Strona 5 z 13 PierwszyPierwszy 12345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 122

Temat: Działanie Q4

  1. #41
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azalgo Zobacz post
    Oczywiście, że jest najlepsze. Są na to nawet memy i filmy na jutubie.
    no i na reklamach mówią "przewaga dzięki technice"
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  2. #42
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    AR Giulietta Veloce 2016
    Postów
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał abrams Zobacz post
    Audi RS6 to też dla Ciebie przeżytek.....
    pewnie, że nie jest, ale to akurat słaby przykład na ukazanie wyższości tego rodzaju napędu, bo audi eksperymentuje z kilkoma rodzajami awd równocześnie, wszystkie je rozwija i wszystkie nazywa quattro...a więc lepszy/gorszy haldex, torsen, coś innego w r8(nie pamiętam, jak się nazywa) i napęd dwusilnikowy, może coś jeszcze...do tego torsen w 2018 nijak ma się do torsena z 2000...a haldex z 2018 nijak ma się do pierwszej generacji...

  3. #43
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    ja rozumiem, że każdy chwali swoje, ale trochę przeginasz nie no spoko, we wsi mówio, że audi kłatro forewer, to pewnie mają rację

    Co z tego, że reszta marek od tego odchodzi. RS6 nawet nikt nie próbuje stawiać obok c63 AMG czy M5, które jakoś bez "kłatro", a zamiast tego z jakimś badziewnym 4matic czy xdrive jakoś sobie też niezle radzą Już nie wspomnę o takich demonach, jak nissan GTR z rozwijanym od lat systemem atessa.

    Co z tego, że oni mogą się pochwalić jakimiś głupimi czasami okrążeń, jak lepiej się pochwalić, że się ma STAŁY napęd na 4 koła

    Sorry za szyderę, ale było się nie upierać przy głupiej tezie. Ja rozumiem, że istnieje coś takiego jak stereotyp, i jak człowiek całe lata 90 słyszał, jakie to ałdi kłatro jest wspaniałe, to ciężko sobie to wybić z głowy, ale no sorry, czasy się zmieniają, trzeba od czasu do czasu zaktualizować swój system
    Tak sobie to tłumacz....

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał abrams Zobacz post
    Zgoda, to umownie "lepszy" (kolega napisał "był fajny"). Jak kupuję 4x4 w osobówce to chcę mieć 4x4 stałe, a nie coś dołączanego czy wyłączanego (np. patrz nowe Ultra Quattro). Oczywiście każdy może chcieć czegoś innego. Pozdrawiam.
    Przeczytaj to jeszcze raz ze zrozumieniem.
    Mówię, że zawsze będę wolał stały mechaniczny napęd na 4 koła niż jakiś dołaczany.

  4. #44
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2014
    Auto
    Brak
    Postów
    5

    Domyślnie

    Panowie,

    Kilka groszy na temat napędu na 4 koła.

    Miałem 2x auta z napędem na 4 koła, widziałem w akcji kilka. Jeździłem Audi S4 B5, BMW 530xd, mój brat miał 330xd. Widziałem też w akcji kilka aut z Haldexem.

    Haldex z zewnątrz daje radę, ale na podstawie moich doświadczeń torsen jest na szczycie listy. Do tego stopnia, że na wsteczny, S4 lepiej wyjeżdżało z garażu po śniegu na oponach letnich niż 530xd na zimowych. W przypadku BMW wyraźnie było czuć moment załączenia napędu - początkowo tylne koła wpadały w poślizg i zapadały się w snieg, dopiero po ułamku sekundy dołączany był tył. Audi jeździło jak po stole.

    Jeżeli chodzi o straty na napędzie to jak się nad tym zastanowić w przypadku napędów dołączanych zyski wcale nie są takie duże - nawet jak sprzęgło jest rozłączone, koła nie napędzane nadal muszą napędzić mechanizm różnicowe i wały.

    Podsumowując, ja osobiście jeszcze nie widziałem dołączanego napędu działającego lepiej niż dobrze skonstruowana i porządnie wykonana mechanika (Torsen górą )

  5. #45
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Z którego roku były te auta?

    żeby już nie siać więcej mitów - tylko pierwsze haldexy były "dołączane", pózniejsze wersje też są STAŁYM napędem. Tak samo xDrive.

    Sie znajo
    Ostatnio edytowane przez Tomtrz ; 15-02-2018 o 23:01
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  6. #46
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Z którego roku były te auta?

    żeby już nie siać więcej mitów - tylko pierwsze haldexy były "dołączane", pózniejsze wersje też są STAŁYM napędem. Tak samo xDrive.

    Sie znajo
    Haldex ani Drive to nie jest napęd stały...

  7. #47
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Azalgo
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Giulia Veloce 2.0T
    Postów
    676

    Domyślnie

    Każde auto z napędem na jedną oś i zaopatrzone w opony zimowe, ma lepszą trakcję na śniegu niż najlepsze na świecie quattro na letnich oponach. Opowiadanie bajek o supremacji 4x4 na letnim kapciu, nad innym 4x4 z zimową oponą, jest właśnie niczym innym jak opowiadaniem bajek...


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

  8. #48
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał abrams Zobacz post
    Haldex ani Drive to nie jest napęd stały...
    powaliłes mnie swoją wiedzą techniczną i argumentami

    "The second generation of Haldex coupling is an electronically controlled permanent 4x4 system with a Haldex differential calculating how much drive should be directed to the rear wheels."
    https://en.wikipedia.org/wiki/Haldex_Traction

    This setup allows xDrive to modulate the torque split between the front and the rear axles, which is normally split at 40:60 ratio, respectively
    https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_xDrive


    Ty nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz

    Pierwszy haldex i rożnego rodzaju sprzęgła wiskotyczne potrzebują różnicy predkości obrotowych wałów napędowych, żeby wytworzyć siłę sprzęgającą napędy - dlatego nie są to napędy stałe.

    Nowsze mechanizmy na mokrych sprzęgłach i tak dalej mogą w sposób stały przenosić moment obrotowy na obydwie osie, więc sa napędami stałymi.

    Zarówno w torsenach jak i haldexach proporcje dystrybucji momentu obrotowego są zmienne - z taką różnicą, że dla torsenów max to jest 75%-25%, a dla dyfrów ze sprzęgłami nie ma takiego ograniczenia. Z tego własnie powodu nawet i audi zmienia torsena na nowe rozwiązanie bazujace na sprzęgłach...

    Ja też kiedyś się jarałem ałdi kłatro na naklejce z gumy turbo, ale przyszedł nowy wiek, nowe możliwości, fanbojstwo ma swoje granice
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  9. #49
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Najweselsze są te posty, w których czytam, że ktoś objechał swoim autem (zwykle Alfą) inne uznane auto 4x4, a to przy starcie ze skrzyżowania, a to gdzieś w trasie. Pomijam typowe dla naszej nacji ubarwianie opowieści (kto ile spalił, jak szybko pokonał daną trasę lub jaką dużą rybę złowił) ale zwróćcie uwagę, że auta userów z tego postu to w przeważającej części nowe auta, na nowych oponach (może pierwszy sezon), a to zawsze daje odczuwalną przewagę. Teoretycznie słabsze auto, z dajmy na to, przednim napędem, na nowych zimówkach może też być lepsze od obojętnie jakiego 4x4, którego właściciel jest zwolennikiem używek po kilku latach eksploatacji, być może po autostradach niemieckich bez śniegu.

  10. #50
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Ostatnio trochę poczytałem o napędach, bo też uznawałem Torsena za porządny stały napęd, ale też zweryfikowałem swoje podejście. Zgadzam się z kolegą Tomtrz.
    Audi quattro już niestety nie jest mistrzem świata w napędach 4x4 (i mówię o typowym quattro z Torsenem) - te bajki, że Audi wyjechało na wstecznym a BMW 530d xDrive nie dało rady - wstyd opowiadać. Z resztą akurat w ostatnich latach wszelkie porównania napędów wygrywa właśnie xDrive. W teście w Auto Świecie (jakieś 2 lata temu) beta 530d xDrive zostawiła w tyle nie tylko Audi Q5, ale i... Toyotę Landcruiser. I wygrała cały test. Mimo to faktem jest, że xDrive z technicznego punktu widzenia nie jest stałym napędem - dlaczego? No bo nie ma typowego centralnego mechanizmu międzyosiowego - a Torsen to właśnie rozbudowany centralny mechanizm międzyosiowy. Bynajmniej taka była kiedyś podstawa definiująca stały napęd 4x4.

    Też miałem w życiu kilka samochodów 4x4 - i wiem, jakie opory daje stały napęd wszystkich kół - a nawet, jak mamy centralny mechanizm różnicowy, to i tak mamy masę przekładni, trybów, itp. a to wszystko woje waży, do tego daje spore opory. Dlatego wszyscy od tego odchodzą - nie dlatego, że jest złe - ale dlatego, że Unia daje coraz to bardziej wyśrubowane normy spalin, waga auta ma być niska i spalanie też.

    I jeszcze pytanie - który Kowalski rozpozna, co ma w Stelvio? Nawet ja myślałem, że tam jest Torsen... no bo sprawuje się dobrze, a to, że jest preferencja tyłu - to tak ma być z założenia. Więc tak jak napisał Tomtrz - świat idzie do przodu...

Podobne wątki

  1. [159] Działanie ASB q-tronic
    Utworzone przez wiktor_p w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-12-2015, 17:02
  2. Działanie ASR
    Utworzone przez xmajk w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 14:01
  3. Działanie tempomatu
    Utworzone przez yoozef w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 12:08
  4. 147 GTA Jak sprawdzić działanie Q2
    Utworzone przez sołtys w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-11-2009, 17:09
  5. Działanie STR
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 14:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory