Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 123456789101112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 122

Temat: Działanie Q4

  1. #11
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    W takich warunkach jechałem Q4 Stelvio i było ok, tyle że raczej po płaskim. Nie wiem, jak by się spisało pod w miarę stromy wjazd czy lodowy.

  2. #12
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haveblue Zobacz post
    Dokładnie to samo chciałem pisać. Kiedy kilka lat temu była ogromna śnieżyca, nikt nie mógł wjechać do nas na osiedle zapasowym wjazdem (bardzo stromy podjazd) swoimi terenówkami i innymi pięknymi autkami ... i wtedy znalazłem się ja w 159 Q4 ti

    Niestety w Ghibli tej stabilności i przyczepności już nie ma a szkoda. Oczekiwałem czegoś więcej po samochodzie za pół bańki.
    Bo w 156/159 pod nazwą "Q4" krył się Torsen, a w Giulii/Stelvio/Ghlibli jest to coś a'la Haldex (Giulia i Stelvio mają napęd zapożyczony z Ghibli) więc siłą rzeczy działanie inne
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  3. #13
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Opis z Ghliblii - pytanie tylko, czy na 100% to jest to samo, ponieważ same oznaczenie Q4, nie musi oznaczać tego samego w innych markach.

    "System Q4 jest zaprojektowany, aby przekazać uczucie jazdy napęd na tylne koła typową Maserati nawet na powierzchniach o niskiej przyczepności. Architektura systemu opiera się na mokro wielotarczowe sprzęgło z kontrolą elektronicznego zamontowanego w oknie transmisji podłączonego do osi za pomocą półosi.

    Jego funkcją jest przeniesienie trakcji na przednie koła w razie potrzeby poprzez natychmiastową reakcję. W normalnych warunkach jazdy system dostarcza 100% momentu obrotowego silnika na tylne koła, aby zoptymalizować zużycie paliwa i emisję spalin. W warunkach niskiej przyczepności (śliska środków niestabilnej), lub w przypadku utraty przyczepności tylnej osi (przyspieszenie od zera lub dużą prędkością wzdłuż krzywej), system natychmiast reaguje przenoszenia niezbędnej przyczepności do przednich kół.

    W przypadku utraty przyczepności na skutek nadmiernej prędkości na zakrętach, nagłego przyspieszania lub bardzo niskiej przyczepności na tylnej osi, w ciągu zaledwie 150 milisekund Q4 jest w stanie zmienić rozkład momentu obrotowego od 100% do tylnego koła podjechać do równego podziału między przednie i tylne koła (50:50).

    Gdy wymagają tego warunki, napęd na wszystkie koła Q4 ze zmiennym momentem obrotowym jest włączany w sposób ciągły i ciągły. Ponieważ zmiana w rozkładzie momentu obrotowego jest niezauważalna, dla najbardziej entuzjastów wyświetlacza 7 "deski rozdzielczej został zintegrowany system monitorowania, który wyświetla w czasie rzeczywistym rozkład między przednią i tylną osią.

    Podczas jazdy, wyrafinowany algorytm opracowany przez Maserati umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym parametrów dynamicznych liczne pojazdu (poślizg kół, kąt skrętu i przyspieszenie kątowe, przyspieszenie, szybkość, siłę hamowania, ESP), oprócz uścisku koła w porównaniu do stylu jazdy.

    Przetwarzając te dane, system Q4 może zmaksymalizować przyczepność każdego koła, zapewniając w ten sposób optymalne zarządzanie dynamiką pojazdu w każdych warunkach drogowych w dowolnym momencie. Ta strategia ma wyłącznie na celu osiągnięcie najlepszej równowagi pomiędzy przyjemnością jazdy, bezpieczeństwem i wydajnością.

    Mechanizm różnicowy o zmniejszonym poślizgu

    Ghibli jest jedynym samochodem w swojej klasie wyposażonym w mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu jako standard we wszystkich jego wersjach, aby zapewnić najlepszą przyczepność we wszystkich sytuacjach drogowych.

    Zmniejszenie momentu obrotowego asymetrycznego urządzenia pozwala na blokadę 35% pod obciążeniem i 45% na zwolnienie.

    Tylny mechanizm różnicowy napędzany jest stalowym wałem napędowym i lekką konstrukcją; o grubości 80 mm, wyposażonej w dwa przeguby o stałej prędkości i gumowe przeguby, które przecinają gumowe łożyska poprzeczki, poziomy NVH zmniejszają się bez uszczerbku dla sztywności."
    http://passione248.rssing.com/chan-5...8/all_p74.html

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Haveblue
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Maserati Ghibli SQ4
    Postów
    395

    Domyślnie

    Cytat Napisał mks Zobacz post
    O ile jestem wielkim fanem Giulii, o tyle pisanie że napęd Q4 jest lepszy niż terenówkach czy innych autach z napędem na cztery koła jest dużym nadużyciem.
    Rozumiem, że jak na tym filmiku, Giulia czy 159 Q4 radziłoby sobie lepiej niż ten Jeep Cherokee i Toyota Landcruiser ? oba auta seryjne na seryjnych zimowych oponach, film nagraliśmy kilka lat temu. Nie przesadzajmy, Q4 będzie lepsze na śniegu od RWD czy RWD, pokona pewnie niejedno auto z napędem na cztery koła, ale nie terenowe

    [...]
    Konkretnie chodziło o podjazd pod to wzniesienie https://www.google.pl/maps/@51.25651...7i13312!8i6656 . Freelander nie dał rady, ja podjechałem.

    Cytat Napisał michau6211 Zobacz post
    Wow, nie wiedziałem że mamy Ghibli na forum! Gratulacje! Jak Ty dajesz radę jeździć po tych dziurach w Lublinie ? A odnośnie Q4 - to pewnie masa i inaczej zaprogramowane systemy robią swoje. Nie ma tam możliwości całkowicie tego wyłączyć?
    Hondą jeżdżę prywatnie po mieście i na działkę a Ghibli jeżdżę do pracy

    Nie próbowałem deaktywować tego ustrojstwa.

    Cytat Napisał qooba Zobacz post
    może kwestia prozaiczna - inne/nieodpowiednie opony?
    Zgodnie z instrukcją.


    Cytat Napisał Firste Zobacz post
    Opis z Ghliblii - pytanie tylko, czy na 100% to jest to samo, ponieważ same oznaczenie Q4, nie musi oznaczać tego samego w innych markach.

    "System Q4 jest zaprojektowany, aby przekazać uczucie jazdy napęd na tylne koła typową Maserati nawet na powierzchniach o niskiej przyczepności. Architektura systemu opiera się na mokro wielotarczowe sprzęgło z kontrolą elektronicznego zamontowanego w oknie transmisji podłączonego do osi za pomocą półosi.

    Jego funkcją jest przeniesienie trakcji na przednie koła w razie potrzeby poprzez natychmiastową reakcję. W normalnych warunkach jazdy system dostarcza 100% momentu obrotowego silnika na tylne koła, aby zoptymalizować zużycie paliwa i emisję spalin. W warunkach niskiej przyczepności (śliska środków niestabilnej), lub w przypadku utraty przyczepności tylnej osi (przyspieszenie od zera lub dużą prędkością wzdłuż krzywej), system natychmiast reaguje przenoszenia niezbędnej przyczepności do przednich kół.

    W przypadku utraty przyczepności na skutek nadmiernej prędkości na zakrętach, nagłego przyspieszania lub bardzo niskiej przyczepności na tylnej osi, w ciągu zaledwie 150 milisekund Q4 jest w stanie zmienić rozkład momentu obrotowego od 100% do tylnego koła podjechać do równego podziału między przednie i tylne koła (50:50).

    Gdy wymagają tego warunki, napęd na wszystkie koła Q4 ze zmiennym momentem obrotowym jest włączany w sposób ciągły i ciągły. Ponieważ zmiana w rozkładzie momentu obrotowego jest niezauważalna, dla najbardziej entuzjastów wyświetlacza 7 "deski rozdzielczej został zintegrowany system monitorowania, który wyświetla w czasie rzeczywistym rozkład między przednią i tylną osią.

    Podczas jazdy, wyrafinowany algorytm opracowany przez Maserati umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym parametrów dynamicznych liczne pojazdu (poślizg kół, kąt skrętu i przyspieszenie kątowe, przyspieszenie, szybkość, siłę hamowania, ESP), oprócz uścisku koła w porównaniu do stylu jazdy.

    Przetwarzając te dane, system Q4 może zmaksymalizować przyczepność każdego koła, zapewniając w ten sposób optymalne zarządzanie dynamiką pojazdu w każdych warunkach drogowych w dowolnym momencie. Ta strategia ma wyłącznie na celu osiągnięcie najlepszej równowagi pomiędzy przyjemnością jazdy, bezpieczeństwem i wydajnością.

    Mechanizm różnicowy o zmniejszonym poślizgu

    Ghibli jest jedynym samochodem w swojej klasie wyposażonym w mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu jako standard we wszystkich jego wersjach, aby zapewnić najlepszą przyczepność we wszystkich sytuacjach drogowych.

    Zmniejszenie momentu obrotowego asymetrycznego urządzenia pozwala na blokadę 35% pod obciążeniem i 45% na zwolnienie.

    Tylny mechanizm różnicowy napędzany jest stalowym wałem napędowym i lekką konstrukcją; o grubości 80 mm, wyposażonej w dwa przeguby o stałej prędkości i gumowe przeguby, które przecinają gumowe łożyska poprzeczki, poziomy NVH zmniejszają się bez uszczerbku dla sztywności."
    http://passione248.rssing.com/chan-5...8/all_p74.html
    To może ja to streszczę: jeździ słabiej od 159 Q4 Ja sobie to tłumaczę, że to są dwa różne samochody, o dwóch różnych charakterystykach i grupie docelowej. No cóż ...

    ... za to w lecie jeździ się znacznie przyjemniej.
    wcześniej:
    YUGO 65 1.3 (ZASTAVA) '86 - 1994-1997
    AR 146 1,4 boxer '97 - 1997-1999
    AR 156 2,0 TS '98 - 2000-2001
    AR 156 2,5 V6 '99 - 2001-2004
    AR 156 GTA '03 - 2006-2009
    AR 159 3,2V6 Q4 ti '07 - 2009-2014
    teraz:
    Honda CRV (służbowa)
    Maserati Ghibli SQ4 '15

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Peterr
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Stelvio 280 KM
    Postów
    376

    Domyślnie

    Cytat Napisał Firste Zobacz post
    dla najbardziej entuzjastów wyświetlacza 7 "deski rozdzielczej został zintegrowany system monitorowania, który wyświetla w czasie rzeczywistym rozkład między przednią i tylną osią.
    Jak tej funkcji nie widzę u siebie. Gdzie to jest?

  6. #16
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Peterr to jest opis z Ghibli, nie z AR.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Peterr
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Stelvio 280 KM
    Postów
    376

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    Peterr to jest opis z Ghibli, nie z AR.
    O masz ;(


    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  8. #18
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2017
    Auto
    Alfa Romeo ;)
    Postów
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haveblue Zobacz post
    Konkretnie chodziło o podjazd pod to wzniesienie https://www.google.pl/maps/@51.25651...7i13312!8i6656


    To może ja to streszczę: jeździ słabiej od 159 Q4 Ja sobie to tłumaczę, że to są dwa różne samochody, o dwóch różnych charakterystykach i grupie docelowej. No cóż ...

    ... za to w lecie jeździ się znacznie przyjemniej.

    Nie użyłbym określenia słabiej - moim zdaniem bardziej komfortowo

    Ostatnio ktoś z Maserati pierwszy zrobił łapkę do mnie, byłem w szoku. Zastanawiałem się czy nie pomylił Giulii z Ghibli

  9. #19
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Haveblue
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Maserati Ghibli SQ4
    Postów
    395

    Domyślnie

    Zapewne to był ktoś taki jak ja - przez wiele lat jeździł Alfami a potem przesiadł się na Maserati.

    Ja na Giulię też patrzę z sentymentem (choć oczywiście nigdy jej nie miałem)
    wcześniej:
    YUGO 65 1.3 (ZASTAVA) '86 - 1994-1997
    AR 146 1,4 boxer '97 - 1997-1999
    AR 156 2,0 TS '98 - 2000-2001
    AR 156 2,5 V6 '99 - 2001-2004
    AR 156 GTA '03 - 2006-2009
    AR 159 3,2V6 Q4 ti '07 - 2009-2014
    teraz:
    Honda CRV (służbowa)
    Maserati Ghibli SQ4 '15

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    A w 159 Q4 nie jest po prostu stałym napędem na wszystkie koła, stąd inna charakterystyka?

Podobne wątki

  1. [159] Działanie ASB q-tronic
    Utworzone przez wiktor_p w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-12-2015, 17:02
  2. Działanie ASR
    Utworzone przez xmajk w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 14:01
  3. Działanie tempomatu
    Utworzone przez yoozef w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 12:08
  4. 147 GTA Jak sprawdzić działanie Q2
    Utworzone przez sołtys w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-11-2009, 17:09
  5. Działanie STR
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 14:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory