Strona 21 z 111 PierwszyPierwszy ... 11121314151617181920212223242526272829303171 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 1106

Temat: [Stelvio] Opinie użytkowników o Stelvio

  1. #201
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Cytat Napisał abrams Zobacz post
    Teraz już w większości Audi jest tzw. Quattro Ultra, czyli rusza na 4 łapy i jak nie ma uślizgu to odłącza tył. Tak jest między innymi w Q5. Też odchodzą częściowo już od Torsena.
    Dlatego napisałem, że dawniej Alfa i Audi miały Torsen Alfa chyba jako pierwsza wprowadziła go na rynek cywilny, Audi było potem.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  2. #202
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Wadowice
    Auto
    Była156 TS 1999,była147jtdm 150KM 2005,159 TiQ4 2010 159 ti 2,4 Q4 201
    Postów
    162

    Domyślnie

    Stelvio zajęło DRUGIE miejsce w konkursie na najlepszego SUVA na rynku północnoamerykańskim w roku 2018.Coroczny konkurs organizowany z okazji targów motoryzacyjnych w Detroit.
    Szczegóły w linku:
    https://www.autocentrum.pl/newsy/new...18-roku/23348/

  3. #203
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Smile

    A szkoda, że odchodzą od Torsena. Najlepsze jest, że piszą Ci od Audi, że ten Quattro Ultra pozwala oszczędzać aż....... 0,3 litra na 100 km...

  4. #204
    Użytkownik Świeżak Avatar Lone Wolf
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    AR MiTo 1.4 105KM
    Postów
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    nawet w Giulietcie żony tak przeskakuje, a jak brat spóźnił się ze zmianą letnich opon na zimowe (szersze i większa felga/niższy profil a do tego guma stwardniała przy mrozie) to i w 159 był ten efekt.
    Mam to samo w MiTo. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem i nawet mnie to zmartwiło, ale potem ktoś w ASO mi powiedział, że w nowej Giulii jest tak samo. Czyli mamy wyjaśnienie. Dzięki.

  5. #205
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    No i tak właśnie powiela się mity i legendy kolego, ale niestety muszę sprowadzić Cię na ziemię, bo w swoim Stelvio masz własnie "pseudo napęd z systemem haldex", a ponieważ Haldex to nazwa handlowa, to należałoby powiedzieć raczej "system podobny do Haldex, czyli mokry system wielosprzęgłowy". Masz napęd skierowany w całości na tył a po wykryciu uślizgu osi tylnej większego niż bodaj 2,5%, dołączany (tak tak, klasycznie, przez sprzęgła) jest przód - maksymalnie 60% momentu może być przekazane na oś przednią.
    Dawniej Alfa Romeo pod nazwą Q4 miała Torsen, tak jak Audi. A teraz Q4 to system podobny do Haldex, przy czym niektórzy nazywają go "odwróconym Haldexem" bo całość jest na tył a czasem na przód, czyli odwrotnie niż zazwyczaj ("normalnie" Haldex przekazuje moment na przód a tył załącza częściowo w razie potrzeby, patrz np. Audi, VW). Jest to system taki sam (nie wiem czy dokładnie ten sam) co w Maserati Ghibli Q4.
    Właściwie po zastanowieniu się powiem, że mało wiem na temat napędu w Stelvio, ale byłem przekonany, że nie ma tam Haldexu - i go tam nie ma, ale faktycznie - rozdziałem momentu pomiędzy osiami zajmują się dwa sprzęgła w przy tylnym wale - zasada podobna, ale to nie stricte Haldex - ale mimo to jestem negatywnie zaskoczony... Generalnie w necie bardzo niewiele można naczytać się na temat Guili / Stelvio Q4 - to pomysł autorski Alfy - jak macie linki do jakichś konkretnych opisów napędu Q4 - chętnie się dokształcę.
    Czasem można doczytać, że to Torsen (np. tu: http://www.motofakty.pl/artykul/alfa...sportback.html) ale tak to chyba błąd.

    A co do Haldexu w Quattro - to wszystko poniżej modelu A4 oraz model TT nie ma klasycznego quattro z mechanizmem Torsena tylko właśnie sprzęgło Haldex (przynajmniej tak było do niedawna - żeby nie było, że znów głupoty piszę ).

    I jeszcze jedno - Stelvio naprawdę dobrze zrywa się, nie ma typowej zwłoki przy poślizgu (jak w typowym Haldexie) i można powiedzieć, że ten ich autorski napęd Q4 sprawdza się dobrze - przynajmniej takie są moje odczucia. W sumie xDrive w BMW też nie jest typowo stałym napędem (jak klasyczne quattro) - a biję konkurencję sprawnością działania...

  6. #206
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    Nie alfa
    Postów
    244

    Domyślnie

    A ja dodam moje 3 grosze i powiem że niby to samo 4x4 jest w ghibli a nowe wersje tworu pod marketingową nazwa haldex to tak naprawde napędy stałe gdzie stale jest przenoszone co najmniej 10% mocy na jedną oś, w starszych wersjach było to np 5%

  7. #207
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Peterr
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Stelvio 280 KM
    Postów
    376

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    ale niestety muszę sprowadzić Cię na ziemię, bo w swoim Stelvio masz własnie "pseudo napęd z systemem haldex",

    jak na razie działa dobrze

    szkoda tylko, że tak mało jest dostępnej literatury technicznej na temat nowy AR.

  8. #208
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał deadswine Zobacz post
    A ja dodam moje 3 grosze i powiem że niby to samo 4x4 jest w ghibli a nowe wersje tworu pod marketingową nazwa haldex to tak naprawde napędy stałe gdzie stale jest przenoszone co najmniej 10% mocy na jedną oś, w starszych wersjach było to np 5%
    W Haldex'ie w starszych wersjach w żaden sposób nie są wały ze sobą połączone i nie idzie żaden moment na drugą oś - dopóki nie ma różnic (poślizgu któregoś koła). Nie wiem, jak jest w najnowszych konstrukcjach, IV i V generacja to już elektrohydrauliczne sprzęgło wielopłytkowe, ale z zasady chyba też nie ma przenoszonego żadnego momentu na drugą oś - dlatego nie można nazwać tego stałym napędem. Nie chcę się mądrzyć, bo aż tak bardzo na bieżąco nie jestem - dlatego bardzo chętnie poczytam coś konkretnego na temat naszego napędu Q4 - bo kolega uświadomił mi, że niewiele wiem, ale nic pod oko nie wpadło mi jak dotąd...

  9. #209
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Dla jasności, ja nigdzie nie napisałem - i nie twierdzę - że Q4 działa źle. Ba, działa bardzo dobrze a niewątpliwym plusem jest jego "tylna" charakterystyka. Wystarczy poczytać ilu właścicieli Golfów narzeka na dużą podsterowność, bo u nich "4x4" to jest napęd na przód i czasem trochę na tył się dołączy. BMW xDrive działa na tej samej zasadzie, tj. mokre sprzęgło wielopłytkowe sterowane elektronicznie. Widocznie, pomimo zalet czysto mechanicznego Torsena, sterowanie elektroniczne napędem typu Haldex ma więcej zalet skoro prawie wszyscy stosują takie systemy. Z tego co kojarzę, to nawet "konserwatywne" Subaru, zawsze trzymające się swojego "symetrycznego" i czysto mechanicznego AWD, zaczęło stosować takie rozwiązania.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  10. #210
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Czy "nie-stały" napęd 4x4 jest lepszy od klasycznego z między osiową skrzynią rozdzielczą (np. Torsen) - myślę, że na pewno nie, ale świat idzie do przodu, a Haldexy i Haldexopodobne napędy są chyba ogólnie tańsze - do tego samochód ma niższe opory, co za tym idzie - spalanie, o które tak wszyscy teraz w rytm ECO walczą - poza tym mało który Kowalski wykorzysta wszystkie zalety pełnego Quattro, bo jego żona po bułki pod market podjedzie i nie zauważy różnicy - więc rachunek jest prosty: upraszczamy i robimy tańsze i ekonomiczniejsze. Tak samo mało kto już dzisiaj robi prawdziwe terenówki... - przynajmniej w Europie, podobnie umierają prawdziwe vany na rzecz crossoverów... itd.
    Żyjemy coraz bardziej powierzchownie - sprzedają się właśnie crossovery, które bojowo wyglądają, a niektóre nawet w opcji napędu AWD nie mają - (obojętnie jakiego), ale sąsiad widzi, jakiego to "dżipa" se Kowalski strzelił... Powierzchowność

Podobne wątki

  1. [Stelvio] Stelvio vs. Veloce
    Utworzone przez Krzysztof w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 120
    Ostatni post / autor: 21-08-2018, 14:45
  2. Stelvio
    Utworzone przez blackjet w dziale Dolnośląskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-12-2017, 07:13
  3. Stelvio
    Utworzone przez piotr_c w dziale Podkarpackie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-04-2017, 22:01
  4. [Stelvio] Stelvio first edition
    Utworzone przez janek w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 23-03-2017, 15:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory