wtedy jest neutralnie podatkowo (deregulacja z 2014) i nie ma odstępnego (bo pozostały leasing=mniej więcej wartość auta).

    rozumiem, że Twój główny zarzut dotyczy wzięcia leasingu na firmę, która nie wystawia faktur sprzedażowych, bo jedyny przychód jest od pracodawcy. Nie wiem, czy np wziąłeś pod uwagę, że w takiej sytuacji ZUS-społeczne płaci za Ciebie pracodawca, więc Ty płacisz jedynie zdrowotne, które później w 70% i tak odpisujesz bezpośrednio od podatku w PIT-36, więc tak naprawdę działalność kosztuje CIę 50 zł miesięcznie, a warunki nabycia auta i odliczany podatek w wys 18% czy 19% od faktur z leasingu daje Ci coroczny zastrzyk gotówki przy zwrocie z PITu. Może gdybyś nie płacił 200 zł netto księgowej za klepanie faktur, tylko faktycznie nieco zgłębił temat, to byś to wyliczył równie sprawnie ))

    tak samo jak opłacalność leasingu "integrale" da się podważyć po 15 sekundach liczenia

  3. #173
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Inna sprawa, że jak wykupisz za 1% dziś, to i tak do końca bierzącego roku + 5 kolejnych lat sprzedać bez PIT nie możesz. więc fajnie jeśli taki był plan w firmie zamortyzować całość, a jeździć kolejne 5-6 lat i sprzedać auto 10 letnie, ale jeśli nie o to chodziło, to PIT jest do zapłacenia (no chyba że zaczną się kombinacje typu darowizna w rodzinie itp, ale to już conajmniej szara strefa).
    Jakieś źródło? Jeśli auto nie było ŚT to możesz po 6+1 miesiącach sprzedać i nie musisz płacić PITu
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CD97A33F25
    https://interpretacje-podatkowe.org/...-2-56-2016-kzu
    https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-s...ego-z-leasingu

  4. #174
    Użytkownik Rowerzysta Avatar pawelek
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB
    Postów
    264

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    przez ten czas który każdego miesiąca musiałby spędzić na papierkowej robocie, zarobi raczej więcej niż weźmie biuro rachunkowe
    - może i tak, klepanie faktur do systemu to nie jest ambitne zajęcie, ale wiedza co i jak w księgowości chodzi + kilka godzin rocznie poświęcone na przeszukanie przepisów pozwalają lepiej / szybciej podejmować decyzje. Księgowi też są różni.

    na szybko wg mojej wiedzy, w podanych na forum parametrach:

    Wpłata 35% - koszt podatkowy PIT/CIT/VAT natychmiastowy (to jest główna korzyść podatkowa!)
    Rata 35x0,84296% - koszt podatkowy PIT/CIT/VAT każda rata osobno
    Wykup 45% - w firmie: VAT odliczany od razu, reszta amortyzacją 2,5 letnią używanego środka trwałego lub wykup prywatny z VAT i bez innych podatków (to +/- wartość rynkowa)

    Co nie zmienia faktu, że przy tych parametrach jest to odroczony zakup za gotówkę (1' i ostatnia rata to 80%, a w salonie 10% można urwać, zostaje realnie 10% do finansowania); zatem raty pośrodku w 2/3 to praktycznie koszt finansowy: 30% dla 3 lat -10% = ekwiwalent 7% rocznie. To rynkowa wartość pożyczek bankowych na sfinansowanie całego auta. A tutaj jeszcze inicjalne 35% wchodzi. I dodatkowe koszty leasingu o których nikt nie mówi.

    Droga impreza ten leasing. To ja chyba jeszcze zdania nie zmienię i będę się starał za rok-dwa (raczej dwa) kupić za gotówkę (ostatecznie 3 letnią Veloce po takim leasingu)

  5. #175
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    epsonix, ale po co Ty mi to piszesz? Wyobraź sobie, że mam firmę, biorę obecnie piąty leasing, jestem płatnikiem VAT, dawno już przestałem płacić obniżony zus i w odróżnieniu od Ciebie sporo czytam i nie zrzucam wszystkiego księgowej za 200 zł (czasem się konsultuję).

    1. najpierw piszesz, że 500 zł, później, że jednak 150 zł "jak masz dochody". Na cholerę komuś firma bez dochodów? wiadomo, że wszelkie optymalizacje podatkowe dotyczą DOCHODÓW, ale można w to wpleść dochody od pracodawcy. Kolejna rzecz - pit rozliczasz jeden wspólny (czyli Pit16) razem z tym od pracodawcy, więc jak nadpłacisz zdrowotnego chociażby czy dochodowego, to roczny podatek należny pomniejsza Ci koszty uzyskania, więc się okazuje, że nawet jeśli firmę masz tylko pod samochód, to Twój pracodawca odprowadził o wiele więcej zaliczek, niż faktycznie należy się podatku. Inna sprawa to powiązanie auta w leasingu z jakimkolwiek przychodem (faktury sprzedażowe wystawiać trzeba) - ale tu też jest spore pole do działania, np wymiana różnymi usługami neutralna podatkowo, jednak powodująca przychód.
    2. na papiery poświęcam 2 godziny w miesiącu, ustawa o vat nie zmienia się co chwilę - co miesiąc mam te same faktury i raz na ruski rok coś nietypowego, wtedy się radzę doradcy podatkowego albo bezpośrednio US (koszt 50 zł), a nie księgowej. Nawet jeśli zarabiam za godzinę pracy więcej niż 200 zł netto, to i tak te 2 godziny bym poświęcił na pierdoły i pisanie na forum, więc zawsze to dodatkowa oszczędność.
    3. gdzie ja napisałem, że się odlicza cały vat?
    4. vat faktycznie odlicza się jako vat-zakupy od vat-sprzedaż, i ta vat sprzedaż być musi. Naprawdę widzisz jakiś wielki problem, żeby raz na kwartał wystawić FV na 2000-3000 zł netto do odliczenia tego 50% vatu z tego?
    5. co do wykładni w kwestii PIT przy sprzedaży auta wykupionego prywatnie po 6 miesiącach są różne wyroki sądu - dlatego najlepiej leasing zcedować w momencie, kiedy mniej więcej jest równy pozostałej kwocie leasingu - wtedy jest neutralnie podatkowo (deregulacja z 2014) i nie ma odstępnego (bo pozostały leasing=mniej więcej wartość auta).

    rozumiem, że Twój główny zarzut dotyczy wzięcia leasingu na firmę, która nie wystawia faktur sprzedażowych, bo jedyny przychód jest od pracodawcy. Nie wiem, czy np wziąłeś pod uwagę, że w takiej sytuacji ZUS-społeczne płaci za Ciebie pracodawca, więc Ty płacisz jedynie zdrowotne, które później w 70% i tak odpisujesz bezpośrednio od podatku w PIT-36, więc tak naprawdę działalność kosztuje CIę 50 zł miesięcznie, a warunki nabycia auta i odliczany podatek w wys 18% czy 19% od faktur z leasingu daje Ci coroczny zastrzyk gotówki przy zwrocie z PITu. Może gdybyś nie płacił 200 zł netto księgowej za klepanie faktur, tylko faktycznie nieco zgłębił temat, to byś to wyliczył równie sprawnie ))

    tak samo jak opłacalność leasingu "integrale" da się podważyć po 15 sekundach liczenia
    napisałem tak, bo z Twojej wypowiedzi sugerujesz mniej więcej coś takiego : jaki problem założyć firmę I mieć auto -30%.
    to jest bzdura, I to właśnie wykazywałem, bo założe się że ktoś kto nigdy nie prowadził firmy może uwierzyć w takie bajki. Poniżej jeszcze pare komentarzy, bo wypaczyłeś to co chciałem przekazać

    1.ZUS dla nowych firm to ~500zł, a napisałem że 150zł z kieszeni (zdrowotne odliczasz prawie w całości od podatku, reszta w koszty), tak tylko przez 2 lata, potem pełny zus
    2.ty poświęcasz na papiery 2h miesięcznie, OK, ale jesteś już obeznany w tym. wyobraź sobie teraz totalnie zielonego gościa, który chce się posłuchać Twojej rady I założyć firmę z VAT po to tylko żeby wziąść leasing I mieć auto niby "-30%". pierwszy miesiąc to spędzi dziesiątki godzin, na temacie a potem I tak będzie chodził do US I się tłumaczył bo to źle, tamto źle, zwroty wstrzymane, korekty itp itd.
    3.napisałeś że auto -30%, przy połowie VAT tak nie jest, do tego dochodzą koszty typu ZUS, księgowy
    4.2-3tyś na kwartał to za mało żeby zmieścić amortyzację auta za powiedzmy 200tyś, tym bardziej że musisz mieć więcej bo jeszcze każdego miesiąca ZUS powinien się w to zmieścić itp. znów odnoszę się do stytuacji zwykłego gościa który nie prowadził DG, pracuje powiedzmy na etacie, I nie robi faktycznych usług czy sprzedaży - komu ma wystawić I za co - sugerujesz lewą fakture wygenerować? jeśli tak to z kimś trzebaby pewnie się podzielić pod stołem podatkami, a wtedy to już średni zysk. do tego przestępstwo skarbowe - chyba nie o to chodzi.
    5.czyli wykup ok tych 50% - no to wtedy w DG odliczasz tylko połowę auta, czyli zamiast tych wspaniałych -30% o których pisałeś pomiajając koszt I dodatkowy wysiłek prowadzenia firmy, robi się 15% (w rzeczywistości mniej bo VAT 50% odliczy pewnie, a koszty ZUS itp też swoje zjedzą)

    ogólnie zmierzam do tego, że nie opłaca się zakładać DG tylko pod to żeby kupić auto niby taniej - bo tylko kłopot a nic albo niewiele taniej będzie jeśli faktycznie ktoś nie zacznie prowadzić DG.

    Trochę inaczej to wygląda jak się już ma DG, płaci I tak ZUS, biuro rachunkowe itp, ma się sprzedaż I za dużo oddaje US. a auto kupuje się przy okazji. Tylko że I tak nie ma czegoś takiego jak -30%, przy połowie VAT to jakieś -27% ale tylko od części którą zapłacisz jako wpłatę początkową I raty, a wielu to ustala na ok 50%, więc te taniej to wtedy ok 13-14%.
    Potem wykup bez wprowadzania do DG I chcesz sprzedać prywatnie żeby nie zapłacić VAT/PIT , I tu różne interpretacje też się pojawiają odnośnie VAT - to jest cały problem naszego prawa - co US to inna interpretacja, sprzedaż, a potem nagle każą Ci zapłącić powiedzmy 20tyś VAT z odsetkami za pare lat.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Jakieś źródło? Jeśli auto nie było ŚT to możesz po 6+1 miesiącach sprzedać i nie musisz płacić PITu
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CD97A33F25
    https://interpretacje-podatkowe.org/...-2-56-2016-kzu
    https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-s...ego-z-leasingu
    nie podam Ci źródła, generalnie poczytałem troche artykułów w necie, I w niektórych o tym jako o ryzyku interpretacyjnym wspominali. podobnie jak w 2015r wycofywałem poprzednią 159 z DG, to też w Krajowej Informacji POdatkowej powiedzieli mi że jeśli chodzi o VAT to jestem czysty (z resztą za tamto auto nie odliczałem VAT, ale gdybym sprzedał z DG to musiałbym oddać! to była bzdura), ale PIT będę musiał zapłacić jak sprzedam auto właśnie wcześniej niż 5 pełnych lat licząc od końca roku. Problem z US jest taki że jak urzędnik przyjmie taka a nie inną interpretację, to zrobią wszystko żeby wykazać swój punkt widzenia. widzialem sam jak akurat ZUS załatwił jedną firmę dla której moja żona zrobiła 2 małe zlecenia (umowy o dzieło) jak jeszcze nie miała swojej firmy I chciała spróbować swoich sił. po kontroli w tamtej firmie uznali że firma zleca za dużo na umowy o dzieło, a przyczepili się że tłumaczenia pisemne (akurat sprawa dotyczyła biura tłumaczeń) to nie dzieło (umotywowanie było na 2 strony I poprostu komiczne - poziom logiki zerowy, jakiś tłuk niedokształcony pisał totalne brednie), I za ileś tam lat hurtowo kazali zapłacić sobie ZUS za wszystkie umowy. odwołania itp nie podziałały, I skończyło się tym że firma zapłaciła dziesiątki tysięcy ZUSu.

    najpewniejsza droga to po wykupie, szczegolnie jak robi sie za 1%, to darowizna komuś bliskiemu/zaufanemu (jako osobie fizycznej), odczekanie 6+1 miesięcy a co dalej niech sobie kazdy dopowie. znika problem VAT I PIT.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #176
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    kurcze no nie zyjemy w socjalizmie - jak ktos chce miec auto tansze o 30% dzieki roznym zabiegom podatkowym, to wiadomo ze nie poleci zalozyc firmy bo ktos cos napisal na forum, tylko zgłębi temat i możliwości. Nie trzeba zaraz wszystkich ochraniać przed myśleniem, bo jeszcze gotowi iść do urzędu i założyć firmę już dziś. Dodatkowo oferty na leasing dla nowych firm są w zasadzie zawsze koszmarnie drogie - mój pierwszy leasing z wpłatą 20% i wykupem za 1% na 3 lata był w koszcie 118%, bo tylko VB wtedy chciał mi cokolwiek dać ) to mi sie kojarzy z sytuacją u mnie w branży, że ludzie pożyczają pieniądze, a później ich nie oddają i mają pretensję, że ja nie przewidziałem, że oni nie będą mieli z czego oddać.... Może dupę im jeszcze powinienem wycierać ? można pokazywać różne narzędzia, ale to nie zwalnia od myślenia.

    zgadzam się z problematyczną interpretacją przepisów co do PIT po 6 m od wykupu prywatnego - tu bywa różnie, przy drogich autach bym nie ryzykowal
    tak samo przestrzegam przed bezrefleksyjnym amortyzowaniem jednorazowym dużej wpłaty inicjalnej - niektóre Izby też chcą, aby czynsz inicjalny amortyzować 24m i trafia to do sądu
    odnośnie darowizny - też nie jest tak prosto jak piszesz epsonix (dot. osoby zaufanej-niewstępnej/zstępnej) - ręki sobie nie dam uciąć, ale kiedyś chciałem zrobić taki myk i przy osobie niespokrewnionej w dol/gore darowizna nadal nie byla neutralna podatkowo.

    dobrze jest korzystac z dobrodziejstw wynajmu (leasingu z oddaniem auta) - podatkowo wychodzi to najlepiej, bezproblemowo i nie trzeba szukać kupców na auto/cesję.

  7. #177
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    nie podam Ci źródła, generalnie poczytałem troche artykułów w necie, I w niektórych o tym jako o ryzyku interpretacyjnym wspominali. podobnie jak w 2015r wycofywałem poprzednią 159 z DG, to też w Krajowej Informacji POdatkowej powiedzieli mi że jeśli chodzi o VAT to jestem czysty (z resztą za tamto auto nie odliczałem VAT, ale gdybym sprzedał z DG to musiałbym oddać! to była bzdura), ale PIT będę musiał zapłacić jak sprzedam auto właśnie wcześniej niż 5 pełnych lat licząc od końca roku.
    Auto, które było twoje i miałeś w DG to inny przypadek i sprawa jest dość oczywista. Z autem leasingowanym są inne przepisy i furtka pozostała, co pokazałem powyżej w linkach. System pewnie lada chwila zostanie doszczelniony, to jest po części lobbowane przez sprzedawców nowych aut i firmy leasingowo-wynajmujące, a po części sprawiedliwe. Sprawiedliwe tylko w pewnym stopniu, ponieważ nakaz naliczania pełnego VATu przy sprzedaży ŚT gdy wcześniej odliczone zostało tylko 50% jest często niekorzystny (tzn. zapłacić trzeba więcej niż było odliczone). A taka sytuacja powoduje, że dla firm (nie DG, tylko wszelkich spółek) bardziej opłaca się każdy wynajem, leasing z dużym wykupem, i tego typu produkty, w których nie trzeba wykupywać auta (co moim zdaniem zostało wylobbowane za czasów Szczurka i Rostowskiego).


    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    odnośnie darowizny - też nie jest tak prosto jak piszesz epsonix (dot. osoby zaufanej-niewstępnej/zstępnej) - ręki sobie nie dam uciąć, ale kiedyś chciałem zrobić taki myk i przy osobie niespokrewnionej w dol/gore darowizna nadal nie byla neutralna podatkowo.
    Darowizny są opodatkowane. Zwolnienie dotyczy tylko rodziny i jest do dość precyzyjnie opisane kto i kiedy jest zwolniony i jakie stawki są dla dalszej rodziny.

  8. #178
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mks
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Mercedes C63 AMG '14
    Postów
    371

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek Zobacz post

    Droga impreza ten leasing. To ja chyba jeszcze zdania nie zmienię i będę się starał za rok-dwa (raczej dwa) kupić za gotówkę (ostatecznie 3 letnią Veloce po takim leasingu)
    należy pamiętac, że przy zakupie za gotówkę ograniczona zostaje kwota amortyzacji do 20tys euro. W leasingu tego ograniczenia nie ma. No i w leasingu od ręki się odlicza koszt pierwszej faktury, a w przypadku zakupu za gotówkę tylko odlicza amortyzację co miesiąc.

    Jednakże uważam, że otwieranie działalności tylko po to, żeby wziąć leasing się nie skalkuluje.

  9. #179
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    kurcze no nie zyjemy w socjalizmie - jak ktos chce miec auto tansze o 30% dzieki roznym zabiegom podatkowym, to wiadomo ze nie poleci zalozyc firmy bo ktos cos napisal na forum, tylko zgłębi temat i możliwości. Nie trzeba zaraz wszystkich ochraniać przed myśleniem, bo jeszcze gotowi iść do urzędu i założyć firmę już dziś.
    no to po co wprowadzasz ludzi sam w blad? dlatego zaczalem z Toba polemizowac

    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    Dodatkowo oferty na leasing dla nowych firm są w zasadzie zawsze koszmarnie drogie - mój pierwszy leasing z wpłatą 20% i wykupem za 1% na 3 lata był w koszcie 118%, bo tylko VB wtedy chciał mi cokolwiek dać ) to mi sie kojarzy z sytuacją u mnie w branży, że ludzie pożyczają pieniądze, a później ich nie oddają i mają pretensję, że ja nie przewidziałem, że oni nie będą mieli z czego oddać.... Może dupę im jeszcze powinienem wycierać ? można pokazywać różne narzędzia, ale to nie zwalnia od myślenia.
    tym bardziej pomysl ktory wczesniej przedstawiles nie ma sensu
    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    zgadzam się z problematyczną interpretacją przepisów co do PIT po 6 m od wykupu prywatnego - tu bywa różnie, przy drogich autach bym nie ryzykowal
    tak samo przestrzegam przed bezrefleksyjnym amortyzowaniem jednorazowym dużej wpłaty inicjalnej - niektóre Izby też chcą, aby czynsz inicjalny amortyzować 24m i trafia to do sądu
    coz polskie prawo i realia
    Cytat Napisał makaronek Zobacz post
    odnośnie darowizny - też nie jest tak prosto jak piszesz epsonix (dot. osoby zaufanej-niewstępnej/zstępnej) - ręki sobie nie dam uciąć, ale kiedyś chciałem zrobić taki myk i przy osobie niespokrewnionej w dol/gore darowizna nadal nie byla neutralna podatkowo.
    wg mojej wiedzy sie mylisz - na pewno jak na malzonke darujesz a macie wspolnote majatkowa to bedzie jak piszesz, ale rodzice, dzieci, rodzenstwo? tyle ze to obchodzenie prawa
    Cytat Napisał makaronek Zobacz post

    dobrze jest korzystac z dobrodziejstw wynajmu (leasingu z oddaniem auta) - podatkowo wychodzi to najlepiej, bezproblemowo i nie trzeba szukać kupców na auto/cesję.
    czy ja wiem? bierzesz auto na 3 lata, splacasz OK polowy wartosci, czesc sobie wrzucisz w koszt/VAT no ale w 3 lata to auto najbardziej traci. na takim sposobie nic taniej nie bedzie, tzn cos tam niby odliczysz, ale rozne oplaty I wielka strata pierwszych lat w wynajmie zezre zysk. generalnie dyskutowalismy o tym jak majac firme zrobic taniej - najlepiej mi sie wydaje byloby wplacic jakas tam wieksza oplate poczatkowa na leasing )20-40%), od razu VAT I PIT ciach, potem raty tak samo odliczasz, a potem wykup 1% prywatnie I jakos auto wyprowadzic/sprzedac ale zeby jednak nie zaplacic podatku. tylko ze wlasnie tu jedni korzystaja z takiej interpretacji przepisow I sa wtedy faktycznie na plus, a innym przyczepi sie US I jest klapa. no chyba ze komus pasuje dla siebie zostawic prywatnie samochod, to spoko, wtedy bez problemow na 100% legalu jest sprawa zalatwiona.

    a tak poza tymto przez to ze jest 50% odliczenia VAT tylko, a przy sprzedazy 100% VAT naliczenie, to zjadana jest korzysc z VAT - przynajmniej dla tych ktorzy mniej jezdza I nie naodliczaja sobie wystarczajaco z VATu z paliwa, I generalnie jak auto straci na wartosci cos OK polowy (nie wazne czy mowimy o nowym I sprzedazy 3 latka, czy np o kupnie 4 latka I sprzedazy go np jako 7-8) to na koncu okazuje sie jakbysmy podsumowali wszystko ze zadnego zysku nie bylo (albo niewielki) przy rozliczaniu auta w firmie.
    z drugiej storny majac prywatnie auto, mozna ryczaltowo rozliczak kilometrowke, I to moze dac w pewnych sytuacjach wieksze korzysci, no ale to znowu trzeba prowadzic kilometrowke I raczej duzo jezdzic

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał mks Zobacz post
    należy pamiętac, że przy zakupie za gotówkę ograniczona zostaje kwota amortyzacji do 20tys euro. W leasingu tego ograniczenia nie ma. No i w leasingu od ręki się odlicza koszt pierwszej faktury, a w przypadku zakupu za gotówkę tylko odlicza amortyzację co miesiąc.

    Jednakże uważam, że otwieranie działalności tylko po to, żeby wziąć leasing się nie skalkuluje.
    tak jest, jedyne za dla mnie odnosnie leasingu to wlasnie sprawy pierwszego odliczenia I braku limitu amortyzacji - ale to dopiero oplaca sie przy drozszych autach - jesli kupujemy np Giuliette za 90 tys to nie ma znaczenia, dopiero leasing ma przewage przy drozszych autach, no chocby jakas fajnie skonfigurowana Giulia to OK.

    Nastepne auto mysle ze wlasnie bedzie czyms z premium, wiec pewnie bedzie leasing, tylko fajnie byloby wiedziec jakie przepisy podatkowe beda jak sie juz leasing skonczy, bo tak brakuje waznej informacji do kalkulacji oplacalnosci rozwiazan I wyboru konkretnej opcji przy zakupie
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 02-08-2017 o 14:03
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #180
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    WPR
    Auto
    Giulietta Veloce MY2016 / Giulia Veloce 2.0
    Postów
    481

    Domyślnie

    wg mnie to kwestia zmiany mentalności z POSIADANIA na KORZYSTANIE - nam od PRLu już się wszczepiało, że POSIADANIE SUVA to jest taki nadczłowiek wśród Januszy.
    Każde porównanie jakie zrobiłem wykazywało korzyść na rzecz wynajmu względem leasingu z niskim wykupem - KAŻDE. Tylko trzeba naprawdę wziąć pod uwagę kilka kwestii - m.in. dość precyzyjnie określić, ile realnie dostaniemy za samochód jeśli go wykupimy i ile wyjdzie za to podatku.

    Niektóre były porównywalne kosztowo, ale to z niskim wykupem pogrążały podatki i chrzanienie się ze sprzedażą, ogłoszeniami, marudzeniem Mirków etc
    Poza tym (zazwyczaj) nic nie stoi na przeszkodzie, żeby auto wykupić (zamiast oddawać), a jak nas nie stać na 50% kwoty początkowej, to za pare groszy zmienić harmonogram i rozsmarować to sobie na kolejne np 2 lata.
    Ostatnia kwestia, przy wynajmach kwotowych np zamówiona przeze mnie właśnie Giulia jest o prawie 2% tańsza niż przy leasingu (bo wtedy jest się skazanym na danego dealera w kwestii choćby ASO)

    leasing ZAWSZE jest korzystniejszy niż gotówka czy kredyt - w kwestii finansowej, optymalizacji podatkowej, ilości roboty przy rozliczaniu (kilometrowka, bleeee). Szkodę też likwidowałem w leasingu - bez żadnego problemu.

    wg mnie bez sensu są leasingi z wykupem np 20-25% - bo jeśli wykupujemy jako os. prywatna, za 1/4 samochodu nie dostaniemy Faktury VAT. Jeśli jako firma i zamierzamy sprzedać, zapłacimy duży vat i pit. I tak zle i tak niedobrze, i to jest blad, z ktorego wyciagnalem wnioski (mazde mialem w takim wykupie)


    i nikogo nie wprowadzam w żaden błąd jak próbujesz utrzymywać ciągle. Podam Ci to na liczbach (zaokrąglę bo mi szkoda czasu na detale).

    Pracujesz na pełen etat, pracodawca odprowadza za Ciebie zaliczki równe podatkowi należnemu. Powiedzmy, że podstawa opodatkowania wynosi 120 tys zł rocznie (tu już się opłaca wejść w liniowy choćby żeby nie wejść grubo w drugi próg podatkowy).
    Ostatnio edytowane przez makaronek ; 02-08-2017 o 15:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory