Strona 4 z 13 PierwszyPierwszy 12345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 122

Temat: Działanie Q4

  1. #31
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Kosznajderia
    Auto
    Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
    Postów
    38

    Domyślnie

    Szkoda, że w nowej wersji Q4 nie zastosowano mechanizmu typu torsen, który jest obecny np. w moim crosswagonie, czy 159Q4. Nie słyszałem by ten typ stałego napędu miał tendencje do przegrzewania, może dla tego torsen był stosowany również w pojazdach wojskowych Hummer.
    Ostatnio edytowane przez jaras83 ; 14-02-2018 o 20:56

  2. #32
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaras83 Zobacz post
    Szkoda, że w nowej wersji Q4 nie zastosowano mechanizmu typu torsen, który jest obecny np. w moim crosswagonie, czy 159Q4. Nie słyszałem by ten typ stałego napędu miał tendencje do przegrzewania, może dla tego torsen był stosowany również w pojazdach wojskowych Hummer.
    Torsen był fajny 15 lat temu, ale świat idzie do przodu. Nowsze rozwiązania oferują dużo lepsze osiągi, ale przez swój poziom skomplikowania oczywiście mają swoje ograniczenia.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  3. #33
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Domyślnie

    Nie ma, w zwykłych osobówkach, lepszego mechanizmu niż Torsen taki jak w Audi i kiedyś w Alfie oraz SAWD w Subaru.

  4. #34
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    "lepszy" to pojęcie względne. Torsen to rzecz mechaniczna, nie da się nią sterować komputerem, nie da się zrobić "100% napędu na tył a w razie potrzeby moc przekazywana na przód" na Torsenie. Stały napęd na 4 koła wpływa też negatywnie na spalanie. To tyler, jeśli chodzi o "lepszy".
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  5. #35
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Domyślnie

    Zgoda, to umownie "lepszy" (kolega napisał "był fajny"). Jak kupuję 4x4 w osobówce to chcę mieć 4x4 stałe, a nie coś dołączanego czy wyłączanego (np. patrz nowe Ultra Quattro). Oczywiście każdy może chcieć czegoś innego. Pozdrawiam.

  6. #36
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Każdy rodzaj napędu 4x4 ma swoje wady i zalety. Jednak jako miłośnicy aut o sportowym charakterze powinniśmy brać pod uwagę zdanie mistrza Waltera Roehla, który powiedział, że żaden napęd typu dołączanego, nawet "w mgnieniu oka", nie pozwoli na przejście zakrętu z taką prędkością jak z napędem stałym. Poza tym, za każdym przejazdem napęd zachowa się inaczej. Poza tym, w układach o stałym napędzie na 4 koła stosuje się również elektronikę sterującą szperami, których w może być nawet 3. Szczytowym przykładem działania tych układów jest taki filmik (niestety, nie mogę go znaleźć a ma już parę lat), na którym widać WRC-a, który praktyczne jednym kołem (tylnym) dotyka nawierzchni i mimo to wyjeżdża z rowu. Wracając do tematu to tylko jeszcze dodam, że torsen uchodzi za bezawaryjny poprzez prostotę budowy.

  7. #37
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał abrams Zobacz post
    Zgoda, to umownie "lepszy" (kolega napisał "był fajny"). Jak kupuję 4x4 w osobówce to chcę mieć 4x4 stałe, a nie coś dołączanego czy wyłączanego (np. patrz nowe Ultra Quattro). Oczywiście każdy może chcieć czegoś innego. Pozdrawiam.
    Właśnie rzecz w tym, że napęd na 4 koła nie jest wykorzystywany cały czas, a cały czas pożera te kilka/naście/dziesiąt koni z uwagi na zwiekszone straty, dodatkową masę wirującą itd itp, więc obiektywnie nie można powiedziec, że stały napęd jest lepszy.

    To już nie czasy pierwszego haldexa, który się załączał się tylko w przypadku uślizgu, i to jeszcze z opóźnieniem. Nowoczesne, inteligentne układy napędowe dystrybuują moment obrotowy tak, żeby ten uślizg nigdy nie nastąpił, a auto zachowywało się neutralnie w kazdych warunkach.

    Ja nie mówie, że torsen to dziadostwo. Jest najlepszym z prostych, mechanicznych rozwiązań i świetnie się sprawdzał przez lata, ale szczególnie w topowych, nowoczesnych autach sportowych to od wielu lat przeżytek.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  8. #38
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    subaru WRX STI, audi Q5, BMW X2
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Właśnie rzecz w tym, że napęd na 4 koła nie jest wykorzystywany cały czas, a cały czas pożera te kilka/naście/dziesiąt koni z uwagi na zwiekszone straty, dodatkową masę wirującą itd itp, więc obiektywnie nie można powiedziec, że stały napęd jest lepszy.

    To już nie czasy pierwszego haldexa, który się załączał się tylko w przypadku uślizgu, i to jeszcze z opóźnieniem. Nowoczesne, inteligentne układy napędowe dystrybuują moment obrotowy tak, żeby ten uślizg nigdy nie nastąpił, a auto zachowywało się neutralnie w kazdych warunkach.

    Ja nie mówie, że torsen to dziadostwo. Jest najlepszym z prostych, mechanicznych rozwiązań i świetnie się sprawdzał przez lata, ale szczególnie w topowych, nowoczesnych autach sportowych to od wielu lat przeżytek.
    Audi RS6 to też dla Ciebie przeżytek.....

  9. #39
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał abrams Zobacz post
    Audi RS6 to też dla Ciebie przeżytek.....
    ja rozumiem, że każdy chwali swoje, ale trochę przeginasz nie no spoko, we wsi mówio, że audi kłatro forewer, to pewnie mają rację

    Co z tego, że reszta marek od tego odchodzi. RS6 nawet nikt nie próbuje stawiać obok c63 AMG czy M5, które jakoś bez "kłatro", a zamiast tego z jakimś badziewnym 4matic czy xdrive jakoś sobie też niezle radzą Już nie wspomnę o takich demonach, jak nissan GTR z rozwijanym od lat systemem atessa.

    Co z tego, że oni mogą się pochwalić jakimiś głupimi czasami okrążeń, jak lepiej się pochwalić, że się ma STAŁY napęd na 4 koła

    Sorry za szyderę, ale było się nie upierać przy głupiej tezie. Ja rozumiem, że istnieje coś takiego jak stereotyp, i jak człowiek całe lata 90 słyszał, jakie to ałdi kłatro jest wspaniałe, to ciężko sobie to wybić z głowy, ale no sorry, czasy się zmieniają, trzeba od czasu do czasu zaktualizować swój system
    Ostatnio edytowane przez Tomtrz ; 15-02-2018 o 17:57
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  10. #40
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Azalgo
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    Giulia Veloce 2.0T
    Postów
    676

    Domyślnie

    Oczywiście, że jest najlepsze. Są na to nawet memy i filmy na jutubie.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Podobne wątki

  1. [159] Działanie ASB q-tronic
    Utworzone przez wiktor_p w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-12-2015, 17:02
  2. Działanie ASR
    Utworzone przez xmajk w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 14:01
  3. Działanie tempomatu
    Utworzone przez yoozef w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 12:08
  4. 147 GTA Jak sprawdzić działanie Q2
    Utworzone przez sołtys w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-11-2009, 17:09
  5. Działanie STR
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 14:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory