Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37

Temat: Turbina i jej trwałość- 2.0 turbo 280 KM

  1. #11
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Chrisu
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 AT 200PS wersja Business
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    W Giulii i Stelvio jest wskazanie temperatury oleju a nie 'wody', co jest dobrym ruchem ze strony producenta
    ...toś mnie oświecił. To jest mega-rozwiązanie. 99,9% aut ma wskazanie temp cieczy na ceferblacie więc nawet się nie zastanawiałem nad tym na co patrzę. Chociaż miałem wrażenie że długo łapie temp i szybko traci po krótkich przestojach. Teraz już mam jasność czemu

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Quadrifoglio156
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    czarny
    Postów
    420

    Domyślnie

    Gazety kłamią.
    Przejechałem 170 tys km z 1.4 turbo i nie miałem żadnego problemu.
    Alfa 156 2.0; Alfa 156 1.8, Alfa 145 1.4, Alfa 156 2.5V6 Modyficata, Alfa Giulietta M-Air Distinctive Sport Edizione Autodelta.
    LEGENDA ALFA ROMEO: ALFETTA.PL

  3. #13
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    stelvio 2.0 T
    Postów
    3

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedzi, zatem nie ma tragedii, tu(stelvio)mamy twin scroll -- ktoś wie jakiej produkcji ????

  4. #14
    Użytkownik Świeżak Avatar Michalwawa
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał Firste Zobacz post
    Dokładnie, tamten test pokazywał, że ktoś lubił zaszaleć, bo przy silniczku 1.4 spalanie było chyba ponad 10 l i pisali, że 2x wyższe niż katalogowo. Zazwyczaj robi się +25% do katalogowego jeżdżąc spokojnie i z +50-70% jeżdżąc dynamicznie. Ale nabić +100%, to chyba ktoś lubił zaszalec, do tego jak od razu wychodził z auta to nie dziwie się, że chyba po 60 tys. tam padło.
    Ja aktualnie mam ok 9 tys. i wszystko jest perfekt. No ale staram sie dbac maksymalnie (np: pierwsze i ostatnie 5 km jazda zawsze spokojna, zresztą później by jeździć dynamicznie to i tak wystarczy z max 50% gazu )). Właściwie prawie zawsze dezaktywuje starto-stop, bo mimo zabezpieczeń, uważam że tak lepiej dla silnika. A przynajmniej nie użwyam tego systemu na pierwszych 10 km. Bo o dziwo, potrafi już się wyłaczyć na pierwszym skrzyżowaniu, co chyba nie jest zbyt dobre i w innych autach nie spotkałem się z tym, by tak szybko działał s-s.




    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  5. #15
    Użytkownik Świeżak Avatar Michalwawa
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalwawa Zobacz post
    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Mi w Volvo v60 turbo diesel tez gasił właściwie minutę po odpaleniu. Mam wrażenie ze ten system jest fatalnym unikiem przed wysoką emisją spalin. Dzięki niemu producent podlizuje się eko zarządzeniom


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    No ja odbieram swoje FE 280KM w przyszłym tygodniu (przepraszam, to żony autko ) ale też ciekaw jestem trwałości silnika. Ale widzę, że mity o turbo tylko się potęgują - za chwilę będziemy jeździć ostatnie 100km powoli, no bo turbo.
    Bez obrazy panowie - chodzi mi o to, że dochodzimy w tym temacie do paranoi...
    Tak jak pisałem, ja ostatnie 5 km jeżdżę spokojnie (jeżeli mocno używalem silnik), by się to chłodziło, by potem nie musieć czekać 5 min w stojącym aucie. A to, że to nie do końca są mity, to daję cytat z instukcji Stelvio odnośnie chłodzenia turbiny:

    "Przed wyłączeniem silnika należy
    pozostawić go na biegu jałowym przez
    kilka minut, aby umożliwić odpowiednie
    smarowanie turbosprężarki. Procedura ta
    jest szczególnie zalecana po uciążliwej
    jeździe.
    Po podróży samochodem z pełnym
    obciążeniem lub po jeździe, podczas
    której generowano wysoką moc silnika,
    należy pozostawić silnik na biegu
    jałowym przez 3 do 5 minut, zanim
    zostanie on wyłączony.
    Taki czas pozwala olejowi smarującemu
    i płynowi chłodzącemu silnik na
    wyeliminowanie nadmiernego ciepła
    z komory spalania, łożysk, komponentów
    wewnętrznych i turbosprężarki."

    Co prawda kłóci się to z tym, że na siłę wciskają Start/sop i nie mozna tego raz na zawsze wyłaczyć, a z drugiej strony ideałem dla nich jest 5 min siedzenia w aucie na pracującym silniku buhahhahhahaa no bo cięzko już o większą sprzeczność
    Dlatego ja stosuję wariant pośredni i daje silnikowi odpoczywać ostatnie 5 min, gdzie sobie jeździ i chłodzi się powietrzem
    Wg mnie jest to nawet skuteczniejsze niż "chłodzenie w miejscu".
    Nie mówiąc już o tym, że niezgodne z prawem jest siedzenie kilka min na włączonym silniku.
    Rzecz jasna, instrukcja mówi by tak dbać, gdy silnik pałowaliśmy, przy codziennej jeździe jednak nie zaszkodzi ostenie 1-2 min jechać teraz bardzo spokojnie.
    PS
    Czy ktoś miał już tak, że system Start/sop mu się nie wyłączył sam (jeżeli miał to aktywowane)? Mi cięzko powiedzieć, bo pratycznie zawsze wyłączam te gówno, bo chyba zawsze mi odcinał silnik (a uwazam, ze na zimnym i gorącym nie powinien tego robić).
    Hymm, chyba że on latem traktował, że silnik jest już nagrzany od poczatku bo powiedzmy było +25. Muszę teraz przy niższych temp sprawdzić, czy mi aktywuje s/s w pierwszych min jazdy.

  7. #17
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Niestety [MENTION=50072]mich[/MENTION]awawa ma rację - dla producenta ważniejsze jest eco-norma niż trwałość i dlatego wyłącza silnik kiedy tylko może, bez względu na turbo...

    Z tym chłodzeniem i smarowaniem turbiny to jasne, że nie są mity - zgadzam się [MENTION=76254]Firste[/MENTION], że dbać o to trzeba, ale ludziska po prostu wyolbrzymiają problem, w normalnej eksploatacji wystarczy 20 sekund odczekać czy tam spokojnie jechać. Z resztą zauważ, że jak pałujesz auto na np. autobahnie i lecisz w okolicach 200km/h to i tak, zanim zjedziesz z drogi, znajdziesz miejsce do parkowania itp to ten czas działa kojąco dla silnika, najgorzej, jak do końca zapier... dojeżdżasz do bramek praktycznie na ABSie, a tu system start-stop wyłącza silnik No tak też nie można i trzeba na to uważać.
    Zwyczajnie chodziło mi fakt, że niektórzy przesadnie do tego podchodzą.

  8. #18
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Mi dealer wmawiał, że S/S musi być niewyłączalny, bo takie są najnowsze przepisy UE (normy/środowisko). Ale chyba w innych markach w najnowszych modelach, idzie to dezaktywować? W nowym aucie 3 lata temu (Merc/VW), nie było problemu.

  9. #19
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    W betce można, ale tylko po podpięciu do ECU i zaprogramować. Oczywiście na gwarancji niewskazane tam jest grzebać, choć to żadna poważna ingerencja. Nie ma wyłącznika na stałe - chyba w żadnym aucie...

  10. #20
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Chrisu
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 AT 200PS wersja Business
    Postów
    88

    Domyślnie

    W nowym Fordzie czy to Mondeo czy Focus S/S też jest niewyłączalne ale normalne ASO nie robi z tym problemu . Podpina się przez OBD i za parę PLN dezaktywuje.

Podobne wątki

  1. [159] Turbina (dźwięki z turbo, gwizdanie)
    Utworzone przez tylki w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 268
    Ostatni post / autor: 28-08-2021, 04:57
  2. [Giulietta] Trwałość TCT
    Utworzone przez Anakin1 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 23-01-2017, 00:00
  3. Uszkodz.rura od turbo-czy turbina może coś zassać ?
    Utworzone przez Garos w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-07-2012, 08:23
  4. [159] Trwałość 159
    Utworzone przez kirchu w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 23-10-2011, 20:25
  5. [164] Trwałość silnika 2.0 8V TS
    Utworzone przez noname w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-04-2008, 09:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory