Strona 6 z 13 PierwszyPierwszy 12345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 122

Temat: Działanie Q4

  1. #51
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Azalgo
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Giulia Veloce 2.0T
    Postów
    676

    Domyślnie

    4x4 lato vs ośka zima
    https://youtu.be/mfuE00qdhLA


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

  2. #52
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Mimo to faktem jest, że xDrive z technicznego punktu widzenia nie jest stałym napędem - dlaczego? No bo nie ma typowego centralnego mechanizmu międzyosiowego - a Torsen to właśnie rozbudowany centralny mechanizm międzyosiowy. Bynajmniej taka była kiedyś podstawa definiująca stały napęd 4x4.
    A co to jest typowy mechanizm różnicowy? sterowane elektroniczne LSD to też mechanizm różnicowy i spełnia dokładnie takie same zadania jak każdy inny rodzaj mechanizmu różnicowego.

    stały napęd to każdy napęd, który w sposób stały może przenosić moment obrotowy na obie osie w normalnych warunkach. Czy to będzie otwarty dyfer, czy szpera cierna/płytkowa, czy to będzie rozwiązanie wspomagane elektroniką.

    Nie jest stałym napędem stare viscodrive ze starych bmw czy haldex z pierwszego audi a3, tam się własnie druga oś dołącza w określonych sytuacjach.

    Nowsze auta z grupy VW z 4 motion na haldexie już cały czas mają napędzane obie osie.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  3. #53
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    No i tutaj jest pat. Zależy co rozważamy.

    Problem jest ewidentnie w nomenklaturze - napęd stały to klasyczny napęd z 2 lub 3 mechanizmami różnicowymi (2 + 1 międzyosiowy), a reszta napędów z technicznego, konstrukcyjnego punktu widzenia - nie jest stałym napędem 4x4 - niezależnie, czy jest tam Haldex czy jakiś klon sprzęgła wiskotycznego. To są napędy dołączane.
    Można zaaferować się faktem, że napęd praktycznie realizowany jest stale na obie osie, ale faktycznie NIE JEST TO NAPĘD STAŁY - jeśli nie ma centralnego mechanizmu różnicowego. Dzisiaj mamy tyle różnych inteligentnych rozwiązań w napędzie 4x4, że ciężko się w tym już połapać, a faktycznie - np. BMW nagina sformułowanie "stały napęd na 4 koła" - ale zawsze się z tego wybroni - bo to właśnie zależy - co mamy na myśli pisząc czy mówiąc to. Nie ma co się wymądrzać, wystarczy poczytać w prasie lub w necie - ja ameryki nie odkryłem.
    Mimo, że można się spierać, pytanie jest - co jest dla nas ważniejsze - konstrukcja sama w sobie czy realizacja "stałego napędu".
    Dzisiaj wszystkie nowe xDrive'y czy jak u nas w Alfie Q4 z technicznego punktu widzenia to napęd na jedną oś z dołączaną drugą osią. A działają jak stały napęd 4x4.

  4. #54
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    No i tutaj jest pat. Zależy co rozważamy.

    Problem jest ewidentnie w nomenklaturze - napęd stały to klasyczny napęd z 2 lub 3 mechanizmami różnicowymi (2 + 1 międzyosiowy), a reszta napędów z technicznego, konstrukcyjnego punktu widzenia - nie jest stałym napędem 4x4 - niezależnie, czy jest tam Haldex czy jakiś klon sprzęgła wiskotycznego. To są napędy dołączane.
    ewidentnie kwestia semantyki

    Haldex przecież jest własnie niczym innym, jak centralnym mechanizmem różnicowym Nazwa "mechanizm różnicowy" opisuje funkcję, którą to urządzenie ma spełniać - nie jest istotne, czy to jest sprzęgło cierne, czy przekładnia zębata.

    Czy to jest Xdrive, czy 4Motion, czy inne tego typu - w kazdym z tych układów są 3 mechanizmy różnicowe (w tych z silnikiem poprzecznie ułożonym przedni i centralny są w jednej obudowie, ale nadal to 3 oddzielne mechanizmy różnicowe).

    Dla mnie jedynym logicznym określeniem "stały napęd" można dziś opisać wszystkie napędy, które w normalnych warunkach przekazują moment obrotowy na wszystkie koła.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  5. #55
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Ja nie lubię się spierać, ani udowadniać mojej racji - bo to bez sensu, na siłę nie da się nikogo przekonać, ale gdzie Ty wyczytałeś, że Haldex to mechanizm różnicowy? Wg mojej wiedzy - w żadnym wypadku nim nie jest - to sprzęgło wiskotyczne - które dołącza napęd na daną oś, jeśli "widzi" uślizg koła na "pierwszej osi" - dziś robi to w czasie rzeczywistym - no chyba, że elektronika ma zaprogramowane inaczej i ma swoje preferencje - ale nadal jest to napęd dołączany, a nie stricte stały.

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Dla mnie jedynym logicznym określeniem "stały napęd" można dziś opisać wszystkie napędy, które w normalnych warunkach przekazują moment obrotowy na wszystkie koła.
    No więc właśnie o to mi chodzi.

  6. #56
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    mylicie pojecia - lsd ( limited slip differential)to nie jest mechanizm różnicowy tylko blokada ( sprzęgo wielopłytkowe ptacujące w specjalnym oleju) tego mechanizmu - jedna w wielu. I taki sie składa że zanim powstały różnicówki z lsd, z torsenem itp, to były też takie bez blokad - np w pierwszym jeepie cherokee wyposażonym w trzy otwarte mechanizmy różnicowe z możliwościa mechanicznej ( ręcznej - wajhą) blokady 100 % centralnego mechanizmu różnicowego. Nie wiem czemu to sie upieracie jakoby torsen był praszczurem wszystkich napędów 4x4?

  7. #57
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Ja nie lubię się spierać, ani udowadniać mojej racji - bo to bez sensu, na siłę nie da się nikogo przekonać, ale gdzie Ty wyczytałeś, że Haldex to mechanizm różnicowy? Wg mojej wiedzy - w żadnym wypadku nim nie jest - to sprzęgło wiskotyczne - które dołącza napęd na daną oś, jeśli "widzi" uślizg koła na "pierwszej osi" - dziś robi to w czasie rzeczywistym - no chyba, że elektronika ma zaprogramowane inaczej i ma swoje preferencje - ale nadal jest to napęd dołączany, a nie stricte stały.
    No to w takim razie skoro interesujesz się trochę teorią, to się dowiesz czegoś nowego
    Sprzęgło wiskotyczne działa na zasadzie takiej, jak napisałeś - do załączenia potrzebna jest różnica prędkości wałów napędowych. Tutaj medium jest specjalny olej, który reaguje na zmiany temperatury wzrostem lepkosci i napędza drugą oś po przekroczeniu pewnego progu.
    Haldex nie jest sprzęgłem wiskotycznym. To normalne sprzęgło cierne. Pierwsza wersja haldexa podobnie jak sprzęgło wiskotyczne potrzebowało różnicy obrotowej wałów, bo ta różnica wytwarzała ciśnienie oleju, które było potrzebne do napędzenia siłownika, który to dociska sprzęgło.
    Kolejne wersje haldexa już mają dodatkową pompę i mogą być spięte cały czas. W większości aut domyślnie zdecydowanie wiecej momentu idzie na oś "główną", ale zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ustawić haldexa na 50:50 czy też dowolną inną wartość.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  8. #58
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Bo Torsen w 100% pełni rolę mechanizmu różnicowego, tyle, że jest bardziej rozbudowany. LSD (blokada o ograniczonym tarciu) pełni rolę cześciowego zblokowania mechanizmu różnicowego - taka pół blokada czy tam tańsza jego wersja - często występująca w terenówkach. Miałem taką we Fronterze w tylnym moście. Ale co to ma do rzeczy?

  9. #59
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Bo Torsen w 100% pełni rolę mechanizmu różnicowego, tyle, że jest bardziej rozbudowany. LSD (blokada o ograniczonym tarciu) pełni rolę cześciowego zblokowania mechanizmu różnicowego - taka pół blokada czy tam tańsza jego wersja - często występująca w terenówkach. Miałem taką we Fronterze w tylnym moście. Ale co to ma do rzeczy?
    oj kolego kompletnie Ci się pomieszało

    Torsen to jeden z wielu rodzajów LSD. To jest mechanizm różnicowy o ograniczonym uślizgu, szpera, czy jak tak kto zwie.
    Tym się różni od otwartego dyfra, że zawsze zostawia część momentu obrotowego dla drugiej osi. Niezaleznie czy to w centralnym dyfrze, czy między kołami działa to tak samo.

    Są jeszcze szpery cierne, płytkowe, i właśnie rożnego rodzaju szpery sterowane elektronicznie oparte na sprzęgłach. Wszystkie robią w zasadzie to samo, tylko troche inną drogą.
    Ostatnio edytowane przez Tomtrz ; 16-02-2018 o 18:54
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  10. #60
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    No to w takim razie skoro interesujesz się trochę teorią, to się dowiesz czegoś nowego
    Sprzęgło wiskotyczne działa na zasadzie takiej, jak napisałeś - do załączenia potrzebna jest różnica prędkości wałów napędowych. Tutaj medium jest specjalny olej, który reaguje na zmiany temperatury wzrostem lepkosci i napędza drugą oś po przekroczeniu pewnego progu.
    Haldex nie jest sprzęgłem wiskotycznym. To normalne sprzęgło cierne. Pierwsza wersja haldexa podobnie jak sprzęgło wiskotyczne potrzebowało różnicy obrotowej wałów, bo ta różnica wytwarzała ciśnienie oleju, które było potrzebne do napędzenia siłownika, który to dociska sprzęgło.
    Kolejne wersje haldexa już mają dodatkową pompę i mogą być spięte cały czas. W większości aut domyślnie zdecydowanie wiecej momentu idzie na oś "główną", ale zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ustawić haldexa na 50:50 czy też dowolną inną wartość.
    Coś nowego? Raczej nie.
    I ze wszystkim się zgadzam, nawet z tym, że w typowym Haldexie faktycznie jest sprzęgło cierne a nie wiskotyczne - ale to bez znaczenia, i to, że można go spiąć na 50:50 nie oznacza, że nazywamy ten układ "stałym napędem na 4 koła" tylko jest to dołączany napęd na 4 koła. I tylko tyle. Od zawsze tak pisali odkąd czytam prasę motoryzacyjną - od czasów miesięcznika "Auto Techniki Motoryzacyjnej" - pierwszy miałem w rękach w 1986r

    Choć strasznie stary nie jestem, to wydaje mi się, że jesteś "młodszy stażem" i uznajesz po prostu inną nomenklaturę i chyba o to ten spór. Na forum BMW był podobny wątek aż w końcu wszystko się wyjaśniło.

Podobne wątki

  1. [159] Działanie ASB q-tronic
    Utworzone przez wiktor_p w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-12-2015, 17:02
  2. Działanie ASR
    Utworzone przez xmajk w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 14:01
  3. Działanie tempomatu
    Utworzone przez yoozef w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 12:08
  4. 147 GTA Jak sprawdzić działanie Q2
    Utworzone przez sołtys w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-11-2009, 17:09
  5. Działanie STR
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 14:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory