Strona 7 z 16 PierwszyPierwszy 12345678910111213141516 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 156

Temat: Stan aku i dzałanie IBS -prośba do tych z kablem OBD i MES o sprawdzenie 3 parametrów

  1. #61
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Musisz jednak przyznać, że Twój sposób użytkowania Giulii jest raczej wyjątkiem, a nie regułą w stosunku do innych nabywców tego modelu.
    robienie rocznie 18tyś km benzynowym autem to aż tak mało żebym tu robił za jakiś super wyjątek? nie sądzę. moja żona robi Giuliettą średnio 5tyś rocznie, były lata że wyszło jej 7, były i 2.5tyś. aku padł 2 tygodnie temu (po ponad 5 latach od zakupu auta, a samo auto było ze stocku i stało 8 mcy na placu)
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #62
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    robienie rocznie 18tyś km benzynowym autem to aż tak mało żebym tu robił za jakiś super wyjątek? nie sądzę. moja żona robi Giuliettą średnio 5tyś rocznie, były lata że wyszło jej 7, były i 2.5tyś. aku padł 2 tygodnie temu (po ponad 5 latach od zakupu auta, a samo auto było ze stocku i stało 8 mcy na placu)
    To nie chodzi o to, ile tysięcy kilometrów robisz rocznie, tu chodzi o to ile kilometrów robisz podczas jednej jazdy. Przy takim stylu jazdy diesel jeździł zawsze niedogrzany i zatykał się DPF, przy benzynie nie masz DPFa, ale akumulator nie ma kiedy się doładować, bo więcej ciągnie z niego rozrusznik, niż alternator jest w stanie uzupełnić podczas jazdy.
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  3. #63
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2017
    Auto
    Alfa Romeo ;)
    Postów
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    robienie rocznie 18tyś km benzynowym autem to aż tak mało żebym tu robił za jakiś super wyjątek? nie sądzę. moja żona robi Giuliettą średnio 5tyś rocznie, były lata że wyszło jej 7, były i 2.5tyś. aku padł 2 tygodnie temu (po ponad 5 latach od zakupu auta, a samo auto było ze stocku i stało 8 mcy na placu)
    Jeśli stało z odpiętym aku to nie powinno się nic dziać.

    W poprzednich latach zimowałem w garażu 159kę i zauważyłem, że z uzbrojonym alarmem po miesiącu aku był bliski rozładowania i musiałem doładowywać akumulator. Jeśli stał niezamknięty nie było takiego poboru prądu ale najlepiej jednak było odpinać klemę. Cała ta nauka kosztowała mnie ze dwa akumulatory w aucie które stało i nie jeździło.

  4. #64
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    To nie chodzi o to, ile tysięcy kilometrów robisz rocznie, tu chodzi o to ile kilometrów robisz podczas jednej jazdy. Przy takim stylu jazdy diesel jeździł zawsze niedogrzany i zatykał się DPF, przy benzynie nie masz DPFa, ale akumulator nie ma kiedy się doładować, bo więcej ciągnie z niego rozrusznik, niż alternator jest w stanie uzupełnić podczas jazdy.
    6 lat jeździłem 159 z DPFem dokładnie tym samym stylem, DPF się nie zatykykał, aku jakoś dawał radę, nawet alfa nie łapała błędów. a wiesz dlaczego - bo ten raz w tygodniu robiłem np jeszcze 2x20km, do tego raz miesiącu np 2x100km itp. aku w JTDM wytrzymał mi 4 lata potem zaczął zdychać. potem jeszcze mój brat jeździł tą alfą 2 lata, ten sam styl jazdy, też żadne DPFy nie sprawiały problemów.

    a w czym moje jeżdżenie częściej na parokilometrowe odcinki jest niby gorsze od jeżdżenia na dłuższe ale ze S&S gdyby miał się załączać co jakieśtam skrzyżowanie/światła (mówię o jeździe pozamiejskiej, ale nie autostradowej)? zmierzam do tego, że po prostu dali ciała z tym algorytmem ładowania, obniżać napięcie ładowanie to niech sobie robią jak aku będzie miał 90% naładowania - podejżewam że bez problemu wtedy bym stale był na 90% , a przy okazjonalnej trasce zdołałbym dobijać do 100% i wszystko byłoby cacy.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #65
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    zmierzam do tego, że po prostu dali ciała z tym algorytmem ładowania, obniżać napięcie ładowanie to niech sobie robią jak aku będzie miał 90% naładowania - podejżewam że bez problemu wtedy bym stale był na 90% , a przy okazjonalnej trasce zdołałbym dobijać do 100% i wszystko byłoby cacy.
    Ale czemu z góry zakładasz, że dali ciała i że 90% naładowania to byłoby dobrze, a 75% to jest źle? Wiesz może jaka jest pojemność tego akumulatora wkładanego do Giulii w fabryce, bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji?

    P.S. Właśnie znalazłem w innym wątku, że Giulia z dieslem ma akumulator 95Ah/850A, a 159-ka z dieslem miała 64Ah, czyli nawet mniej niż 70% pojemności wystarczało do jeżdżenia dieslem bez tego inteligentnego ładowania.
    Ostatnio edytowane przez Krzysztof ; 13-02-2019 o 08:19
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  6. #66
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jml
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 TBi 200KM
    Postów
    452

    Domyślnie

    Może ma ten inteligenty algorytm jakiś sens jednak, wątpię żeby ot tak sobie taką głupotę wprowadzili, paru inżynierów musiało się zmóżdżyć nad tym, biorąc pod uwagę spalanie/normy emisji, żywotność aku i inne rzeczy. Nie wyciągałbym od razu pochopnych wniosków.

  7. #67
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Ale czemu z góry zakładasz, że dali ciała i że 90% naładowania to byłoby dobrze, a 75% to jest źle? Wiesz może jaka jest pojemność tego akumulatora wkładanego do Giulii w fabryce, bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji?

    P.S. Właśnie znalazłem w innym wątku, że Giulia z dieslem ma akumulator 95Ah/850A, a 159-ka z dieslem miała 64Ah, czyli nawet mniej niż 70% pojemności wystarczało do jeżdżenia dieslem bez tego inteligentnego ładowania.
    ju pisałem parokrotnie że stale niedoładnowany akumulator ulega procesom destrukcujnym, które zmniejszają jego pojemność. nie znam dokładnych wartości, ale załóżmy że przy jeździe głównie miejskiej, średnio kręcimy się wokół tych 75% naładowania. Przez to po roku np stracimy 20% (trochę zgaduję, ale coś trzeba przyjąć) pojemności aku. nowy ma 95Ah, czyli po roku będziemy mieli tylko 76Ah, który też jest tylko naładowany w 75% no bo IBS dalej ciągnie swój durny algorytm. czyli tak naprawdę mamy jakby odpowiednik w pełni naładowanego aku 57Ah, czyli mniejszy niż w autach klasy B z małymi silniczkami i ograniczonym wyposażeniem elektrycznym. Zostaw teraz takie auto np na dwa tygodnie na parkingu na lotnisku, bo akurat chcesz sobie w zimie zrobić urlop w jakimś ciepłym miejscu - przyjeżdżasz i auta nie odpalasz + choinka błędów.

    na szybko coś googlnąłem: http://www.uwm.edu.pl/studydays/zss/...h_przyczny.pdf, na 2 stronie, 2 podpunkt o tym mówi, wcześniej trochę teorii.

    W Stelvio przez chwilę próbowali wsadzać aku 85Ah, szybko powrócili do 95Ah - gadałem o tym w zeszłym tygodniu z mistrzem w serwisie.

    No, a gdyby teraz taki algorym jednak ładował do np 90%, powiedzmy utrata pojemności byłaby po roku powiedzmy 8%, to 95-8%, mamy 87.4Ah i powiedzmy dalej naładowane na 90% czyli jakby 78.7Ah w pełni naładowany - taki akumulator spokojnie pociągnie powiedzmy te 5 lat.

    Na pewno będę w serwisie rozmawiał o tym temacie ładowania, i postaram się wymusić przez TESEO żeby temat trafił do Włoch. Pewnie z tym nic nie zrobią, a na pewno nie szybko, no ale spróbować można.

    Inna sprawa która jest dla mnie podejżana to że moje auto w MES jest pokazuje że kraj ustawiony to Portugalia. Wiem że kolega [MENTION=57123]moosiak[/MENTION] też tak ma, ciekwe jak inni. Czy to jest błąd przypisania kraju w MES do wartości raportowanej przez BCM czy faktycznie włosi coś źle ustawiają nasze auta? Czy to ma znaczenie jeśli chodzi o algorytm ładowania? Muszę podpytać na alfaowner - zaczepić kogoś kto jest np z rynku skandynawskiego, ma MES i może sprawdzić stopień naładowania i sprawdzi mi jakie ma napięcie ładowania np przy 80 czy 85%, może tam algorytm jest ustawiony inaczej (tzw zimne kraje)?


    Cytat Napisał jml Zobacz post
    Może ma ten inteligenty algorytm jakiś sens jednak, wątpię żeby ot tak sobie taką głupotę wprowadzili, paru inżynierów musiało się zmóżdżyć nad tym, biorąc pod uwagę spalanie/normy emisji, żywotność aku i inne rzeczy. Nie wyciągałbym od razu pochopnych wniosków.
    może taki, że na testy CO2 i spalania dają auto z naładowanym w pełni aku, przez co alternator nie robi dodatkowego obciążenia, urwą kilka g CO2 i 0.1l/100km i jest fajnie? Inżynierowie to akurat często nie popisują się przewidywaniem wielu życiowych sposobów użytkowania, a testują auta któe jeżdżą dziennie dzisiątki czy setki km i tam takie problemy nie występują, bo aku nawet przy ich algorytmie jest w stanie się w pełni naładować
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 13-02-2019 o 12:11
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #68
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    ju pisałem parokrotnie że stale niedoładnowany akumulator ulega procesom destrukcujnym, które zmniejszają jego pojemność. nie znam dokładnych wartości, ale załóżmy że przy jeździe głównie miejskiej, średnio kręcimy się wokół tych 75% naładowania
    Moim zdaniem po prostu w Twoim przypadku aku był zbyt rozładowany, zanim w ogóle odebrałeś nowe auto z salonu lub był z wadliwej serii.

    Co do jazdy z 75% naładowania, to ja szczerze w tą wątpię.
    Na youtube są pokazane praktyczne testy ładowania oraz to jaką pojemność ma dany akumulator po ładowaniu.
    I tak przykładowo aku o nominalnej pojemności 72Ah udało się naładować:

    1) przez prostownik elektroniczny z Lidla do 45Ah
    https://youtu.be/ygenwNVEkQc?t=1198

    2) przez tak polecanego wszędzie CTEK'a do 56Ah, czyli 78% nominalnej pojemności
    https://youtu.be/idVee78AQ_c?t=775

    Obie ładowarki pokazały 100% naładowania, a elektrolit w żadnym z obu przypadków nie miał odpowiedniej gęstości.

    Tak samo chłopaki robili test ładowania alternatorem przez wiele godzin i elektrolit też nie był taki jak być powinien.
    A co dopiero przy jeździe w mieście...

    Więc de facto żaden aku nie jest naładowany nawet w 80% swoich możliwości siedząc w aucie.
    Kwestia po prostu, aby to naładowanie nie spadało poniżej jakiejś tam wartości.

    A akumulatory EFB i AGM akurat są bardzo wrażliwe na rozładowanie i w wyniku tego szybko tracą swoje parametry. Stąd te wszystkie problemy.
    Do tego dochodzi system start-stop i mamy co mamy.

    Ja bym po prostu SS odłączył i by nie było w ogóle problemów (zakładając oczywiście, że aku jakie masz teraz jest w porządku).
    I cieszyć się autem. Android Auto działa, więc jeździć i czerpać radość
    Ostatnio edytowane przez Klonek ; 13-02-2019 o 13:41

  9. #69
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klonek Zobacz post
    Ja bym po prostu SS odłączył i by nie było w ogóle problemów (zakładając oczywiście, że aku jakie masz teraz jest w porządku).
    i to na stałe. Nawet niech to będzie w serwisie za opłatą. Ale nie ma. To jest paranoja. Nawet w Ferrari 488 Pista czyli samochodzie z 700KM jest S&S. Czemu to na służyć? Żeby zaoszczędzić trochę na CO2? Bo chyba raczej nie paliwa. Ten samochód nawet nie pokazuje w komputerze spalania bo ... 700KM kogo to obchodzi. Ale beznadziejny S&S wsadzili bo przepisy.
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  10. #70
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post
    Ale beznadziejny S&S wsadzili bo przepisy.
    Nie wiem dokładnie jak to się odbywa, ale ja myślę, że SS jest dlatego, że jeśli dane auto jest na testach spalania (przy homologacji), to ten SS da np. 0,1-0,2l mniej w zużyciu paliwa.
    I producent auta przez to zapłaci miliony euro czy ileś tam mniej wprowadzając takie auto na rynek. Więc z perspektywy producenta, jest to zrozumiałe.

    Potem auto ma być użytkowane na drogach, więc dla końcowego użytkownika taki SS jest bez sensu. Bo więcej szkodzi niż pomaga.
    Stąd ja od razu bym montował tą płytkę elektroniczną co pozwala wyłączać to na stałe (gdzieś był post o tym). I aku żyje dłużej, rozrusznik itd.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-02-2013, 20:09
  2. Prośba o sprawdzenie parametrów
    Utworzone przez milek_22 w dziale 147
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 25-03-2012, 20:26
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-02-2012, 20:02
  4. Prośba o przeanalizowanie parametrów silnika
    Utworzone przez kak-tus w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 10:47
  5. Sprawdzenie parametrów programu ALFAOBD
    Utworzone przez samsung12 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 21:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory