Strona 4 z 16 PierwszyPierwszy 1234567891011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 156

Temat: Stan aku i dzałanie IBS -prośba do tych z kablem OBD i MES o sprawdzenie 3 parametrów

  1. #31
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Dopóki wszystko działa nikt o żadnym algorytmie ładowania nie pomyśli. Nawet jakby silnik się kręcił w drugą stronę, nie zauważysz pewnie tego, dopóki nie ma zastrzeżeń do jego osiągów i pracy.. Mam MES-a, nie mam SGW ale nawet nie chce mi się tam zaglądać. Wszystko od 28 lutego 2018 funkcjonuje tak jak powinno.

  2. #32
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post
    Czy to znaczy, że ja mam inny algorytm w "starym" modelu? U mnie akumulator bez zarzutu od roku. (przypominam że dłuuugo stał w salonie zanim stałem się właścicielem) Nie sprawdzałem tego w kompie ale nie ma żadnych problemów. Samochód stoi teraz od czwartku w garażu. Jutro będę odpalał i pewnie też nie będzie problemu.
    Może takie anomalie robią jakieś dodatkowe urządzenia które masz wpięte w instalację?
    [MENTION=1850]prezes-tk[/MENTION] już coś odpisał, ja dodam że algorytm ładowania który powyżej ok 70kilku procent SoC zaczyna kombinować, był opisywany na alfaowner już dawno temu (chyba gdzieś w piewrszej połowie 2017) przy pierwszych raportach od ludzi z UK którzy mieli tam problemy. on tak działa, że jak już masz te 7x% naładowania wg IBS to przy przyspieszaniu i na wolnych obrotach tylko delikatnie podładowuje (nie obserwowałem dokładnie ale coś OK 13.3V), natomiast podczas hamowania ładuje w pełni 14.4V. NIe wiem jak jest przy jeździe np na tempomacie - mam taki voltomierz wpinany w gniazdo zapalniczki, ale ze względu na jej umiejscowienie i mały wyświetlacz, nie jest zbyt komfortowe lookać tam podczas jazdy. Chyba z ciekawości wkrótce zrobię loga w MES z całej jazdy. Inna sprawa że algorytm mogli zmieniać Włosi przez czas produkcji.


    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Dopóki wszystko działa nikt o żadnym algorytmie ładowania nie pomyśli. Nawet jakby silnik się kręcił w drugą stronę, nie zauważysz pewnie tego, dopóki nie ma zastrzeżeń do jego osiągów i pracy.. Mam MES-a, nie mam SGW ale nawet nie chce mi się tam zaglądać. Wszystko od 28 lutego 2018 funkcjonuje tak jak powinno.
    dokładnie. ja też nie podłączełem się przez pierwsze 5 mcy posiadania Giulii (S&S mi po prostu nie działał, ale wiedziałem że wielu innym tez nie działa więc nie panikowałem) do czasu gdy zaczęły się problemy - błędy itp. teraz po wymianie po prostu sie temu baczniej przyglądam - nie podoba mi się jak ten algorytm ładowania jest skonfigurowany, dla takich co jeżdżą głównie krótkie trasy i ogólnie są już trochę na przegranej pozycji, jeszcze to ładowanie kombinuje ze znacznym obniżaniem napięcia a zatem prądu ładowania.
    Ja mam nowy aku dopiero 3 dni, narazie za wcześnie wypowiadać się czy teraz będzie w miarę OK (bez problemów), czy jednak znów za jakiś czas się coś zacznie dziać. na pewno dam znać.
    Jak Ci się będzie chciało, podłącz kiedyś kompa i napisz mi jaki masz stopień naładowania wg IBS - ten parametr jest widoczny zarówno w ECU jak i w BCM.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #33
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Trzeba uściślić, co to są "krótkie trasy". Codziennie rano wyjeżdżam z garażu i jadę do pracy, dokładnie 10 km. SS działa po ok. 1-1,5 km, w zależności jak szybko nagrzewa się silnik. W miejscu pracy auto stoi 8 godzin (rzadko nim jeżdżę w czasie pracy, mam wiele innych aut do korzystania). Po pracy wracam te 10 km ale często ze względu na jakieś zakupy, z jednym lub dwoma przystankami. Na trasę wyjeżdżam średnio co 3 tygodnie i robię praktycznie za jednym strzałem 400 km, czasem po drodze zatankuję. I taki cykl od prawie dokładnie roku. Przypominam, że auto jest z października 2016, zakupione w lutym 2018. Żadnej różnicy nie widzę w działaniu SS (wtedy, kiedy go sprawdzam bo generalnie wyłączam go zaraz po rozruchu. To już odruch. Może jutro zmierzę ta parametry.

  4. #34
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    ja mam krótsze dystanse. obecnie to 7.5km do pracy i po tych 9h z powrotem. po drodze czasem jakiś przystanek. taki dojazd oczywiście też czasem rozbije się na dwia, np 6km i 6km czy coś w tym stylu. do tego podjazdy np do rodziców 4km czy do sklepu 2-3km i za jakis czas z powrotem. raz w tygodniu dochodzi dojazd do teściów 15km w jedną stronę. raz na miesiąc/dwa jakaś traska typu 100km średnio w jedną stronę. raz w roku jakaś wieksza typu 800km w jedną stronę. tak to wygląda teraz, bo jeszcze przed grudniem miałem biuro w innym miejscu i zamiast 7.5km na codzień robiłem 3.5km w jedną stronę (poza okresem "docierania"/pierwszego 1000km gdy jeździłem do pracy na około 15km żeby silnik popracował sobie rozgrzany).

    widać nasz sposób użytkowania jednak znacznie się różni na niekorzyść w moim przypadku. przy takim użytkowaniu zależy mi jednak kiedy się da podładować aku jak najbradziej, a tu w GIulii jest do banii algorytm który znacznie redukuje ładowenie gdy SoC jest powyżej ok 75%.
    Dzisiaj sprawdziłem podczas jazdy, i na wolnych obrotach, przy przyspieszaniu i przy jeździe ze stałą prędkością voltomierz wskazywał 13.5V, tylko przy hamowaniu 14.5V. uważam że Ci co jeżdżą na krótkie odciniki mieliby znacznie mniej problemów gdyby ten algorytm zmniejszania ładowania włączał się przy wyższym SoC - zmiana jednej stałej w kodzie a życie byłoby łatwiejsze.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #35
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Dzisiaj zrobiłem odczyty, poniżej ich wyniki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przed rozruchem.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	84.1 KB
ID:	254764Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po rozruchu.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	84.5 KB
ID:	254765Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10 minut po rozruchu.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	84.3 KB
ID:	254766Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po zgaszeniu.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	84.1 KB
ID:	254767

    "Przed rozruchem" - silnik wcześniej był uruchomiony tylko na czas odwrócenia auta w garażu, "10 minut po rozruchu" - na wskaźniku temp. dwie kreski.
    Oczywiście temperatura zewnętrzna to temp. w garażu (przy otwartej bramie), nie wiosna.
    Czy o to chodziło [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] ?
    Ostatnio edytowane przez prezes-tk ; 10-02-2019 o 12:32

  6. #36
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Dzisiaj zrobiłem odczyty, poniżej ich wyniki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przed rozruchem.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	84.1 KB
ID:	254764Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po rozruchu.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	84.5 KB
ID:	254765Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10 minut po rozruchu.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	84.3 KB
ID:	254766Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po zgaszeniu.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	84.1 KB
ID:	254767

    "Przed rozruchem" - silnik wcześniej był uruchomiony tylko na czas odwrócenia auta w garażu, "10 minut po rozruchu" - na wskaźniku temp. dwie kreski.
    Oczywiście temperatura zewnętrzna to temp. w garażu (przy otwartej bramie), nie wiosna.
    Czy o to chodziło [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] ?
    tak, dzięki. jak mówiłem, trzyma się stopień naładowania w kolicach 75%, bo wtedy alternator zaczyna kombinować i w autach które stale nie jeżdżą długich tras raczej będzie max 75%.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #37
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Jak nie zapomnę, to podłączę się bezpośrednio po trasie w przyszły piątek (400 km) lub po powrocie w niedzielę.

  8. #38
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Dzisiaj zrobiłem odczyty, poniżej ich wyniki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10 minut po rozruchu.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	84.3 KB
ID:	254766
    widzisz, na tym 3 zdjęciu jak już osiągnął 75% SoC, to napięcie ładowania spadło Ci na 13.5V - to jest to o czym piszę.

    Ja dzisiaj zrobiłem następujące traski 15km popołudniu, za godzinę, 8km, za godzinę 16km a za kolejne 4h 12km. sprawdziłem stan wg IBS po przyjeździe, podskoczył z 75% na 80%, czyli mimo że to ładowanie tak kombinuje, to przy sprawnym aku (oryginalny u mnie nie był, skoro po przejechaniu nawet 250km nie pokazało mi bodajże 72% (z 63% przed trasą)) jakoś przybywa SoC jeśli coś tam więcej się jeździ. Potencjalny problem jest jednak gdy jeździmy raczej tylko do pracy i z powrotem, bo wtedy w aucie SoC spada przez czuwanie zamka centralnego, alarm itp.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #39
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    To ja dorzucę jeszcze od siebie. Samochód stał w garażu przez 5 dób. Odpalił bez problemu ale S&S nie działał przez dobre 40min jazdy. Potem jak już się włączył to działa teraz normalnie jak zwykle.

    Czyli pewnie trochę mi ubyło z aku przez 5 dni ale szybko się doładowało.

    Giulietta żony stała 2 tygodnie i dzisiaj przy odpaleniu rozrusznik kręcił wyraźnie słabiej. Trzeba będzie zrobić jakąś dłuższą traskę Nie zmienia to faktu że S&S w Giuliettcie nadal dzięki bogu nie działa. Wspaniała usterka
    Ostatnio edytowane przez azar ; 10-02-2019 o 23:00
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  10. #40
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post
    To ja dorzucę jeszcze od siebie. Samochód stał w garażu przez 5 dób. Odpalił bez problemu ale S&S nie działał przez dobre 40min jazdy. Potem jak już się włączył to działa teraz normalnie jak zwykle.

    Czyli pewnie trochę mi ubyło z aku przez 5 dni ale szybko się doładowało.

    Giulietta żony stała 2 tygodnie i dzisiaj przy odpaleniu rozrusznik kręcił wyraźnie słabiej. Trzeba będzie zrobić jakąś dłuższą traskę Nie zmienia to faktu że S&S w Giuliettcie nadal dzięki bogu nie działa. Wspaniała usterka
    u mnie na aku który kwalifikował się do wymiany (prąd rozruchowy wyszedł na teście 502A zamiast 800) też odpalał bez zająknięcia Giulię (raz jeden jedyny, po postoju pod chmurką na lotnisku sypnął błędami S&S i ECU, ale zakręcił mocno, światła nie przygasały, gdyby nie wkurzające błędy to bym się nie zorientował).
    Jeśli S&S nie działał u Ciebie, a nie było jakiś ekstremalnych warunków żeby S&S nie działał (jest wiele kryteriów (mam dokument od FCA do własnej wiadomosci, ale nie chce mi się szukać teraz), np temperatura w kabinie nie pamietam o ile, o jakieś chyba 6 stopni max się różni od ustawionej, na zewnątrz bodajże więcej niż -23C itp itd) to S&S powienien załączać się gdy SoC wg MES jest >=67% (to wg mojej praktyki z Giulii przy użyciu MES, bo wg FCA są dwa osobne parametry SoC i SoH i one mają być >=75% i >=60% odpowiednio, MES wydaje się robić średnią z obu? - tak by to wychodziło). SKoro przez 40min CI się nie załączał, pewnie miałeś parę procent poniżej. Co to znaczy? Aku tego typu powienien być naładowany większość czasu, inaczej traci swoje parametry z czasem a to w Alfie też oznacza docelowo choinki błędów i psucie dobrego samopoczucia właściciela.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-02-2013, 20:09
  2. Prośba o sprawdzenie parametrów
    Utworzone przez milek_22 w dziale 147
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 25-03-2012, 20:26
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-02-2012, 20:02
  4. Prośba o przeanalizowanie parametrów silnika
    Utworzone przez kak-tus w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 10:47
  5. Sprawdzenie parametrów programu ALFAOBD
    Utworzone przez samsung12 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 21:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory