Zobacz wyniki ankiety: Czy używasz G-meter w trybie D?

Głosujących
11. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak

    2 18.18%
  • Nie

    9 81.82%
Strona 1 z 8 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 77

Temat: Po co jest G-meter?

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie Po co jest G-meter?

    W trybie D na wyświetlaczu przed kierowcą można ustawić G-meter.
    Wyświetla on graficznie "poziomy przyspieszenia wzdłużnego/bocznego". Z tego co zauważyłem to po przekroczeniu pewnej wartości pojawia się na chwilę wartość liczbowa tego przyśpieszenia. Po bardzo krótkiej chwili znika. Tak jest u mnie w wersji z 2017.

    Tylko po co to jest? Po co kierowcy taka informacja? Jak pokonuję zakręt z dużą prędkością to przeważnie nie mam czasu obserwować jakie dokładnie przeciążenie występuje i to jeszcze graficznie bez żadnego opisu. Nawet nie wiem po co by mi była taka informacja. Jeśli cały "przejazd" byłby logowany i potem bym mógł sobie podejrzeć każdy zakręt i przeciążenie na nim to by miało jakiś sens a tak tylko rozprasza.

    Czy może ktoś wie do czego to jest potrzebne w motorsporcie?

    btw W trybie D bardziej by mnie interesowało jak pracuje turbina czy temperatura oleju, skrzyni biegów, jakieś duży pasek obrotów z kolorem czerwonym i mignięciem przy odcince żeby go widzieć kątem oka, kiedy się włącza kontrola trakcji (jak już k... musi), kiedy się dołącza przód itp a nie przeciążenie.
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,280

    Domyślnie

    zapewne czujnik przyspieszeń był już potrzebny, żeby wysterować któryś z rzeczywiście działających systemów, a strona programowa to raczej niewielkie koszty. Po prostu bajer

    Telemetria ostatnio się bardzo popularna zrobiła w samochodach ze sportowym zacięciem, ale tak jak piszesz ma ona sens jedynie, jeśli jest logowana i można ją analizować po przejeździe.

    - - - Updated - - -

    zapewne czujnik przyspieszeń był już potrzebny, żeby wysterować któryś z rzeczywiście działających systemów, a strona programowa to raczej niewielkie koszty. Po prostu bajer

    Telemetria ostatnio się bardzo popularna zrobiła w samochodach ze sportowym zacięciem, ale tak jak piszesz ma ona sens jedynie, jeśli jest logowana i można ją analizować po przejeździe.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar k3ss
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Wlkp.
    Auto
    były: 156, 147, 159x2, jest: GIULIA 2.2 AT8
    Postów
    238

    Domyślnie

    true,
    po prostu bajer, na N jest spalanie, na A jest kula do wróżenia a na D jest Celownik ;-)

    no i jest też na pewno do tego, że jak będziesz jechał bokiem swoja Giulia to żebyś mógł kontrolować przeciążenie... a nie czekaj.. nie pojedziesz bokiem bo nie możemy wyłączyć ani ograniczyć ESP

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Jeszcze powinni sztuczny horyzont zrobić, żeby było wiadomo, kiedy się odrywamy od ziemi.

    PS: Ja też bym wolał doładowanie turbiny, jak z Giulieccie...

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    146 1.4TS, GTV 2.0TS, Giulia. Była: 159 2.0JTDm
    Postów
    682

    Domyślnie

    ew. ubezpieczyciel/FCA po wypadku/w razie reklamacji dostanie się do logów i będzie miał argument, żeby nie uznać roszczenia

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacool.n Zobacz post
    ew. ubezpieczyciel/FCA po wypadku/w razie reklamacji dostanie się do logów i będzie miał argument, żeby nie uznać roszczenia
    ... co wymagałoby nieskończonych badań technicznych, żeby określić jakość takiego układu pomiarowego - wykorzystane komponenty, konstrukcja, montaż, dokładność pomiaru itp.... Trzeba chyba sporo naiwności, żeby poważnie potraktować taki pomiar. Jako gadżet też zresztą jest (przynajmniej mi) średnio przydatny - i bez tego wiem, że hamuję albo skręcam w lewo...

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    I tak w kompie przy wypadki jest ostatnia prędkość. Można ją bez problemu wydobyć jak ktoś bardzo chce.
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Na podstawie zapisów w komputerze naprawdę można wiele odczytać choć większość jest "ukryta" i kodowana.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Giulia Super 2.0
    Postów
    23

    Domyślnie

    Tak w duzym skrócie - Przeciążenia wzdłużne i poprzeczne (czyli G-force) służą do wysterowania systemu ESP tak przez nas uwielbianego Do wysterowania tego systemu służą jeszcze czujniki ABSu (a konkretnie odczyt prędkości każdego koła) oraz czujnik kątą skrętu kierownicy.

    Jak mniemam wykorzystano dostepny sygnał z czujników zeby użytkownikowi zafundować bajer Swoją drogą jak ktos ma okazję pobawić się na torze niech sam sprawdzi - przy przekroczeniu niektorych przeciażeń (nawet nie wiem jakich dokładnie) w zakrętach ESP powinno się zacząć odpalac

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Ja dokładnie czuję kiedy się włącza ESP. W dodatku jeszcze to słychać jak klikają przekaźniki.

    Szkoda, że akurat zdecydowali się na G-meter a nie np doładowanie
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-01-2016, 19:19
  2. Ostra jazda!! Pomocy!! Jest moc nie ma jest i nie ma
    Utworzone przez Sasza w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-05-2010, 17:33
  3. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-08-2009, 21:34
  4. [159] 1.9 JTDm 8v - silnika strasznie trzepie, gdy jest zimny, po nagrzaniu jest wporządku
    Utworzone przez bober331 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-08-2009, 20:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory