Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 43

Temat: [GT] Dystanse małe i duże, czyli co zrobić z felgami 17" ET40.5

  1. #11
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Ale otwór centrujący chyba tylko właśnie centruje felgę, a śruby trzymają dociskając piastę do felgi ?
    Ja jakiś czas jeździłem na dystansach coś około 6 czy 7mm właśnie bez kołnierza centrującego (156) plus trochę dłuższe śruby i bez szaleństw jeździło się ok. (ale ewentualność "bicia" sprawdziłem przy odpowiedniej szybkości - nie było)
    Być może zimą znów do tej konfiguracji wrócę.
    Choć na jazdę 'z szaleństwami' to już felgi oddzielne kupiłem z mniejszym ET.
    Otwór ją centruje i dba o sztywność połączenia. To jest bardzo ważny element. Np w Niemczech dystane bez kołnierza nie przechodzą TUV! Nie przez "widzimisie" tylko z powodu wielu wypadków z poluzowanymi/odpadającymi kołami. Ja bym się nie odważył jeździć szybko na takim układzie. Podwójna stabilizacja (dokręcone śruby i kontrujący kołnierz) zapewniają bezpieczeństwo i długie bezproblemowe użytkowanie.

  2. #12
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    jeśli chodzi o dystanse bez kołnierza centrującego to jestem zdania iż to nieporozumienie, próbowałem takie założyc w Lancii
    na tył, udało sie, ale ile było celowania z ustawieniem bicia koła to chyba sam Bóg wie.
    Męczyłem się z tym bo dostałem je za darmo, człowiek czasem dla paru groszy i wyglądu auta to takie głupoty robi...
    Obecnie dałem je podtoczyć i mam spokój.
    Podtoczenie ma za zadanie tylko ustawić kolo centrycznie, za "trzymanie" felgi do piasty odpowiada z jaka siłą dokręcona jest felga plus siła tarcia.
    Kołnierz powoduje iż śruby dokręcone sa prostopadle do gwintowanego otworu, brak kołnierza powoduje iż śruba nie zawsze jest przykręcona prostopadle do piasty, kolo przesuwa sie pod wpływem siły nacisku na podłoże podczas bicia, śruba luzuje sie, i kierowca gubi koło.
    Podobna sytuacja ma miejsce w tzw. śrubach pływających, które można zastosować podczas zmiany rozstawu śrub piasty, problem rozwiazano tam podtaczając główkę śruby zmniejszając jej wytrzymałość, i stosując podkładke w większym otworem.
    Z tego powodu wiele krajów zabrania tego rozwiązania, u nas na razie hulaj dusza...
    pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez george11 ; 12-11-2014 o 19:14

  3. #13
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Moment, przy grubości o jakiej mowa ( ok 6mm ) nie ma przecież problemu z "nadzianiem" felgi na piastę - jeszcze przyzwoity kawałek kołnierza piasty wystaje i centruje koło. Choć owszem, jeździłem sobie delikatnie na tym moim zestawie i niezbyt długo.
    Na gładko wiadomo, że nie da się ustawić koła i jakieś przypuszczam większe siły ścinające na śruby działają pewnie.

    Natomiast co do odkręcenia się koła, to miałem przypadek przy dłuższej ostrej jeździe poluzowania się prawie wszystkich śrub przednich na felgach ori GTA bez żadnych dystansów.

  4. #14
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    dlatego zawsze po założeniu kół, po okołl 50km należy sprawdzać koła
    w wielu warsztatach wola dokręcić koła ile sie da, aby nie mieć problemu z reklamacjami, problem za to ma kierowca,
    jak musi to połączenie zluzować.
    pzd.

  5. #15
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Kolega pisał o 8 mm. Tutaj nie ma mowy, żeby to centrowało odpowiednio felgę. Frez ukośny w feldze ma około 3 mm i jest on w tym miejscu dużo szerszy niż średnica kołnierza piasty (na rysunku 63,1, choć to zależy od modelu felgi). Reszta otworu pasuje idealnie na piastę ale zaczyna się dopiero za frezem. Piasta wystaje z tarczy około 10 mm. Jeśli dołożysz dystans 8 mm to wtedy ten wystający rant piasty (około 2 mm) nie będzie ustawiał felgi.
    Tak, jak pisałem wcześniej i George tłumaczył, felga może się źle ustawić i śruby nie będą idealnie siedzieć. Wszystko się udaje do czasu. Rozwiązania niepewne w przypadku mocowania koła to średni pomysł.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dystans1.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	17.4 KB
ID:	150306  

  6. #16
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ddudek
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    GT 3.2 V6
    Postów
    228

    Domyślnie

    Nie no, chwila, zakladalem ze kolnierz z piasty wystaje na 15-16mm co przy dystansie 8mm zostawialo 7-8 mm kolnierza. Tu oczywiscie moge sie mylic bo wyczytalem to gdzies, a nie sprawdzilem (z braku czasu). Belfer - oczywiscie nie mam powodu aby ci nie wierzyc, ale jakbys mogl powiedziec skad o tym wiesz (np sam mierzyles, w jakim samochodzie, czy wyczytales itd) to bylo git, bo jesli to prawda to bardzo cenna informacja i nie ma co sie zastanawiac - takich dystansow nie ma co zakladac, a najwyzej trzeba poeksperymentowac bedzie trzeba z wiekszymi.

  7. #17
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Kołnierz piasty ma 15 mm. Na niego wchodzi tarcza, która w miejscu styku z piastą ma około 5-6 mm. To ile kołnierza wtedy wystaje?
    Uwierz ludziom, którzy mają z tym styczność na co dzień... Jaki miał bym interes w złym doradzaniu?
    Zakładasz temat z pytaniem ale mimo porad i tak decydujesz się na rozwiązanie będące co najmniej dyskusyjne. Montaż takich dystansów jest możliwy, ale to jest pchanie się w biedę.

  8. #18
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ddudek
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    GT 3.2 V6
    Postów
    228

    Domyślnie

    Belfer, ale nie było w tym żadnej ironii i jak najbardziej piszę to poważnie że nie mam powodu aby Ci nie wierzyć, wręcz żałuję że nie pojawiłeś się wcześniej tłumacząc tego tak dokładnie. A o źródło lub doświadczenie zawsze pytam, bo tak samo ktoś inny doradza - i komu wierzyć?

    Zabrakło mi informacji o tarczy - moje (błędne) rozumienie było takie że z 15mm kołnierza, po zamontowaniu dystansu 10mm zostaje 5mm. Ludzie na tym jeżdżą, ale jest to mało bezpieczne bo te 5mm ledwo łapie - to wziąłem mniejsze dystanse aby dorzucić jeszcze te 2mm, powinno być lepiej pod względem bezpieczeństwa. Ale moje myślenie było błędnę, bo jeśli dochodzi do tego tarcza która zabiera pozostałe 5mm i ludzie jeżdzą z kołami zamontowanymi na płasko to faktycznie jest to bez sensu, a te 2mm różnicy nie robi.

    Nie ma co się przejmować, to nie majątek. Zamówi się większe

  9. #19
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Kolega pisał o 8 mm. Tutaj nie ma mowy, żeby to centrowało odpowiednio felgę. Frez ukośny w feldze ma około 3 mm i jest on w tym miejscu dużo szerszy niż średnica kołnierza piasty (na rysunku 63,1, choć to zależy od modelu felgi). Reszta otworu pasuje idealnie na piastę ale zaczyna się dopiero za frezem. ...
    Zgadza się, jasne że nie można zakładać felgi na luźno na kołnierz z piasty. Ale to przy zakładaniu koła się okaże - musi siedzieć samo na tym kołnierzu ciasno bez możliwości zdecentrowania, to oczywiste.
    Swoją drogą to te rzeczone 8mm, jeśli chodzi o optyczną poprawę wyglądu będzie raczej niezauważalne. Ja te swoje stosowałem nie mając jeszcze felg z mniejszym ET, a mając założone większe zaciski - z konieczności .
    Co do sprawdzania śrub to sprawdzałem, tylko auto dostało wycisk, chodzi o to, że jest ryzyko poluzowania się śrub, i większa długość kołnierza wchodzącego w felgę jednak chroni przez zdecentrowaniem i konsekwencjami tego, więc do ostrej jazdy gdzie brutalnie się hamuje i przyspiesza plus nagrzewa się wszystko - też bym się bał zmniejszać grubość kołnierza wchodzącego w felgę.

  10. #20
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    przy takim katowaniu to raczej już szpilki i nakrętki, nie śruby.

    pzd.

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. Duże obroty - małe prędkości
    Utworzone przez Szmycu w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-09-2015, 10:06
  3. [156] opony 215/55 R17 - za duże :( - dystanse?
    Utworzone przez falltom w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-07-2013, 20:53
  4. Co zrobić z takimi felgami?
    Utworzone przez kamko25 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 03-04-2012, 19:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory