Strona 7 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 98

Temat: Stelvio opony zimowe

  1. #61
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Wiele osób zmienia na felgi 19-Q/V, wiec może im przyda się te info (dystanse 3-15 mm). Ja akurat zdecydowałem się zostać na srebnych 20 na zimę i na wiosnę celuję w 20 QV ale już typowo do Stelvio (20x9). Za 2 koła rowerowe dałem ok 6 tys. to za Stelvio 8-10 nie dam
    Peter - w każdym samochodzie, przy każdej zmianie tam praktycznie jest taki nalot. Dlatego w zakładach zawsze sciera się to szczotką Ale jak by nie było, pierwsza rdza
    Ostatnio edytowane przez Firste ; 30-11-2017 o 12:59

  2. #62
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    dzieki za info o osi centrujacej i mozliwych dystansach, bardzo mi sie przyda do decyzji o zakupie 19 8.5 et34

  3. #63
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Jak by co, wg mnie 19x8,5 przy 255 da radę
    W ostatecznosci dystans 3 mm na przodzie jak ktoś chce szerzej.
    Natomiast 19x9 przy ET34 to tylko na tył lub dystanse 12-15 mm z przodu.
    Te 0,5 cala względem 8,5 rozpycha jednak oponę (balon na srodku) o około 10 mm.
    Zmierzyłem moje letnie 255 to na 8,5 cala miały szerokosc ok 255-260 mm. Natomiast zimówki 255 bez felgi miały ok 270, na feldze 9 cali urosły do 280 mm (czasem potrafi ta szerokosć zmaleć!). Totalny absurd, bo felga zarówno 8,5 jak i 9 są dedykowane dla rozmiaru 255, wiec róznica szerokosci powinna być minimalna (tak zresztą zapewniali - ba, zarzekali się, że rant ochronny nie powinien poszerzać opony). Spodziewałem się, że balon urosnie do max 270 mm i wtedy by były ok, ale miały 280 mm (mam foty, jak ktoś nie wierzy ). Kupiłem Goodyear UG Performance SUV G1 255/50 R19 z rantem, więc od razu mówie, że te opony wypadają bardzo szeroko w realu Podrjrzewam, że gdyby ktoś brał te na 235 i montował na feldze 8,5 cala (zamiast "zimowych" 17-19/8), to realnie wyjdzie mu ok 250-255
    Na szczęscie w Oponeo szło je wymienić na dowolne.

    - - - Updated - - -

    I jeszcze jedna ciekawostka, wysokości opon (balonu pod felgą), tez bardzo się róznią od deklarowanych.
    Na innym samochodzie żony, opona 215/50 (letnia) ma realnie balonu ok 83 mm (u góry 90 mm), zaś opona teoretycznie wyższa 205/55 (zimowa 16), ma zaledwie ok 77 mm (u góry ok 93 mm).
    Te same zużycie i ciśnienie.
    Podobnie spadła mi teraz ilosć gumy w zimowych 255/45 w porównaniu do 255/45 letnich. Niby ten sam rozmiar, a ilośc gumy o ok 5 mm mniej (78 i 83). Tak się zastanaiwam, czy wszystkie zimowe tak mają, że ta mieszanka gorzej trzyma wysokość? Te same parametry szybkości i niby XL.
    Za to wysokość w górnym położeniu mają podobne, ok 93 mm, czyli głównie kwestia ugiecia pod ciężarem (pomiary na ciśnieniu 2,4, felga ta sama).
    Zacząłem to mierzyć, bo strasznie mało wydało mi się gumny w nowej zimowej 20, wygląda, jak bym miał z 21 cali
    Co prawda moja zimowa 255/45 ma teraz identyczna ilośc gumy co 205/55, ale to dziwne, że obie mają mniej niż np: 215/50 (i to z bieżnikiem tylko ok 5 mm).
    Ostatnio edytowane przez Firste ; 01-12-2017 o 11:02

  4. #64
    Użytkownik Rowerzysta Avatar qooba
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    było 159 SW 1.9 JTDm 16V, jest skoda, będzie Giulia :)
    Postów
    350

    Domyślnie

    Zdaje się, że to nie mieszanka "obniża" profil opony, tylko konstrukcja bocznych ścianek. Tak mi przynajmniej tłumaczył mój wulkanizator.
    Wg niego opony z tzw miękkimi ściankami (wg niego dunlop, GY, większość michelin) przy tym samym ciśnieniu są bardziej balonowe niż z twardymi ściankami (wg niego pirelli, bridgestone i coś tam jeszcze). Miękkie boczne ścianki są bardziej podatne i komfortowe, a twarde sztywniejsze na zakrętach. Tyle z teorii mojego wulkanizatora, który prowadzi swój zakład od lat 70-tych

  5. #65
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Akurat jego teoria nie sprawdza się w przypadku np: letnich Michelin ze Stelvio, które mają wiećej gumny na tym samym profilu (a wiec teoretycznie twardzsze boki?), co moje obecne zimowe Nokiany.
    Zresztą technologie się bardzo zmieniają w czasie i modelach, generalizowanie to ślepa uliczka.
    Ta bardzo wysoka opona jak na swój rozmiar/profil (215/50) to dla przykładu Dunlop Sport z rantem - czyli tez sie nie zgadza z teorią
    Bardziej obstawiam to, że zimowe są po prostu tak robione, by bardziej pracowały i wybierały, czyli miały wyższy "SAG" (ugięcie wstępne, przydatne przy wybieraniu dziur).
    Co wg mnie i tak jest bez sensu, bo rozmiar to rozmiar. Ugięcie mniejsze czy większe, pownno to już uwzgledniać, bo inaczej np: zmieniają się po prostu zbyt mocno wskazania licznika.
    Ostatnio edytowane przez Firste ; 01-12-2017 o 11:54

  6. #66
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Właśnie o tych ciekawostkach z szerokością opon pisałem wcześniej, podczas mojej zamiany. W tym temacie zawsze są ciekawe różne końcowe efekty, a niektórzy "prostowali mnie" że 235 to jest bankowo 235mm w najszerszym punkcie opony - a tak nie jest niestety.

  7. #67
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Mandus - przeciez oryginalne felgi Stlevio pod 235 mają szerokosc 8 cali, wtedy na bank masz ok 235 mm +-5 mm. Na "dedykowanych" szerokosciach felg, szerokości powinny być prawie idealne. Fakt, że można trafić na szersze opony (pewno nie każdy producent robi co do mm identyczne), ale kto ma czas i kasę sprawdzać i zakadać po 5 rodzajów opon? Albo trafisz albo nie.
    Wiec nie mieszaj tego, że mi urosło, bo dałem na felgę o 25,4 mm szerszą niz 18-19 alfy! To 2 rózne rzeczy.
    Po drugie, opona 255 (na 8,5) i tak będzie szersza o ok 20 mm od 235 (na 8), więc to nic nie zmienia.
    Ja i pewno kilka innych osób nie chce tak wąskich opon i tyle. To że ci pasują na 100%, to nie potrzeba nawet się zastanaiwac, za to kilka innych osób z pewnością patrzy, co wejdzie tam najszerszego. Innymi słowy, nie pasuje mi żaden wygląd oficjalnych felg 17-19 od Stelvio, ani wizualnie, ani tym że mają tylko 8 cali szerokości.
    Szkoda, ze nie mają choć 8,5, wtedy by były uniwersalne i pod 235 i pod 255.
    Widziałem już kilka Stelvio na 18-19 na 235 i żadna mi nie podchodziła
    Widac z tyłu te wąskie oponki i nie ma już efektu dochodzenia do skraju nadwozia.
    Innymi słowy, to że ci tam ubyło tylko z 5 mm od zewnątrz (innym z ET34 ok 10 mm) i to Wam pasuje, ok. Fakt, na zdjeciach tego za bardzo nie widać (choć widać węższe opony). Jednak to nie jest to, co ja chciałem zachowac czy nawet polepszyć. Dlatego na cel idzie 20x9 na ET29 Powinno się zmieścić, bo akurat te 5 mm na ET robi robotę.

    - 235 ... zieeeeeeew Niby niewielka róznica, ale dla mnie psuje efekt fajnego nadwozia. Zamist Sport SUVa, mamy Eco SUVa z wyglądu

    To nie jest ten efekt, jaki mniej wiećej chciałęm, czyli coś w tym stylu:

    i nawet te 255, co czasem dochodzi do 270 w realu, wydaje mi się mało, zwłaszcza na tył.
    A prawdziwie poważny kuper ma taką szerokość opon
    Ostatnio edytowane przez Firste ; 02-12-2017 o 14:27

  8. #68
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Pisałem o wizualnym efekcie - że jest różny pomimo tych samych parametrów, mam podobne wnioski co Ty (jak napisałeś):

    Cytat Napisał Firste Zobacz post
    I jeszcze jedna ciekawostka, wysokości opon (balonu pod felgą), tez bardzo się róznią od deklarowanych.
    Na innym samochodzie żony, opona 215/50 (letnia) ma realnie balonu ok 83 mm (u góry 90 mm), zaś opona teoretycznie wyższa 205/55 (zimowa 16), ma zaledwie ok 77 mm (u góry ok 93 mm).
    Te same zużycie i ciśnienie.
    Podobnie spadła mi teraz ilosć gumy w zimowych 255/45 w porównaniu do 255/45 letnich. Niby ten sam rozmiar, a ilośc gumy o ok 5 mm mniej (78 i 83). Tak się zastanaiwam, czy wszystkie zimowe tak mają, że ta mieszanka gorzej trzyma wysokość? Te same parametry szybkości i niby XL.
    Za to wysokość w górnym położeniu mają podobne, ok 93 mm, czyli głównie kwestia ugiecia pod ciężarem (pomiary na ciśnieniu 2,4, felga ta sama).
    Zacząłem to mierzyć, bo strasznie mało wydało mi się gumny w nowej zimowej 20, wygląda, jak bym miał z 21 cali
    Co prawda moja zimowa 255/45 ma teraz identyczna ilośc gumy co 205/55, ale to dziwne, że obie mają mniej niż np: 215/50 (i to z bieżnikiem tylko ok 5 mm).
    więc nie rozumiem Twojej irytacji. To, że można trafić lub nie na szerszą gumę, że to loteria - no przecież wiem, pisaliśmy o tym - po prostu mnie się udało przyglądając się bardziej wnikliwie niektórym oponom, choć to żadna gwarancja sukcesu.

    No i Firste - przecież ja nie neguję Twojego podejścia co do szerokości - tylko napisałem, gdzieś tam, że nie chciało by mi się bawić w dystanse itp. ale napisałem, że kibicuję Ci, żeby wyszło fajnie - też podobają mi się szerokie koła szczególnie w takim aucie jak Stelvio czy Macan. Po prostu ja podszedłem bardziej utylitarnie i praktyczniej (wygodniej) - z resztą dla mnie szeroka guma to więcej problemów niż korzyści, ale każdy ma swój gust i priorytety - i nigdzie tego nie negowałem!

  9. #69
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Jakiej irytacji? Podałem ciekawostkę i tyle

  10. #70
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Stelvio FE
    Postów
    110

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilski Zobacz post
    Hankook bardzo dobre opony, miałem w nowym Santa FE. Pewnie to W320 Suv, one wygrywały więkość testów w zeszłym roku, bo to nowy bieżnik.
    Podpisuje sie pod opinia dwoma recoma.
    Swiezy snieg, mokry, gleboki, bloto posniegowe, auto szlo jak po szynach, nie gorzej niz Forester, ktory mial stale 4x4 i olejowy dyfer.
    Na koniec przywalilem przednim prawym w ukryty w sniegu kraweznik jadac dobre 50km/h i...nic! Felga cala, zero sladu uszkodzen, rozpedzilem auto do 100km/h, brak sciagania, nic nie stuka i nie puka, cisnienie tez nie zeszlo (totez geometrie odpuscilem sobie).

    Szczerze polecam te kapcie.

Podobne wątki

  1. [159] Opony zimowe.
    Utworzone przez kiniek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-09-2012, 17:45
  2. 225/40 R18 - opony zimowe (AR GT)
    Utworzone przez grzybii w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-12-2008, 09:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory