Strona 9 z 13 PierwszyPierwszy 12345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 122

Temat: Działanie Q4

  1. #81
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jml
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 TBi 200KM
    Postów
    452

    Domyślnie

    Myślę że jego wyjątkowość tkwi właśnie w tym, że to RWD z dołączanym przodem.

    A na forum jak to na forum, jedni twierdzą że wspaniały, drudzy sugerują że w ogóle przodu nie dołącza

    ¯\_(ツ)_/¯

  2. #82
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miro79 Zobacz post
    To co sprawia że napęd Q4 w wersjach podstawowych stelvio ( pomijając Quadri) jest ekskluzywny i wyjątkowy ( można takie wypowiedzi znaleźć na forum)? . Bo czytając forum można odnieść wrażenie że każda alfa ma wszystko ekskluzywne, nawet opony wydają się jakieś lepsze tylko co w tym a'la haldexie w alfie jest lepsze od tego w np tiguanie lub suzuki... ? bo oprócz preferowanej tylnej osi chyba nic. Gdzieś czytałem na forum powątpiewające posty o faktycznym dołączaniu przodu na śliskim...
    Może jako osobie, która nie wie do czego służy tylny dyfer się wydawać, że różnicy nie ma. Jest to bardziej zaawansowany układ niż zwykły haldex, chociażby dlatego, że w Q4 masz skrzynię rozdzielczą jak w prawdziwym, 4x4. Tylna oś nie jest preferowana tylko stale napędzana - przód wedle zapotrzebowania. Pierwszy najbardziej podobny układ, który mi przychodzi do głowy to aktualny X-drive z BMW. Generalnie układy AWD łączy to, że jedna oś jest stale napędzana a druga dołączana, i tu Alfa ameryki nie odkryła i chyba nigdzie nie próbowała tego udowadniać. A co do ekskluzywności, chyba próbujesz przeforsować jakąś opinię, bo na tym forum ten temat jest dość mocno kontestowany. Natomiast faktem jest, że od strony inżynieryjnej Alfa podniosła poprzeczkę w segmencie, wystarczy zobaczyć jak zaprojektowane i zbudowane są auta konkurencji.

  3. #83
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    Ciekawe. A ja mogę zaproponować próbę kick-down na nawet minimalnie zabrudzonym asfalcie (piach/wilgoć) bez napędu na 4 koła, samochodem o mocy ok. 250 koni lub więcej...
    Na mokrym spod świateł Veloce niewielu ma konkurentów Q4 działa idealnie
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  4. #84
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Nie widziałem tutaj szczegółowych informacji o konstrukcji napędu Q4 w Giulii i Stelvio, więc trochę poszperałem i załączam dwa linki, które mniej więcej opisują kto i co produkuje dla Alfy:

    https://www.magna.com/company/newsro...a-romeo-giulia

    https://moparinsiders.com/technology...-drive-system/

    Niestety nie jest to torsen (ale od torsena odeszło nawet Audi w ostatnich modelach...)

    Z tego co się dowiedziałem, to przedni dyfer jest otwarty i nawet w TI Performance Pack szpera (LSD) jest dostępna tylko z tyłu.

  5. #85
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Chyba warto tu zacytować kilka fragmentów technicznych z tego artykułu (tłumaczenie by Google):

    Aby jeszcze bardziej poprawić dynamikę i obsługę pojazdu, Alfa Romeo zdecydowała się na wyjątkową cechę systemu Q4: różne przełożenia skrzyni biegów między przednią i tylną osią. Nawet w wariantach bez rozłożonych opon, pozwala to na szybsze wychodzenie pojazdu z miejsca dzięki wczesnej stabilizacji pojazdu. Konstrukcja ta umożliwia przyspieszenie wcześniejszego skrętu niż pojazd z napędem na wszystkie koła bez tej funkcji, co oznacza użycie tych samych przełożeń w przedniej i tylnej osi.

    Aby móc zaoferować ten poziom wydajności, cały system został zaprojektowany z wymagającymi, innowacyjnymi specyfikacjami: aktywna skrzynia rozdzielcza (ATC) została zaprojektowana tak, aby szybko i dokładnie dostosować ilość momentu obrotowego wysyłanego do przedniej osi, natychmiast modyfikując zgodnie z dostępną trakcją, żądaniami kierowcy i dynamicznym zachowaniem pojazdu.

    Czasy reakcji są odniesieniami w tej klasie: system może wysłać prawie 1000Nm na przednie koło zębate różnicowe w czasie poniżej 150 milisekund i zmniejszyć z 1100 Nm do 100 Nm w zaledwie 120 milisekund. Q4 może wytrzymać intensywne użytkowanie, np. Jazdę do granic wytrzymałości na torze wyścigowym lub na nawierzchni o niskiej przyczepności, rozpraszanie bardzo wysokiej energii w zespole sprzęgła bez dodawania zewnętrznych układów chłodzenia. Ta konstrukcja jest unikalna na rynku, jest w stanie zagwarantować ekstremalnie dynamiczną, długotrwałą jazdę bez przegrzania.

    System aktywnej dystrybucji momentu obrotowego Alfa Romeo Q4 (Active Transfer Case lub ATC) ma również niezrównane poziomy momentu obrotowego na wejściu / wyjściu w swojej klasie, będąc w stanie przyjąć moment wejściowy do 5000 Nm z przekładni i dostarczyć (stosunek 1: 1) do 1200 Nm do koła zębatego przedniej osi za pośrednictwem przekładni łańcuchowej, która zapewnia cichą, wydajną i niezawodną pracę dzięki swojej pumplalnej konstrukcji.

    Ta osobliwa strategia działania sprzęgła, umożliwiająca czystą jazdę RWD w normalnych warunkach, pozwala na wysoką wydajność i mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z innymi rozwiązaniami AWD dostępnymi na rynku.

    Przedni układ różnicowy Alfa Romeos Q4 jest wyjątkowo kompaktowy i lekki. Jest również bardzo wydajny dzięki specjalnym elementom konstrukcyjnym, które zostały zaprojektowane w celu ograniczenia strat oporu do minimum. Ogólny wzrost masy układu AWD, w tym przednich półosi, jest mniejszy niż 110lbs z olejem, co jest fantastycznym osiągnięciem.
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  6. #86
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Kurde, jakbym czytał wystąpienie polityka

  7. #87
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2018
    Auto
    AlfaRomeo Stelvio First Edition
    Postów
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Chyba warto tu zacytować kilka fragmentów technicznych z tego artykułu (tłumaczenie by Google):
    ...

    Q4 może wytrzymać intensywne użytkowanie, np. Jazdę do granic wytrzymałości na torze wyścigowym lub na nawierzchni o niskiej przyczepności, rozpraszanie bardzo wysokiej energii w zespole sprzęgła bez dodawania zewnętrznych układów chłodzenia. Ta konstrukcja jest unikalna na rynku, jest w stanie zagwarantować ekstremalnie dynamiczną, długotrwałą jazdę bez przegrzania.
    ...
    Wiem, że wygłupy Clarksona ciężko nazwać rzetelnymi testami. Ale w The Grand Tour wzięli Stelvio, Macana i Velar'a i zarówno Stelvio jak i Macan po katowaniu na błocie odmówiły posłuszeństwa. Nie wiem dokładnie co się przegrzało - czy skrzynia, czy silnik, czy właśnie napęd.

  8. #88
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2021
    Auto
    Brak
    Postów
    3

    Domyślnie

    Panowie odgrzewając tzw. przysłowiowego kotleta. Spadł śnieg. Gdzieś więcej gdzieś mniej. Osobiście mam dom usytuowany w połowie wzgórza co czyni wyjazd w zimie kiedy pług nieprzyjechal małym wyzwaniem bo mam delikatny podjazd (długość ok 5 metry) z działki do drogi gminnej a tam 2 opcje. 1 to skręt w prawo z działki i podjazd ok 100metrow pod górę do głównej drogi lub zjazd 50 metrów w dół znowu zakręt 90stopni i podjazd 80metrow gdzie ostatnie 7 metrów to nachylenie 10% które kończy się odrazu skrzyżowaniem. Myślę na stelvio Q4 tak żeby żona bezstresu wyjeżdżała w zimie jak to obecnie robi Qasqhaiem 4x4. W podbramkowej sytuacji blokowałem napęd w nissanie i dralowalem aż miło. Jak u was w obecnych warunkach spisuje się ten napęd w Alfie i nie chodzi mi tutaj o jazdę po płaskim terenie bo z tym to i tylno napędowymi dają sobie radę.


    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  9. #89
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    To odnośnie tematu i odpowiedzi na pytanie kolegi [MENTION=87590]TiDzeJ[/MENTION].Dojazd do mojego domu to dwie opcje. Dłuższa, ale równa i paska droga, drugi wariant to dość stromy podjazd na długości ok 20-30 metrów
    Przedwczoraj na tym właśnie podjeździe dzieciaki przez pół dnia zjeżdżały na sankach i zdrowo go wyślizgały. Oczywiście ośka nie miała szans, Suzuki Swift które nie dało rady sąsiadka zaparkowała roztropnie na przeciwko podjazdu i poszła pieszo. Moja żona A5 2.0 tsi w quattro, ok to jest już ultra quattro, a nie prawdziwe quattro,dojechała do połowy i nie dało rady, zsunęła się. Sąsiad BMW 5 z xdrive, mniej więcej podobnie z tym, że zsuwając się staranował tyłem zaparkowane Suzuki... Moja Włoszka wdrapała się bez problemu. Nie wiem może kwestia kierowców, ale byłem pod wrażeniem bo było naprawdę ślisko
    Ostatnio edytowane przez Kurynio ; 15-01-2021 o 16:37

  10. #90
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    forester xt
    Postów
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    To odnośnie tematu i odpowiedzi na pytanie kolegi [MENTION=87590]TiDzeJ[/MENTION].Dojazd do mojego domu to dwie opcje. Dłuższa, ale równa i paska droga, drugi wariant to dość stromy podjazd na długości ok 20-30 metrów
    Przedwczoraj na tym właśnie podjeździe dzieciaki przez pół dnia zjeżdżały na sankach i zdrowo go wyślizgały. Oczywiście ośka nie miała szans, Suzuki Swift które nie dało rady sąsiadka zaparkowała roztropnie na przeciwko podjazdu i poszła pieszo. Moja żona A5 2.0 tsi w quattro, ok to jest już ultra quattro, a nie prawdziwe quattro,dojechała do połowy i nie dało rady, zsunęła się. Sąsiad BMW 5 z xdrive, mniej więcej podobnie z tym, że zsuwając się staranował tyłem zaparkowane Suzuki... Moja Włoszka wdrapała się bez problemu. Nie wiem może kwestia kierowców, ale byłem pod wrażeniem bo było naprawdę ślisko
    O miło to slyszeć, ja jeszcze nie próbowalem swojego Stelvio w takich warunkach, natomiast podobne sytuacje mialem w Subaru legacy gdzie był prawidziy 4x4 stały a Forester mimo że napęd niezly to ze względu na automat już nie miał centralnego mechanizmy i gorzej to wyglądało. Ciewaky jestem jak Stelvio wypadnie. Nie wiem czy naped w Q jest identyczny z pozostałymi wersjami czy może jest jakaś róźnica ...? Śnieg spadł to trzeba potestować

Podobne wątki

  1. [159] Działanie ASB q-tronic
    Utworzone przez wiktor_p w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-12-2015, 17:02
  2. Działanie ASR
    Utworzone przez xmajk w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 14:01
  3. Działanie tempomatu
    Utworzone przez yoozef w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 12:08
  4. 147 GTA Jak sprawdzić działanie Q2
    Utworzone przez sołtys w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-11-2009, 17:09
  5. Działanie STR
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 14:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory