Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 69

Temat: Skrzynia biegów AT8 - szarpnięcie

  1. #21
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Ja bym to ujął tak, nowoczesny automat jest praktycznie pod każdym względem lepszy od skrzyni manualnej, ale przesiadka na taką skrzynię z manuala ma pewien "koszt wejścia". Coś za coś, z furmanki za kierownicę żeby się przesiąść, też trzeba się czegoś nowego nauczyć. Czy z roweru na motocykl.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  2. #22
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    NOT YET
    Postów
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał anAlfaBeta Zobacz post
    Ja bym to ujął tak, nowoczesny automat jest praktycznie pod każdym względem lepszy od skrzyni manualnej, ale przesiadka na taką skrzynię z manuala ma pewien "koszt wejścia". Coś za coś, z furmanki za kierownicę żeby się przesiąść, też trzeba się czegoś nowego nauczyć. Czy z roweru na motocykl.
    I to jest najlepsze podsumowanie wszelkiej maści sporów w tym temacie ja np. automatem jeżdżę od niedawna- ba od 3 lat i jest to 6stopniowa skrzynia w Mondeo (240 km) i nie zamieniłbym jej na żaden manual (chyba, że w garażu czekałby na niedziele: QV, FOCUS RS lub TYPE R

  3. #23
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post
    Mam to samo. W Super (miałem) i Veloce.

    Dodatkowo mam jeszcze naprawdę ostre szarpnięcia przy puszczeniu gazu Opisywałem tu http://www.forum.alfaholicy.org/giul...niu_gazu_.html

    To hamowanie mnie wkurza niemiłosiernie. Wciskam hamulec i trzymam w jednej pozycji a samochód raz więcej raz mniej hamuje. Głowa do przodu i tyłu tylko lata. Imho to te wspaniałe elektroniczne hamulce. Na innych forach piszą, że są bardzo nieprecyzyjne przy małych prędkościach i ja się z tym zgadzam. Przy szybkiej jeździe zachowują się normalnie a w mieście do tej pory nie mogę ich wyczuć. To już moja druga Giulia i za każdym razem inaczej biorą i jeszcze ta skrzynia szarpie przy zrzucaniu biegów.

    Jeszcze inna rzecz mnie denerwuje. Tryb N. Jadę szybko. Ostro hamuję przed progiem. Chwilę przed nim puszczam hamulec. Przetaczam się przez próg. Daję w gaz a skrzynia dopiero zastanawia się który bieg wrzucić. Przeważnie wybiera zbyt wysoki i jest szarpnięcie. Nie za każdym razem się to zdarza ale jednak.
    Znowu podzielam Twój pogląd.

    Jak już ustaliliśmy w innym wątku manual daje jednak lepszą kontrolę AT8 czasem się jednak gubi, ma chwilę zawahania, której można uniknąć w manualu. Poza tym jestem pewny, że manualem można szybciej manewrować parkingowo.

    A jeśli chodzi o hamulce, to przy depnięciu ich do podłogi to jest nawet ok, ale łagodne hamowanie sprawia subiektywne wrażenie niepewności. Porównywałem odczucia z Julką (tarcza 305) i Żulią (ta taka pośrednia tarcza, nie karbon jakby coś) i... no aż głupio przyznać, Żulia hamuje mniej pewnie. Julka ma bardziej progresywne hamulce i bardziej stabilne w reakcji na wciśnięcie.

  4. #24
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Znowu podzielam Twój pogląd.

    Jak już ustaliliśmy w innym wątku manual daje jednak lepszą kontrolę AT8 czasem się jednak gubi, ma chwilę zawahania, której można uniknąć w manualu. Poza tym jestem pewny, że manualem można szybciej manewrować parkingowo.

    A jeśli chodzi o hamulce, to przy depnięciu ich do podłogi to jest nawet ok, ale łagodne hamowanie sprawia subiektywne wrażenie niepewności. Porównywałem odczucia z Julką (tarcza 305) i Żulią (ta taka pośrednia tarcza, nie karbon jakby coś) i... no aż głupio przyznać, Żulia hamuje mniej pewnie. Julka ma bardziej progresywne hamulce i bardziej stabilne w reakcji na wciśnięcie.
    Nic dodać

    Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  5. #25
    Użytkownik Świeżak Avatar andie
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Giulia 2.0; BMW E46 touring
    Postów
    160

    Domyślnie

    Panowie mój problem chyba pasuje do tematu. Skrzynia na D działa chyba normalnie, natomiast po wrzuceniu R jest szarpnięcie i wibracje. Pojawia się komunikat o serwisie skrzyni biegów. Jest też problem z wrzuceniem P. Auto z USA z niegroźną przygodą z przodu.

  6. #26
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Harvaster
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    była 159 2.0 jtdm 170km, była Giulietta 1.4 MA 170km, jest Giulia Super 2.0T
    Postów
    307

    Domyślnie

    Moje odczucia są takie, że skrzynia czasami potrafi mniej kulturalnie zmienić bieg z 1->2, 2->3 i odwrotnie. Wydaje mi się, że jest to albo kwestia samego oprogramowania skrzyni, ale TTTM. Jeździłem różnymi automatami (MB, AISIN, DSG, PDK) i w każdej z nich zdążają się szarpnięcia mniejsze lub większe, zawahania z wyborem biegu itp.
    Mnie w trybie N denerwuje to, że czasami skrzynia na biegach 5-8 wymusza pracę silnika na obrotach poniżej 1500 (pewnie wina norm spalin) co jak dla mnie wpływa znacząco na kulturę jazdy. Wolałbym, gdyby granicą było 2000 obrotów.
    Polecam obejrzeć filmy na temat ZF8
    https://www.youtube.com/watch?v=vg763l6uC-4
    https://www.youtube.com/watch?v=ybTkbipjwL4
    Aktualnie będę wymieniał olej w skrzyni, mam przebieg 60kkm i po obdzwonieniu kilku serwisów każdy zaleca wymianę dynamiczną (ale bez chemii - sam olej). Ponoć tak zaleca ZF. Czy macie jakieś doświadczenia, zauważalne różnice w pracy skrzynie przed/po wymianie oleju. Czy serwis robił Wam adaptację, sprawdzał parametry pracy etc.?
    Ostatnio edytowane przez Harvaster ; 04-10-2021 o 09:52

  7. #27
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harvaster Zobacz post
    ...
    Aktualnie będę wymieniał olej w skrzyni, mam przebieg 60kkm i po obdzwonieniu kilku serwisów każdy zaleca wymianę dynamiczną (ale bez chemii - sam olej). Ponoć tak zaleca ZF. ...
    ZF zaleca wyłącznie statyczna wymianę w tej skrzyni. Okłamują cię. Poszukaj na forum - było.

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Harvaster
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    była 159 2.0 jtdm 170km, była Giulietta 1.4 MA 170km, jest Giulia Super 2.0T
    Postów
    307

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    ZF zaleca wyłącznie statyczna wymianę w tej skrzyni. Okłamują cię. Poszukaj na forum - było.
    Czytałem już o tym, ale część osób wymieniała dynamicznie. Z tego co wiem ZF nie zaleca wymiany dynamicznej z środkami płuczącymi. Wymiana dynamiczna jest dopuszczalna. Poza tym wymiana statyczna daje wymianę jedynie 50-60% oleju ze skrzyni.

  9. #29
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Są minimum dwa tematy, w których wymieniamy się opiniami i wiedzą na temat wymiany oleju w tej skrzyni:

    https://www.forum.alfaholicy.org/giu..._oleju_zf.html
    https://www.forum.alfaholicy.org/giu...pieszaniu.html

  10. #30
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Stelvio 280KM -2019 B-Tech
    Postów
    37

    Domyślnie

    Witam
    Posiadam Stelvio 280KM B-Tech 2019 38000
    Mam pytanie - jaki macie bieg jadąc 48-50km/h? Mozna to sprawdzić przełączając przy tej prędkości na skrzynie manual i wtedy zobaczycie bieg. Ustawienie skrzyni na neutralnej pozycji (niebieska). Ja mam obroty 1100 i bieg 7! Wydaje mi sie że wczesniej nie był tak zamulony. Po przełączeniu na manual pokazuje strzałkę w dół co sugeruje zmienić na niższy bieg z ,,7'' - a sam cały czas jedzie na 7.

Podobne wątki

  1. [159] Skrzynia biegów AR 159 1.9 JTDM 8v 120 KM ; 6 biegów
    Utworzone przez BaQPRZCH w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-08-2017, 12:37
  2. [Giulietta] Stuki i szarpnięcie przy zmianie biegów - Giulietta 2.0 JTDM 170 KM
    Utworzone przez eryankov w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-07-2016, 08:31
  3. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 22-12-2011, 11:06
  4. Skrzynia biegów - szarpnięcie
    Utworzone przez Looney w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-02-2011, 13:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory