Strona 18 z 162 PierwszyPierwszy ... 891011121314151617181920212223242526272868118 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 171 do 180 z 1611

Temat: Zużycie paliwa

  1. #171
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Wjeżdżając na wzniesienie wykonujesz pracę silnikiem i masz ją zmagazynowaną jako energię potencjalną. Zjeżdżając z górki i hamując silnikiem tracisz tę energię i przejedziesz przykładowo 500m. Zjeżdżając z tej samej góry na luzie żeglując przejedziesz 1000m bo spowalnia się tylko tarcie. Spalisz trochę paliwa na biegu jałowym ale i tak to będzie mniej niż byś spalił zjeżdżając hamując silnikiem i potem jeszcze dojechał te 500m.

    Nie lubię tego systemy ale w określonych warunkach oszczędza paliwo.
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  2. #172
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    No to spróbujcie jeszcze tak: przy zjeździe z góry, hamując teoretycznie silnikiem, zmienić manualnie bieg o jeden lub dwa (zależnie od sytuacji) wyżej. Będzie mniejsze hamowanie i 0 zużycia.

  3. #173
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post
    Wjeżdżając na wzniesienie wykonujesz pracę silnikiem i masz ją zmagazynowaną jako energię potencjalną. Zjeżdżając z górki i hamując silnikiem tracisz tę energię i przejedziesz przykładowo 500m. Zjeżdżając z tej samej góry na luzie żeglując przejedziesz 1000m bo spowalnia się tylko tarcie. Spalisz trochę paliwa na biegu jałowym ale i tak to będzie mniej niż byś spalił zjeżdżając hamując silnikiem i potem jeszcze dojechał te 500m.

    Nie lubię tego systemy ale w określonych warunkach oszczędza paliwo.
    Nie tarcie a opór powietrza (tarcie przy tym jest pomijalne), poza tym przeczytaj jeszcze raz co napisałem w poprzednim poście. Przed Tobą jedzie inne auto np. 60 km/h. Hamując silnikiem możesz utrzymać stałą prędkość i zasilić auto w niezbędną energię przy zerowym spalaniu. Bez hamowania silnikiem musisz używać hamulców, czyli zmarnować tą energię a na utrzymanie pracy silnika i zaspokojenie potrzeb energetycznych auta (prąd, klima itd), musisz spalić paliwo. Nawet jeśli przed Tobą nie jedzie inne auto, to nie możesz się bez końca rozpędzać. Tak więc to 1000 kontra 500+500 jest chybionym argumentem. Bo możesz przejechać 1000 hamując silnikiem w odpowiednim stopniu.

    prezes-tk oczywiście, zmieniając przełożenie można dostosowywać siłę hamowania silnikiem aby była większa lub mniejsza (patrz wyżej: utrzymanie stałej prędkości).
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  4. #174
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Dlatego jeżdżąc kiedyś ze Słupska do Warszawy od 3-miasta trasą S7 spalanie średnie było niższe o ponad 1,5 l/100 km niż od 3-miasta A1. Bo częściej musiałem "odejmować" niż na autostradzie, a różnica w czasie przejazdu niewielka. Dotyczyło to przejazdu z prędkością do 140-150 gdzie się dało na trasie 6 i 7, a na autostradzie cały czas 140-150 (jak mistrzowie lewego pasa pozwalali) i dotyczy przejazdów Alfą 159 2,4. Od czasu nabycia Giulii jakoś siódemką nie miałem okazji jechać więc nie ma porównania. przez 3-miasto i dalej A1 wychodziło pomiędzy 8 a 9 ale do pewnego momentu zachowywałem narzuconą sobie prędkość do 160 ale od mniej więcej Torunia jakoś tak był zwykle szybciej.

  5. #175
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    Nie tarcie a opór powietrza (tarcie przy tym jest pomijalne)
    Opór powietrza to tarcie Moje założenia były bez poprzedzającego samochodu.
    Hamowanie silnikiem czy hamulcami zmniejsza energię.

    Oczywiście, że nie można się rozpędzać w nieskończoność to nie perpetum mobile Hamując silnikiem przejedziesz krótszy odcinek bo on spowalnia samochód i to znacznie. Piszę tu o całkowitym puszczeniu gazu.

    Samochód na luzie spali ci pomijalne wartości typu 1-2l na godzinę razem z klimą itp.

    Według twojej teorii żeglowanie podwyższa średnie spalanie?
    Obliczenia można zrobić na poziomie liceum

    https://www.youtube.com/watch?v=Tcj4J4f6OB8

    - - - Updated - - -

    Jeszcze odnośnie do jeżdżenia na luzie i szkoły jazdy to kiedyś było to niezalecane nie dlatego, że nie powodowało zmniejszenia zużycia paliwa tylko było niebezpieczne. W manualu jak się wrzuci na luz to traci się napęd i żeby go odzyskać to trzeb wcisnąć sprzęgło i wrzucić odpowiedni bieg do prędkości i puścić. W związku z tym samochód nie ma napędu przez znaczny czas a na drodze może być sytuacja wymagająca natychmiastowego przyspieszenia. W nowoczesnym automacie komputer cały czas wie który bieg jest odpowiedni i załączy go natychmiast po dodaniu gazu i można przyjąć że przerwy nie było.
    Ostatnio edytowane przez azar ; 08-06-2018 o 21:30
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  6. #176
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Może się mylę, ale tryb żeglowania nie służy do hamowania, a hamowanie silnikiem służy
    Porównywanie tych dwóch trybów pracy jest w mojej opinii bezsensowne.
    Sensu nabiera porównanie porównanie techniki jazdy, która pozwala na dowolne sterowanie biegami - (czyli zarówno hamowanie silnikiem jak i bieg jałowy) z techniką, która nie umożliwia pełnej kontroli - np. brak trybu żeglowania lub wymuszony tryb żeglowania.
    Każdy z tych technik jazdy znajdzie swoje zastosowanie - optymalną w sensie zużycie paliwa jest technika hamowania silnikiem połączona z trybem żeglowania. Jeżeli celem jest utrzymanie w miarę stałej prędkości lub oszczędne dojechanie do świateł - stosowanie hamowania silnikiem zda egzamin. Jeżeli musimy dojechać większy kawałek bez większego wytracania prędkości tj. tryb żeglowania (bez strat w przeniesieniu napędu) zdaje egzamin.
    Ostatnio edytowane przez RalfPi ; 08-06-2018 o 22:21

  7. #177
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Zgoda dokładnie tak jest.

    Jeśli celem jest wyhamowanie pojazdu to bardziej ekonomiczne jest hamowanie silnikiem. Jeśli jazda ciągła z małą i łagodną amplitudą prędkości to tryb żeglowania jest bardziej ekonomiczny.
    Dlatego tryb A w mieście jest mało efektywny.
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  8. #178
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    azar jak zwykle dyskusja z Tobą to kopanie się z koniem bo Ty nie czytasz co druga osoba pisze.
    zjeżdżając ze wzniesienia, na N czy D hamuje silnikiem i spalanie jest 0, a na A wrzuca luz i spalanie jest tam kilka litrów / 100 a auto przyspiesza.
    Oto co napisałem, a Ty odpowiadasz że tak nie jest, bo przyjąłeś swoje założenia. Jak w tym dowcipie o naukowcu debilu - "załóżmy konia w kształcie kuli w układzie bez oporów".
    Ja mówię: zjeżdżając ze wzniesienia, z powodu żeglowania w trybie A, silnik pobiera paliwo a posiadaną przez auto energię trzeba "zmarnować" w sytuacji, kiedy nie można się w nieskończoność rozpędzać (czyli w sytuacji zwanej życiem), bo a) przed Tobą będzie inne auto b) zakręt c) cokolwiek innego co powoduje, że musisz zwolnić.
    Tak więc jeszcze raz:
    zjeżdżając ze wzniesienia, na N czy D hamuje silnikiem i spalanie jest 0, a na A wrzuca luz i spalanie jest tam kilka litrów / 100 a auto przyspiesza.
    i też do drugiego kolegi, który mówi, że
    Porównywanie tych dwóch trybów pracy jest w mojej opinii bezsensowne.
    to odsyłam do kontekstu w powyższym cytacie - bez sensu jest "ekonomia" trybu A w przedstawionej sytuacji, czyli przy zjeżdżaniu ze znaczącego wzniesienia, kiedy to dla zachowania -wynikającej z nazwy trybu A - "zaawansowanej ekonomii", auto nie powinno żeglować, tylko hamować silnikiem (cały czas przy założeniu, że kierowca całkowicie zdjął nogę z gazu).
    W mieście też, moim zdaniem, żeglowanie przy jeździe od świateł do świateł da większe średnie spalanie, bo jeśli ja 200m przed czerwonym światłem puszczam gaz a auto nie hamuje silnikiem tylko się toczy, to znaczy że muszę więcej energii wytracić poprzez hamulce, jednocześnie zużywając paliwo do podtrzymania pracy silnika. Tu pół kilometra, tam pół kilometra i tak się uzbiera wyższe średnie spalanie na dystansie 1000km. Nie będzie to pewnie litr czy dwa, ale może pół.
    No to w takim razie gdzie są korzyści z żeglowania? Chyba tylko na trasie kiedy zdecydujesz się na zmniejszenie prędkości z np. 140 do 130 to się będziesz toczyć x metrów zanim ta prędkość spadnie albo kiedy będziesz zjeżdżać z małego ale długiego wzniesienia i możesz zwiększyć prędkość żeby potem tę energię "odzyskać" na dalszym odcinku.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  9. #179
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    160 postów w wątku i tylko bardzo niemiarodajne wyniki i dużo pier...nia.takie ogólniki typu tyle autostradą z taką, tyle krajówką z taką a tyle w mieście i mam 7.xl to na kij komukolwiek, bo za dużo różnych warunków, za dużo pewnie przyspieszania/hamowania które można całkiem inaczej zrobic albo może być konieczne robić częściej lub żadziej w zależności od ruchu. inny pisze jak to nie zasuwał większość trasy 180-200 i mu wzięła jakieś śmiesznie małe ilości paliwa.

    weźcie niech każdy kto chce jakieś dane podać dla odtwarzalnych warunków, przy okazji np trasy, pojedzie 20km 100km/h na tempomacie, potem 140km/h a potem 160km/h, podajcie wyniki z tych 3 prędkości, do tego silnik/moc (opisy aut typu Giulia, albo Giulia 2.0 nie mówią wystarczająco), ile osób/bagażu/paliwa, czy jakiś box/rowery na dachu - to będą już jakieś wartości (choc nie idealne, bo nie uwzględnimy pochyłu terenu czy wiatru, ale juz coś).

    Ja póki co przy 140km/h na tempomacie po podbielskich górkach/łukach na S52 i S1 miałem 9.9l/100km. Miasto jak widze to da się robic na ok 11l,ale mi częściej wychodzi ok 16l/100 2.0T 280HP z oponami 255 na tyle.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #180
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Ale jak już cytujesz to całość.
    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    co wydaje się przeciwnością jazdy eco i tak zresztą pokazuje komputer - zjeżdżając ze wzniesienia, na N czy D hamuje silnikiem i spalanie jest 0, a na A wrzuca luz i spalanie jest tam kilka litrów / 100 a auto przyspiesza.
    Sugerujesz tu, że tryb żeglowania nie jest eco i nie zmniejsza zużycia paliwa więc opisałem ci jak to wygląda oraz załączyłem film z testami.
    Chyba że chcesz mierzyć spalanie na odcinku 100m to jak w nim akurat będziesz hamował silnikiem to całość wyjcie ci zero. Taki pomiar jest bez sensu. Mierzyć trzeba spalanie z całej podróży jak to zrobił Zachar żeby się wypowiedzieć o ekologiczności trybu A.
    Wszyscy ci piszą że SUMARYCZNIE wychodzi mniej a ty swoje że jak hamuję to zero.
    Twoim tokiem rozumowania Giulia chla 15/100 bo tak wskazuje komputer 1min po odpaleniu.

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    Oto co napisałem, a Ty odpowiadasz że tak nie jest, bo przyjąłeś swoje założenia.
    Tu napisałem, że spala 0
    Cytat Napisał azar Zobacz post
    Wiadomo, że hamując silnikiem spala się 0 ale przejedzie się w ten sposób krótszy odcinek.
    Nie wiem mam ci to jeszcze 10 razy napisać. Tak spala zero ale podróż to nie tylko zjazd z górki.

    Zwykle się nie odnoszę personalnie bo to poniżej pewnego poziomu ale ja już cię nie czaję. Trollujesz?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    weźcie niech każdy kto chce jakieś dane podać dla odtwarzalnych warunków, przy okazji np trasy, pojedzie 20km 100km/h na tempomacie, potem 140km/h a potem 160km/h, podajcie wyniki z tych 3 prędkości, do tego silnik/moc (opisy aut typu Giulia, albo Giulia 2.0 nie mówią wystarczająco), ile osób/bagażu/paliwa, czy jakiś box/rowery na dachu - to będą już jakieś wartości (choc nie idealne, bo nie uwzględnimy pochyłu terenu czy wiatru, ale juz coś).
    Przecież już są takie testy Było o tym pisane
    http://www.forum.alfaholicy.org/giul...ml#post2064081
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

Podobne wątki

  1. [159] Zużycie paliwa / spalanie 159, Brera, Spider
    Utworzone przez alces1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3224
    Ostatni post / autor: 08-03-2023, 18:25
  2. [159] zużycie paliwa BENZYNA
    Utworzone przez dziodek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 19-04-2019, 11:09
  3. [159] hamowanie silnikiem i zużycie paliwa 2.0 litra/100 km
    Utworzone przez tojatajanka w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-02-2019, 20:34
  4. Zużycie paliwa i sonda lambda
    Utworzone przez knapsu w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-01-2016, 15:14
  5. Zużycie paliwa na postoju - wskazania ICS
    Utworzone przez motomycha w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 06:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory