Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 62

Temat: Klimatyzacja a czynnik

  1. #11
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    ile średnio tyś km lub lat lub godzin pracy wytrzymuje obecnie stosowany olej i czynnik? czy raczej się nie zużywają, a serwis robi sie tylko po to, żeby sprawdzić czy nie uciekł i ewentualnie dobić lub szukać nieszczelnosci?

  2. #12
    Użytkownik Świeżak Avatar per2u
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Świnoujście
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,8ts , 2003 po lifcie
    Postów
    201

    Domyślnie

    Pewnie nie ma reguły , ale w swojej audi A5 , 2008 rocznik jedynie dobijałem czynnik przy każdej wymianie oleju w silniku , czyli raz w roku i jedyną usterka jaką miałem to czujnik ciśnienia czynnika , plastikowa uszczelka puściła.

    Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

  3. #13
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    ile średnio tyś km lub lat lub godzin pracy wytrzymuje obecnie stosowany olej i czynnik? czy raczej się nie zużywają, a serwis robi sie tylko po to, żeby sprawdzić czy nie uciekł i ewentualnie dobić lub szukać nieszczelnosci?
    Zasadniczo - "od zawsze" w sprawnym samochodzie nie ma istotnego ubytku czynnika, i nic się pod tym względem nie zmienia z R-1234yf. Tyle że nie ma szans, żeby w rozbitku lub złomie pospawanym z ćwiartek doprowadzić instalację klimy do stanu fabrycznego - stąd legendy miejskie, że co roku ubywa np. 20% czynnika.
    W trzech salonowych samochodach, jakie obecnie używane są w rodzinie - ubytku nie mam (np. w jednym - pierwszy serwis klimy po 3ch latach, ilość czynnika - dokładnie jak na naklejce)... do takiego stopnia, że aż odpuściłem sobie serwis klimy rok temu, i w tym roku.

    Bardziej pedantyczne podejście nakazywałoby wymianę osuszacza po kilku latach - ale z obawy, że jak mi raz rozszczelnią instalację - nie dojdę z tym nigdy już do ładu, na razie od 10 lat nie ruszam.

  4. #14
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    W karcie przeglądowej (przynajmniej u nas) nie ma pozycji "wymiana czynnika chłodzącego". I raczej on sam się nie starzeje i nie zużywa, raczej olejek trzeba wymieniać. My w zależności od przebiegu proponujemy co 2 - 3 lata. I tu jest dziwna sprawa, bo układ niby szczelny a czynnika ubywa. Wskazówką, że jest go mało (ale nie na tyle, żeby czujnik ciśnienia nie pozwolił włączyć klimatyzacji) jest spadek sprawności: zimne tylko przy wyższych obrotach. W jednej z moich dawnych Alf zdarzyło mi się tak w 6. roku eksploatacji. Po prostu jak stałem na światłach to się pociłem, wystarczyło ruszyć i było ok. Dopompowałem czynnika do wymaganego stanu i następne 3 lata nie miałem problemów. Potem nie wiem, b sprzedałem auto. U nas w serwisie po prostu mierzymy temperaturę w kratce - są dedykowane termometry i sposób pomiaru: Otwarta jedna kratka, wentylator na 1. biegu. Jak jest 6 - 8 stopni to ok. Jak nie to zastanawiamy się, co dalej. Jeżeli jest to auto 2 - 3 letnie to znaczy że gdzieś powoli ucieka i trzeba szukać. Generalnie przed każdym napełnieniem, jeżeli skuteczność nie jest taka jak napisałem, zalecamy zrobienie próby ciśnienia azotem. Pompujemy azot i patrzymy na zegary. Spada albo nie. Czasem jest ubytek ale taki, że po godzinie można stwierdzić ruch wskazówki ale minimalny.

  5. #15
    Użytkownik Świeżak Avatar per2u
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Świnoujście
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,8ts , 2003 po lifcie
    Postów
    201

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem , czyli po 3 latach używania klimatyzacji nie ubyło czynnika chłodzącego ? We wspomnianym audi , parę gram zawsze było mnie rok w rok , przy pojemności 500 coś tam

    Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Zgadza się, po 3ch latach miałem 56coś-tam, przy 560 na naklejce. W innych - podobnie. Oczywiście, to nie apteka - nie piszę tu o pojedynczych gramach czynnika, ale o ubytku większym niż parę %.

    Ale po kilku latach serwisowania, polegającym na wpuszczaniu praktycznie identycznej ilości czujnika - i oleju - jaka została odessana, postanowiłem, że przechodzę na 3-letni tryb serwisu klimy. Głównie dla kontroli.

  7. #17
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Podczas konserwacji klimatyzacji głównie chodzi o regeneracje czynnika. Czynnik, olej jest zawilgocony i przepuszczając go przez stacje poddawany jest procesowi regeneracji ( osuszenie). Układy w pojazdach są nieszczelne, czynnik zawsze będzie migrował, połączenie przewodów np z parownikiem, na uszczelnieniach, zakucia przewodów, uszczelnienie wału kompresora itd. U mnie po 12 mies. brakowało 130g. W Żylecie QV po identycznym okresie brakowało 160g. UE w ostatnim rozporządzeniu wymaga naprawy układu klimatyzacji przy ubytku 50g. rocznie.

  8. #18
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Techno
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Krakow
    Auto
    Giuletta Sprint, Giulia Veloce 2.0T Q4 LSD
    Postów
    307

    Domyślnie

    odkopie stary temat ....
    Czy czynnik R-1234yf jest zamienny z innymi gazami, mniej toksycznymi ? Zapewne nie, ale może warto wiedzieć co mamy w aucie i jakie tego sa konsekwencje. Osobiście troche się przeraziłem ...
    https://www.msn.com/pl-pl/motoryzacj...moD?li=BBr5MK7
    Większość przypuszczeń dotyczy nieszczelności układu kilmatyzacji i samozapłon.

  9. #19
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    stary temat! - klimę z czynnikiem R -1234yf bez problemu da się nabić starym czynnikiem- trzeba tylko wypłukać układ.
    R-1234yf jest silnie toksyczny szczególnie w kontakcie z ...wodą. Generalnie nawet strażacy tego gówna nie chcą dotykać - przeżera nawet szkło.

  10. #20
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Nawet w naszej instrukcji jest napisane, ze jeden czynnik lub drugi, chyba w zależności od rynku.

Podobne wątki

  1. Czynnik chłodzący
    Utworzone przez dawidkarim w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-06-2015, 10:04
  2. uciekający czynnik . ! klimatyzacja !
    Utworzone przez Wielki Q w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19-05-2011, 21:42
  3. Czynnik klimatyzacji 2.0 TS
    Utworzone przez Winiar00 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-05-2011, 22:35
  4. [145] [146] Czynnik chłodzący (klimatyzacja)
    Utworzone przez williamdrake w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-02-2009, 11:42
  5. Klimatyzacja - nie chłodzi, mimo iż jest czynnik chłodzący
    Utworzone przez CIAMILL156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-06-2006, 11:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory