Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Temat: Security Gateway - blokada aktywnej diagnostyki OBD dla aut od 31/1/2018

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie Security Gateway - blokada aktywnej diagnostyki OBD dla aut od 31/1/2018

    Jak w temacie, FCA wprowadziła do naszych aut produkowanych od powyzszej daty modul SGW, ktory blokuje min. aktywną diagnostykę przez złącze OBD (kasowanie błędów, zmiana ustawień, wykonywanie testów, proxi). Motywują to niby bezpieczeństwem przed atakami hackerskimi, a dla mnie sprawa jest oczywista, chcą żeby ludzie musieli do nich przyjeżdżać na serwis, albo żeby niezależne warsztaty musiały się zaopatrzyć w ich urządzenie/oprogramowanie diagnostyczne (Witech2) i rzeby opłacali cholernie drogą subskrypcję/licencję czasową na korzystanie z tego (bodajże 20tyś zł/rok i to nie wiem czy to tylko za model czy markę). Moim zdaniem jest to praktyka niezgodna z międzynarodowymi wymogami dla aut w kwestii OBD, przez to pewnie homologacji, i jest praktyką monopolistyczną.

    W związku z tym wysmarowałem przez formularz kontaktowy pismo do FCA Poland z moim punktem widzenia i pytaniami o możliwość zdeaktywowania czasowego/stałego blokady złącza OBD czy to teraz czy po gwrancji.

    Napisałem im też że w przypadku braku pozytywnego załatwienia sprawy, napiszę skargę do Komisji Petycji przy Parlamencie Europejskim, urzędów antymonopolowych i urzędów odpowiedzialnych za przyznawanie homologacji.

    Ot taka praca pro publico bono, bo wkurzają mnie takie praktyki strasznie. Ja sobie poradzę jak będę potrzebował bo dzięki dostępnym schematom eLearna widać gdzie można się powpinać - dorobić sobie swój port OBD za SGW i robić wszystko jak w autach z przed czasów SGW, no ale nie każdy choćby ma lutownicę czy będzie skłonny sobie kiedyś takie coś samemu dorobić. Inna opcja to wyjąć SGW i zamiast tego dorobić sobie bypass (łatwa sprawa) - są też w USA gotowce bodajże $70, tyle że dostęp do SGW nie jest aż taki łatwy - trochę się trzeba pod kierownicą narozmontowywać.

    Będę informował o postępach.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 14-02-2019 o 16:17
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Peterr
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Stelvio 280 KM
    Postów
    376

    Domyślnie

    Ale FCA na prostsze problemy nie odpowiada...

    Trzymam kciuki, może tym razem.


    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    cóż, pożyjemy zobaczymy - od samego początku jak dowiedziałem się o SGW temat chodził mi po głowie, a ostatnio na alfaowner kilku forumowiczów też powątpiewało w legalność założenia takiej blokady i to mnie trochę zmotywowało. zleją czy nie odpowiedzą ich sprawa, najwyżej nie będę mi się tłumaczyć tylko jakiejś instytucji. ciekaw jestem co z tego wyniknie - pewnie nawet przy sukcesie sprawa na miesiące jak nie lata, trzeba to ruszyć do przodu. tylko pewnie w FCA w BB to już będę persona non grata
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    tylko pewnie w FCA w BB to już będę persona non grata
    A jeszcze nie jesteś ?
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    słuszna uwaga choć chyba jeszcze nie, wcześniej mnie tylko mieli dość, teraz mogę zostać public enemy
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    Mito 1.4TB 155, Giulia 2.0TB 200 Super
    Postów
    557

    Domyślnie

    Zabawne, ja się ostatnio zastanawiałem czy nie spróbować podważać homologacji przez ten #&€#&!+#&€!, miażdżący nogi pasażera fotel kierowcy.

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    masz racje. zonie raz zablokowalo buta bo w nieodpowiedbim miejscu położyła stope... z tylu jechala kilka razy tylko. kurcze, nie zdziwilbym sie gdyby na to bylo gdzies ustawienie w Witech2, tylko trzebaby miec dostep zeby przejzec co tam jest.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    Mito 1.4TB 155, Giulia 2.0TB 200 Super
    Postów
    557

    Domyślnie

    Dostęp i czas. Raz siedziałem i patrzyłem gostkowi przez ramie w serwisie i "sprawdzaliśmy" jakieś moduły ale miałem wrażenie, że niezbyt doszkolony był i klikał aby klikać.
    Zastanawiam się jeszcze jak zgłasza się issue do serwisu. powinno się dostać jakiś nr referencyjny sprawy (tzw issue ticket) a w serwisie mówią "zorientujemy się i odezwiemy" i później mają oczywiście w d...
    Ok koniec offtop

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Btechfan
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio B-tech 280km
    Postów
    248

    Domyślnie

    Czy ten wynalazek rejestruje zakładanie chipa (np DTE), lub uniemożliwia chipowanie w ogóle? Boję się, że stracę gwarancje po założeniu chipa.
    Ostatnio edytowane przez Btechfan ; 17-02-2019 o 10:48

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,505

    Domyślnie

    Cytat Napisał Btechfan Zobacz post
    Czy ten wynalazek rejestruje zakładanie chipa (np DTE), lub uniemożliwia chipowanie w ogóle? Boję się, że stracę gwarancje po założeniu chipa.
    Wszyscy boja sie tej gwarancji w swoim aucie możesz zamontować kominek i nic to nie ma do gwarancji.Chyba ze spalisz tapicerkę i ja zareklamujesz.
    Zadne Aso nie ma doświadczenia ani umiejętności w wykrywaniu chipów itp.

Podobne wątki

  1. [Zapowiedź] Busso Owners 2018 - Rispetto per Giuseppe Busso 27-29.IV.2018
    Utworzone przez zeb w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 04-12-2017, 22:00
  2. [Giulietta] wstęp do diagnostyki G. 1.4 MA
    Utworzone przez bubu321 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-02-2013, 12:58
  3. Security Code
    Utworzone przez maaarcin w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-10-2010, 10:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory