Strona 7 z 13 PierwszyPierwszy 12345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 122

Temat: Działanie Q4

  1. #61
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    ale gdzie Ty wyczytałeś, że Haldex to mechanizm różnicowy? Wg mojej wiedzy - w żadnym wypadku nim nie jest
    możesz przeczytać na przykład tu:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Haldex
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechan...B3%C5%BCnicowy

    chociaż nie jest to konieczne - najwyrazniej chyba wiesz, że dzwoni, ale jeszcze nie wiesz w którym kościele, bo byś nie zadawał takich pytań

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    Choć strasznie stary nie jestem, to wydaje mi się, że jesteś "młodszy stażem" i uznajesz po prostu inną nomenklaturę i chyba o to ten spór. Na forum BMW był podobny wątek aż w końcu wszystko się wyjaśniło.
    No i właśnie o to chodzi Czasy się zmieniają i trzeba też nazewnictwo zaktualizować, bo chyba sam dostrzegasz błąd logiczny w stwierdzeniu, że haldex działa stale, ale nie jest napędem stałym

    Haldex z 1995 roku i ten dzisiejszy to zupełnie inne urządzenia, wiec raczej nie powinno się ich określać tym samym mianem, co 20 lat temu.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  2. #62
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Absolutnie tak nie jest. Odpuść sobie złośliwości - mówmy merytorycznie i podajmy argumenty.

    Wikipedia nie jest dobrym źródłem - po raz kolejny się przekonałem:

    1.
    Tu jest napisane,
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Haldex

    że jest stosowane jako centralny mechanizm różnicowy - jest to duże uproszczenie, a powinni napisać, że stosuje się go powszechnie zamiast centralnego mechanizmu różnicowego.

    2.
    Odpowiedz sobie na pytanie - czy sprzęgło wiskotyczne to jest to samo co centralny mechanizm różnicowy? No pewnie, że nie... (jeśli dla Ciebie jest, to dalej nie mamy o czym rozmawiać i bo się nie dogadamy)

    A w tym linku
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechan...B3%C5%BCnicowy

    tak napisali, że można tak to odczytać (i tak to odczytałeś - z resztą błędnie) że tak jest - że Haldex jak i sprzęgło wiskotyczne to też centralne mechanizmy różnicowe. Ale dokładnie napisali, że są to mechanizmy o ograniczonym poślizgu, a dopiero niżej wyszczególnili:

    "Główne typy mechanizmów różnicowych stosowanych obecnie w motoryzacji:"
    - z kołami zębatymi stożkowymi,
    - z przekładnią planetarną,
    - ślimakowe, TorSen (nazywane również, chociaż błędnie, mechanizmem Torsena).
    - ślimakowo-kulowe DAK
    I jak widzisz - nie ma tutaj wyszczególnionego sprzęgła wiskotycznego czy Haldexa - bo to są urządzenia, które dołączają drugą oś, a nie łączą napęd na stałe.

    Koniec. Kropka. Więcej nie piszę na ten temat.

  3. #63
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,280

    Domyślnie

    Nie no spoko, przyszedł weekend, to może po kilku piwach stale działający, ale nie stały napęd wyda mi się bardziej logiczny

    Widać, że trochę na ten temat poczytałeś, ale pomieszało Ci się lekko.
    Mechanizm różnicowy to nie nazwa konkretnego urządzenia, tylko określenie roli, jaką ma spełniać. Mechanizm różnicowy to urządzenie, które pozwala kręcić się osiom z różną prędkością.
    Zarówno torsen jak i haldex są mechanizmami różnicowymi o ograniczonym uślizgu. Spełniają dokładnie tą samą funkcję, tylko w inny sposób.

    Bez mechanizmu różnicowego w zasadzie na drodze ciężko by było jezdzic Stare terenowki mialy dolaczana druga os bez mechanizmu roznicowego - na sztywno, i pewnie z tym ci sie pomylilo.

    Nie chce nic mówić, ale przed chwilą pisałeś, że haldex to wiskoza, i że załącza się tylko w przypadku uślizgu, więc jak widać nie masz kompletu informacji. Zrób dokładniejszy research i myślę, ze dojdziesz do takich samych wniosków, co ja.
    Ostatnio edytowane przez Tomtrz ; 16-02-2018 o 23:21
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  4. #64
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Panowie, w mojej pracy codziennie zdarza się klient, który przychodzi i mówi, że przeczytał coś na forum i ja mam mu naprawiać auto wg wskazówek z forum. Ja wtedy mówię, że wiedza z forum jest bardzo przydatna ale pod jednym warunkiem: czyta się dwie pierwsze strony na dany temat, bo potem jest tylko dyskusja pomiędzy najpierw kilkoma, a na sam koniec dwoma userami (reszta się wykrusza), często zarzucającymi sobie niewiedzę, ignorancję, a w ostatniej fazie głupotę. W tym temacie zaraz dojdziemy do takiego momentu, a ja dalej bym poczytał o tym, jak się zachowuje Giulia Q4 w porównaniu do innych aut, a może jakie wady użytkownicy odkryli.

  5. #65
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Nie no spoko, przyszedł weekend, to może po kilku piwach stale działający, ale nie stały napęd wyda mi się bardziej logiczny
    Podaruj sobie już te mądrości z Wikipedii.....

  6. #66
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kosznajderia
    Auto
    Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
    Postów
    38

    Domyślnie

    W moim Crosswagonie jakiś czas temu jechałem przez ok. 10 km. w dość głębokim, ale luźnym, suchym śniegu- biały puch sięgał mi średnio do przednich lamp. Droga asfaltowa- wiejska zupełnie nie odśnieżona, kilka pagórków i zasp do maski. Alfa poradziła sobie wyśmienicie- nie stanęła ani razu.
    Mam w związku z tym pytanie, czy Stelvio z Q4 równie dobrze poradziło by sobie w takich warunkach, szczególnie chodzi mi czy napęd ma wówczas tendencje do przegrzewania się.

  7. #67
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Przegrzewa się w Stelvio Q jak wszystkie 4 koła mielą, sądzę, że w zwykłym Stelvio nie będzie tego problemu...
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  8. #68
    Użytkownik Ogier Avatar Mandus
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    STELVIO First Edition
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    Przegrzewa się w Stelvio Q jak wszystkie 4 koła mielą, sądzę, że w zwykłym Stelvio nie będzie tego problemu...
    No właśnie - gdyby to był stały napęd - nie byłoby opcji przegrzewania się...

  9. #69
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Podpieranie się wikipedią to tzw wolne żarty (Co ludzie napiszą to wikipedia przyjmie - bezkrytycznie)
    Pozdrawiam forumowiczów

  10. #70
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mandus Zobacz post
    No właśnie - gdyby to był stały napęd - nie byłoby opcji przegrzewania się...
    ale co z tego, skoro przy klasycznym 4x4 z trzema otwartymi dyferencjałami teoretycznie 100 % napędu może byc przekazane na jedno koło, które zacznie sie ślizgac...i co? Stoimy...

Podobne wątki

  1. [159] Działanie ASB q-tronic
    Utworzone przez wiktor_p w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-12-2015, 17:02
  2. Działanie ASR
    Utworzone przez xmajk w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 14:01
  3. Działanie tempomatu
    Utworzone przez yoozef w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 12:08
  4. 147 GTA Jak sprawdzić działanie Q2
    Utworzone przez sołtys w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-11-2009, 17:09
  5. Działanie STR
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 14:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory