Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 62

Temat: Docieranie VELOCE

  1. #31
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    NOT YET
    Postów
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arluen Zobacz post
    Ja jestem po wymianie oleju po 3k km. Nie wyglądał on za pięknie - trochę opiłków się zebrało. Nie chciałbym żeby to latało po silniku i turbo. Mechanicy do Zasady też mówili, że bardzo dobrze że go wymieniam po takim okresie. Ale niech każdy robi jak uważa
    A jaki olej dolales? Jakaś zmiana? Co polecacie z dobrych?

    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

  2. #32
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Wieliczka, Poland
    Auto
    Alfa 159 SW 1.9 JTDM > Giulia Veloce
    Postów
    127

    Domyślnie

    Wymieniłem w ASO na nową Selenie 0W-30 taki jak mówi instrukcja.

  3. #33
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Odnośnie kwestii podniesionej na początku tego wątku, ciekawy film Pana Inżyniera o tym dlaczego trzeba "docierać" (jakie to słowo jest piękne) nowe auta i co konkretnie tam się musi dotrzeć (mimo, że technologia, tolerancje, testy w fabryce i takie tam, dzisiejsze auta to nie maluchy bla bla bla - warto obejrzeć)

    https://www.youtube.com/watch?v=oklqJnm7_TY

    Po angielsku ale można włączyć tłumaczenie napisów i zrozumieć większość, jeśli ktoś z angielskim ma problem.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  4. #34
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    Stelvio 280KM
    Postów
    198

    Domyślnie

    Taki materiał znalazłem odnośnie nowego BMW.

    https://youtu.be/nhxYLPvTQOo?t=313

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-01-25 16_45_05-Zlewamy olej z silnika po 22 tys km. Z nowego BMW za 250 000 zł SZOK !!! - .jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	49.7 KB
ID:	254276

  5. #35
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,801

    Domyślnie

    Normalna rzecz, wiadomo że po okresie układania silnika olej będzie zanieczyszczony opiłkami metalu, dlatego ja zawsze pierwszą wymianę oleju robiłem po kilku tysiącach.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. #36
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    .
    Postów
    451

    Domyślnie

    Dokladnie. Ja u siebie pierwsza wymiane robilem po doslownie 4000 km, nastepna po kolejnych 10000 km.

  7. #37
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał bugalon Zobacz post
    To może wytłumaczę jak działa docieranie i o co w nim chodzi - bo to co opisałeś jest po prostu według mnie niewłaściwym podejsciem. To ze silnik "chodzi wzorowo" nie oznacza ze ma wzorową kompresję i nie mógłby chodzić lepiej.

    Jak wszyscy pewnie wiecie w rzeczywistości nic nie jest "sztywne na 100%". Podobnie jest z pierścieniem i z tłokiem. W zależności od cisnienia działającego od góry na tłok i od prędkości ruchu tłoka góra/dół pierścień "kosi" się mocniej lub mniej trąc o krawędź cylindra. Ten ukos występuje zarówno w rowku tłoka jak i przy punkcie styku z cylindrem (dlatego własnie Vagowskie tfsi tak chleją olej - pierscienie konstrukcyjnie są za cienkie i za mocno się "koszą" przy normalnej pracy puszczając oliwę do komory spalania) Docieranie polega na tym, żeby całą płaszczyznę pierścienia dotrzeć z cylindrem. Całą oznacza wszystkie mozliwe "ukosy" które wystąpią. Więc jeśli nie wywołujemy wysokich obrotów w trakcie docierania albo nie jezdzimy ze zmiennymi obciążeniami to siłą rzeczy pewnych warunków współpracy tłoka z cylindrem nie wywołamy. Jak dotrzemy cylinder do pierscienia tylko na wybranym zakresie obrotowym, to wtedy wszelkie pozostałe "ukosy" będą nadmiernie luzne lub nadmiernie ciasne a to wiązac się będzie z nadmiernym zuzyciem oleju lub niższym cisnieniem sprezania niż można by uzyskać przy prawidłowym dotarciu.

    Nie wiem na ile to co wyżej napisałem jest jasne, przyjąłem w tym naprawdę wiele uproszczeń, żeby w miarę obrazowo opisać na czym docieranie polega. W rzeczywistości zagadnienie jest dużo bardziej złożone i jak na nie popatrzeć bardziej z inżynieryjnego punktu widzenia to można nawet powiedzieć, że te uproszczenia są w sprzeczności z tym o czym mówi teoria budowy silników

    Prawda jest również taka, że obecne pasowania elementów toczonych i frezowanych w automotivie są tak dokładne, że nawet jak olejemy ten cały proces to naprawdę wielkiej biedy silnikowi nie zrobimy. Ale skoro juz jestesmy pasjonatami motoryzacyjnymi, to dlaczego nie zadbac o to zeby było najlepiej jak to tylko mozliwe?
    Witam na forum! Ja dopiero Stelvio 200KM MY 2021 zrobiłem pierwsze 1000 km - jeździłem bardzo spokojnie przez pierwsze 1000 km, tryb N, czasami A, autostrada, nie używałem łopatek - automat samo dobierał przełożenia a więc zmieniał biegi około 1500-2000 rpm. Wygląda na to, że nie skosiłem tłoków jak trzeba i silnik będzie albo pić olej, albo nie jeździć w ogóle (gdy tłok niewłaściwie skoszony odmówi posłuszeństwa) alb będzie palić paliwo jak smok ? Te tłoki koszą się tylko w czasie docierania?

  8. #38
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Wygląda na to, że nie skosiłem tłoków jak trzeba i silnik będzie albo pić olej, albo nie jeździć w ogóle
    Nie, słabo dotarty silnik będzie po prostu trzymał fabryczne parametry. Dobrze dotarty ma szansę na więcej. Docierałem w życiu dwie nówki, ale tylko ostatnią hamowałem. Wykazała +20Nm względem serii przy silniku wolnossącym, co uważam za świetny wynik, bo niektóre auta nie trzymają nawet specyfikacji fabrycznej. Hamownia MAHA, więc pomiar pewny.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  9. #39
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Te tłoki koszą się tylko w czasie docierania?
    Najpierw nie wiedziałem o czym piszesz i o co Ci chodzi. Dopiero później przeczytałem zacytowany post...
    Cholera może mam małą wiedzę, ale o tym nie słyszałem.
    Jedno co mogę Ci jedynie polecić to wymień olej po ok 2000-3000 km.
    No i witamy w drużynie i do zobaczenia na drodze

  10. #40
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    Witam na forum! Ja dopiero Stelvio 200KM MY 2021 zrobiłem pierwsze 1000 km - jeździłem bardzo spokojnie przez pierwsze 1000 km, tryb N, czasami A, autostrada, nie używałem łopatek - automat samo dobierał przełożenia a więc zmieniał biegi około 1500-2000 rpm. Wygląda na to, że nie skosiłem tłoków jak trzeba i silnik będzie albo pić olej, albo nie jeździć w ogóle (gdy tłok niewłaściwie skoszony odmówi posłuszeństwa) alb będzie palić paliwo jak smok ? Te tłoki koszą się tylko w czasie docierania?
    Nie o emerycką jazdę chodzi przy docieraniu tylko o to, żeby silnik przeciągnąć przez szeroki zakres obrotów przy niskim obciążeniu. Taka stała praca na 1.5-2K rpm to nie żadne docieranie, nawet jakby trwała i 100 godzin non-stop. Ja przy docieraniu nowego silnika (a kilka już docierałem, i mają się doskonale nawet ponad 180kkm - te których los jest mi znany) dbam o to, żeby pojeździć na wszelkich obrotach, wykluczając czerwone pole. W Stelvio używałem trybu manualnej zmiany biegów żeby tak po kilka minut pojeździć co ok. 500 aż do czerwonego pola, później zjazd w dół obrotami. I tak przy każdej okazji, przez pierwsze kilkaset - do 1000 km.

Podobne wątki

  1. [Giulia Veloce] Poszukuję kolegi z Giulią VELOCE z Warszawy/okolic, NAGRODA!
    Utworzone przez Latrunculus w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-07-2017, 07:54
  2. [159] Docieranie podwozia
    Utworzone przez PePe_xXx w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 17-07-2015, 09:29
  3. Docieranie silnika 2.0 TS 150KM
    Utworzone przez marlenka w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-05-2014, 21:19
  4. docieranie silnika po generalce
    Utworzone przez Brunet w dziale 156
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 20-04-2012, 19:38
  5. [146] Docieranie pierścieni
    Utworzone przez czekal86 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-09-2008, 08:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory