Strona 1 z 7 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 69

Temat: Skrzynia biegów AT8 - szarpnięcie

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar k3ss
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Wlkp.
    Auto
    były: 156, 147, 159x2, jest: GIULIA 2.2 AT8
    Postów
    238

    Domyślnie Skrzynia biegów AT8 - szarpnięcie

    Panowie, mam pytanie i prośbę;

    odnoszę wrażenie że ze skrzynia jest nie do końca wszystko dobrze.

    Po włączeniu silnika i wrzuceniu na "D", po ruszeniu, ale przed zmianą biegu z 1 na 2, dość często zdarza się, że skrzynia szarpnie. Nie jest to podczas wrzucenia biegu, ale właśnie jeszcze przed, krótko po ruszeniu.
    Poza tym dziwny objaw jest podczas hamowania, kiedy samochód redukuje biegi, zdarza się, że jak zredukuje to nagle mocniej przyhamuje (jakby silnikiem), mimo, że hamuje delikatnie.

    Czy komuś zdarzyło się coś podobnego?
    czy macie może w tym zakresie jakieś pomysły? doświadczenie?

    Obecnie 10K na liczniku..

    Zastanawiam się, czy to może być soft, czy może hard..

    Jak byłem w serwisie to oczywiście - nie stwierdzono..

    Thx.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Stelvio FE
    Postów
    110

    Domyślnie

    Miałem tak przy hamowaniu w mieście na A, pomogło przejście na N.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Giorgio
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Stelvio First Edition
    Postów
    381

    Domyślnie

    Rozne takie lekkie szrpniecia tez mam od czasu do czasu, dokladnie jak opisujesz.... w Stelvio .....zwlaszcza przy zimnym silniku. Uwazam ze to te Alfy to "one juz tak maja." Ja sie tym nie martwie/przejmuje bo jezdzi superplynnie. Nie sadze ze to awaria. (mam tylko 5tys km)

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Z moich obserwacji wynika, że AT8 średnio raz na 3-4 dni szarpnie sobie, mniej więcej jakby ktoś niestarannie puścił sprzęgło. Raczej trzeba z tym żyć. Czasem czuć, że to dlatego, że skrzynia nie wie co zrobić (jazda "podjazdowa").

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    U mnie na N zero takich objawów, na D to silnik i skrzynia walą ile fabryka dała więc coś tam raz po raz szarpnie, ale w zasadzie tylko przy "uduchowionej" zmianie biegów w górę. W dół spoko.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo
    Postów
    118

    Domyślnie

    Potwierdze, ze przy zmianie biegu z 1 na 2 szarpnie, ale przy wolnym ruszaniu. Moja ma juz 53kkm przebiegu. Poza tym, ze to diesel i jest w ch* głośniejszy niz 2.0 Giulietta jest OK.

    Noooo właśnie ... co ile tak naprawde wymieniamy olej w AT8 (to samo co BMW) ? I nie interesuje mnie tu co w książce jest napisane, bo to każdy wie bo książke przeczytał.
    I co szkoła to inna "bajka". DUŻY fachowiec od skrzyń aut naszych lat., ze co 60kkm, inny 90kkm, A i trafiłem takiego, ze "jak coś zacznie sie dziac (czytaj: nie zmienia biegów) "to wtedy".
    Każdy ma jakiegos mechanica, ktory ma o tym pojęcie, wiec prosze także o takie info.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez SFilip ; 06-04-2018 o 23:10

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cześć SFilip. Jak to kolega mówił - "po co być mądrzejszym od kury". Jeżeli w książce napisane jest np. co 100kkm lub 10 lat, to tak należy wymieniać (przecież liczył to konstruktor, którzy pewnie 30 lat trudni się projektowaniem przekładni) - chyba, że masz bardzo niestandardowy typ jazdy. Jeżeli jednak przekładasz "szkołę" mechanika, nad konstruktora, to niestety nie pomogę. Trzymałbym się tego co piszą w książce i nie kombinował.
    Zazwyczaj projektuje się z zapasem - więc nawet po tych 10 latach (choć nie wiem jaki jest interwał w Alfie) olej powinien wciąż zapewniać odpowiednie warunki pracy skrzyni.

    K3ss - ktoś na Forum pisał, że jak pozmienia biegi manualnie, to potem automat głupieje... przynajmniej w benzynie. Może to jest właśnie ten efekt?
    A drugi trop to jakość paliwa - wiem, że nowoczesne Diesla pracują różnie na różnej jakości paliwie - zmień stację i firm na 2-3 tankowania i zobaczy czy pomoże.
    Ostatnio edytowane przez RalfPi ; 07-04-2018 o 09:18

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    Cześć SFilip. Nie do końca rozumiem bycie "mądrzejszym od kury". Jeżeli w książce napisane jest np. co 100kkm lub 10 lat, to tak należy wymieniać (przecież liczył to konstruktor, którzy pewnie 30 lat trudni się projektowaniem przekładni) - chyba, że masz bardzo niestandardowy typ jazdy. Jeżeli jednak przekładasz "szkołę" mechanika, nad konstruktora, to niestety nie pomogę. Trzymałbym się tego co piszą w książce i nie kombinował.
    Zazwyczaj projektuje się z zapasem - więc nawet po tych 10 latach (choć nie wiem jaki jest interwał w Alfie) olej powinien wciąż zapewniać odpowiednie warunki pracy skrzyni
    W wielu przypadkach konstruktor uznał, że "olej w skrzyni biegów nie wymaga wymiany przez cały okres eksploatowania przekładni" - (to cytat z instrukcji obsługi Alfa 166 2,4 JTD, w instrukcji do Giulii jakoś nie mogę znaleźć), tylko nie napisał, co to znaczy cały okres eksploatacji. Znajdź moje posty dot. przygód ze skrzynią w 166 gdzie właśnie tak było napisane. Zaczęła niedomagać przy 120 kkm, wymieniłem olej (wtedy powszechna była wymiana statyczna) i załatwiłem skrzynię do końca. Tak więc uważam, że nawet jak konstruktor/producent napisze taką niestety bzdurę, to jestem za wymianą oleju (dynamicznie) co 50-60 kkm. Stać na konia to stać na owies, a koń dłużej pożyje.
    Poza tym, faktycznie czasem skrzynia w Giulii trochę szarpie. Ale jak zauważyłem, wtedy gdy np. jadę jakiś odcinek dynamicznie, by przejść do spokojnej, płynnej jazdy. Jakby nie wiedziała, czego ode mnie oczekiwać.
    Ostatnio edytowane przez prezes-tk ; 07-04-2018 o 09:27

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    W wielu przypadkach konstruktor ma rację i w sprawach eksploatacyjnych uważam, że nie ma potrzeby zbędnie kombinować.
    Czy wiesz co było przyczyną problemów ze skrzynią?
    Nie zgodzę się, że konstruktorzy piszą bzdury. Każdy zna się na swoim fachu - widziałem, że część u nas programistów... To tak jakbym jako mechanik napisał, że Ci co pisali Windowsa, to napisali straszne głupoty...
    Albo, że trzeba procesor pastą potraktować co pół roku, bo inaczej procesor straci na żywotności..

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Ale jak zauważyłem, wtedy gdy np. jadę jakiś odcinek dynamicznie, by przejść do spokojnej, płynnej jazdy. Jakby nie wiedziała, czego ode mnie oczekiwać.
    Dokładnie tak pisali też Chłopaki o AT w wersji benzynowej.
    Ostatnio edytowane przez RalfPi ; 07-04-2018 o 09:41

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar viader
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 FL 2,4 jtdm 20V, 159SW 1,75 TBI TI
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    W instrukcji do 166 pisali też, że nie przewiduje się wymiany palników ksenonowych a jednocześnie skonstruowali bajecznie prosty do nich dostęp. Poprostu auta są projektowane na pewien okres eksploatacji, zazwyczaj ok. 10 lat, mają tyle wytrzymać a co dalej to producenta niezbyt interesuje. Po tym okresie zazwyczaj przestają też produkować części zamienne, zostają tylko zamienniki i leżaki magazynowe. Dlatego jeśli producent pisze, że coś noe podlega wymianie to oznacza wyłącznie, że w zakladanym przez niego okresie. Natomiast producencji samych skrzyń pogaja co ile należy wymieniać olej i trzeba poszukać danych od firmy zf.

    Wysłane z mojego CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [159] Skrzynia biegów AR 159 1.9 JTDM 8v 120 KM ; 6 biegów
    Utworzone przez BaQPRZCH w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-08-2017, 12:37
  2. [Giulietta] Stuki i szarpnięcie przy zmianie biegów - Giulietta 2.0 JTDM 170 KM
    Utworzone przez eryankov w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-07-2016, 08:31
  3. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 22-12-2011, 11:06
  4. Skrzynia biegów - szarpnięcie
    Utworzone przez Looney w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-02-2011, 13:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory