Strona 3 z 16 PierwszyPierwszy 12345678910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 156

Temat: Stan aku i dzałanie IBS -prośba do tych z kablem OBD i MES o sprawdzenie 3 parametrów

  1. #21
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Giulia 2,2 jtd,
    Postów
    1

    Domyślnie

    Po odłączeniu IBS, doładowaniu prostownikiem, ponownym podłączeniu IBS, przez pierwsze kilka cykli S&S jest ok. Z czasem w ruchu miejskim cykli jest coraz mniej. Przy obecnych temperaturach trudno zachować dobry poziom naładowania, zwłaszcza w ruchu miejskim. Podobny problem obserwuję w 500x. Moje podejrzenie pada na "inteligentny" alternator. Obserwacja z 500x: Przy obciążeniu silnika napięcie ładowania spada do 13,0-13,1V. Przy hamowaniu silnikiem rośnie do 14,9. Pytanie czy taki duet (alternator + IBS) nie powoduje niedoładowania aku? Akumulator wymieniony na gwarancji w czerwcu 2018.
    W giulii podobne zachowanie po doładowaniach aku prostownikiem.

    "Akumulator niewystarczająco naładowany lub rozładowany:
    BCM otrzymuje pochodzące od IBS informacje na temat stanu naładowania akumulatora.
    Jeśli IBS znajduje się w stanie przekalibrowania, wyłączenie silnika jest niedozwolone, jeśli wystąpi
    jeden z następujących warunków:

     SOF akumulatora jest poniżej 8,3 V.
     temperatura akumulatora jest niższa od -23°C.

    Jeśli IBS nie znajduje się w stanie przekalibrowania, wyłączenie silnika jest niedozwolone, jeśli
    wystąpi jeden z następujących warunków:

     SOC akumulatora jest poniżej 75%.
     SOH akumulatora jest poniżej 60%.
     SOF akumulatora jest poniżej 8,2 V.
     temperatura akumulatora jest niższa od -23°C.
    "

  2. #22
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    wczoraj wymienili mi aku w ASO bo stary oblał test (502A prąd rozruchowy).
    Nowy trochę podładowałem wieczorem 3h (choć nie skończyłem jeszcze, bo nie chciałem zostawiać na noc), rano sprawdziłem, taki wynik:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IBS-new_battery.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	83.5 KB
ID:	254675
    starego nie dało się naładować powyżej ok 72%.
    nowy niby idento, ale widać że jest idealny, ładowanie kończyłem na ok 1.5A przy napięciu 14.5V, jakbym miał jeszcze godzinkę/dwie to dociągnąłbym do tych 14.8V o których piszą w instrukcji jako max napięcie ładowania. Rano jak sprawdziłem jakie ma napięcie (obciążony był tylko alarmem i zamkami centralnymi przez noc, auto zamknięte tylko klapę sobie zostawiłem otwartą) pokazywał 13,02V. nigdy żaden nowy aku jaki miałem nie miał tak wysokiego napięcia na następny dzień po ładowaniu (u żony jest nowa Vatra EFB 60Ah ona miała coś pod 12.8V po podobnym naładowaniu, ale w temperaturze ok 0C a Giulia jest w garażu ok 15C). Mam nadzieję że to kończy sagę akumulatorowo-błędową w moim aucie.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #23
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Super! Ale dlaczego IBS tak przekłamuje z napięciem?

  4. #24
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    Super! Ale dlaczego IBS tak przekłamuje z napięciem?
    to jest nieprecyzyjnie nazwane w MES (nie tylko to, często procenty pokazuje na odwrót itp), tak naprawdę to parametr SoF, czyli estymowane napięcie akumulatora do jakiego spadnie gdyby rozruch nastąpił w tym momencie. Z tego co obserwowałem odczyty na starym i nowym aku, i z logów od innych forumowiczów z alfaowner, to mniej więcej jest to w okolicach 3V mniej niż mierzy pod jakimś tam obciążeniem (światła/radio) na niezapalonym silniku (bo tak raczej każdy mierzył). Jak wcześniej było napisane, jednym z kryteriów zadziałania S&S jest SoF >8,2V.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #25
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    OK, dzięki za wyjaśnienie - jeszcze nie jestem obeznany z terminologią i ułomnościami/specyfiką MESa... Żeby tylko dodali moje ECU, szybko nadrobię ...

  6. #26
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    pisalem Ci ze jak podlaczysz mes jako giulie to tez na pewno wszystko bedzie hulac. moj ecu tez raportuje jako nieznany ISO code i co z tego, wchodze odczytuje co chce (nie kasuje czy nie zmieniam ustawien bo mam SGW). w przeszłości zdazalo mi sie podlaczac przez pomylke giuliette czy 159 jako inny silnik a chyba raz. po prostu nie rob proxi, choc i tak pewnie by sie poprawnie wykonało.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 07-02-2019 o 20:37

  7. #27
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    daję taki mały update. S&S działa jak szalony, jak na to dołoży się że łądowanie w Giulii/Stelvio próbuje być inteligentne i się samoogranicza, to po 2 dniach jeżdżenia po mieście stan naładowania wg IBS spadł do 79%. chyba zacznę wyłączać S&S - nie nabrałem nawyku bo wcześniej praktycznie nigdy się nie włączał. tak sobie teraz myśle czy do padów aku czy problemów nie przyczynia się to że auto wyjeżdża z salonu ze średnio naładowanym aku, potem nigdy już się nie doładowuje np >70% (dla tych co bardzo sporadycznie jeżdżą trasy) i zaczyna się degradować?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #28
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    daję taki mały update. S&S działa jak szalony, jak na to dołoży się że łądowanie w Giulii/Stelvio próbuje być inteligentne i się samoogranicza, to po 2 dniach jeżdżenia po mieście stan naładowania wg IBS spadł do 79%. chyba zacznę wyłączać S&S - nie nabrałem nawyku bo wcześniej praktycznie nigdy się nie włączał. tak sobie teraz myśle czy do padów aku czy problemów nie przyczynia się to że auto wyjeżdża z salonu ze średnio naładowanym aku, potem nigdy już się nie doładowuje np >70% (dla tych co bardzo sporadycznie jeżdżą trasy) i zaczyna się degradować?
    No dobra, a wyłączaj S&S zawsze, przejedź się w trochę dłuższy odcinek, staraj się jak najwięcej hamować silnikiem (ponoć wtedy alternator najmocniej ładuje) i zmierz procent naładowania. Ciekawe co wyjdzie. Akumulator jest normalnie na kwas siarkowy z wodą destylowaną?

  9. #29
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    póki co trochę posiedziałem w aucie i poklikałem w MESie, więc mam 75% potem jeździłem po mieście, ale jeszcze z włączającym się S&S i ciągle mam 75%. widzę natomiast że ładowanie zaczęło kombinować no bo przecież 75% to niby już wysoki poziom naładowania wg naszego inteligentnego akumulatora - np na postoju ok 13.2-13.4V. Pojeżdżę trochę bez S&S i zobaczę, ale póki co jakieś odcinki dłuższe niż 15km mi sie nie szykują, a większość to raczej 5-8km. Jak to nie będzie chciało się ładować to przez dealera/TESEO złożę zażalenie do FCA żądając zmiany algorytmu ładowania - jak dla mnie to ładowanie nie powinno nic kombinować przed np 95% naładowania.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #30
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    TESEO złożę zażalenie do FCA żądając zmiany algorytmu ładowania - jak dla mnie to ładowanie nie powinno nic kombinować przed np 95% naładowania.
    Czy to znaczy, że ja mam inny algorytm w "starym" modelu? U mnie akumulator bez zarzutu od roku. (przypominam że dłuuugo stał w salonie zanim stałem się właścicielem) Nie sprawdzałem tego w kompie ale nie ma żadnych problemów. Samochód stoi teraz od czwartku w garażu. Jutro będę odpalał i pewnie też nie będzie problemu.
    Może takie anomalie robią jakieś dodatkowe urządzenia które masz wpięte w instalację?
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-02-2013, 20:09
  2. Prośba o sprawdzenie parametrów
    Utworzone przez milek_22 w dziale 147
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 25-03-2012, 20:26
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-02-2012, 20:02
  4. Prośba o przeanalizowanie parametrów silnika
    Utworzone przez kak-tus w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 10:47
  5. Sprawdzenie parametrów programu ALFAOBD
    Utworzone przez samsung12 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 21:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory